آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - C - تاج دورین (هفت ستاره‌‌ای که در دریاچۀ آبگین منعکس می‌شد)

تاج دورین (هفت ستاره‌‌ای که در دریاچۀ آبگین منعکس می‌شد)

«خم شد و در دریاچه ی آبگین نگریست، و تاجی از ستاره ها را دید، که چونان زمرد هایی بر رشته ی سیمین، بر فراز سرش نمودار شد.»

یاران حلقه: سفری در تاریکی

هفت ستاره‌‌ای که به طرز شگفت‌‌انگیزی از سطح دریاچۀ آبگین منعکس می‌شدند، حتی زمانی که خورشید در آسمان بر بالای دریاچه می‌‌تابید. در روزهای بسیار دور دوران اول، دورین نامیرا به آنها نگاهی انداخت، کسی که آنها را نشانه‌‌ای یافت تا در کوهستان مه‌‌آلود که در پس دریاچه قرار داشت سکنی گزیند، و از این رو بود که خزد-دوم تاسیس شد. تاج هفت ستاره نشانه‌‌ای شد از برای خاندان دورین، که در میان نوشته‌‌های روی دروازۀ غربی موریا مشهور بود.

این که آیا تاج دورین یک صورت فلکی واقعی را نشان می‌دهد مشخص نیست. برخی منابع آن را با دبّ اکبر مرتبط می‌دانند (بر این اساس که از هفت ستارۀ مشهور ساخته شده است) ولی هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط آن دو وجود ندارد. احتمال دیگر تاج شمالی یا همان اکلیل شمالی است که آن نیز از هفت ستاره ولی به شکل یک زنجیرۀ تاج مانند منحنی تشکیل شده است. سرودۀ گیملی «جواهراتی بر روی یک رشتۀ نقره‌‌ای»، بیشتر به مورد دوم شباهت دارد؛ تا آنکه به دب اکبر شبیه باشد. همچنین تا اندازه‌‌ای با شکل هلال مانند ستاره‌‌های حک شده بر درهای دورین مطابقت می‌کند. همچنین ممکن است که تاج دورین به هیچکدام از صور فلکی مرتبط نبوده و تاج منعکس شده در دریاچۀ آبگین تنها پدیدۀ منحصر به فردی باشد که هیچ ارتباطی به ستاره‌‌های آسمان ندارد.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...