رفتن به مطلب

Recommended Posts

ELI.21ST

سلام " Torambar " خان :D / ممنون برای وقتی که گذاشتی .. .

ELI.21ST نوشته است:

پی پی پی نویس : ضمیمه ی تور و امدن او به گوندولین از کجا اومده !؟

در داستان های ناتمام ! و خلاصه ای از آن در سیلماریلیون

داستان های ناتمام ! ترجمه ی فارسی ازش هست در حال حاضر !؟

ELI.21ST نوشته است:

پی پی پی پی نویس : پس اینطور که کریستوفر تو مقدمه ی فرزندان هورین گفته . تالکین قصد داشته 3 داستان برن و لوتین / فرزندان هورین و سقوط گوندولین رو بسط بده !؟ این 3 داستان مهم ترین در سیلماریلیون و داستان های ناتمام هستند !؟

بلی !

باید در انتظار داستان های برن و لوتین و سقوط گوندولین به صورت کامل و جامع تر در اینده باشیم !؟ شایعه ای یا .. . در این مورد جایی دیدین یا شنیدین !؟

بازم ممنون .. . ;:D

پی نویس : برای تلفظ, برای نمونه لوتین !! ت رو مستقیم به ی وصل میکنین یا برای ی سرکش رو به پایین میزارین !؟ یا گوندولین !! ل رو مستقیم به ی وصل میکنین یا برای ی سرکش رو به پایین یا بالا میزارین !؟ من جایی تو یکی از همین تاپیک ها خونده بودم که تلفظ رو باید مثل فینگلیش انجام داد !! اینطوری نمیشه, اخر سر باید برم سراغ ضمیمه ث از بازگشت پادشاه !! :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

ضمیمه رو بخونی خوب ولی خب:لوتیِن درسته و گوندولین!

داستانهای ناتمام از اسمشونم پیداست:ناتمامن.یه بخش از داستان رو بیشتر بسط میدن

بقیه جوابا رو هم که تورامبار داد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

چطوری تولکاس :D

متوجه هستم, منظورم اینه که به صورت مجلد جداگونه با بسط بیشتر !! 3 تا داستانی که تالکین به گفته ی کریستوفر قصد داشت بیشتر بستشون بده رو میگم نمونش همین فرزندان هورین .. . / راستی ترجمه ی فارسی از کتاب داستان های ناتمام نیست .. .

پی نویس : پس کلمه ی لوتین رو برای ی سرکش نمیزارین !؟ ای بابا, رفت رو اعصاب که !! من همیشه برای ی هایی که تقریبا انتهای کلمه قرار میگیرن سرکش رو به پایین میزارم !! تلفظش بیشتر میچسبید !!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
پی پی پی نویس : ضمیمه ی تور و امدن او به گوندولین از کجا اومده !؟

این ضمیمه آخر کتاب فرزندان هورینه.

باید در انتظار داستان های برن و لوتین و سقوط گوندولین به صورت کامل و جامع تر در اینده باشیم !؟ شایعه ای یا .. . در این مورد جایی دیدین یا شنیدین !؟

نه فکر نکنم چیز منتشر نشده ای از تالکین مونده باشه. همشو کریستوفر تالکین توی تاریخ سرزمین میانه منتشر کرده.

راستی ترجمه ی فارسی از کتاب داستان های ناتمام نیست .. .

نه علیزاده قرار بود ترجمه کنه که بی خیال شد.

اسامی رو از روی انگلیسی تلفظ کن متوجه میشی. لوتی یِن درسته و گوندولین هم عادی خونده میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
نه علیزاده قرار بود ترجمه کنه که بی خیال شد.

سلام مهدی, چه خبر !؟

جریان بیخیال شدن چیه !؟ کلا بهتر نیست کارش رو تموم کنه و اسطوره بشه !! عجب پیامی دادم هااااااااا .. .

جدی میگم, تمومش کنه دیگه .. . داستان های ناتمام و تاریخ سرزمین میانه رو هم ترجمه کنه تا یه اثر بترکون از خودش به جا بزاره !! اونایی که قدر میدونن متوجه میشن ارزش کارش رو !! دیگه چی کار به بازخورد و چه میدونم نخریدن کتاب ها و ... . داریم ماااااااااااا .. .

این ضمیمه آخر کتاب فرزندان هورینه.

... دقیقا, کرسیتوفر این رو انتهای کتاب جا داده یا ابتکار علیزادست !؟

... این پیش بینی انتهای " اخر کار !! " اردا رو از کجا نقل میکنین !؟ " منبعتون کجاست " همین برگشتن مورگوت و کشته شد و .. .

ممنون :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

اون بخشی که در مورد آینده آردا صحبت کردی:حیلی جاها میتونی در موردش لینک پیدا کنی.ویکی پدیا،ایساکلوپدیا آف آردا و البته تو نامه های تالکین و تو تاریخ سرزمین میانه در موردش صحبت شده.فکر کنم تو سیل هم آورده شده.دقیق یادم نیست.

در مورد علیزاده:خب حق داره بنده خدا.همینطوری هم خیلی کمن کسایی که تالکین میخونن در حد سیلماریلیون،چه برسه که بخوان افسانه های ناتمام یا تاریخ رو هم بخونن.

در مورد ضمیمه:کار علیزاده بودهوآخر خود کتاب اصلی نیست.علیزاده اون بخشی که ترحمه کرده بود از افسانه های ناتمام رو اونجا قرار داده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

ممنون علی .. . :D

رسیدم به " اکالابت !! سوال .. . !؟

... حدیث سفر ایارندیل و جنگ خشم, صفحه ی 418 از ترجمه ی علیزاده, " زیرا خیل والار خود را به کالبد جوان و زیبا و موحش اراسته بود .. . " والار مستقیم در جنگ حضور داشتند !؟ اگر اینطوری چرا یک مایار " ایون وه " فرمانده ی حمله به نارتوگروند بود !؟

... در مورد ایارندیل و همسرش اینطور داوری شد که هیچوقت حق بازگشت به سرزمین میانه رو ندارند . پس چرا در نبرد بزرگ حضور داشتند !؟

... پس از این نبرد همه ی بلریاند زیر اب رفت !؟

... بلریاند بخشی از سرزمین میانه هست " غرب سرزمین میانه " که داستان دوران نخست درش اتفاق می افته درست !؟ بخش های دیگه جنوب " که بحثی ازش نیست !! " شمال " که جایگاه مورگوت " و شرق که نژاد دورف ها و ادم ها در اون ساکنن و اکثریت هم منفی" !؟

... همه ی الدار ساکن در سرزمین میانه در دوران نخست در بلریاند ساکن بودند !؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

در این اردا تنها ماندیم !! یادش به خیر تابستان امسال بود که یک سوال میپرسیدی و 1 ساعت بعد 5 نفر با استدلال های مختلف جواب میدادن !! الان دیگه کسی تحویل نمیگیره !! بگذریم ... این نیز بگذرد .. .

اقا,من این 3 سوال اخر رو حذف کنم !! خودم به جواب رسیدم .

پس اینا حذف .. .

... پس از این نبرد همه ی بلریاند زیر اب رفت !؟

... بلریاند بخشی از سرزمین میانه هست " غرب سرزمین میانه " که داستان دوران نخست درش اتفاق می افته درست !؟ بخش های دیگه جنوب " که بحثی ازش نیست !! " شمال " که جایگاه مورگوت " و شرق که نژاد دورف ها و ادم ها در اون ساکنن و اکثریت هم منفی" !؟

من رسیدم تقریبا به انتهای سیلماریلیون .. .

چند تا سوال جدید دارم, بچه ها یه دستی میدین !؟ ممنون .. .

... خورشید و ماه رو که میدونیم ازکجا اومدن.ولی ستاره ها چی !! ستاره ها از کجا اومدن !؟

... مایارها مونث هم داشتند !؟

... اقا, این تولکاس کجاست !؟ ای بابا, نبرد ششم تو بلریاند رو هم مطالعه کردیم ولی این تولکاس رو ندیدیم !؟ تو سیلماریلیون نیست !؟

... این جمله تو امضای تولکاس از کجا اومده پس !؟ " و در ابتدا برتری با ملکور بود.اما در میانه نبرد،مینویی پر توان وبیباک صدای نبرد را از اسمان برین شنید و به یاری والار آمد.و آردا از صدای خنده او پر گشت

چنین آمدتولکاس نیرومند که خشم او همچون بادی توفنده میگذرد..و ملکور از برابرخشم و خنده او گریخت و آردا را ترک گفت "

... اقا, گاندولف کجاست !؟ اشاره ای چیزی ... !؟ اصلا تو سیلماریلیون نیست !؟

... تو ترجمه ی علیزاده " مرده ریگ " یعنی چی !؟

واقعا ممنون بروبچ :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

خوب, سیلماریلیون تموم شد ... عالی بود . واقعا شاهکار . بعد یک مدت که تلفظ اسم ها و مکان ها رو یاد میگیری و کم کم برای خودت تحلیل می کنی که هر داستان مرتبط با کجاست و مربوط به کدوم دوران و ...

از ارتباط کاراکترها با هم یا سرنوشتشون واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم و حالا متوجه میشم " البته کمی !! " که چرا انقدر سیلماریلیون رو اکرام میکنن !!

جواب این سوال رو هم گرفتم پس حذفش میکنم ...

این سوال حذف ...

از اونجایی که این سومین پست متوالیم در 2 روز گذشتست و شاید کسی رغبت نکنه که بخواد 3 تا پست رو مطالعه کنه !! سوالام رو 2باره اینجا و در اخرین پست کپی میکنم " و در انتظار جواب .. .

... حدیث سفر ایارندیل و جنگ خشم, صفحه ی 418 از ترجمه ی علیزاده, " زیرا خیل والار خود را به کالبد جوان و زیبا و موحش اراسته بود .. . " والار مستقیم در جنگ حضور داشتند !؟ اگر اینطوری چرا یک مایار " ایون وه " فرمانده ی حمله به نارتوگروند بود !؟

... در مورد ایارندیل و همسرش اینطور داوری شد که هیچوقت حق بازگشت به سرزمین میانه رو ندارند . پس چرا در نبرد بزرگ حضور داشتند !؟

... خورشید و ماه رو که میدونیم ازکجا اومدن.ولی ستاره ها چی !! ستاره ها از کجا اومدن !؟

... اقا, این تولکاس کجاست !؟ ای بابا, نبرد ششم تو بلریاند رو هم مطالعه کردیم ولی این تولکاس رو ندیدیم !؟ تو سیلماریلیون نیست !؟

... این جمله تو امضای تولکاس از کجا اومده پس !؟ " و در ابتدا برتری با ملکور بود.اما در میانه نبرد،مینویی پر توان وبیباک صدای نبرد را از اسمان برین شنید و به یاری والار آمد.و آردا از صدای خنده او پر گشت

چنین آمدتولکاس نیرومند که خشم او همچون بادی توفنده میگذرد..و ملکور از برابرخشم و خنده او گریخت و آردا را ترک گفت "

سوال جدیدی هم دارم .. .

... ایستاری چند نفر بودن !؟ 6 نفر بودن !؟ همونطوری که در نمایه سیلماریلیون اومده !؟

... شورای ریش سفیدان در دوران سوم و قبل از جنگ حلقه, همه ی نژاد ها رو پذیرا بود !؟ ادار اداین ادم های عادی دورف و ... .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

احتمالا منظورت از «نارگوتروند» ، «تانگورودریم» هست ! تا جایی که یادم میاد فقط مایار و الف های آمان در چنگ خشم بودند و صحبتی از والار نشده . الان که سیل رو میخونم وقتی که از زمین خوردن مورگوت صحبت شده ، فاعلی برای جمله ها به کار گرفته نشده و مشخصا نگفته که یکی از والار مثلا تولکاس ملکور رو به زمین زده .

در دوران اول اتفاقات زیادی در جنوب و شرق سرزمین میانه نیست . کانون درگیری ها بلریاند و سرزمین های شمال بلریاند (مثل هیت لوم و آنفائگلیت) بوده

به جز عده ی کوچکی که در اولین مهاجرت الف ها قبل از بلریاند از خیل جمعیت جدا شدند و فکر کنم از تله ری بودند

در بازخوانی سیلماریلیون این نکات رو بهتر متوجه میشی!

ستاره ها قبل از خورشید و ماه وجود داشتند و واردا از شبنم ها دو درخت والینور ستاره ها رو در آسمان کاشته بود (البته فکر نکنم کسی تو آسمون بتونه چیزی بکاره !)

ملیان رو یادت نیست ؟!

بعد از تبعید الدار به سرزمین میانه والار دیگه نقش چندانی در داستان ندارن . البته به جز اولمو

باز خوانی سیلماریلیون واجبه ! این مربوط به فصل والاکوئنتا هست قبل از اینکه الف ها و انسان ها بوجود بیان

هنوز اصل کاری رو نخوندی ! «حدیت حلقه های قدرت و دوران سوم» . گندالف اونجا وارد کار میشه ! البته تو والاکوئنتا هم یکی دو جمله در موردش گفته که اولورین از خردمند ترین مایار بوده . ( یادم نمیاد که ارباب حلقه ها رو خوندی یا نه . تو کتاب دو برج اسم اصلی خودش «اولورین» رو لو میده )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar
... ایستاری چند نفر بودن !؟ 6 نفر بودن !؟ همونطوری که در نمایه سیلماریلیون اومده !؟

پنج تا بودن (درست میگم؟) میتراندیر و کورونیر و راداگست و دوتای دیگه که من یادم نیست!

... شورای ریش سفیدان در دوران سوم و قبل از جنگ حلقه, همه ی نژاد ها رو پذیرا بود !؟ ادار اداین ادم های عادی دورف و ... .

منظورت دقیقا چیه ؟ :D

ایستاری ها برای مقابله با سائورون اومده بودن . منظورت از پذیرا شدن رو متوجه نمیشم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

الان فصل امتحاناته و بچه ها مشغول درس و مشق.

هیچ والایی در نبرد آخر نبود و مایار رو فرستادن. ائارندیل هم پاشو تو سرزمین میانه نذاشت و فقط با کشتی اون بالا پرواز میکرد و با اژدها ها میجنگید.

اون شورا هم اسمش شورای سفید بود نه ریش سفید! و متشکل بود از مایار و الفها و هیچ بنی بشر دیگه ای رو هم راه نمیدادن. ایستاری هم 5تا بودن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

ممنون " Torambar " \ " مهدی " :D

جواب این سوال میمونه فقط ... !!

گندالف اونجا وارد کار میشه ! البته تو والاکوئنتا هم یکی دو جمله در موردش گفته که اولورین از خردمند ترین مایار بوده . ( یادم نمیاد که ارباب حلقه ها رو خوندی یا نه . تو کتاب دو برج اسم اصلی خودش «اولورین» رو لو میده )

... پس ایستاری ها شاخه ای از مایار بودن !؟

پی نویس : حق با شماست, دوباره و چند باره خوندن سیلماریلیون حتمی باید انجام بشه !! اینبار فصل به فصل با اطلس میرم جلو !!

دو بخش ابتدایی رو تابستون تموم کردم بعد یک وقفه ی 6 ماه افتاد !! این بود که اصلا خاطرم نبود به تولکاس اشاره شده !! !! !!

پی پی نویس : درست, من یاران حلقه - دوبرچ و بازگشت پادشاه رو تابستون 2 سال پیش مطالعه کردم و بعد هابیت رو !! و تابستون امسال هم همه ی کتاب ها رو خریدم تا بتونم متمرکز شم !! تا الانم هابیت رو 2باره خوانی کردم و برگشتم سر سیلماریلون . !! حالا سیلماریلیون تموم شد و میخوام فرزندان هورین رو شروع کنم در کنارش 2باره خوانی فصل به فصل سیلماریلیون بعدش میرم سراغ 2باره خوانی ارباب حلقه ها ..

بازم ممنون .. .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

مرده ریگ یعنی میراث. چیزی که از پدر به پسر میرسه.

بله ایستاری مایار بودن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

:ymapplause:

سلامي به هم دوستان!

دلم انقد بره همه تنگ شده بود كه نگو sad.png( !

چند روزي در خدمتيم!

آره الياس جان. منم مثل تو چند سال پيش(2 سال) كه براي اولين بار سيل رو خوندم كلي سوال داشتم.

بعد فهميدم در خلال متون جوابش نهفته است. پس با دوباره خواندن آن جواب همه سوالامو گرفتم.

بعلاوه اين كه بخش قلمروهاي بلرياند رو چند بار خوندم. تقريبا حفظ شدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

چطوری تور بزرگوار ;:ymapplause:

درست, چند بار خوانی کتاب خیلی کمک میکنه .. .

من دارم برای بار دوم سیلماریلیون رو تموم میکنم الان رسیدم 2باره به برن و لوتین . راستی یه سوال برام پیش اومد !!

این خورشید و ماه از چه زمانی از مشرق طلوع و در مغرب غروب میکردند !؟ " مغرب = والینور "

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

تقریبا از همون اول. فقط چند روز(فکر میکنم 7 روز دقیق یادم نیست) اول از مغرب طلوع میکردن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST

مهدی خان, کجای سیلماریلیون می تونم در مورد این موضوع مطالعه کنم !؟

همین که از مغرب طلوع کردنشون شد از مشرق !؟ مرسی ;:ymapplause:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

اوایل سیلماریلیون. توی حدیث ماه و خورشید بود فکر کنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

1_تو سیلماریلیون اونجایی که اونگولیانت به ملکور می گه که گوهر هارو بهش بده. بعد بعد نوشته ملکور گوهر ها را یک به یک به یک خورد او داد و جهان برای همیشه از زیبایی آن محروم گشت. بعد دوباره میگه که ملکور با دست چپ گوهرها را به او داده و گوهر ها توی دست راست اونن.

بالاخره من اینجارو نفهمیدم

2_ تو همین قسمت بعد از فریاد ملکور بالروگ ها از اوتومنو بیرون می یان. خب چرا این همه مدت بیرون نیومده بودند؟

من اول فکر به خاطر اینه که اون زیر محبوس شده بودند.

3_ ملکور برای مدت سه دوران به بند کشیده شد. یعنی چند سال؟

4 با وجود جزایر دور والینور چطور ارندیل تونست به والینور بره؟

5. آیا فقط دونه داین ها از عمر طولانی برخوردار بودند؟ یعنی اداینی که در سرزمین میانه ماندند عمرشون طولانی نبود؟

6. توی سیلماریلیون دیگه هیچ بحثی در مورد الف هایی که در کوئی وینن ماندند و با سه خیل همراه نشدند نشده. چی بر سر اونا اومد؟

7. وقتی که والینور از مدارات جهان برداشته شد، چطور هنوز الف ها می تونستند راه رفتن به آنجارا پیدا کنند؟

8.(چرا الف ها در دوران سوم به والینور کوچ می کردند؟) این سوال دیگه خیلی تکراریه ولی من هنوز جوابش رو نفهمیدم می شه آدرس پست هایی که در اون جا جواب سوالم رو می تونم پیدا کنم برام بذارید.

9. چطور فرودو میتونه به والینور بره؟ فرودو یک فانیه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
1_تو سیلماریلیون اونجایی که اونگولیانت به ملکور می گه که گوهر هارو بهش بده. بعد بعد نوشته ملکور گوهر ها را یک به یک به یک خورد او داد و جهان برای همیشه از زیبایی آن محروم گشت. بعد دوباره میگه که ملکور با دست چپ گوهرها را به او داده و گوهر ها توی دست راست اونن.

ملکور در ضمن دزدیدن سیلماریل ها, گوهر ها و جواهرات دیگه ای رو هم از فورمنوس " جایی که فیانور به اونجا تبعید شده بود در شمال والینور " دزدید و قسمت اعظمش شاهکارهای دست نولدور . منظور اون گوهر هاست و ملکور اونا رو به اونگولیانت میداد که شرش رو کم کنه تا دیگه دعوی نداشته باشه .

2_ تو همین قسمت بعد از فریاد ملکور بالروگ ها از اوتومنو بیرون می یان. خب چرا این همه مدت بیرون نیومده بودند؟

من اول فکر به خاطر اینه که اون زیر محبوس شده بودند.

بالروگ ها محبوس نبودند, پنهان شده بودند تا موقعیت مناسب و منتظر اربابشون بودند تا رهبریشون بکنه. بعد از بندی شدن ملکور تا مدت ها موجوداتی که تونسته بودن در دخمه ها و سیاه چال ها پنهان بشند و دست والار به اونها نرسید به دلیل ترس از قدرت والار همچنان پنهان موندند . بالروگ ها با شنیدن فریاد ملکور بود که از بازگشت راهبرشون اگاه شدند و خودشون رو ظاهر کردند .

باید به مقیاس دو درخت حساب کرد. وقتی یک درخت کم نور میشد دیگری شروع به درخشیدن میکرد و بلعکس !! اینطوری سالهای والینور در دوران دو درخت شمارش میشد. فکر میکنم تالکین هم همینقدر توضیح داده .. .

4_با وجود جزایر دور والینور چطور ارندیل تونست به والینور بره؟

خوب, اینجا قضیه حکمت و قسمت و سرنوشت و خیلی چیزهای دیگه مطرح . برای اینکه چطوری مسیر رو پیدا کرد که توی فصل بیست و چهارم کاملا توضیح میده نویسنده اما اگه قصدت اینه که این رو با مقیاس های استنتاجی حساب کنی یک مقدار جدا از دنیای خلق شده ی تالکین عمل کردی . درست نولدور تبعید شدند و والینور پنهان شد و ... . اما همیشه استثنایی هست . ایارندیل کم کاراکتری نبود . شجره نامه رو مطالعه کن .. .

5_ آیا فقط دونه داین ها از عمر طولانی برخوردار بودند؟ یعنی اداینی که در سرزمین میانه ماندند عمرشون طولانی نبود؟

فقط نومه نوری ها از موحبت عمر طولانی و زندگی در سایه ی ارامش والینور " قلمرو قدسی " برخوردار شدند که پس از گذشتن دوران و انحرافشون نسل های جدیدشون خیلی کمتر از دونه داین های اولیه سن میکردند ولی بازم بیشتر از سایر نسل انسان ها زندگی میکردند .

6_توی سیلماریلیون دیگه هیچ بحثی در مورد الف هایی که در کوئی وینن ماندند و با سه خیل همراه نشدند نشده. چی بر سر اونا اومد؟

سیلماریلیون, روایت سیلماریل هاست و همچنین تبعیدیان . بسترش داستانیشم در بلریاند . در مورد الف هایی که در والینور اقامت گزیدند حکایت پر رنگی که نقل بشه در دسترس نیست. اونها در سایه ی والار به زندگی در قلمرو قدسی ادامه دادند.

7 _وقتی که والینور از مدارات جهان برداشته شد، چطور هنوز الف ها می تونستند راه رفتن به آنجارا پیدا کنند؟

اینم باز توصیه ی من که طرز دید استنتاجی رو کنار بزاری. فانتزی ببین .. .

8_(چرا الف ها در دوران سوم به والینور کوچ می کردند؟) این سوال دیگه خیلی تکراریه ولی من هنوز جوابش رو نفهمیدم می شه آدرس پست هایی که در اون جا جواب سوالم رو می تونم پیدا کنم برام بذارید.

نقل قول : الف ها تو سرزمین میانه تحلیل میرفتن ، و تو دوران سوم به یمن قدرت حلقه ها تحلیل رفتنشون متوقف شده بود ، که حلقه ها هم نابود شدن و اونها هم ناگزیر شدن به برگشتن .

9_ چطور فرودو میتونه به والینور بره؟ فرودو یک فانیه

بیلبو چطور !؟ بیلبو و فرودو در بازه ی زمانی مشخصی حامل یا حمل کننده ی حلقه بودند. پس این اجازه بهشون داده شد که از مسیر مستقیم عبور کنند و با اخرین کشتی به قلمرو قدسی برن .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

با تشکر از اینکه به سوالاتم جواب دادی ELI.21ST ;:D :D

در مورد عمر طولانی مگه مردمان ساکن گاندور از نسل دونه داین نبودند؟ چرا اونا عمر طولانی نداشتند؟ چرا در دوران سوم فقط تعداد محدودی می گفتن دونه داین؟ مثلا: آراگورن. :ymapplause:

من در مورد الف هایی که در کوئی وینن ماندند سوال کردم نه در مورد الف های والینور! L-)

منظور از تحلیل رفتن چیه؟ کدوم حلقه ها نابودشدند؟ سه حلقه ی گیل گالاد و گیردان و گالادریل که همه شون سالم بودند.

در ضمن اصلا قدرت حلقه ها چه ربطی به این داره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ELI.21ST
در مورد عمر طولانی مگه مردمان ساکن گاندور از نسل دونه داین نبودند؟ چرا اونا عمر طولانی نداشتند؟ چرا در دوران سوم فقط تعداد محدودی می گفتن دونه داین؟ مثلا: آراگورن.

اراگورن از اخرین بازماندگان نسل باستانی پادشاهی متحد شمال بود که از عمر طولانی تری نسبت به دیگر نژاد ولی کمتر از نسل باستانیشون برخوردار بودند . بقیه ی نسل ها / تیره های خانوادگی به مرور زمان با ادغام در نسل های دیگه به تدریج میانگین عمریشون کاهش پیدا کرد و به تیره های معمولی بیشتر نزدیک شد .. .

من در مورد الف هایی که در کوئی وینن ماندند سوال کردم نه در مورد الف های والینور!

این رو میدونیم که به جز تعدادی که توسط خادمین ملکور دزدیده میشدن که برای شبیه سازی ارک ها ازشون استفاده بشه بقیه زندگی عادی خودشون رو پی گرفتند . در سیلماریلیون همونطوری که گفتم تمرکز داستانی روی بلریاند .. .

اطلاعاتی که داریم همش به اینجا ختم میشه که فرضا خاندان بیور " یکی از تیره های اداین " از شرق امدند و به تصمیم خودشون خواستند تا تاریکی رو پشت سر بزارن و به این قصم موارد اما خاطرم نیست که جایی اشاره به الف هایی که در شرق ساکن شده باشند شده باشه که به طور اختصاصی در این مورد بحث کنه که اونا در شرق " سمت شرقی ارد لوین " به چه کاری مشغولند . حتی در مورد دو ایستاری ابی هم گفته شده که به شرق رفتند ولی دیگه اشاره ای به سرنوشتشون نشده در سیلماریلیون .. .

فقط اینکه اکثریت الف های ساکن در شرق ارد لوین همیشه در سایه ی ترس از نیروی شمال و همچنین نیروی غرب سرزمینشون که هر دو براشون ناشناخته بود و احتمالا باقی موند زندگی کردند . و اکثریت انسان های ساکن در شرق هم به خدمت انگباند در امدند .. .

منظور از تحلیل رفتن چیه؟ کدوم حلقه ها نابودشدند؟ سه حلقه ی گیل گالاد و گیردان و گالادریل که همه شون سالم بودند.

در ضمن اصلا قدرت حلقه ها چه ربطی به این داره؟

منظور از تحلیل رفتن : نمیتونستن خودشون رو با تغییرات سریع سرزمین میانه وقف بدند . الف ها شاید نامیرا باشند اما در واقع جسم قفسی میشه برای روحشون و از درون در فرسایش زمان پژمرده میشند هر چند از کهولت سن نمیمیرند .. .

قدرت حلقه ها " همه ی حلقه ها " مرتبط با حلقه ی مهتر " حلقه ی ساخته شده در کوه هلاکت " بود. تا زمانی که حلقه ی مهتر بود " گم شده بود " فرمانروایان الف با کمک قدرت حلقه مردمشون رو در سرزمین میانه حفظ میکردند اما پس از نابودی حلقه ی مهتر دیگه چنین امکانی وجود نداشت . اینجاست که بارها توی سه گانه به این موضوع اشاره میشه که چه فرودو در ماموریتش شکست بخوره و حلقه ی مهتر به دست صاحبش برسه و چه موفق بشه و حلقه کاملا نابود بشه دوران الف ها در سرزمین میانه به سر امده !! چرا که در مورد اول دیگه کسی نمیتونه در مقابل حلقه ی مهتر مقاومت کنه و همه نابود میشند و در مورد دوم دیگه حلقه های الف ها قدرت لازم برای محافظت از اونها در سرزمین میانه رو نخواهد داشت .. .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت دوستان عزیز,narich دوست عزیز ورودتون به اردا رو تبریک می گم .امیدوارم اوقات خوبی رو در اردا بگذرونی.در مورد سوال اولت باید بگم بله درسته که اونها هم از نسل نومه نوری ها بودند ,اما در طول دوران سوم خون مردمان نومه نور با خون مردمان دیگر آمیخته شد و نژاد نومه نور رو به نقصان گذاشت وفاصله بین نخست زادگان با از پی آمدگان زیاد شد وباعث شد که مردمان و پادشاهانی که در دوران سوم در گاندور زندگی می کردند عمرشون کوتاهتر از اجدادشون باشه.خوب آراگورن دوم پسر آراتورن دوم خط وراثتش مستقیما با 38 واسطه به ایسیلدور و شاه الندیل می رسید در واقع گاندولف هم در کتاب یاران حلقه به فردو میگه (که امروزه در این زمان کمتر مردمانی همچون اراگورن پسر اراتورن از مردمان دونه داین وپادشاهان انسوی دریا ها در سرزمین میانه موندند .).

فکر نمی کنم هیچ کدوم از الف ها در کوئی وینن مانده باشند انهایی که به سمت والینور رفتند سرنوشتشون معلومه واونهایی هم که موند مثل مردمان شاه تینگول کبود ردا در سرزمین های بلریان ساکن شدند وهمینطور بخشی از الف ها هم در ادامه در جنگل هی سیاه بیشه ساکن شدند که اجداد لگولاس وشاه تراندویل بودند.

منظور از تحلیل رفتن همون نابودیه.با نابودی یگانه حلقه سائورون ,بقیه حلقه های نه گانه نزگول ها وچهار حلقه دورف ها هم رو به نابودی گذاشتند.سه حلقه گیل گالاد,گیردان وگالادریل هم با نابود شدن حلقه یگانه رو به نابودی گذاشتند وقدرتشون از بین رفت. درسته که اونها رو سائورون نساخته بود و سازنده سه حلقه کلبریمبور فرمانروای اره گیون بود اما با پایان یافتن دوران سوم خطه میانی وهمینطور عزیمت صاحبان حلقه ها الروند ,گاندولف ,گالادریل دیگر ان سه حلقه هم به تدریج قدرتشون رو به زوال گذاشت.

خوب حلقه های سه گانه برای جنگ ونابودی وبه دست اوردن قدرت ساخته نشده بودند .این حلقه ها برای کار های نیک مثل دوری از غم ورنج وبیماری وجنگ و...ساخته شده بود.وهدف از اونها استفاده برای کار های نیک بود .در واقع باید بگم این حلقه ها به نوعی نقش سپر دفاعی در برابر قدرت حلقه یگانه سائورون رو بازی می کردند پس بدیهی هست که با نابودی حلقه یگانه سائورون قدرت این حلقه ها هم از بین می ره.

با تشکر.

الندیل پسر آماندیل,رهبر مومنان نومه نوری جلای وطن کرده به سمت خطه میانی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

جوابهای الی کامل بود. من فقط چند نکته رو اضافه میکنم

3 دوران یعنی 3000 سال، اما نه سال خورشیدی. در مورد اینکه هر سال والاری برابر با چند سال خورشیدی هست مطالب ضد و نقیض زیاده اما با توجه به برخی منابع هر سال والاری برابر با 144 سال خورشیدیه. بنابراین ملکور حدود 432000 سال زندانی بود!

4_با وجود جزایر دور والینور چطور ارندیل تونست به والینور بره؟

مشکل جزیره ها نبودن، جزیره رو میشه از کنارش رد شد. مشکل آبهای افسون کننده و فشای مه آلود اونجا بود که کشتی ها راه رو گم میکردن و به صخره برخورد میکردن و غرق میشدن. ائارندیل هم دفعه اول نتونست بره اما دفعه دوم نور سیلماریل مه و غبار رو کنار زد و ائارندیل تونست رد بشه.

5_ آیا فقط دونه داین ها از عمر طولانی برخوردار بودند؟ یعنی اداینی که در سرزمین میانه ماندند عمرشون طولانی نبود؟

بعد از نبرد خشم هیچ اداینی تو سرزمین میانه نموند. همه به نومه نور رفتن و از موهبت عمر طولانی برخوردار شدن. وقتی نومه نور غرق شد عده کمی از اونا زنده موندن و به سرزمین میانه برگشتن و باز هم عمر زیاد داشتن اما به واسطه ازدواج با مردم سرزمین میانه این عمر طولانی به تدریج در بینشون کمرنگ شد و تقریبا از بین رفت به جز کسانی مثل آراگورن که اجدادش همیشه با نومه نوری های اصیل ازدواج میکردن و این موهبت رو توی خودشون حفظ کرده بودن.

6_توی سیلماریلیون دیگه هیچ بحثی در مورد الف هایی که در کوئی وینن ماندند و با سه خیل همراه نشدند نشده. چی بر سر اونا اومد؟

اونام به تدریج به غرب اومدن ولی چیز زیادی در موردشون توی سیلماریلیون نیست به جز الفهای سبز اوسیریاند یا ناندور که در سواحل زندگی میکردن(فکر کنم اسمشون الفهای آبی بود) ولی در نهایت همه به والینور رفتن.

8_(چرا الف ها در دوران سوم به والینور کوچ می کردند؟) این سوال دیگه خیلی تکراریه ولی من هنوز جوابش رو نفهمیدم می شه آدرس پست هایی که در اون جا جواب سوالم رو می تونم پیدا کنم برام بذارید.

اونا باید در پایان دوران اول سرزمین میانه رو ترک میکردن ولی نرفتن. سرزمین میانه، سرزمین فانی هاست و همونطور که انسانها در والینور پژمرده میشن و تحلیل میرن الفها هم توی سرزمین میانه تحلیل میرن. البته به کمک حلقه ها تا حدودی این روند رو کند میکردن ولی فقط 3 حلقه بود و اثرش فقط در لورین، ریوندل و بندرگاه خاکستری بود و نه در کل سرزمین میانه. تحلیل رفتن هم به معنی خسته شدن از دنیا و سنگینی فرسایش زمین و اینکه دیگه قدرت اجدادشون رو نداشتن. در والینور همیشه رو به پیشرفت بودن اما اینجا رو به پسرفت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...