آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - F - فین‌گولفین (پسر دوم و وارث فینوه)

فین‌گولفین (پسر دوم و وارث فینوه)

تاریخ: در سال‌های درختان در والینور به دنیا آمد و در سال ۴۵۵ دوران اول کشته شد. او از اولین سال دوران اول شاه برین نولدور بود.

نژاد: الف‌ها

گروه: نولدور

خاندان:  خاندان فین‌گولفین

معنی: توضیحات را ببینید.

دومین پسر فینوه و اولین پسرش از همسر دومش ایندیس. برادر ناتنی فئانور و برادر تنی فینارفین. همسرش در سیلماریلیون نام نداشت اما در مردمان سرزمین میانه آنایره نامیده شد. فین‌گولفین سه فرزند داشت: فینگون و تورگون و دخترش آره‌دل. او به همراه فئانور به سرزمین میانه رفت و پس از مرگ فئانور شاهنشاهی نولدور باید به پسر ارشدش مایدروس می‌رسید. اما با انصراف او این مقام به فین‌گولفین رسید.

او بر سرزمین‌های شمال غربی بلریاند به همراه دو پسرش حکم راند و اما در مدت محاصره آنگباند در پشت کوه‌های محصور هیت‌لوم زندگی کرد.

هنگامی که مورگوت محاصره را در داگور براگولاخ شکست، فین‌گولفین به علت حمله‌ی ناگهانی نیروهای دشمن، نتوانست به دیگر شاهزاده‌های نولدور کمکی برساند. اما هنگامی که شکست و نابودی آن‌ها را شنید، با خشم و غضب از روی جنون به سوی دروازه‌های آنگباند راند و مورگوت را به مبارزه‌ی تن به تن طلبید، پس از ۷ بار زخمی کردن والا، مورگوت او را کشت، اما بدنش پیش از دریده شدن به وسیله گرگ‌ها توسط توروندور شاه عقاب‌ها نجات پیدا کرد و عقاب آن را بر کوهستان‌های محاط گذاشت. پسرش تورگون در آن‌جا مقبره‌ای برای او ساخت.

توضیحات :

ریشه‌ی نام فینگولفین که در کتاب مردمان سرزمین میانه داده شده گویای این است که نام او به معنای نولوفینوه یا فینوه‌ی خردمند می‌باشد. گویا تالکین ابتدا نام و سال‌ها بعد معنی آن را ساخته است.

درباره اله سار

x

شاید بپسندید

فرهنگ لغت الفی به فارسی

کتابی که پیش رو دارید، فرهنگ لغتی از زبان الفی به فارسی معاصر است که ...