رفتن به مطلب

Recommended Posts

datalife

منم نمیخوام شما رو اذیت کنم اما چون تازه با شخصیت ارو آشنا شدم واقعا دپرس شدم نسبت به داستانهای تالکین

من نمیگم تفاوت خدا در اسمه

منظور من اینه که اون خدای داستان تالکین کی بوده

آیا موجود قدرتمندی بوده که خودش آفریده خدای یکتا بوده یا اینکه تالکین اونو به عنوان خدای یکتا میدونسته

اگه واقعا حالت دوم درست باشه معذرت میخوام تالکین خیلی احمق بوده :))

خدایی که کارای ناشایست انجام داده

خدایی قدرت چندانی نداشته با مثلا خدایی که از اقوام گوناگون آفریده در حالی که همه میدونیم تنها اقوام دانا انسانها هستند که خدا اونا رو اشرف مخلوقات دونسته اونوقت یه موجود مثل الف یا دورف یا مثلا شخصیت گندالف انسان نیست اما بیشتر از انسانها قدرت فکر دارن و کارایی میکنن که انسانها در انجام اونا ناتوان هستن

واقعا مسخره

ای خداااااااااااااااااااااااااا به دادم برس

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

دوست گرامی تالکین داستان فانتزی مینوشت که میتونیم بگیم رنگی از واقعیت داشت یا برگرفته از واقعیت داشت ولی هیچ وقت قصد ایشون نوشتن کتابی در مورد مذهب و عقاید یا کتابی که بر اساس مستندات بحث کنه نبود

داستانهای فانتزی بیشتر برگرفته و وامدار تخیل نویسنده اون هستش

خب دنیای توصیف شده هر نویسنده ای فرق داره مثلا در آرتمیس فاول،تن تن ،هری پاتر،پرسی جکسون،لوتر،حماسه دارن شان،نارنیا هرکدوم دیدی نسبت به دنیا دارن که در جای خودش محترمه

حالا چه اصراریه ما بیاییم یک داستان تخیلی رو با اصول مذاهب و عقاید مقایسه کنیم؟

مورد بعدی رو که خواستم خدمت شما بگم اینه که آردا سایتی تحلیلیه و نه یک سایت اجتماعی پس لطفا از ادبیاتی مناسب استفاده کنید

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

داستانهای آرتمیس فاول،تن تن ،هری پاتر،پرسی جکسون،لوتر،حماسه دارن شان،نارنیا هیچ گاه خدای مخصوص خودشون رو نداشتن و خدا تنها خدای یکتا بوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

از روزی که آردا تاسیس شده ت ااونجایی که من اطلاع دارم اینجوری در مورد ارو بحث نشده بود. چون انقدر همه چی واضحه که این سوالا واسه طرفدارای تالکین و کسایی که واقعا کتاب ها رو خوب مطالعه کردن مطرح نمیشه.

و شما حتما چیز خاصی تو ی فکرتونه که ازین زاویه به قضیه نگاه میکنین. انقدر که واقعا توضیح دادنش سخته. چون وجود یه خالق و آفریننده اصلا و ابدا تعجب برانگیز نیست. همونطور که دوستمون الوه گفتن تا موقعی که شما اطلاعات کافی ندارین نمیشه بیشتر ازین بحث کرد. این توصیه بارها بهتون شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

عرض کردم خوندم کتابو تو افسانه هر اتفاقی ممکنه بیفته اما به جز وجود موجودی که خدای یگانه رو انکار کنه

واقعا این یه تفکر بچگانه هست و از رو جهل و نادانی بیش از حد میاد

جالب اینجاست در قسمتی از کتاب نوشته قبل از ارو هیچ چیز وجود نداشته و زمان و مکان بعد از او بوجود اومده این ینی رفتن در اعماق فکری که هیچ وقت به واقعیت بدل نخواهد شد

داستانی رو داریم میخونیم و فیلمی رو داریم نگاه میکنیم که تمام بدبختی هاش از ارو هست و جالب اینجاس تو داستان کسی ارو رو در حد یه خدای یکتا نمیپرسته

واقعا از تالکین انتظار نداشتم

این همه من ازش طرفداری کردم آخرش این ارو به همه ی داستان و همه ی فیلمهای زیبای پیتر جکسون گند زد

اگر ارو ضعف داشت و قطعا توسط یک نژاد دیگری بوجود اومده بود و خدای یکتا انکار نشده بود داستان خیلی زیبا تر بود

واقعا تالکین خیلی بد داستانو شروع کرد

به نظر من باید شخصیت ارو رو در تمام داستانهای تالکین حذف کنن تا حداقل بتونیم مشتاقانه منتظر برهوت اسموگ باشیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

منم نمیخوام شما رو اذیت کنم اما چون تازه با شخصیت ارو آشنا شدم واقعا دپرس شدم نسبت به داستانهای تالکین

آیا موجود قدرتمندی بوده که خودش آفریده خدای یکتا بوده یا اینکه تالکین اونو به عنوان خدای یکتا میدونسته

خدایی قدرت چندانی نداشته با مثلا خدایی که از اقوام گوناگون آفریده در حالی که همه میدونیم تنها اقوام دانا انسانها هستند که خدا اونا رو اشرف مخلوقات دونسته اونوقت یه موجود مثل الف یا دورف یا مثلا شخصیت گندالف انسان نیست اما بیشتر از انسانها قدرت فکر دارن و کارایی میکنن که انسانها در انجام اونا ناتوان هستن

واقعا مسخره

برادر من، تو این دنیا ما هم خدا داریم ولی این همه ادم روزانه دارن کشته میشن چقدر ظلم میشه و......اونوقت شما همچین حرفی رو میزنی؟؟!!! ؟؟؟!!!!!! ارو در داستان های سرزمین میانه به عنوان خالق اون سرزمینه فقط همین.اونوقت شما احتمال میدی تالکین اونو میپرسته!!!! اصن کل حرفای شما بیمعنیه.

شما یه ذره از داستان رو خوندی بعدش اومدی کل استوری رو زیر سوال میبری.

این داستان فانتزیه حالا هی شما بحث رو به جاهایی ببر که اصن ربطی نداره.این بحثایی که اینجا مطرح میکنی رو بهتر نبود تو یه فروم دینی مطرح میکردی؟؟؟

انسان ها در دنیای واقعی اشرف مخلوقاتن(به قول شما) ولی در داستانای تالکین الف ها اشرف مخلوقاتند.توصیه بنده حقیر به شما اینه که یه ذره هم که شده داستانی رو که شروع میکنی حداقل تا اخر فصلش بخون تا این قدر اشتباه فکر نکنی.

(بهتر نیست که اول در مورد یه چیزی اطلاع کسب کنیم بعد نظر بدیم؟؟)

ویرایش شده در توسط Edhelharen

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

الوه جان ایشون میگن بخش مربوط به آفرینش آردا رو در سیلماریلیون و دانشنامه ها خوندن. بخش های دیگه کتابها هم ربطی به آفرینش و ایلوواتار نداره. چرا نباید جوابی بدیم؟ :/

به datalife عزیز: شما میگی تالکین باید چیکار میکرد؟ میگفت الله خالق دنیای خیالی آرداست و ارو مخلوق الله ست؟ ولی اگه پست منو دقیق خونده باشید این فکر بچگاه تره ( به قول شما) چون الله دنیای به اسم آردا و موجوداتی قبیل الف و دورف و ... خلق نکرده. بنابراین در اینجا ما چیزی که برخلاف حقیقت هست رو به الله نسبت دادیم که گناه بزرگتریه!

پس با این تفکر، خالق دنیای خیالی آردا باید کسی جز الله باشه. و تالکین خیلی هنرمندانه این شخص رو با نام ارو ایلوواتار معرفی میکنه و اونو یگانه خالق دنیای آردا میدونه.

این کار به نظرتون چه اشکالی داره؟!

اگه بخواییم اینقدر دقیق وارد جزئیات بشیم پس بهتره اصلا فانتزی نخونیم. چون ادبیات فانتزی این چیزا رو هم داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

گندالف عصبانی شدن تو خون تو نیست

چرا عصبانی میشی

ایلوواتار پشت و پناهت باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

واقعا مسخره

اتفاقا همین وجود ارو هست که خیلیا رو از جمله خود من به دنیای تالکین علاقه مند کرده این نشون میده که این دنیا یه دنیای کامله و هرکی به هر کی نیست .

ببخشید،میشه بپرسم ارو چه کار ناشایستی انجام داده ؟

تنها اقوام دانا در دنیای واقعی انسان ها هستند .این یه داستان فانتزیه ! حتی حیوونا هم میتونن توش عقل داشته باشن ما نمی تونیم یه نویسنده را برای تفکرات فانتزیش توی دنیای فانتزیش که اصلا وجود نداره و ربطی به دنیای واقعی هم نداره سرزنش کنیم اگه ارو نبود یه سوال بزرگ پیش میو مد که جهان تالکین از کجا اومده این بود که باعث احمقانه شدن کار میشد هر کسی یه ایده هایی داره استاد تالکین میخواسته موجودات توانا تر از انسان هم وجود داشته باشه .

در ضمن فکر نمیکنم کار درستی باشه که در فروم طرفداران تالکین به ایشون توهین کنین .توهین به استاد تالکین توهین به همه ی طرفدارانشه {اگه تند حرف زدم عذر می خوام }

در ضمن منم مثل دوستان توصیه میکنم اول کتاب ها رو چند بار بخونید و بعد در بحث ها شرکت کنید.

ویرایش شده در توسط بانوی سفید روهان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گلورفیندل

یه مکتبی وجود داره به نام مکتب دئیسم.

معتقدان به این مکتب باور دارن که خدا همانند یه آرشیتکت بازنشستست،یعنی دنیا رو با تمام ویژگی ها،قوانین و خصوصیات منحصر به فردش خلق کرده و طوری طراحیش کرده که خودش بتونه خودشو اداره بکنه و نیازی به دخالت دوباره از طرف خالقش نداشته باشه.

مث یه معمار یا ساعت ساز که یه ساعت فوق العاده بزرگ ولی دقیقی رو طراحی میکنن جوری که هر 100 سال یه بار هم نیازی به کوک دوباره نداشته باشه.

طرفدارای این مکتب اعتقادی به دخالت خدا در اتفاقاتی که توی دنیای ما میفته ندارن.

حالا میشه گفت که ارو از دید تالکین هم همینطوریه،دنیاش رو خلق کرد و قواعدش رو تعیین کرد،فرستادگانش رو که همون والارها باشه معین کرد و اختیار امور رو به اونا سپرد و خودش دیگه دخالتی نکرد مگر در مواقع بسیار اضطراری.

البته تالکین یه کاتولیک معتقد بوده ولی خب شاید بشه کمبود حضور ارو توی داستان هاش رو اینطوری توجیه کردش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

این دوستمون که این اشکال رو به دنیای تالکین و بهتر بگم به خود تالکین گرفتن ,یکی از استدلال هاشون اینه که چطور ممکنه ارو که همه چی رو آفریده توی دنیاش این همه خرابی به بار بیاد و موجودات پلید رشد کنن و کسی مث ملکور بدون توجه و ترس از قدرت ارو که خالق اونه اون همه طغیان کنه و شرور باشه؟؟؟

خب خیلی ساده میشه به این استدلال ضربه زد. دنیای ما هم پر از طغیان گری و ظلم و شرارته. پس آیا خدای ما همون الله هم کم کاری میکنه یا خدایی کردن بلد نیست؟

یکی دیگه از دلایل واسه رد کردن ادعای ایشون همون بحث اسم خالق جهانه. که turambar جواب خوبی دادن. اینکه هر خدایی برای هر قومی یه اسمی داره. و ما خدایان متعدد نداریم بلکه برای یه خدا اسم های متعدد داریم. و هیچ لزومی هم نداره که تو این مورد وحدتی باشه. هر کسی اجازه ی اینو داره که خداشو به هر اسمی که میخواد بپرسته.

اگه شخصصیت ارو رو در داستان حذف کنن دیگه هابیتی وجود نخواهد داشت که شما مشتاقانه در انتظارش باشین.

مشکل شما با ریشه ی افسانه اس. میخوای ریشه رو بزنی اما میوه هاشو بخوری. نمیشه که برادر من. بدون ریشه , میوه ای رشد نمیکنه که...ای بابا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

دوستان این بحث مربوط به این تاپیک بود که پست ها منتقل شدند. حالا راحت در همین تاپیک بحث کنید و اگر هم لازم بود ارجاعاتی به صفحات قبل بدید چون بحث تکراریست. یک نکته رو متذکر بشم که البته در واقع یک قاعده هست نه قانون! هیچ اجباری به قانع کردن طرف مقابل نیست. سعی کنید با بحث ها به معلومات همدیگه اضافه کنید تا بعد از بحث نگید وقتمون به هیچ گذشت!

پ.ن به ادل هارن:

بحثی هست که البته به نتیجه نرسیده هنوز...و اون همین بحث اشرف مخلوقات در دنیای تالکینه. یه عده میگن الف و انسان برتری به همدیگه ندارن یه عده نه. خود من نظرم بر این هست که در نظر تالکین انسان برتر بوده که شواهدش در داستان هست. ایجا نمیخوایم درموردش بحث کنیم فقط گفتم که با قطعیت نگی الف ها اشرف مخلوقاتن! :))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

استدلال من اینه که یه فیلم به این جذابی نباید از ارو قدرت بگیره

قطعا خود پیتر جکسون هم قضیه رو فهمیده و اصلا نامی از ارو در فیلماش نیست

الان 7 قسمت از سری داستانهای تالکین توسط پیتر جکسون ساخته شده و در هیچ قسمتی نامی از ارو آورده نشده

در حالی که ارو منشا دنیای آردا بوده

واقعا تعجب برانگیزه :))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

چرا نباید از ارو قدرت بگیره؟ مگه دنیای ما از الله قدرت نمیگیره؟ درسته که ارو با الله متفاوته و یه خدای خیالی برای آفرینش دنیای خیالی هست، اما درست مثل این می مونه که بگیم نباید دنیای به این بزرگی شامل 8 تا سیاره و خورشید به اون عظمتی که همه دورش میچرخن از الله قدرت بگیرن. چون الله دخالتی در روند دنیای ما نداره. این درسته به نظرتون؟

و جالب اینجاست پیتر جکسون فقط از ارو اسمی نمی بره. در کتاب های سه گانه ارباب حلقه ها و کتاب هابیت هم از ارو و فرستندگان ارو (والار و مایار) اسمی برده نمیشه. فکر کنم توی یکی دیگه از تاپیک ها درموردش بحث کردیم.

ولی دلیلش هرچی باشه به خاطر ضعف ارو یا تالکین و یا اشتباه بودن این کار تالکین نیست... .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

الان 7 قسمت از سری داستانهای تالکین توسط پیتر جکسون ساخته شده و در هیچ قسمتی نامی از ارو آورده نشده

دوست عزیز بهتر است قبل از اینکه درباره موضوعی به اظهار نظر بپردازید اول یه حداقل اطلاعاتی داشته باشید.این که پیتر جکسون نامی از ارو تو فیلمش نبرده به خاطر این موضوع نبوده که بحث وجود خدارو یه ضعف میدونسته.بلکه به خاطر این بوده که اصلا به طور واضح نامی از ارو در هابیت و لوتر برده نشده.و اگرنه تو تریلر سیلما به طور مشخص از خدای جهان تالکین نام برده میشه. ویرایش شده در توسط LORD LOSS

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
turambar

7قسمت؟! ما تا حالا 4تا بیشتر ندیدیم، یاران حلقه، دو برج، بازگشت پادشاه، و سفری غیر منتظره؛ میشه اون 3تای دیگه رو هم به ما معرفی کنید؟! پیتر کی ساخته شون که ما خبر نداریم؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
datalife

عزیزم هر کدوم از فیلمهای سری ارباب حلقه ها دو قسمت بود که کلا با هابیت میشه 7 قسمت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اسم فیلم هست سه گانه ارباب حلقه ها . کدوم دوقسمت ؟ فعلا که ما 4 قسمت از پیتر جکسون دیدیم که دوستمون turambar گفتن. و حال اگه دو قسمت بعدی هابیت رو هم تا سال 2014 ببینیم میشه 6 تا نه هفت تا.

سه گانه هم شامل یاران حلقه , دو برج و بازگشت شاه هست.

در مورد ارو هم دوستان توضیح دادن. بنظرم همه ی جوابایی که تا الان به شما داده شده خیلی قانع کننده بوده. دیگه واضح تر ازین نمیشه گفت.

چطور شما هنوز سر حرفت موندی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

عزیزم هر کدوم از فیلمهای سری ارباب حلقه ها دو قسمت بود که کلا با هابیت میشه 7 قسمت

من شک دارم که این دوست محترممون یه بار درست حسابی ارباب حلقه سه گانه ارباب حلقه هارو دیده باشه یا حتی لای کتابو باز کرده باشه.به نظرم تائید شدن این تاپیک از ابتدا کار خیلی درستی نبوده چون کلا با اصول تالکین مغایره.همون طور که دوستان قبلا اشاره کردن قیاس دنیای ما و تالکین یا وارد کردن مباحث مذهبی در اون شتباهه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

به نظرم تائید شدن این تاپیک از ابتدا کار خیلی درستی نبوده چون کلا با اصول تالکین مغایره.

معیار تایید یا عدم تایید تاپیک ها هیچ وقت درستی یا نادرستی بحث یا مطلب درونش نبوده یا دانش نویسنده در بحثی که راه میندازه.

ابتدا همونطور که دوستان گفتن از ارو نامی در ارباب حلقه ها برده نشده چون اصلا فضای و نوع روایت داستان ایجاب نمیکنه. دیگه این بحث ادبی هست و نمیشه شما از دیدگاه دیگه ای نویسنده رو به میز محاکمه بکشی.

از طرفی در فیلم ارباب حلقه ها چون فیلمنامه روایی و اقتباس از کتاب هست این تشخیص کارگردان و در واقع نویسنده فیلمنامه هست که این اقتباس رو به چه صورت داشته باشه. در ارباب حلقه ها از راداگاست هم نام برده نشده، از تام بامبادیل هم نام برده نشده اما نمیشه برداشتی مثل اونچه شما داشتی رو کرد. این ها هم بالاخره مانند ارو یک کاراکتر داستان هستند...

و در واقع استمرار این بحث از جانب دوست عزیزمون datalife از اونجا نشأت میگیره که فیلم رو مبنای بحثشون قرار دادند. در صورتیکه ما فیلم رو تنها محصول یک طرفدار و یک اقتباس میدونیم نه مبنای بحث ها و استدلالاتمون.

پ.ن

به گندالف: در کتاب ارباب حلقه ها به وضوح از والار یاد میشه، در ستایش و مدح اون ها ما شعر داریم و... فقط از ارو حرفی در ارباب حلقه ها به میون نیومده.

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

شاید اولین اشتباه ما تطابق کامل دنیای خلق شده تالکین با دنیای واقعی باشه .وقتی یه نویسنده دنیایی رو خلق میکنه بخصوص در داستانهای فانتزی ،دغدغه ها،علایق و آرمانهاش رو میاره نه اینکه بشینه از دنیای واقعی کپی برداری کنه

اگه اینطور باشه داستان داستان فانتزی نمیشه میشه مستند

مورد بعدی اینه تالکین مسیحیه و درخلق دنیای دنیاش از حماسه ها و افسانه های یونانی،اسکاندیناوی و ... استفاده کرده نه از دیدگاه ما مسلما دیدگاهش فرق داره

اما نکته ای به ذهنم در مورد یگانه بودن ارو رسید

راستش به نظرم ارو یکمی در داستانهای تالکین خنثی است

انگار که ارو یه رییسه و والار هیئت مدیره و مثلا ارو نائب رییس یا نائب رییسانی برای خودشون انتخاب کرده باشه

بخصوص از ابتدای سرودافرینش ارو قدرت مطلقه و بعد رفته رفته کم رنگ میشه

شاید این توجیه وجود داشته که ارو بوده و کارهاشو پیش میبرده ولی مردمان و بخصوص انسان ها فراموشش کردند ولی باز در ادامه داستان حضور ارو خیلی کمرنگه و به چشم نمیاد

یعنی نقش مانوه و ماندوس و ملکور بیش از یه فرشته اس و اونا به مثابه رب النوع به تصویر کشیده میشن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

تا اینجایی ک من متوجه شدم بحثتون مربوط ب تاپیک "والار کمرنگ میشوند؟" بود.برای اینکه بهتر متوجه بشم میشه یکم واضح تر منظورتونو بگید.

ممنون.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

تا اینجایی ک من متوجه شدم بحثتون مربوط ب تاپیک "والار کمرنگ میشوند؟" بود.برای اینکه بهتر متوجه بشم میشه یکم واضح تر منظورتونو بگید.

ممنون.

درسته شیرین بانو به.نکته خوبی اشاره کردید

والار کمرنگ میشوند ولی ارو ناپدید میشود تقریبا چرا؟

مثلا در داستان ملکور و بخشش اون میبینیم شورای والار تصمیم میگیره یعنی اینکه تقریبا اختیار رو اونا دارن پس میتونیم بگیم رب النوع یا خدایان کوچک هستند

ولی مساله اینه که باید کارهای اونا به اذن ارو باشه و اونا اجرا کننده باشند و نه تصمیم گیرنده چیزی که تالکین خیلی به اون اشاره نکرده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

ولی مساله اینه که باید کارهای اونا به اذن ارو باشه و اونا اجرا کننده باشند و نه تصمیم گیرنده چیزی که تالکین خیلی به اون اشاره نکرده

خب اتفاقا بعضی جاها ما شاهد بودیم ک مانوه برای یه تصمیم گیری مهم ب سرود آفرینش نگاه میکنه. و این نگاهش این معنیو میده ک میخواد ببینه ارو نظرش درین باره چیه. چون آینولینداله دخالت محض ارو هست در سرنوشت جهان. بهر حال والار مکاشفه ای داشتن. و چیزهای ازش در خاطرشون مونده. البته با توجه ب اون حکم و عمل میکنن. نه اینکه تصمیمات اتخاذ شدشون هیچ پیش زمینه ای نداشته باشه.

و حتا گاهی هم توی سیلماریلیون اینو داشتیم ک مانوه مستقیما از ارو مشورت میگیره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب اتفاقا بعضی جاها ما شاهد بودیم ک مانوه برای یه تصمیم گیری مهم ب سرود آفرینش نگاه میکنه. و این نگاهش این معنیو میده ک میخواد ببینه ارو نظرش درین باره چیه. چون آینولینداله دخالت محض ارو هست در سرنوشت جهان. بهر حال والار مکاشفه ای داشتن. و چیزهای ازش در خاطرشون مونده. البته با توجه ب اون حکم و عمل میکنن. نه اینکه تصمیمات اتخاذ شدشون هیچ پیش زمینه ای نداشته باشه.

و حتا گاهی هم توی سیلماریلیون اینو داشتیم ک مانوه مستقیما از ارو مشورت میگیره.

بله ولی این مشاوره خیلی پررنگ نیست و همیشه غیر مستقیمه به نوعی تالکین خیلی کامل تکلیف رو روشن نمیکنه

از اونور نوع توصیف والار شباهت زیادی به خدایان یونانی داره(زئوس،پوزیدون،اپولو،هرمس و....)

البته همین هم جای بحث داره گاه وقتا خدایان فوق العاده قدرتمندند مثل ملکور و گاهی تا حد یه انسان یا الف ضعیف میشن و حتی به رفتارهای انسانی مثل زورمندی یا کشتی گرفتن تولکاس اشاره میشه

برای اینکه از این شباهت بین خدایان یونانی و والار صرف نظر بشه باید تاکید زیادی روی قادر بودن ارو بشه در اوایل داستان و سرودآفرینش این هست ولی کم کم کمرنگ میشه

خب برای والار توجیهی هست که بگیم انسانها فراموششون کردند برای ارو هم میشه بگیم که این مشاوره و اذن در خفا بوده ولی تالکین اگه اشاره های مستقیمی میکرد خیلی روشن تر میشد

مورد بعدی یه تصویر بود از ارو که خیلی وقت پیش دیدم به صورت پیرمردی با محاسن سفید اصولا حکمت این تصویر رو ندونستم مگه ارو جسم داره؟

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...