رفتن به مطلب

Recommended Posts

3DMahdi

سلام دوستان میشه به این سوال جواب بدید مرگلین چیه

خب دیشبم دیدم گرگی داره کتابارو تیکه میکنه داشتم جمع می کردم این کلمه رو دیدم البته توی یک رمان

اینجا تالار مربوط به کتابهای تالکینه و سوالها باید در مورد کتابهای تالکین باشه. سوالات متفرقه رو توی تاپیک "گفتگوی عمومی" در تالار "یاران حلقه" بزنید.

پ.ن:

این چندتا پست آخر هم حذف میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

بخشید یک سوال

این تاپیکی که درمورد عکس های کمدی مربوط به لوتر هستش کجاست؟

من وقت نداشتم دنبالش بگردم .همین الانم دیرم شده میشه راهنمایم کنید

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=1210

اگر منظورت همین باشه.

پیداکردن تاپیک ها و مطالب وظیفه خود کاربر هست و دیگه این که وقت کافی ندارید یا هر مشکل دیگه ای، مربوط به شخص شماست و جالب نیست مطرح شه. فروم در این مورد مسئولیتی نمی پذیره.

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

یه موضوع دیگه اینه که مخصوصا بین انسان ها خون پادشاهی واصل ونسب خیلی خیلی مهمه.یعنی مثلا در زمان غیبت شاه کارگذار به هیچ وجه ادعای پادشاهی نمیکنه وروی تخت نمیشینه.حاکمان همیشه بین مردم بسیار محبوبند وهمه اونها رو از لحاظ روحی وروانی فراتر از دیگران میدونند.در مورد دورف ها والف ها هم به چنین مواردی بر میخوریم اما کمتر.و یه چیز دیگه :ظاهرا در میان دورف ها زنان خیلی مطرح نیستند وقدرت صرفا در دست مرداست در حالی که این موضوع در انسان ها وبه خصوص الف ها دیده نمیشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
meri

فرزندان هورین کجای داستان ارباب حلقه ها ست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
راداگاست قهوه ای

فرزندان هورین کجای داستان ارباب حلقه ها ست؟

فرزندان هورین اصلا در سگانه لوتر نیومدن خودش یه داستان جدا داره که در دوران اول اتفاق می افته(البته خودم فرزندان هورین رو نخوندم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

با سلام.

در ابتداي كتاب ياران حلقه، خصوصيات احمقانه اي براي گابلين ها نوشته شده.جن سرگرداني كه در تربيت بچه ها نقش داره يا به صدا در آوردن قابلمه ها و خصوصيات ديگه.

اين موارد كاملا ضد ويژگي هاي گابلين هاي غار نشين و چندش آوره.موجودات آدم خوار كه بچه و بزرگ حاليشون نميشه.

به نظر بعضي از آثار تالكين ايراد هايي دارن.بازگشت متعدد افراد شرور...

ولي چيزي كه منا خيلي حيرت زده ميكنه اينه كه تالكين دنياي خودمون رو ادامه ي آردا ميدونه.

هر چند ويژگي هاي آدم هاي سرزمين ميانه تا حدودي به دنياي خودمون ميخوره.مثلا ميتونيم آسياي شرقي و هندي ها رو جاي هارادريم ها قرار بديم.هم از نظر موقعيت جغرافيايي و هم شكل و قيافه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

ولي در همون جا نوشته اين تعاريف با چيزهايي كه در كتاب تالكين مي بينيم تا حد زيادي متفاوت هستن. اصولا كتاب تاليكن يكي از معدود كتاب هايي كه الف ها موجوداتي پاك و روشن هستند.

در مورد برابري آردا با دنياي خودمون: من يه چيزاي ضد و نقيض شنيدم ولي خودم قبول دارم كه آردا با دنياي ما متفاوته. حتي اگه نقشه ي آردا رو جهان بندازيم، آردا در بهترين حالت رو اروپا ميفته و اصلا به آسيا و آفريقا نمي رسه. خودم يه بار مقياس انداختم. از ميت لوند تا درياي رون، فاصله اش مثل فاصله ي خاش تا دشت مغان هست. يعني سرزمين ميانه خيلي بزرگ نيست. شايد ته تهش سه برابر ايران مساحت داشته باشه. به نظرم بهتره ذهنتو با اين كه مثلا ما نواده ي ايسترلينگ ها و هندي ها نواده ي هارادريم ها هستيم،درگير نكن. كلا حساب آردا رو جدا بدون از دنياي خودمون.

حالا بگو منظورت از بازگشت متعدد افراد شرور چيه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

داستان رو جالب ميكنه اما طولاني و شلوغ.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

با سلام.

در ابتداي كتاب ياران حلقه، خصوصيات احمقانه اي براي گابلين ها نوشته شده.جن سرگرداني كه در تربيت بچه ها نقش داره يا به صدا در آوردن قابلمه ها و خصوصيات ديگه.

اين موارد كاملا ضد ويژگي هاي گابلين هاي غار نشين و چندش آوره.موجودات آدم خوار كه بچه و بزرگ حاليشون نميشه.

به نظر بعضي از آثار تالكين ايراد هايي دارن.بازگشت متعدد افراد شرور...

ولي چيزي كه منا خيلي حيرت زده ميكنه اينه كه تالكين دنياي خودمون رو ادامه ي آردا ميدونه.

هر چند ويژگي هاي آدم هاي سرزمين ميانه تا حدودي به دنياي خودمون ميخوره.مثلا ميتونيم آسياي شرقي و هندي ها رو جاي هارادريم ها قرار بديم.هم از نظر موقعيت جغرافيايي و هم شكل و قيافه.

با تشکر از آرمان که توضیح داد:

ببین ویزارد جان تمام نژاد های عجیب غریبی که تو جهان میانه می بینی تالکین خودش به وجود نیاورده.گابلین ها الف ها دورف ها و ترول ها همشون تو افسانه های قدیمی اسکاتلندی یا ژرمنی وجود دارن منتها استاد اومده بهشون ویژگی های شخصیتی پیچیده تری بخشیده وجالب ترشون کرده یا مثلا نقششون رو در داستان عوض کرده.

توضیحاتی رو هم که در اول کتاب می بینی بیشتر برای شرح ویژگی های فیزیکی این موجوداته واگرنه ده ها تعریف متفاوت از شخصیت الف ها یا گابلین ها در داستان های مختلف وجود داره.گرفتی چی شد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

آخه قربون اون چشم آتشينت برم كه كورمون كرد.من فقط ميگم در كتاب پر ابهتي مثل ياران حلقه نبايد از به صدا در وردن قابلمه ها توسط گابلين هاي كثيف چيزي ميگفتند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

آخه قربون اون چشم آتشينت برم كه كورمون كرد.من فقط ميگم در كتاب پر ابهتي مثل ياران حلقه نبايد از به صدا در وردن قابلمه ها توسط گابلين هاي كثيف چيزي ميگفتند.

ببین عزیزم استاد که خودش درباره قابلمه زدن چیزی ننوشته!مترجم محترم موقع ترجمه گفته بزار توضیحی درباره تصورات عمومی درباره گابلین ها هم بنویسم.البته شما اگه همون متنو با دقت می خوندی نوشته بود که گابلین های جهان تالکین با اینها متفاوت هستند.حداقل تو نسخه ای که من دارم که که اینجوریه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

آيا در آردا الف شرور يا بد جنس هم وجود داشته؟

(البته به غير از الف هايي كه ملكور اونا رو تبديل به ارك كرد)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

بله نمونه هایی مثل پسران فئانور و یا ائول و مایگلین که هر کدوم و جنایات و یا خیانت هایی مرتکب شدن وجود داره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

ولي در متن مربوط به آفرينش الف ها نوشته شده:الف ها به سمت كار هاي تاريك نميرفتند.

در ضمن آيا اين الف هايي كه اسم بردي اهل ميرك وود(سياه بيشه)بودند؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

داستان رو جالب ميكنه اما طولاني و شلوغ.

پیرو بحثی که در مورد گابلین ها داشتید دیگه لازم نمی دونم صحبت کنم چون تمام دوستان توضیحاتی رو دادند

اما این موضعی که شما گفتید که نقل قول کردم خیلی نسنجیده بود به نظرم :دیـ

در واقع همین طولانی بودن داستان هست که داستان رو جالب می کنه

این طولانی بودن در توصیف جنگ ها - اشخاصی مکان ها موجودات نه تنها باعث طولانی شدن داستان نمی شه بلکه داستان رو جالب تر و مهیج تر می کنه

اول این که منظورتون از شرور و یا بدجنس چیه ؟؟

چون به نظرم شرور با تاریک بودن فرق داره :D

در ضمن نژاد الف هایی که حمید گفت : { والا ما همیشه این الف ها رو قاطی کردیم :D }

فئانور که از نژاد نولدو بود و تو خود والینور زندگی می کرد

ائول و مایگلین نه اون ها از تله ری ها بودن و نور دو درخت رو ندیده بودن

بله نمونه هایی مثل پسران فئانور و یا ائول و مایگلین که هر کدوم و جنایات و یا خیانت هایی مرتکب شدن وجود داره!

مخالفم آقا مخالم

یعنی چی فئانور رو بدجنس جلوه می دی ؟؟

یه الف ازادی خواهی بود که در برابر قدرت والار و قدرت ملکور قد علم کرده ایا این بدجنسیه ؟؟

و به همین ترتیب هم پسرانش در صدد انتقام پدر از ملکور آیا این شرور بودن ؟؟

در مورد ائول هم مخالفم

تقصیر نولدور بود که این الف این جوری شد اخرش :D

تورگون و کوروفین اگه باهاش بد حرف نمی زدن و تحقیرش نمی کردن این جوری نمی شد اخرش :P

در مورد مایگلین نظر خاصی ندارم !!

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

ولي در متن مربوط به آفرينش الف ها نوشته شده:الف ها به سمت كار هاي تاريك نميرفتند.

در ضمن آيا اين الف هايي كه اسم بردي اهل ميرك وود(سياه بيشه)بودند؟

نه نبودن. فئانور و هفت آقازاده اهل والينور بودن(ببين چه قدر وضعشون خراب بود. با اينكه اونجا بزرگ شدن ولي خبيث بودن) ائول و مايگلين هم اهل نان الموت بودن( جايي كه حاجي الوه بدطوري افتاد تو هچل :دي مگه نه حاجي؟)

ويرايش سيم ثانيه بعد: اصلان جان شرمنده .پستت رو موقعي كه داشتم مي نوشتم نديدم.

راستي من هم نظرم با اصلان نزديك شده. اصلان جان قبول دارم نولدور ادعاهاي بي اساسي رو در مورد سيندار ساكن بلرياند كردن، ولي به نظرم به زور يكي رو به زني ستاندن هم كار خيلي جالبي ني.

در مورد فئانور: من موافقم كه بايد در برابر والار قد علم مي كرد ولي كشتار تلري در بندرگاه و همچنان قتل ديور كاري بس ناپسند بود. درسته جواهر رو باباشون ساخته بود ولي يكي ديگه اونو از تاج مورگوت كش رفت ، پس صاحب قانوني جواهر بايد ديور باشه.

ویرایش شده در توسط baradil soldier of dale

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

من فئانور رو نگفتم بیشتر پسرانش منظورم بود ! کشتاری که اون ها در منه گورت و همینطور بعد از جنگ خشم انجام دادن جنایت نیست؟ ول کردن دو پسر بیگناه دیور تو جنگل تا از گرسنگی و تشنگی بمیرن اسمش چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

در هیچ کدوم از الف هایی که نام برده شد شرارت و جنایت پیشگی ذاتی وجود نداره. بلکه هر چه کردند حاصل غرور و کینه بوده.

هم فئانور و فرزندانش، هم ائول و هم مایگلین خائن یا شریر نبودند و این غرور بی جا و کینه های قدیمی و بعضا کوته فکری بود که دست به جنایت زد.

فئانور شخصیتی داره که هر کسی در برخورد با اون بهش علاقه مند میشه اما اونچه باعث آتش سوزی لوسگار و خویشاوند کشی میشه خشم مهارناشده روح آتشین ـش و غرور و تعصب ـش هست.

فرزندانش هم به مراتب بدتر از پدر و نیز به سبب نفرین و پیش گویی ماندوس که بر تقدیرشون سایه افکنده دل هاشون سخت میشه...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Edhelharen

یه موضوع دیگه اینه که مخصوصا بین انسان ها خون پادشاهی واصل ونسب خیلی خیلی مهمه.یعنی مثلا در زمان غیبت شاه کارگذار به هیچ وجه ادعای پادشاهی نمیکنه وروی تخت نمیشینه.حاکمان همیشه بین مردم بسیار محبوبند وهمه اونها رو از لحاظ روحی وروانی فراتر از دیگران میدونند.در مورد دورف ها والف ها هم به چنین مواردی بر میخوریم اما کمتر.و یه چیز دیگه :ظاهرا در میان دورف ها زنان خیلی مطرح نیستند وقدرت صرفا در دست مرداست در حالی که این موضوع در انسان ها وبه خصوص الف ها دیده نمیشه.

در مورد زنان دورف باید بگم که اولا تعدادشون یک سوم مردها بوده و خیلی کم دیده می شدن و وقتی هم سفرمی کردند با مردا فرقی نمی کردند (از نظر ظاهری) و اصولا زن ها در زندگی دورف ها اهمییت چندانی نداشته است(امید وارم سوئ تفاهم پیش نیاد این نظر خودمه)و بعضی از دورف ها اونقدر سرگرم کارشون بودند که دیگه اصلا به این جور چیزا فکر نمی کردند.برای اطلاع بیشتر میتونین به صفحه 705 ضمیمه الف مراجعه کنید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
white mountains wizard

سلام دوستان.

ميخواسنم بدونم تايپكي هست كه توش بشه داستانهايي رو كه خودت مربوط به آردا نوشتي رو به اشتراك بذاري؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

سلام دوستان.

ميخواسنم بدونم تايپكي هست كه توش بشه داستانهايي رو كه خودت مربوط به آردا نوشتي رو به اشتراك بذاري؟

هر چند جای این سوال توی این تاپیک نبود ولی جوابتون این جا میشه:

https://arda.ir/forum/index.php?showforum=17

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

يه چيزي هست در مورد دروازه ي شب كه داره بدطور آزارم ميده. اين متنو نگاه بيندازيد:

There it still stands, utterly black and huge against the deep-blue walls. Its pillars are of the mightiest basalt and its lintel likewise, but great dragons of black stone are carved thereon, and shadowy smoke pours slowly from their jaws.

١- اين متن دقيقا از كدوم كتابه؟

٢- گيريم اين متن توي كتاباي تالكين هست، carved يعني حكاكي شدن؟؟؟يعني اژدهايان سنگي؟يعني غيرزنده هستن؟

٣- گيريم كه اژدهايان سنگي نبودن و زنده هستن، يعني والار بعضي از اژدهايان رو گذاشتن نگهبان دروازه ي شب؟؟؟مگه اژدهايي در طرف خير هست؟

*

این عکس از دروازه ی شب هست و توسط جان هاو کشیده شده(اژدهایان هم میشه توش دید)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/37/Doors_of_Night.jpg

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

يه چيزي هست در مورد دروازه ي شب كه داره بدطور آزارم ميده. اين متنو نگاه بيندازيد:

There it still stands, utterly black and huge against the deep-blue walls. Its pillars are of the mightiest basalt and its lintel likewise, but great dragons of black stone are carved thereon, and shadowy smoke pours slowly from their jaws.

١- اين متن دقيقا از كدوم كتابه؟

٢- گيريم اين متن توي كتاباي تالكين هست، carved يعني حكاكي شدن؟؟؟يعني اژدهايان سنگي؟يعني غيرزنده هستن؟

٣- گيريم كه اژدهايان سنگي نبودن و زنده هستن، يعني والار بعضي از اژدهايان رو گذاشتن نگهبان دروازه ي شب؟؟؟مگه اژدهايي در طرف خير هست؟

*

این عکس از دروازه ی شب هست و توسط جان هاو کشیده شده(اژدهایان هم میشه توش دید)

http://upload.wikime...rs_of_Night.jpg

1- از همون جایی که این متن رو خوندی، نگاه میکردی نوشته بود :دیــ

Tolkien, J.R.R (1983). "IX". The Book of Lost Tales, Part One. Harper Collins. pp. 215–216.

2- متن رو هم اگه کامل بخونی، داره از شکل دروازه تعریف میکنه! چطور میخوان زنده باشن؟ :/

3- وقتی یک چیز حجاری شده هست، چطور زنده بگیریمش؟ :/

تنها نگهبان دروازه شب، دیوارهای شب و... ائارندیل دریانورد، همراه با سیلماریل، سوار بر کشتی اش، وینگیلوت هست

ویرایش شده در توسط الوه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

1- از همون جایی که این متن رو خوندی، نگاه میکردی نوشته بود :دیــ

Tolkien, J.R.R (1983). "IX". The Book of Lost Tales, Part One. Harper Collins. pp. 215–216.

2- متن رو هم اگه کامل بخونی، داره از شکل دروازه تعریف میکنه! چطور میخوان زنده باشن؟ :/

3- وقتی یک چیز حجاری شده هست، چطور زنده بگیریمش؟ :/

تنها نگهبان دروازه شب، دیوارهای شب و... ائارندیل دریانورد، همراه با سیلماریل، سوار بر کشتی اش، وینگیلوت هست

دستت درست الوه جان. ممنون. فقط:

١- اون سايت از خدا بي خبر هيچ گونه منبعي نداشت :پي

٢ و ٣ هم كه حل شد.

فقط حرف آخرت يه ايرادي خيلي كوچولو داره. ائارنديل تنها نيست. كسي به اسم يوروندور(يا همچين چيزي. اسمشو الان پيدا مي كنم) نگهبان اصلي دروازه ي شب و ايضا دروازه ي صبح هست كه اجازه ي ورود و خروج رو به تيليون و آري ين ميده. ظاهرا يوروندور كشته ميشه وقتي مورگوت فرار مي كنه.طبق روايات يوروندور دوست صميمي فيونوه( كه اسم قديمي ائونوه هست) و ائارنديل هست. اينارو من قبلا از پست اله سار عزيز خوندم.فك كنم تاپيك " آيا راهي براي بازگشت ملكور به آردا وجود دارد؟" بود.

بيا لينكش اينه:

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=821

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...