آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - فرهنگ نامه - فهرست الفبایی انگلیسی - A - آمون آمارت (معنای تحت الفظی کوه نابودی)

آمون آمارت (معنای تحت الفظی کوه نابودی)

آتش فشان بسیار بزرگی که در قلب فلات گورگوروت قرار داشت و در زبان الفی با نام اورودروین، کوه آتش، شناخته می‌شد. ولی در اواخر دوره‌ی دوم در میان گوندوری ها نام جدیدی به خود گرفت. در سال ۳۴۲۹، تنها کمی بیش از یک قرن بود که قلمرو شان تاسیس شده بود. و سائرون از زمان سقوط نومه نور دیگر دیده نشده و اورودروین نیز در آن زمان خاموش گشته بود. ولی حالا یک بار دیگر با فعالیت دوباره اش، گوندوری ها را از بازگشت سائرون آگاه ساخت. و بدین ترتیب بود که نام الفی جدیدی بر کوه آتش نهادند. آمون آمارت به معنای تپه‌ی نابودی که به طور کلی کوه نابودی معنا گردید.

نگرانی گوندوری ها به جا بود و همان شد که تصور می‌کردند. سائرون فورا نیرویی به افل دوآت فرستاد و میناس ایتیل را تصرف کرد. این واقعه، آغاز جنگ آخرین اتحاد بود که دوازده سال به طول انجامید و سرانجام سائرون شکست خورد.

این که آیا نام آمون آمارت پس از آن وقایع همچنان مورد استفاده قرار می‌گرفته یا خیر مشخص نیست. ولی آنچه که مشخص است، نام الفی آن یعنی اورودروین همچنان به عنوان رایج ترین نام، مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اگرچه در زبان انسان ها، شکل ترجمه‌ شده‌ی آمون آمارت بسیار رایج تر بود. تا آنجا که در تمام دوره‌ی سوم، نام آن کوه در زبان مردمان سرزمین های غربی ، همچنان «کوه نابودی» باقی ماند.

درباره 3DMahdi

x

شاید بپسندید

متن ترانه ترک آخرین وداع (The Last Goodbye)

ترک «آخرین وداع» از آلبوم موسیقی فیلم «هابیت: نبرد پنج سپاه» است، این ترانه زیبا ...