آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - E - ائومر ائادیگ (اولین شاه از سلسله سوم پادشاهان روهان)

ائومر ائادیگ (اولین شاه از سلسله سوم پادشاهان روهان)

فرزند ائوموند از فولد شرقی و تئودوین، خواهر شاه تئودن. در حالی که هنوز تنها یک مرد جوان بیست و شش ساله بود، ائومر برادرزاده پادشاه ارتشبد سواران مارک بود و بر سواران فولد شرقی فرماندهی می‌کرد. روزهای جوانی او روزهای سختی برای روهان بود و مردمش توسط اورک‌های شمال به خطر افتاده بودند در حالی که قطعاً گریما فرزند گالمود بعدها کاشف به عمل آمد که جاسوس سارومان بوده است که در شاه (تئودن) نفوذ کرد.

در ۲۵ فوریه سال ۳۰۱۹ دوران سوم، روهان بزرگ‌ترین ضربه خود را در آن مدت خورد. در زد و خوردی که به عنوان اولین نبرد از نبردهای گدار ایزن شناخته شد پسر و وارث تئودن، تئودرد توسط نیروهای سارومان کشته شد و ائومر که در نبرد حضور نداشت به عنوان وارث طبیعی تاج و تخت روهان عازم شد. پنج روز بعد بود که جزر و مدِ حوادث و تقدیر به نوبه خود به نفع روهان شروع به چرخش کرد؛ وقتی که ائومر در طول دشت‌های مارک با سه مسافر غریبه برخورد کرد. این سه غریبه آراگورن، لگولاس و گیملی بودند و تصمیم عاقلانه ائومر در کمک به این سه باعث پیروزی نهایی روهان شد.

 به این دلیل، چند روز بعد، گندالف به ادوراس آمد و ضعف و زوال پادشاه را شفا داد. روهیریم به جنگ رفت، و اگرچه آنها در نبرد دوم گدارهای ایزن شکست خوردند ولی در نبرد شاخ‌آواز شرکت کردند و با کمک انت‌های فنگورن نیروهای سارومان را شکست دادند سپس ائومر با پادشاه خود برای کمک به سوی میناس تی‌ریت تاختند، جایی که آنها در نبرد دشت‌های په‌له‌نور جنگیدند، در آنجا تئودن با پایان خود روبرو شد و سلطنت را به ائومر اهدا کرد، اول نفر از نسل سوم پادشاهان روهان.

در زمان پیروزی‌های بزرگ همان سال، ائومر هنوز هم فقط بیست و هشت سال داشت. او برای شصت و پنج سال دیگر بر روهیریم حکمرانی کرد که از طریق آن یک دوستی بزرگ با حکومت گوندور به وجود آمد. در زمان سلطنت او چنان فراوانی و صلح برقرار بود که به نام خانوادگی او لقب ائادیگ «مبارک» داده  شد. حکومت او توسط پسرش الف‌واین ادامه داده شد.

یادداشت‌ها:

۱) اولین هجا از نام ائومر تقریبا مانند کلمه انگلیسی «Ear» تلفظ ‌می‌شود.

۲) این عنصر éo- از نام ائومر قطعا معادلی به معنای «اسب» است، اما معنی بخش mer کمتر مشخص است. این بخش به احتمال زیاد از کلمه قدیمی انگلیسی maer مشتق شده است که به معنی «معروف، باشکوه، حماسی» است.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

۲۰ سال پس از آنکه فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه موفق به کسب جایزه انجمن ...