رفتن به مطلب

Recommended Posts

مهمان

البته اونی كه من گفتم هم درسته. در سيلماريليون، فصل سقوط نومه نور، صفحه 463 اومده:

«سائورون نشسته بر تخت سياهش در ميانه معبد با شنيدن نفير شيپورهای آر-فارازون كه ساز نبرد می زدند، خنديده بود؛ و باز وقتی صدای تندر توفان را شنيد، خنديد؛ و بار سوم در آن اثنا كه از لذت افكار خود می خنديد...»

البته عذاب ايلوواتار بيشتر از چيزی بود كه سائورون انتظارش رو داشت؛ ولی سائورون از اينكه اسير آر-فارازون شد يه جورايی خوشحال بود و از اعتمادش برای گول زدنش استفاده كرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
حلقه یگانه

سلام من چند تا سوال دارم در مورد بعضی از بخش های داستان تالکین

1. چرا نقش ایلواتار در آردا کمرنگ تر بود ؟ چرا همون اول قبل ازاینکه سایرون بخواد واسه خودش حلقه بسازه ایلواتار جلوشو نگرفت؟

2.ایلواتار که خودش خدای آردا بود چرا خودش واسه نابودی حلقه کاری نکرد و موجوداتی که خودش خلق کرده بود اینکارو کردند ؟

3.چطور چشم بزرگ سایرون از همه جا و همه چیز آگاه بود پس ایلواتار باید متوجه میشد!!!

4.در داستان ارباب حلقه ها اصلا اسمی از ایلواتار نیومده؟ الف ها که عمر جاویدان دارند اگر زخمی بشوند میمیرند؟

5.پس جاودانه بودنشان چی میشه؟(مثال : کشته شدن فینوه )

باتشکر

حلقه یگانه

ویرایش شده در توسط arven
انتقال پست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

در مورد ایلوواتار بهت بگم که من خوب نمیتونم جواب بدم. آقا مهدی تجربه جواب دادن به اینطور سوالهاش از من بیشتره

اما چشم سائرون

از همه چی باخبر نبود

خب یکسری خبر چین داشت. پلانتیر داشت. و به داخل سرزمین خودش یعنی موردور رو هم اشراف داشت

بقیه جاها رو که باخبر نبود از اتفاقاتی که داره میفته. مگر گفتم خبر چین هاش.....

الفی تا حالا از زخم معمولی نمرده...

یا زخم اونقدر کاری بوده که جان سالم به در نمیبرده یا زخم معمولی بوده که ترمیم پیدا کرده

اتفاقا الف ها معروفن که زخم هاشون ترمیم میشده...

خودت میگی کشته شدن فینوه...زنده که نمیشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

در مورد ایلوواتار این تاپیک رو ببین:

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=589

به اندازه کافی اونجا صحبت کردیم

جاودانه بودن الفها به این معنیه که مرگ طبیعی ندارن اما بر اثر زخم شمشیر یا اندوه فراوان میمیرن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

فقط در مورد ایلوواتار من یک اظهار نظر کوچولو بکنم و اونم اینه

ارو ابتدا که شعاع نوری فروغان از آردا را نشان والار داد.

تعدادی از آینور آن را پسندیدند و به عنوان صاحبان آردا وارد آن شدند. پس ارو به صورت غیر مستقیم صاحب آن بود و هیچ دخالتی در نحوه اداره آن نداشت.

آن دسته از آینور والار نام گرفتند

و در دوران سوم قرار شد که آردا را فرزندان ایلواتار یعنی انسان ها اداره کنند

در حالی بود که زمین والار و الف ها و والینور و ... که قبلا متصل به آردا بود اکنون کاملا از زمین انسان ها جداست

این تنها دخالت ارو در آردا بود

بنابراین معقولانه است که در ارباب حلقه ها حرفی از ارو زده نشه....

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

به حلقه يگانه: به اين خاطر ايلوواتار جلوی اون ها رو نگرفت كه خودش چنين چيزی ميخواست... همه اين ها به خواست و جبر ايلوواتار بود (دليلش رو نميدونم؛ ولی اين مشخصه كه همه وقايع آردا توسط ارو از پيش تعيين شده بودن) تا روز بازپسين كه حساب همه شون رو ميذاره كف دستشون! :دی

شايد هم ميخواسته مخلوقاتش رو بسنجه! برای همين هيچ وقت كاری نميكرد (جز موقع اصرار آينور برای نابودی دونه اداين).

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

نکته ای در باب این قسمت حرف های جناب تور :

و در دوران سوم قرار شد که آردا را فرزندان ایلواتار یعنی انسان ها اداره کنند

در حالی بود که زمین والار و الف ها و والینور و ... که قبلا متصل به آردا بود اکنون کاملا از زمین انسان ها جداست

این تنها دخالت ارو در آردا بود

آردا اسمی هستش که هم سرزمین میانه و هم والینور رو شامل میشه ، به گونه ای معادل "دنیا" یا "جهان" هستش . از این رو اداره اون به فرزندان ایلوواتار ( انسانها و الف ها ) واگذار نمیشه و همچنان امورش( جریان های طبیعت و امثالهم ) به دست والاره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

سوتی خوبی گرفتید...

عجله ای نوشتم و حدس میزدم جایی اشتباه باشه

کاملا حق با شماست. این قسمت رو

"در حالی بود که زمین والار و الف ها و والینور و ... که قبلا متصل به آردا بود"

اشتباه بیان کردم

منظورم اینه که زمین والار و والینور و قلمرو قدسی کاملا جدا شد از مسکن انسان ها در اواخر دوران دوم

وگرنه به تمام جهان آردا میگویند

و جریانات طبیعت همچنان اداره اش به دست صاحبان آردا یعنی والار است

منظورم این بود که اداره زمین انسان ها(از لحاظ قلمرو ها و زندگی و معیشت و ...) تمام و کمال به انسان ها واگذار شد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرودو

یک سوال. کتاب سیلمارلیون اونطور که از بحث معلوم است بسیاااار کتاب پرباری هستش

فقط اتشارات روزنه ترجمه کرده؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ائارندیل Eärendil

یک سوال. کتاب سیلمارلیون اونطور که از بحث معلوم است بسیاااار کتاب پرباری هستش

فقط اتشارات روزنه ترجمه کرده؟؟

خیر.انتشارات سبزان هم این کتاب رو قبلا منتشر کرده با ترجمه خانم مریم واثقی پناه که من خودم این کتاب رو دارم البته نقدهای زیادی به ترجمه ایشون شده که بخشهایی از اونارو توی این تاپیک میتونی بخونی

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=752&hl=%2B%D9%88%D8%A7%D8%AB%D9%82%DB%8C+%2B%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87&fromsearch=1

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
S.A.F_K.O.L

با درود

از اونجایی که من هنوز سیلماریلیون رو نخوندم و لوتر رو هم یادم رفته خیلی چیزاش میخواستم یه سوال بپرسم در داستانهای ها تالکین نژاد انسانها چند نوع هست!؟ یعنی مثلا سیاهپوست و زرد پوست دنیای واقعی ما هم تو داستانای تالکین هستن؟! چون تو فیلمش که فیلسوارایی که به Minas Tirith حمله میکنن شبیه اسیایی ها خاورمیانه هستن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

سلام . شما میتونید اطلاعات خوبی را در باب نژاد ها و سایر اطلاعات کلی دنیای تالکین در تاپیک https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=1037 به دست بیارید .

شباهتی که شما تو فیلم دیدید ، وجه داستانی نداره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white witch

ببخشید ماهاناکسار یعنی چه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ببخشید ماهاناکسار یعنی چه؟

ماهاناکسار، حلقه سرنوشت در بیرون از دروازه های والمار ـه. جایی که والار در شورایی جمع میشدند و در مورد مسائل مهم آردا تصمیم میگرفتن.

اینم مدخلش در فرهنگنامه آردا:

https://arda.ir/mahanaxar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مونت آو سائرون

سلام! :-?

دارم سیلمارلیون رو می خونم. متنش از دیوان حنظله ی بادغیسی سخت تره اما باس خوندش دیگه چیکار کنیم...

سوالی داشتم:

در کتاب آمده:

با والار مینویان دیگری که پیدایش آنان نیز به پیش از پدید آمدن جهان باز می گشت، از همان رسته ی والار اما از مرتبتی فروتر همراه شدند.
  1. قبل از پدید آمدن جهان، مایارها کجا بودند؟
  2. آیا از آفریده های ارو هستند؟

سوال دیگر در باب ترک سرزمین میانه:

بهار آردا بدین گونه پایان گرفت. جایگاه والار بر روی آلمارن نابود شد و آنان را منزگاهی بر روی زمین نبود. از این روی سرزمین میانه را ترک گفتند.
  1. کل زمین سرزمین میانه که همون دو مثقال زمین آلمارن نبود. خوب اونجا نابود شد عیبی نداره! یک جای دیگه!... برای چی سرزمین میانه رو ترک کردند؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

سلام! :-?

دارم سیلمارلیون رو می خونم. متنش از دیوان حنظله ی بادغیسی سخت تره اما باس خوندش دیگه چیکار کنیم...

سوالی داشتم:

در کتاب آمده:

1. قبل از پدید آمدن جهان، مایارها کجا بودند؟
  2. آیا از آفریده های ارو هستند؟

سوال دیگر در باب ترک سرزمین میانه:

1. کل زمین سرزمین میانه که همون دو مثقال زمین آلمارن نبود. خوب اونجا نابود شد عیبی نداره! یک جای دیگه!... برای چی سرزمین میانه رو ترک کردند؟!

مایار جزو آینور بودن و از آفریده های ارو هستن. قبل از پدید آمدن جهان پیش ارو بودن(مثل والار).

آردا در اون زمان به این شکل بود:

post-1032-0-08757600-1357195667_thumb.jp

جزیره آلمارن در وسط یه دریاچه قرار داشت و دوتا فانوس بزرگ روشنایی اونجا رو تامین میکرد. جزیره درست در وسط بود و نور هر دو فانوس به یک اندازه بود و بهترین جا برای زندگی.

ملکور اومد و هر دو ستون رو از بین برد و فانوسها سقوط کردند و همه جا رو آتش زدند. شدت سقوط به حدی بود که به جای دوتا ستونی که فانوسها قرار داشتن دوتا دریاچه ایجاد شده و جزیره آلمارن هم از بین رفت و آردا این شکلی شد:

post-1032-0-24588300-1357195657_thumb.jp

بدون منبع نور و با توجه به آتش سوزی ها و خسارات زیاد سرزمین میانه دیگه جای سکونت نبود و والار اونو ترک کردن و طرح اصلی آردا از بین رفت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
S.A.F_K.O.L

درود.

دوستان یه سوال شاید یکم مسخرست!!! اما من هنوز سیلماریلیون رو کامل نخوندم میخواستم بپرسم این کتاب تو نسخه اصلی انگلیس چند جلد و چند صفحه است اخه تو یه مستند کانال منوتو یارو میگفت این کتاب قطرش 50 سانت بوده و برا چاپش مجبور بودن چند جلدش بکنن!!! اما این نسخه ترجمه شده یه جلده درسته؟!؟! چجوریه این؟ مستنده چرت میگفته؟! کلا چند صفحست این کتاب!؟!؟

من فقط بخشیشو تو نت خوندم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

سیلماریلیون فارسی و انگلیسی یک جلد هست و هیچ جای کتاب توی ترجمه حذف نشده.

کتاب هم حدودا 600 صفحه است

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

همون طور که استاد مهدی گفتن کتاب به طور کامل در ایران چاپ شده و می تونید با خیال راحت تهیه کنید و بخونید. اما چیزی که شنیدید از اونجا ریشه میگیره که سیلماریلیون، یک کتاب داستان نیست. مثل هابیت یک شروع و میانه و پایان کلاسیک نداره. در اصل خود تالکین اینها رو به شکلی که ما میخونیم به نیت چاپ شدن ننوشته بود. اینها در واقع دست نوشته هایی پراکنده بودند در راستای استخوان بندی کل جهان تالکین. برای اطلاعات بیشتر می تونید به مجموعه ی تاریخ سرزمین میانه رجوع کنید و جزئیات بیشتر رو اونجا بخونید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
parham_safa

سلام

به اين خاطر ايلوواتار جلوی اون ها رو نگرفت كه خودش چنين چيزی ميخواست... همه اين ها به خواست و جبر ايلوواتار بود

اگر درست یادم باشه همه مشکلات از بی نظمی و خودسری ای هست که ملکور تو نواختن نوای ... ( اسمش رو یادم رفته :دی ) به وجود میاره .

ایلوواتار هم با آگاهی از این موضوع اجازه میده وقایع پیش بره تا هر کدوم از والار نتایج اعمالشون و تغیراتی که به وجود میارن ( چه خوب و چه بد ) رو ببین .

جزئیات رو تا حدود زیادی فراموش کردم . یکی بیاد غلطامو بگیره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

اسمش رو یادم رفته :دی

آینولینداله

توضیحات تکمیلی و بحث درباره موسیقی خلقت در این تاپیک صورت گرفته است:

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=1263

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

یه سوالی داشتم:

اسم اون ستاره ای که ائارندیل به همراه سیلماریل بسته به پیشانیش، هنگام طلوع و غروب خورشید در اون دیده میشه چیه؟ منظورم گیل استل نیست بلکه اسم واقعی اون ستاره یه. آیا منظور تالکین همون سیارۀ زهره است که موقع طلوع و غروب خورشید دیده میشه؟

ممنون

ویرایش شده در توسط تضاد
سهو نگارشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

والا من که یادم نمیاد.

اینجا هم کمکی نکرد :دی

Star of Eärendil

اما به نظرم اسمی هم نداشت.

بهش میگفتن ستاره ی ائارندیل

و همینطور هم حدست در مورد سیاره زهره درسته.

ویرایش شده در توسط تور
سهو نگارشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مونت آو سائرون

خوب من فعلا رسیدم به حدیث "گریختن نولدور" از ملکور خیلی خوشم اومده. خیلی خرابشم. به نظرم باحال ترین والا ملکوره!! دمش گرم هیچ کدوم از والار جیگر کارایی که این کرد رو ندارن! :D من کلا همیشه از شخصیت های منفی بیشتر از بقیه خوشم میاد تو هر داستانی! :-?

خوب سوالات من تا این زمان:

1- دنیای آردا شامل دیار آمان و سرزمین میانه هست با اقیانوس های بینابینی دیگه؟! یا سرزمین های دیگه رو هم شامل میشه؟!

2- انگولیانت در اصل چه موجودی بوده که به کالبد عنکبوت دراومده؟!

3- حالا چرا کالبد عنکبوت؟!

4-کالبد ملکور یک کالبد انسان نما بوده؟! یعنی دوتا دست دوتا پا؟! آره؟

5- پس از رفتن ملکور از والینور، زمانی که فئانورهم تبعید شد، آیا بر روی والینور سایه افتاده بود؟ علت این سایه چه بود؟! چرا؟!

6- علت کم نور شدن دو درخت چه بود؟! چه طور شد که بعد از رفتن ملکور، همون موقع که فئانور تبعید شد، نور دو درخت برگشت؟!

7- وقتی ملکور سیلماریل ها رو از خانه ی فئانور برداشت، همه این موضوع رو فهمیدن. پس چرا پاوانا به فئانور گفت که سیلماریل ها رو به من بده تا دو درخت رو دوباره زنده کنم؟! اون که می دونست سیلماریل ها دست ملکوره، حتی فئانور هم می دونست که دست ملکوره چرا گفت نه! اصلا راجب چیزی دعوا کردن که در دسترسشون نبود. چرا هنوز که چیزی رو به دست نیاوردن راجبش دهن به دهن کردن آخه؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

امیدوارم به نحو احسنت جواباتو داده باشم. و هر چه زود تر خودتو برسون به برن و لوتین: عروس تمام داستان های تالکین

1-آردا یعنی ائا. زمین. تمام زمین ها و خشکی ها و دریاها.

2-یک مایا بود. مثل سائورون و گندالف. و توانایی عوض کردن کالبد رو داره (بنظرم :-? )

3- از خودش بپرس :دی

4- تمام والار کالبد خودشون رو شبیه الف ها در آوردند. حتی ملکور گرچه به دلیل پلیدی شکلی بسیار موحش و دهشتناک به خودش گرفت. دلیلش علاقه والار به الف ها و توانایی برقراری ارتباطی سالم با اون ها بود.

5 و 6 و 7- یادم نیست حقیقتش. من خیلی وقته سیل رو نخوندم. گرچه دو باره شروع کردم!

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...