آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - E - الف‌های بلریاند (الدار سرزمین میانه در روزگاران پیشین)

الف‌های بلریاند (الدار سرزمین میانه در روزگاران پیشین)

برای سه دوران پس از خروج وانیار، نولدور و تله‌ری به آمان، الف‌هایی که در بلریاند ساکن شدند شامل مردمان تله‌ری که در سرزمین میانه باقی مانده بودند می‌شدند که در پی پادشاه خود تین‌گول کبودردا از دوریات، نام سیندار یا الف‌های خاکستری را بر خود گرفته بودند.

در هنگام طلوع ماه در آغاز دوران اول، بسیاری از نولدور از آمان برای جنگ با مورگوت به بلریاند بازگشتند. در حالی که بعضی دشمنی‌ها بین سیندار و نولدور وجود داشت (به خصوص پسران فئانور) این دو ملت با هم در برابر خصم مشترک، مورگوت بائوگلیر زندگی می‌کردند.

در نهایت، بخش کوچکی از ناندور، قوم و خویش های سیندار از سمت شرق کوه‌های مه‌آلود به سمت غرب راهی گشتند و به سرزمین اوسیریاند در طول دوران اول وارد شدند. هر چند این افراد، به نام لایکوئندی و یا الف‌های سبز، سهم کمی را در جنگ علیه مورگوت بازی کردند با این حال آنها بخشی از الف‌های بلریاند به حساب می‌آمدند.

 

الف‌های دوریات:

مردمان سرزمین جنگلی شاه الو تین‌گول که نلدورت و مناطق اطراف، جنگل‌های مرکزی بلریاند را اشغال کردند. شهر پادشاهی در منه‌گروت بالاترین فرهنگ سیندار را عرضه می‌کرد و خود تین‌گول به عنوان ارباب تمام سیندار شناخته می‌شد حتی کسانی که در داخل مرزهای این قلمرو نبودند!

 

الف‌های فالاس:

مردمان سیندار که گیردان را به عنوان رهبر خود انتخاب کرده و در سواحل غربی بلریاند ساکن شدند. آنها به عنوان کشتی‌سازان و ملوانان مشهور بودند. مردمان فالاتریم در دو لنگرگاه بزرگ، بریتومبار و اگلارست که پس از شکست بزرگ اشک‌های بی‌شمار هنوز پابرجا بود، ساکن بودند.

 

الف‌های گوندولین:

همچنین به عنوان گوندولین‌دریم شناخته می‌شدند. مردمی ترکیب از نولدور و سیندار که به پیروی از توگورن از نوراست خارج شده و در شهر مخفی گوندولین ساکن شدند. این شهر در دره‌ای عمیق در درون رشته کوهی ساخته شده بود، و به این ترتیب، الف‌های گوندولین مدتی طولانی از مورگوت مخفی ماندند، محل شهر گوندولین در نهایت با خیانت لو رفت و در نهایت شهر سقوط کرد هرچند بسیاری از مردمان آن قادر به فرار شدند.

 

الف‌های نارگوتروند:

پیروان فین‌رود فلاگوندکه شهر زیرزمینی نارگوتروند در کنار رود ناروگ متعلق به آنها بود. از آنجا فین‌رود بر بیشتر بلریاند غربی تا زمانی که او در هنگام کمک به برن در تلاش او برای رسیدن به سیلماریل کشته شد حکم می‌راند. حکومت فین‌رود توسط برادرش اورودرت تا زمان نابودی نارگوتروند توسط گلائرونگ اژدها ادامه یافت.

 

الف‌های سبز اوسیریاند (لایکوئندی):

مردمانی گوشه‌گیر و مرموز، لایکوئندی یا الف‌های سبز اوسیریاند، شاخه‌ای از ناندور بودند که قبل از اولین طلوع خورشید و ماه از کوه‌های آبی گذشتند. آنها در سرزمین‌های رودهای هفتگانه که بین کوه‌ها و رود گلیون قرار داشت ساکن شدند.

 

پسران فئانور:

هفت پسر فئانور که جدا از الف‌های دیگر بلریاند ساکن شدند. برای مدت زمان زیادی از دوران اول آنها زمین‌های شمال و شرق بلریاند را اشغال کردند و قلعه اصلی آنها و مایدروس بر روی تپه هیم‌رینگ بود. در سال‌های بعد از داگور براگولاخ، مایدروس با بسیاری از الف‌های دیگر بلریاند تشکیل یک اتحاد داد و حمله‌ای سنگین و متعدد به آنگباند را برنامه‌ریزی کرد. این حمله نافرجام بود و بعدها به عنوان نیرنایت  آرنویدیاد شناخته شد.

 

تمدن اصلی الف‌ها در بلریاند بود. همچنین توجه داشته باشید ملت‌های مهمی از الف‌ها در خارج از بلریاند وجود داشتند به ویژه مردمان پادشاه بلندمرتبه فین‌گولفین که هیت‌لوم در شمال را اشغال کره بودند.

درباره الوه

x

شاید بپسندید

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

کتاب صوتی نامه‌های جی. آر. آر. تالکین منتشر خواهد شد

بنا بر اعلام اخیر انتشارات هارپرکالینز، کتاب صوتی نسخه بازبینی‌شده و گسترش‌یافته نامه‌های جی. آر. ...