آخرین مقالات فرهنگنامه
خانه - آثار اعضا - مجموعه آثار «فین‌رود‌فلاگوند» از کاربران سایت آردا

۳ دیدگاه

 1. با سلام خدمت دوستان خصوصا فینرود فلاگوند عزیز
  کلیپ ها رو دیدم. بسیار خوب و با سلیقه درست شده بودند.
  چند نکته کلی در زمینه ساخت نماهنگ و تدوین خدمت شما میگم امید که مفید واقع بشه.

  موزیک ویدئوی هابیت ۱:
  موسیقی خوب بود و افکت ها خصوصا در نیمه دوم بهتر بودند.
  ۱- در مورد مانور روی تصاویر باید به محتوای تصاویر دقت بشه. تصاویری که جزئیات بیشتری دارند مانور سریع روی اون ها صلاح نیست. چون چشم مخاطب از پیدا کردن جزئیات ممکنه عاجز بشه. ضمن این که سرعت این مانور به افکت هم بستگی داره. افکتی که موقع اجرا، مثلا بیش از نیمی از تصویر رو اشغال کرده (مثلا اون شکل قلبی که وارد شونده هست، دقت کنید مدت زمانی بیشتر از نصف تصویر رو اشغال کرده) موقع استفاده از این افکت ها تصویر پس از اون باید موندگاری بیشتری داشته باشه و برعکس، افکتی که سریع وارد میشه و تصویر رو به نمایش میذاره، اون تصویر میتونه موندگاری کمتری داشته باشه. نکته دیگه این که حدالامکان از تصاویر تار، نامفهوم، تاریک و کم جزئیات استفاده نشه. همه این ها به این خاطره که مخاطب از دیدن نماهنگ لذت ببره.

  موزیک ویدئوی هابیت ۲:
  نکته ای که در مورد این کلیپ لازم دونستم خدمتتون بگم تناسب محتوایی هست.
  ۲- این که محتوای نماهنگ که حالا تصویر هست، باید تناسبی با نوع موسیقی داشته باشه. در موسیقی مهیج و حماسی که در این کلیپ استفاده شد، تصاویر خاص و حماسی یا صحنه های مهیج فیلم میتونست تاثیر بیشتری داشته باشه و حس موسیقی رو بهتر منتقل کنه. در این موسیقی، مثلا تصویر اکستریم کلوز آپ بیلبو یا پوستر هابیت، که دارای جزئیات کمی هم هست مناسب نیست. در عوض شات هایی از جنگ های فیلم هابیت میتونست انتخاب بهتری برای این موسیقی باشه.
  همچنین بهتر بود متناسب با ریتم تند موسیقی، مکث کمتری روی تصاویر بشه و سرعت افکت ها بیشتر بشه. در مورد این حالا تو کلیپ بعدی صحبت میکنم.

  موزیک ویدئوی سیلماریلیون:
  افکت ها خوب بودند. فقط باید:
  ۳- همونطور که گفتم دقت بشه که سرعت تغییر افکت ها متناسب با ریتم موسیقی باشه. برای مثال موسیقی انتخابی این کلیپ که ریتم ملایمی داره باید از افکت های ملایمی هم استفاده بشه همونطور که در بیشتر جاها هم همینطوری بود. منظور نظر من بطور خاص افکت ورودی نقاشی تالکین در ابتدای این کلیپ هست که سرعتی تند و نامتناسب با ریتم موسیقی داره.
  ۴- مورد بعدی که در این کلیپ به چشمم خورد مثل قبلی، محتوایی هست. ببینید شما بخش اصلی محتوای کلیپ رو اختصاص دادید به پرتره و چهره شخصیت ها که انصافا با موسیقی تناسب داره. اما وسط این ها بطور نامتناسبی تصویر باراد دور در حال سقوط میاد مثل یک وصله ناجور! که این بهتر بود در این کلیپ نباشه یا ابتدا و انتهاب اون باشه…باید دقت بشه که تناسب در محتوا هم رعایت بشه.

  امیدوارم با لحاظ کردن این نکات در آینده شاهد کلیپ هایی به مراتب بهتر از این ها باشیم. 🙂

 2. فین رود فلاگوند

  با عرض اجازت و سلام خدمت تور عزیز
  درباره ی موزیک ویدئو مربوط به سیلماریلیون باید بگویم که من تلاش کردم همه جور عکسی درش باشد باشد تا همه را به یاد سختی ها و بدهی ها و خوبی ها در کنار هم بیاندازد.
  درباره ی موزیک ویدئو مربوط به هابیت ۳ بگویم که من خیلی وقت پیش ها آن را ساختم آن وقتی که کیفیت خوبی از فیلم نیامده بود وگرنه خود اسکرین شات می گرفتم م و استفاده می کردم و تازه من از موسیقی نصفه و نیمه ای استفاده می کردم که نسخع پیش از انتشار بود و یک و نیم دقیقه.
  درباره ی اولی هم بگویم به خاطر این ریتم تند شد که موسیقی کوتاه مدت بود.
  باتشکر از دقت زیاد شما

  • خب بعضی وقت ها نمیشه هر جور احساسی رو توسط یک نماهنگ منتقل کرد. نمیشه اصلا.
   مگر با دقت و ترفند های خاصی و استفاده هدف دار از موسیقی و افکت ها، بتونیم چند مفهوم رو برسونیم که کار هر کسی نیست.
   بهتره در هر نماهنگ یک احساس و مفهوم خاص رو مد نظر قرار بدیم و رو اون تمرکز کنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*