آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - B - خلیج بالار (خلیجی در مصب رود سیریون)

خلیج بالار (خلیجی در مصب رود سیریون)

فرورفتگی اقیانوس بزرگ به سمت بلریاند که در آن جزیره کوچک بالار واقع بود و رود سیریون در آن جریان داشت.

این خلیج سال‌ها پیش ازدوران اول، در جریان تحولات ناگهانی که پس از جنگ قدرت‌ها رخ داد، بوجود آمد. آنطور که گفته شده است یکی از بزرگ‌ترین خلیج‌های دریا در سواحل سرزمین میانه بوده است و در کرانه‌های شمالی آن آرورنین و مصب رود سیریون قرار داشته است و سال‌ها پیش در دوران اول محل سکونت تبعدیان گوندولین بوده است و از اینجا بود که ائارندیل سفر خود را به سرزمین‌های نامیرا آغاز کرد. سرزمین‌های ساحلی این خلیج با جنگل‌های بزرگ و خالی از سکنه تائور- ایم- دونیش احاطه شده بود.

در منطقه‌ای دورتر از خلیج، جزیره بالار قرار داشت، جایی که گیردان کشتی ساز پس از نابود شدن بندرگاه دریایی فالاس با افرادش در آنجا سکنی گزیده بود. بین گیردان و تبعیدیان مصب رود سیریون روابط دوستانه محکمی بر قرار بود و در اواخر دوران اول، خلیج مزبور شاهد رفت و آمدهای زیادی بین افراد جزیره و مصب بوده است.

همانگونه که این جزیره فارغ از آشوب‌های جنگ قدرت ایجاد شده بود، در جنگ ورات که بین والار و مورگوت در پایان دوران اول درگرفت، همراه با بقایای بلریاند ویران گردید.

یادداشت‌ها:

در کتاب ریشه شناسی، تالکین بر این باور است که نام بالار ممکن استاز نام بالارا (به مفهوم قدرت یا ارباب) مشتق شده باشد. اشاره او به مایا اوسه است که گفته می‌شد اغلب به این جزیره رفت و آمد داشته است. (تاریخ سرزمین میانه جلد۵، راه گمشده و سایر نوشته های جلد سوم کتاب ریشه شناسی)

درباره الوه

x

شاید بپسندید

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

بنا بر اعلام اخیر انتشارات هارپرکالینز، کتاب صوتی نسخه بازبینی‌شده و گسترش‌یافته نامه‌های جی. آر. ...