آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - به‌لگ (وارث آملایت به عنوان شاه آرتداین)

به‌لگ (وارث آملایت به عنوان شاه آرتداین)

دومین پادشاه آرتداین که وارث تاج وتخت پدرش آملایت بود و بنیانگذار کشور پادشاهی فورنوست بود. مفهوم نام او بزرگ یا عظیم می‌باشد که احتمالا به قد بلند او دلالت دارد. (گرچه ممکن است او به اسم الف مشهور دوران اول یعنی به‌لگ کمانگیر نامگذاری شده باشد.)

به‌لگ در سالهای پایانی آرنور به عنوان یک پادشاهی متحد به دنیا آمد. هنگامی که پدربزرگش ائارندور درگذشت، پسران پادشاه پیر بر سر جانشینی اختلاف پیدا کردند. به‌لگ در این زمان پنجاه ساله بود، و بنابراین به نظر می‌رسد که او در این مناقشه سیاسی درگیر بوده است (مطمئناً در حمایت پدرش آملایت، وارث واقعی بر آمده است). در نهایت پادشاهی شمالی به سه بخش تقسیم شد و آملایت پادشاه قلمروی تقلیل یافتۀ آرتداین شد.

آملایت به مدت هشتاد و پنج سال بر آرتداین حکومت کرد و با مرگ او، به‌لگ دومین پادشاه سرزمین جدید شد. در طول سلطنت او، رویدادهای مهمی در سرزمین میانه رخ داد. در اواخر حکومت او، ایستاری یا جادوگران برای اولین‌بار ظاهر شدند. به‌عنوان پادشاه بزرگ‌ترین ملت انسان‌ها در شمال سرزمین میانه، به نظر می‌رسد که به‌لگ یکی از اولین کسانی بود که با آن‌ها روبرو شد (اگر چنین باشد، رویداد ثبت نشده است).

مهم‌تر از همه، ظهور مخفیانه سائورون بود، که در سال‌های بعدی سلطنت به‌لگ شکل جدیدی به خود گرفت، اگرچه تا سال‌ها پس از زمان خود به‌لگ کسی به این مسئله شکی نبرد.

به‌لگ مدت هشتاد ویک سال بر آرتداین فرمانروایی کرد و پس از او پسرش به نام مالور به تخت سلطنت نشست.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

تام بامبادیل در فصل دوم سریال حلقه‌های قدرت حضور خواهد داشت

یک‌چهارم دیالوگ‌های تام بامبادیل در سریال برگرفته از کتاب است

جی‌دی پین از شورانرهای سریال حلقه‌های قدرت به توتال فیلم می‌گوید که یک‌چهارم دیالوگ‌های شخصیت ...