آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - A - آنگرود (برادر فینرود و گالادریل)

آنگرود (برادر فینرود و گالادریل)

زمان: در والینور به دنیا آمد در زمان سالهای دو درخت؛ کشته شده در داگور براگولاخ در سال ۴۵۵ دروان اول

نژاد: الف

بخش: نولدور

خانواده : خاندان فینارفین

جایگاه: آنگرود به همراه برادرش، آیگنور، در ارتفاعات دورتونیون اقامت داشته است.

معنی: از « Angaráto » به معنای قهرمان آهن

اسامی دیگر: آنگامایته[۱]

پسر فینارفین و یکی از چهار برادر گالادریل بود. آنگرود بطور خاص، به برادر کوچکترش آیگنور نزدیک بود و آن دو همچنین از نزدیکترین متحدین پسرعمویشان فینگون بودند.

آنگرود، الفی دانا، اندیشمند بود. پس از بازگشت نولدور به سرزمین میانه، برادر بزرگتر او، فینرود، تصمیم گرفت که او را به سان یک فرستاده نزد شاه تین گول بفرستد. او اولین کسی از نولدور بود که به منه گروت سفر کرد و با ارباب بلریاند سخن گفت.

تین گول به نولدور اجازه داد تا در سرزمین هایی که بیرون از قدرتش بود، از جمله دورتونیون در شمال، سکنی گزینند. به فرماندهی کارانتیر، بیشتر نولدور به دنبال نادیده گرفتن فرمان تین گول بودند، اما آنگرود اینگونه نبود و همراه برادرش آیگنور در دورتونیون اقامت داشتند تا مراقب دشت آرد-گالن و برج های تانگورودریم در دوردست باشند.

آن عدم توافق از آنگرود و پسران فئانور بخصوص کارانتیر، دشمن ساخت. عصبانیت آنگرود سرانجام باعث شد تا او داستان اعمال پلید فئانور در سفر به آمان و نیز خویشاوندکشی در آلکوئالونده، مکانی که مردم اولوه برادر تین گول کشته شدند را، در محضر تین گول فاش کند. سخنان آنگرود خشم تین گول را برافروخت و به این دلیل بود که گفتگو به زبان نولدور در سرتاسر سرزمین تین گول منع شد. از طریق همین سخنان آنگرود بود که سیندارین، زبان الف های خاکستریِ تین گول، تبدیل به گویش غالب الف ها در سرزمین میانه شد.

آنگرود و آیگنور بر سرزمین دورتونیون حکم راندند و باج گذار برادرشان فین رود بودند تا زمانی که داگور براگولاخ رخ داد که در آن مورگوت محاصره ی آنگباند را در هم شکست و نولدور را در هم شکست. آن دو برادر در خط مقدم جنگ همراه با نیروهای شمالی به جنگ وارد شدند و هر دو در اولین یورش سپاهیان مورگوت کشته شدند.

یادداشت:

  1. معنای آنگامایته «دست آهنین» است و اپیسه یا نام ثانویه آنگرود است(نامی جدای از نام هایی که پدر و مادر برای فرزند انتخاب می کنند) (حداقل طبق آزمون فئانور در جلد ۱۲ تاریخ سرزمین میانه). نام وی نباید با نام آنگامایته، دزد دریایی، اشتباه شود. در مورد آنگامایته دزد دریایی مختصرا در ضمیمه ی ارباب حلقه ها در مورد او اینگونه آمده است: آنگامایته شخصی بود که بیشتر از ۵۰۰۰ سال پس از مرگ آنگرود می زیسته است.
  2. در مورد همسر آنگرود، ائولوس و پسرش آروتیر به جز در بخش آزمون فئانور در جای دیگری اشاره نشده است. به جز نام آنها مطلب بیشتری از آنها در دست نیست. (که ائولوس و آروتیر به ترتیب به معنای «گل الفی» و «ارباب نجیب» می باشند). با این حال به نظر می رسد که آروتیر تحت عنوان کارگزار به عمویش فین رود فلاگوند در نارگوتروند خدمت می کرده است.

درباره 3DMahdi

x

شاید بپسندید

متن ترانه ترک آخرین وداع (The Last Goodbye)

ترک «آخرین وداع» از آلبوم موسیقی فیلم «هابیت: نبرد پنج سپاه» است، این ترانه زیبا ...