رفتن به مطلب

Recommended Posts

LObeLia

با حمید خان موافقم.این بحث خدا و جهان,هنوز واسه هیچ کدوم از متکلما هم حل نشده و نخواهد شد.انسان از ازل این مساله ها واسش مطرح بوده.والا منم که دارم تخصص این چیزارو میگیرم هنوز توش موندم چه برسه به شما که حوزه ی کاریتون این نیست.بیخیال.

فقط اینکه هرکسی مختاره هر تصویر و تعبیری که دوس داره از خداش داشته باشه.

تا به استاد-تالکین بزرگ- توهین نشده این بحث رو جمع کنین.والسلام.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

اصلان خان حیف که معذوریت دارم و گرنه پاسخ شما رو می دادم حیف که این بحثا محدودیت داره

:دی

می خوای تو نمایه بحث کنیم !!!

به شیرین : شما مگه چی می خونی ؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

والا تا جایی که یادمه مدیران اعلام کرده بودند فرقی بین فضای عمومی تالار ها و نمایه ها نیست بحث جنجالی همه جا جنجالیه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

من ادیان و عرفان میخونم.

بهتر از هر کسی واسه این بحثا آماده ام.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
little lord

من ادیان و عرفان میخونم.

بهتر از هر کسی واسه این بحثا آماده ام.

(این بحث خدا و جهان,هنوز واسه هیچ کدوم از متکلما هم حل نشده و نخواهد شد.انسان از ازل این مساله ها واسش مطرح بوده.والا منم که دارم تخصص این چیزارو میگیرم هنوز توش موندم)

شیرین برداشت بد نکنی ولی برای بحث کردن سر چنین موضوعی

هیچکس بر دیگری برتری نداره و به نظر من زیادم بحث نشه بهتره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

منظورم این بود که چون زیاد با این بحثا سر و کار دارم واسه حرف زدن همیشه آماده ام. وگرنه به هیچ وجه قصد فخرفروشی نداشتم. درضمن این موضوع اصلا آخر نداره.راست میگی بحث نشه بهتره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

منظورم این بود که چون زیاد با این بحثا سر و کار دارم واسه حرف زدن همیشه آماده ام. وگرنه به هیچ وجه قصد فخرفروشی نداشتم. درضمن این موضوع اصلا آخر نداره.راست میگی بحث نشه بهتره.

كاملا موافقم. اين جور بحث ها آخر نداره.

به جاي مثبت اشتباهي منفي دادم. ببخشيد.

ویرایش شده در توسط web

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
حلقه یگانه

با توجه به این که همگی اظهار دارید که این بحث اول و آخر نداره از مدیران خواهش میکنم این تاپیک رو قفل کنند. ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

اتفاقا در مبانی فلسفه یک اصل میگه هیچ سوالی بی جواب منطقی نیست.

توجه کنید که ناتوانی، اطلاعات کم و عدم میل باطنی ما برای قانع شدن در یک بحث دلیلی بر بی جواب بودن بحث نیست...

کسی که در یک مبحث واقعا اطلاعات و مدارک خوبی داره حرفشو میزنه و بقیه رو رد میکنه و ضورت مسئله رو پاک نمیکنه (خطابم به همه دوستان است)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

اتفاقا در مبانی فلسفه یک اصل میگه هیچ سوالی بی جواب منطقی نیست.

توجه کنید که ناتوانی، اطلاعات کم و عدم میل باطنی ما برای قانع شدن در یک بحث دلیلی بر بی جواب بودن بحث نیست...

کسی که در یک مبحث واقعا اطلاعات و مدارک خوبی داره حرفشو میزنه و بقیه رو رد میکنه و ضورت مسئله رو پاک نمیکنه (خطابم به همه دوستان است)

دوست عزیز بحث دانش نیست من خودم ادعایی ندارم ولی اینگونه مسائل سال ها دغدغه من بوده و مطالعات زیادی کردم اما مطمئنم بیان نظراتم موجب برانگیخته شدن حساسیت هایی می شه که در تضاد آشکار با اهداف و منافع این سایته از اونجایی که بقای این سایت برام خیلی ارزشمنده ترجیح دادم دیگه به بحث ادامه ندم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

دوست من! وقتی نمیتونیم خدا رو ببینیم اطلاعات به چه دردمون میخوره؟ وقتی هر کسی از راه رسیده یه جهان بینی طرح کرده اونم با کلی استدلال به کدوم میشه اعتماد کرد؟ درحالی که هر کسی یه پیش فرضی داره.

ابن سینا با اون همه عظمت اومده واسه حرفاش یه عالمه دلیل معقول آورده بعدش امام غزالی دقیقا ضد اون حرف زده که البته با کلی استدلال خواسته حرفشو به کرسی بنشونه. اما یکی از ما ابن سینا رو قبول داریم یکیمون غزالی و یکی از اون ور پیدا میشه که میگه من کی یر کگورگ رو قبول دارم.

حق با کیه؟؟؟

هممون.

آقایون این تاپیک رو ببندید!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

آپ

منم میخوام درباره ایلووتار بیشتر بدونم کتابشم خوندم ولی یکی منو قانع کنه که ایلووتار واقعا کی بوده

اخه نمیشه که بگی خدا بوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

ایلوواتار خالق یگانه در دنیای تالکین هست که به معنای پدر همه هستش.ایلوواتار ابتدا آینور رو خلق کرد و سپس به اونها نغمه سرایی آموخت و از همسرایی اونها آردا رو بوجود آوارد.الف ها و انسان ها در دنیای تالکین توسط خود ارو و بدون دخالت آینور خلق شدند که ارو اونها رو فرزاندان خود مینامه ولی دورف ها توسط ائوله بوجود اومدند و ارو به انها عقل و دانایی و اختیار داد و از این رو ارو اونها رو فرزند خوانده های خویش مینامه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

منم میخوام درباره ایلووتار بیشتر بدونم کتابشم خوندم ولی یکی منو قانع کنه که ایلووتار واقعا کی بوده

اخه نمیشه که بگی خدا بوده

دوست عزیز، شما از ابتدا طوری صحبت کردی که مشخص بود میخوای بحث رو بکشونی به همینجا و طوری موضع میگیری که انگار بنا به قانع شدن نداری...

در این چند صفحه اخیر و در خیلی تاپیک های دیگه جواب شما مفصل داده شده...

در دنیای تالکین خالقی یگانه وجود داره به نام ایلوواتار! که از ابتدا بوده...سیلماریلیون اینطور شروع می شود: «در آغاز ارو، آن یکتا که در آردا او را ایلوواتار می خوانند...» در واقع کتب تالکین جزو معدود فانتزی ها و اطوره سرایی های تک خدایی و یگانه پرستی هست. این که بگیم نویسنده حق نداشته برای داستان های خودش کاراکتری فرضی به نام ایلوواتار انتخاب کنه چون ما خدایی یگانه به نام الله داریم حرفی بسیار غیر منطقی و دور از عقلی هست! درواقع نوعی محصول کلمات هست برای کسی بتونه نظرشو به کرسی بنشونه...هیچ منافاتی نداره که کسی در تخیلتاش دنیایی به مانند اونچه در واقع هست خلق کنه! با خدایی یگانه، تقدیر ها و سرنوشت های اقوام، مخلوقات و حوادث دوران و...

من همین الان با تخیلی که خدایم به من داده و از روحی که از او نشأت میگیره میتونم دنیایی روی صفحه کاغذ با نوشته ها خلق کنم و براش خدای واحدی در نظر بگیرم و کسی هم نمیتونه به من بگه من کار خلافی انجام دادم! بهرحال این نوشته ها که اعتقادات نویسنده رو تشکیل نمیده! هیچ کس نمیاد و محصول دست و تخیل خودش رو حقیقت و مسلم بدونه...حداقل تالکین همچین فردی نبوده....میدونیم که تالکین فردی مذهبی بوده...

خلاصه که نمیشه خلق کاراکتری به نام ایلوواتار روی کاغذ رو نفی الله دانست...

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

خب منم چندان آدم مذهبی نیستم که بخوام از روی تعصب با شما صحبت کنم

آخه یه داستانی شبیه این به نام مورتال کامبت خونده بودم که خدایان زیادی وجود داشتن و هر کدومشون تو هر مقامی مهارتهای خاص خودشون رو داشتن

اما خب این داستان آخرش خواننده رو قانع میکنه که اینها از یه نژاد بودن و در حقیقت اسم مستعارشون خدا بوده

اما در داستان های تالکین یک خدا معرفی میکنه

ما در افسانه ها و تخیلات میتونیم هر چیز غیر منطقی و دور ازذهن و طبیعت رو تعریف کنیم

حداقل میشه باور داشت که یه روزی این افسانه ها توسط پیشرفت علم یا مثلا خواست خدا به واقعیت تبدیل بشه

اما وجود ارو در داستانهای تالکین به معنای خدای همه موجودات هست و این متناقض هست با اصل افسانه

اگر خدا نباشد پس قطعا قبل از او باید موجودات دیگری وجود داشته باشن که ارو از اون خلق شده

و اگر خدا باشد قطعا همین خدای یگانه هست

هر مسئله ای رو میشه به افسانه تبدیل کرد اما خدا غیر از افسانه هست و نمیشه براش تخیل سرایی کرد در حالی که درکش ماورا افسانه و تخیل انسانهاست

تالکین برای اینکه داستانهاش پر از هیجان باشه و قدرت ریشه ای زیادی داشته باشه از نام خدای یگانه و پدر همه استفاده کرده

قطعا اگه یکی مثل من و شما یه داستانی تخیلی بگه که منشا داستان یک موجود قدرتمند به نام خدا بوده و بعضی موجودات رو مبهم تعریف کنیم قطعا هیجان داستان میره بالا

این تکنیک تالکین بوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

دوست عزیز به نظرم شما دنیای فانتزی تالکین رو نمیشناسی و به همین خاطر این صحبتها رو پیش میکشی یا این که هدف دیگه ای داری ؟!

دنیای تالکین یه دنیای کاملا تخیلی و زاده ذهن یه فرده همونطور که میبینیم در افسانه های یونان باستان تعداد زیادی خدا وجود داشته که سرمنشا همشون رو از خلا دونستن و بعد از اون گایا _تارتاروس و... بوجود اومدن.این که شما میگی میشه چندین خدا متصور شد در یک داستان فانتزی ولی نمیشه یه خدای یگانه داشت فکر میکنم یه کار کاملا غیر منتقیه.و به نظرم.به هر حال اسمش روشه یعنی دنیای خیالی.پس خیلی نمیشه ایراد گرفت.این که نویسنده خواسته یه دنیای خیالی خودشو با تصورات ذهنی خودش خلق کنه ایرادی نداره و نمیشه خورده گرفت.در مورد ریشه و جذابیت داستان تالکین هم خیلی ارتباطی به این موضوع نداره کما اینکه مبحث ایلوواتار تنها بخش بسیار کوچکی رو تالکین بهش اختصاص داره و راز قدرت و ریشه دنیای تالکین بوجود آواردن تاریخ چندهزار سالشه +جذابیت و فن بیان خاص خودش که باعث الگو گرفتن خیلی از نویسندگان ممطرح بعد خودش شده...

ویرایش شده در توسط the LORD of the RINGS...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

یکی از ویژگی های فیلمهای اکشن و تخیلی اینه که ادم خودشو اونجا قرار میده و عکس العمل بازیگرا رو تحت نظر داره

در واقع لحظه لحظه فیلمو حس میکنه و خودش تصمیم میگیره که مثلا اینجا باید این اتفاق بیفته و اگر اتفاق افتاد عکس العمل بعدی چیه

در فیلمهای پیتر جکسون هم همین طور جذابیت داره

ولی خب یه خدای یگانه وجود داشته و الان نیست و از بین رفته

حالا کسایی که آفریده این خدا هستن دارن ادامه زندگی میدن

خب آخه یه ذرش منطقی نیست

درسته که ارو فقط سهمی کوچکی از داستان رو به خودش اختصاص داده اما بیاد قبول کرد که منشا داستانهای تالکین وجود این خدا بوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

یکی از ویژگی های فیلمهای اکشن و تخیلی اینه که ادم خودشو اونجا قرار میده و عکس العمل بازیگرا رو تحت نظر داره

در واقع لحظه لحظه فیلمو حس میکنه و خودش تصمیم میگیره که مثلا اینجا باید این اتفاق بیفته و اگر اتفاق افتاد عکس العمل بعدی چیه

خب اینجا بحث سر فیلم نیست و داستانهای تالکین با فیلمها متفاوته و پیتر در فیلمها یه سری تغییرات سینمایی و حذفیاتی رو انجام داده پس نباید ملاک رو فیلم گذاشت,هرچند که درکل ملاک فیلم نیست.

خب آخه یه ذرش منطقی نیست

درسته که ارو فقط سهمی کوچکی از داستان رو به خودش اختصاص داده اما بیاد قبول کرد که منشا داستانهای تالکین وجود این خدا بوده

کی گفته ارو در دنیای تالکین از بین میره؟!!!! :|

اگه شما جایی دیدی که به این موضوع اشاره شده خب بگید ما هم متوجه بشیم :))

این نکته رو باید بگم که ارو کنترل آردا رو به والار میسپاره...

دوست عزیز بهتره ابتدا اطلاعاتتونو در مورد بحثی که میخواید انجام بدید تکمیل کنید بعد وارد بحث بشید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

این بحث نفی ارو توسط شما , واقعن تعجب برانگیزه. چون اگه غیر این بود اصلا بهش نمیگفتیم دنیای تالکین. یعنی چی که وجود یه خدا با اصل افسانه متناقضه؟ همه ی افسانه ها یه آغاز و پایانی دارن. دنیای تالکین یه چیز مجزای این دنیاست. نباید این دو ت رو حتا با هم مقایسه کرد. اشکالش چیه که افسانه آفریننده داشته باشه. اتفاقا اشکالی که به دنیای تالکین گرفتین نشون میده که شما آدم مذهبی ای هستی که نمیتونی خدای دیگری رو بپذیری.

من که اصلا سر در نمیارم چرا متناقضه؟

اگه خدایی وجود نداشت این افسانه کامل نبود و پر بود از سوالای بی جواب و قصه های بی علت. اما حالا این افسانه کامله و اگه باهاش آشنا بشین میبینی که هیچ کمبودی نداره.

شایدم شما هدف دیگه ای از این اشکال گرفتن داری... وگرنه همه چی کاملا واضحه.

شما بهتره بعد از مطالعه ی افسانه ی تالکین,در موردش اظهار نظر و بحث کنین.

خب منم چندان آدم مذهبی نیستم که بخوام از روی تعصب با شما صحبت کنم

آخه یه داستانی شبیه این به نام مورتال کامبت خونده بودم که خدایان زیادی وجود داشتن و هر کدومشون تو هر مقامی مهارتهای خاص خودشون رو داشتن

اما خب این داستان آخرش خواننده رو قانع میکنه که اینها از یه نژاد بودن و در حقیقت اسم مستعارشون خدا بوده

اولا اینکه این افسانه نمیخواد کسی رو قانع کنه و بعدم هدف افسانه کلا یه چیز دیگه اس. و خیلی معقول و قابل قبوله که آردا یه خالق داشته باشه.

کیا از یه نژاد بودن؟ ما توی آردا نژاد های متفاوتی داشتیم که البته همشونم فقط یه خالق داشتن.همه زیر اراده و تسلط ارو ایلووتار بودن.و اونو میپرستیدن. و خدای دیگه ای وجود نداشته.یعنی چی که اسم مستعار داشتن؟

ما اینجا بدون اینکه شما کتابا رو خونده باشی , نمیتونیم بحث کنیم. چون بی فایده اس. و اصلا منطقی ام نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

شما خودت میگی ارو بخش کوچکی از کتاب رو به خودش اختصاص داده و منم اون قسمت رو خوندم

دیگه چیز جدید نیست که بخونم

اگر ارو نابود نشده پس الان این خدای بالا سر ما کیه

ببین دوست من افسانه رو باید درکش کرد

درسته که اسمش افسانه هست و غیر واقعیه اما همه میدونیم که افسانه ها در مقابل خداوند میتونن به حقیقت تبدیل بشن

به خاطر همینه که وقتی خواب میبینی داخل خواب حوادثی رو میبینی که در طبیعت محاله اتفاق بیفته

اما خودتم میدونی که اگه خدا بخواد اتفاق میفته به هر شکلی که باشه

ولی افسانه ارو چطور میتونه روزی به حقیقت تبدیل بشه؟

خدایا من چیکار کنم که نمیتونم درک کنم این افسانه رو

یا عقل من خیلی زیاده یا خیلی کمه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الدا

"ارو" به عنوان خالق یگانه دنیای تالکین نه خدای واقعی دنیای ما بلکه فقط محدود به چهارچوب دنیای تخیلی نوسنده ست و خارج از صفحات کتاب در دنیای حقیقی معنی خاصی نداره و تصور این اگه که یه روزی افسانه ها به حقیقت بدل بشند و اون موقع تکلیف شخص ارو چیه در این وضعیت یه بحث کاملا جدا و بچگانه و فاقد ارزشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

شما خودت میگی ارو بخش کوچکی از کتاب رو به خودش اختصاص داده و منم اون قسمت رو خوندم

درسته که اسمش افسانه هست و غیر واقعیه اما همه میدونیم که افسانه ها در مقابل خداوند میتونن به حقیقت تبدیل بشن

به خاطر همینه که وقتی خواب میبینی داخل خواب حوادثی رو میبینی که در طبیعت محاله اتفاق بیفته

خب دوست من شما ظاهرا اعتقادی به شنیدن حرفهای دیگران نداری و مدام همون حرفای تکراری رو میزنی و در این صورت که داریم به طور موازی پیش میریم بعیده که به نتیجه خاصی برسیم چون استنباط من از کامنتای شما اینه که ظاهرا شما هدف دیگه ای رو دنبال میکنید و دغدغتون چیز دیگهایه که کاملا در اشتباه هستید و ادامه این بحث امکان پذیر نیست چون هدفتون ظاهرا چیز دیگه ایه.

و اینجا میخوام یه ضرب المثلی رو بگم که میگه:

"کسی که خوابه میشه بیدارش کرد ولی کسی که خودشو زده به خواب هیچ وقت"

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
turambar

خب آخه یه ذرش منطقی نیست

ببخشید شما چطور میگین کتاب رو خوندین که بعد میگین تو این کتاب خدا از بین میره؟ تو کجای کتاب همچین حرفی زده شده؟ اینو از کجا آوردی آخه شما؟ ارو تا آخر داستان هم وجود داره، و تو آکالابت اراده اش رو مستقیما (شبیه به یه معجزه) تو دنیا دخالت میده و بر سر نومه نور بلایی نازل میکنه و اونها رو نابود میکنه. ارو هیچ وقت نابود نمیشه. این حرف خیلی مسخره است!

این که میگید ارو فقط سهم کوچکی از داستان رو به خودش اختصاص میده، معنیش این نیست که بعد از اون قسمت دیگه وجود نداره و نابود شده! خیر، بعد از اون تو سیلماریلیون بیشتر درباره تاریخ و وقایع سرزمین میانه سخن گفته شده و کم تر اسم ارو اومده (توجه کنید که کم تر، نه این که اصلا نیاد) و این به هیچ عنوان به این معنی نیست که خدا دیگه وجود نداره! مثل این میمونه که بگیم اگه ما درباره خدا هیچ حرفی نزنیم خدا از بین میره!

خدایا من چیکار کنم که نمیتونم درک کنم این افسانه رو

یا عقل من خیلی زیاده یا خیلی کمه

این که تالکین به خدا میگه ایلوواتار چه منافاتی با خدای ما داره؟

الان آیا خدایی که مسیحی ها میپرستن جدای از خداییه که مسلمان ها میپرستن؟

تو هر زبانی خدا یه اسمی داره. تو انگلیسی God، تو اسپانیایی Dios، تو عربی الله، تو فارسی خدا. الان باید بگیم خدای این ها با هم فرق داره چون اسمشون فرق داره؟! حالا به همین شکل تو زبان الفی کوئنیا هم به همون خدای یگانه میگن ایلوواتار، این چه منافاتی با قبلی ها داره؟

یه مثال براتون میزنم، الان من که اسمم تو بیرون از اینجا حمیده، ولی تو این سایت بهم میگن تورامبار، یعنی تغییری تو ذات و ماهیت من به وجود اومده؟! حمید و تورامبار آیا دو شخص مجزا هستن؟ یا هر دوتای این اسم ها واسه اشاره به شخص من به کار میرن؟

یعنی چی که چون خدای دنیای تالکین اسمش ایلوواتاره و خدایی که ما میپرستیم اسمش الله ـه اینا با هم فرق دارن و فقط یکی از اون ها میتونه وجود داشته باشه و بنابراین ایلوواتار از بین رفته؟!

مگه وقتی دین مسیحیت اومد یهوه و اهورامزدا از بین رفتن و خدای مسیحی ها جانشینش شد؟! و وقتی اسلام اومد اون هم از بین رفت و الله به جای اون خدا شد؟! به نظر شما همه این ها فقط اسم هایی نیستن که به یک ذات اشاره دارن؟!

اون وقت الان این دیدگاه شما مبتنی بر مذهبه؟! کدوم یک از این دو حرف ضد دین هستن به نظر شما؟!

همون خدای یگانه ای که همیشه وجود داشته و همیشه هم وجود خواهد داشت و هر مردمی به زبان خودشون یه اسم روی اون گذاشتن!

گذشته از همه این ها، داستان رو با واقعیت قاطی نکنید! شما یجوری حرف میزنید که انگار تمام این قضایا واقعا تو دنیای ما اتفاق افتاده! نه دوست عزیز این داستانه، خیاله! تالکین نمیتونسته بگه الف ها کاتولیک بودن که!

ویرایش شده در توسط turambar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

دوست عزیز ما کلی توی یکی از تاپیک های دیگه به اسم اشتباه بزرگ تالکین بحث کردیم و در آخر به نتایجی رسیدیم. که درست ترینش متفاوت دونستن خدای ما و ارو ایلوواتار هست. اصلا آردا دنیای دیگه ایه و نباید دنیای خودمون رو باهاش مقایسه یا مخلوط کنیم. این مسئله هم نه تنها ضد دین نیست بلکه از جهاتی نکته مثبتی هم داره. و اونو اینه که دنیای آردا به کلی متفاوت از دنیای ماست پس خالقش هم باید متفاوت باشه وگرنه حتی کفر صورت گرفته (نسبت دادن وقایع خیالی به الله)

پیشنهاد میکنم اون تاپیک رو اول یه مطالعه ای بکنید. بعد اگه ابهامی موند اینجا مطرح کنید :))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

من توی این سری تاپیک ها دیگه بحثی نمیکنم، در زمان خودم کارمو انجام دادم

فقط این پست مهدی برای همین یک تاپیک بود؟ برای همه ی موارد مشابه بود، لطفا پست های مدیریت رو با دقت بیشتری بخونید...

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=806&view=findpost&p=40415

وقتی طرف بحث کسیه که کتاب رو کامل نخونده، از این دنیا اطلاعات کاملی نداره پس بحث کردن بقیه با ایشون عبث هست، لطفا ادامه ندید تا ایشون کتاب رو بخونن، تاپیک رو کامل بخونن و اگه بازم سوالی بود اینجا یا جای مربوط به خودش بپرسن، بعد جواب بدید

اطلاعات ناقص باعث نتیجه گیری ناقص میشه جناب/سرکار datalife

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...