آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - E - اره‌گیون (قلمروی میرداین)

اره‌گیون (قلمروی میرداین)

یک سرزمین از الف‌ها در غرب سرزمین میانه در طول دوران دوم که به آهنگری و دوستی مردمش با دورف‌های خزد-دوم مشهور بود. الف‌های اره‌گیون تحت نفوذ سائورون قرار گرفتند و ناخواسته او را در ساخت حلقه‌های قدرت کمک کردند.

یادداشت‌ها‌:

۱) فرض شده است که اره‌گیون توسط کله‌بریمبور، نوه فئانور تأسیس شده است، اما تالکین هرگز این را به صراحت اظهار نمی‌کند، در آثار منتشر شده تنها نظر قطعی در مورد تأسیس اره‌گیون از برداشت مناسب از داستان سالیان است (ارباب حلقه‌ها – ضمیمه ب): «سال ۷۵۰ اره‌گیون توسط نولدور تأسیس شد.» این یک عبارت کلی جالب است: تاریخچه کله‌بریمبور به خوبی در کتاب توسعه یافته است و ما انتظار داریم که اگر او بنیانگذار اره‌گیون بوده باشد، نام او در اینجا به چشم بخورد.

در قصه‌های ناتمام نومه‌نور و سرزمین میانه، ما نگاهی اجمالی به یک توضیح ممکن می‌کنیم. این روشن می‌سازد که حداقل برای یک زمان، تالکین در نظر گرفته بود که اره‌گیون توسط گالادریل و کله‌بورن قبل از آنکه آنها به لورین بروند تأسیس شده بود. هنوز مشخص نیست که تا چه حد این را باید به عنوان واقعیت در نظر گرفت و به طور کامل این متن با عبارت موجود در ارباب حلقه‌ها سازگار نیست (چون کله‌بورن از نولدور نبود). اما به هر حال این احتمال جالبی است.

۲) جغرافیای عمومی اره‌گیون به خوبی تعیین شده است اما مکان پایتختش اوست-این-ادیل کمتر مشخص است. ما می‌دانیم یک جاده اصلی از خزد-دوم در امتداد سیرانون وجود دارد که در واقع این «تنها جاده قدیمی به سوی موریا از غرب» (یاران حلقه: کتاب دوم، فصل چهار: سفری در تاریکی) بود. این جاده احتمالاً به اوست-این-ادیل منتهی می‌شد و شهر را احتمالاً تقریباً جایی بر روی سیرانون قرار می‌داد، یا شاید هم کمی غرب‌تر، بر سر چشمه‌های گلاندوین.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

بنا بر اعلام اخیر انتشارات هارپرکالینز، کتاب صوتی نسخه بازبینی‌شده و گسترش‌یافته نامه‌های جی. آر. ...