آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - D - دوری (یکی از دورف‌های جستجوی اره‌بور)

دوری (یکی از دورف‌های جستجوی اره‌بور)

از اعضای گروه تورین و شرکا. دوری[۱] از نسل خاندان دورین و از اقوام دور تورین سپربلوط بود و به همراه او برای پس گرفتن تنها کوه رهسپار شد. باشلقش ارغوانی بود و فلوت مینواخت.

Mark Hadlow در نقش دوری در سه‌گانه هابیت

دوری قویترین دورف گروه بود و بسیار به غذا علاقه داشت. دوری دورفی بسیار نجیب بود. وقتی دورفها از دست گابلینهای کوهستان مه آلود فرار میکردند. دوری اجازه داد بیلبو بر پشتش سوار شود و او را در مسیر تونل حمل کرد. سپس گابلینی او را از پشت گرفت و بیلبو را به زمین انداخت. بیلبو بیهوش شد و از گروه عقب افتاد. بیلبو به غار گولوم رفت و حلقه یگانه را پیدا کرد و به بقیه گروه ملحق شد.

وقتی وارگها به گروه حمله کردند، دورفها و گندالف از درختها بالا رفتند اما بیلبو نتوانست از شاخه ها بالا برود. دوری برگشت تا او را بالا بکشد اما باز هم بیلبو نتوانست بالا بیاید و دوری مجبور شد که از درخت پایین بیاید و برای بیلبو قلاب بگیرد. وقتی بیلبو به سلامت به بالا رسید دوری نیز قبل از اینکه وارگها برسند از درخت بالا رفت. وقتی عقابها برای نجات آنها آمدند، بیلبو به پای دوری آویزان شد تا به سلامت به مقصد برسند.

دوری(راست) و نوری(چپ) در انیمیشن هابیت(۱۹۷۷)

دوری از نبرد پنج سپاه جان سالم بدر برد و در تنها کوه ماند. او در زمان نبرد حلقه نیز در آنجا حضور داشت.[۱] دوری نام یکی از دورفها در منظومه Voluspa از افسانه های اسکاندیناوی است به معنی «مته(وسیله ای برای سوراخ کردن)».

درباره اله سار

x

شاید بپسندید

فرهنگ لغت الفی به فارسی

کتابی که پیش رو دارید، فرهنگ لغتی از زبان الفی به فارسی معاصر است که ...