آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - G - حلقه‌های مهین (حلقه‌های قدرت)

حلقه‌های مهین (حلقه‌های قدرت)

اکثر حلقه‌های قدرت با کمک سائورون در دوران دوم در اره‌گیون ساخته شدند. نُه حلقه به انسان‌ها و هفت حلقه به دورف‌ها داده شد، و سه حلقه هم برای الف‌ها نگه داشته شد. خود حلقۀ یگانه هم در زمرۀ همین حلقه‌ها به شمار می‌رود با این تفاوت که آن حلقه به تنهایی توسط سائورون و در اورودروین ساخته شد.

طبیعت و قدرت حلقه‌ها متنوع است؛ یکی از این قدرت‌ها طولانی کردن عمر صاحبشان است، با این ویژگی حامل حلقه مسن ن‌می‌شود. البته که این ویژگی فقط برای حاملان فانی حلقه‌ها کاربردی است؛ الف‌ها و جادوگران به طور طبیعی نامیرا هستند. این ویژگی به خوبی دلیل عمر طولانی و ویژۀ بیل‌بو بگینز و به خصوص گولوم (موجودی از نژاد هابیت‌ها که به صورت عادی نمی‌توانست عمری بیشتر از صد سال داشته باشد، ولی تحت تاثیر حلقه پانصد سال در کوه‌های مه‌آلود زندگی کرد) را توضیح می‌دهد.

دیگر قدرت متداولی که توسط حلقۀ قدرت داده ‌می‌شود توانایی نامرئی کردن است. در ابتدا، این قدرت موقتی است و تنها زمانی که حامل حلقه آن را به دست کند اثر دارد؛ ولی بعد از اندک زمانی این نامرئی بودن دائمی ‌می‌شود (از این رو نُه شبح حلقه، با این که حلقه‌هایشان توسط سائورون نگه می‌شد، همیشه نامرئی بودند). به نظر می‌رسد این نامرئی شدن عمل انتقال حامل حلقه به دنیای اشباح را داشته باشد. بُعدی بیگانه که همراه دنیای حقیقی وجود دارد.

ارجاعات گستردۀ تالکین به حلقه‌های قدرت مشخص می‌کند که همۀ حلقه‌ها قدرت نامرئی ساختن را داشته‌اند. اگرچه به نظر می‌رسد سه حلقۀ الف‌ها از این قاعده مستثنی بوده‌اند – با این حال حلقه‌ها به طور عادی خودشان را نامرئی می‌کردند اگر چه صاحبانشان مخفی نمی‌شدند (این مسئله شاید به دست نداشتن سائورون در ساخت این حلقه‌ها مربوط باشد).

هفت حلقۀ دورف‌ها هم که جزء حلقه‌های قدرت محسوب می‌شوند ایجاد یک سوال می‌کنند. می‌دانیم که یکی از این حلقه‌ها صدها سال توسط پادشاه خاندان دورین نگهداری می‌شد ولی هیچ گزارشی از نمایان شدن قدرت این حلقه ثبت نشده است. البته شکی نیست که پادشاهان دورف‌ها این حلقه‌ها را در خفا نگهداری و به ندرت از آن استفاده می‌کردند؛ همچنین اشارات محکمی به استقامت بیشتر دورف‌ها نسبت به حلقه‌ها در مقابل سایر فانیان وجود دارد.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...