آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - M - مینوختار (از فرماندهان ارتش شمالی اوندوهر)

مینوختار (از فرماندهان ارتش شمالی اوندوهر)

یکی از فرماندهانی که درآخرین مجادلۀ مهم با ارابه‌سواران همراه پادشاه اوندوهر از گوندور عازم نبرد شد. او هنگامی که ارابه‌های دشمن حمله‌ی غافلگیرکننده‌ای را آغاز کردند، فرماندۀ جناح راست اوندوهر بود. در این حمله اوندوهر و جانشینش آرتامیر هر دو کشته شدند. مینوختار فرماندهی ارتش را به عهده گرفت و فرمان یک عقب نشینی استراتژیک را صادر کرد.

هنگامی که آدراهیل از دول آمروت دستۀ تحت رهبری خود را به جنوب، به سوی ایتیلین هدایت کرد، مینوختار به عقبه‌ی ناامید سپاه دستور داد در حومۀ جنوبی داگورلد مقاومت کنند. گرچه او دلاورانه جنگید، قوایش تاب پایداری در برابر ارابه‌سواران را نداشت و خودش بر اثر زخم پیکانی جان باخت.

تصور شکست گوندور، ارابه‌سواران را به وجد آورد و آنها در غفلت، پیروزی خود را با ضیافتی جشن گرفتند. و احتمال پیشروی ارتشبد ائارنیل از جنوب را ناچیز شمردند. ارتش جنوبی او ارابه‌سواران را بر زمین زد و بر آنان غلبه کرد و بدین طریق به تهدیدشان در برابر گوندور پایان داد.

با از میان رفتن شاه اوندوهر و هر دو فرزند پسرش در این نبرد، سلسلۀ او به پایان رسید. مینوختار برادرزادۀ اوندوهر بود، اگر او جان سالم به در می‌برد، عموی خود را به عنوان شاه گوندور سرافراز می‌گرداند و سلطنت را حفظ می‌کرد. از آنجا که هیچ یک از خویشاوندان نزدیک اوندوهر از نبرد زنده بازنگشته بودند، تاج و تخت در نهایت به ژنرال ائارنیل پیروز رسید.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

«ارثیه‌ی فرودو» اثر دوناتو هیانکولا

برندگان جایزه انجمن تالکین ۲۰۲۴ اعلام شدند

جایزه انجمن تالکین که چندین سال است با هدف شناسایی آثار برتر خلق شده در ...