آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - بلکتور اول (پانزدهمین کارگزار حکمران بر گوندور)

بلکتور اول (پانزدهمین کارگزار حکمران بر گوندور)

پسر هورین دوم که اندکی پس از تشکیل روهان به دنیا آمد (تالار طلایی مدوسلد زمانی که بلکتور بیست و چهار ساله بود تکمیل شد، بنابراین او حتی ممکن است مهمان جشن تأسیس آن بوده باشد). او در هشتاد و سه سالگی جانشین پدرش شد و پانزدهمین کارگزار حاکم گوندور شد. حکومت بیست و هفت ساله او عاری از حادثه بود، یا حداقل هیچ گزارشی از رویدادهای مهم در دوران حکومت او به دست ما نرسیده است.

بلکتور جد دو سلسله از کارگزاران بود. پس از او پسرش اوردرت و پس از اورودرت پسر او اکتلیون اول به کارگزاری رسیدند، اما اکتلیون وارثی نداشت. از این رو سلسه به بلکتور اول برگشت و به نوادگان دخترش مورون منتقل شد. اگالموت، نوۀ مورون، اولین کارگزار این سلسلۀ جدید بود که منصب را بر عهده گرفت.

یادداشت‌ها:

تاریخ تولد بلکتور فقط در جلد دوازدهم «تاریخ سرزمین میانه: مردمان سرزمین میانه» آمده است. بنابراین نمی توان آن را کاملاً قابل اعتماد در نظر گرفت.

Belec- احتمالاً از beleg، «کبیر» مشتق شده است، اما عنصر -thor کمتر قطعی است. thor معمولاً به چیزهایی مربوط ‌می‌شود که با شدت به سمت پایین سرازیر می‌شوند (مانند نام رودخانۀ Brilthor، «سیلاب درخشنده»)، و به نظر می‌رسد که با حرکت عقاب‌ها مرتبط است، بنابراین بلکتور ممکن است به معنای چیزی شبیه «شخصی بزرگ که مانند یک عقاب فرود می آید» باشد.

دختر بلکتور، مورون، تنها در جلد دوازدهم کتاب «تاریخ سرزمین میانه» نام برده شده است. تبار مستقیم بلکتور در ۲۶۹۸ دوران سوم (چهل و سه سال پس از مرگ خود بلکتور) زمانی که نوه‌اش اکتلیون اول بدون مشکل درگذشت به پایان رسید. این نوادگان مورون، از شخص نوه‌اش اگالموت، بودند که خط کارگزاران را ادامه دادند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

حضور فرودو و سم در مراسم جوایز انجمن بازیگران فیلم (SAG Awards)

۲۰ سال پس از آنکه فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه موفق به کسب جایزه انجمن ...