رفتن به مطلب

Recommended Posts

Melkor Morgoth
اينكه پليدي در ذهن ارو هست،خب چيزي از ارو كم نميكنه!يه بار در مورد اين توضيح دادم.(دوباره نميخوام بحث خدا رو وسط بكشم،اما صفات سلبيه خدا،مگه صفات خوبين؟)

ارو هر چيزي كه در اين سرزمين(آردا) هست رو ميدونه و همه بخشي از خود ارو هستن.

اينكه چرا آينور رو آفريد كه اين كار رو بكنن،واقعا توضيحي توي سيل نداره.اما اين رو هم با فرض مسيحي بودن تالكين(كه فرض درستي هست) و ايده برداري از عهد عتيق،ميتونيم توجيه كنيم:همونطور كه روح القدس فرشته وحيه،همونطور كه عزرائيل مرگ رو ميستانه،همونطور كه اسرافيل زمان رو در دست داره(كه بسيار به ماندوس شبيهه).در اسلام هم حتي داريم كه زماني كه خدا خواست انسان رو بوجود بياره،از جبرئيل خواست كه براش خاك بياره.در صورتي كه خودش ميتونست(نميتونست؟)

اما در مورد اينكه همه اين ها تو سيل هست يا ما به قول تو از خودمون در آورديم:نه مسلما تو سيل نيست.چون سيل كتاب مقدس نيست(و قرار هم نيست كه باشه)سيل يه داستانه و قرار نيست كه ايدئولوژي براي يك دين باشه،پس طبيعي هست كه در مورد ارو يا آينور و تفكراتشون و از اين قبيل مسائل صحبتي نكنه.همه نظريات ما هم با توجه به شناختي كه از تالكين و داستانش داريم و همينطور تا حدودي نامه هاي خدا بيامرزه

بله بیش از این که هنر تاریخی باشد هنر ادبیست...

بله من نیز این هفت سوال را در طول این مدت به همین قصد که داستان را در جای داستان بنشانم...

اگر ناظر اجازه بدن من یک بحث دیگری در باب تقایس نتیجه ی دو بحث

هفت سوال

و

الهام سیل

بعد ها عمری بود بزنم..که این دو بحث و نتایجش متناقض است

شما با سیل طوری رفتار میکنید که انگار رخ دادی از گذشته یا آینده نقل میکند...(هر چند بزرگی داستان و شجره نامه های آن نیز دست کمی از آن رفتار ندارد)

ولی این داستان نگاه شما را به الهام و بحث غیب مشغول کرده که شما الهام سیل را مطرح میکنید

اقشار داستان و افسانه ها و هنر های ادبی و ساخته ی ذهن...بیشتر جنبه ی تفریحی دارند

و اگر بحث شوند سر انجام بی اساس و ریشه اند...که من به منظور توهین نمیگویم..

ولی بدانید که گسستگی در داستانات فراوان است...چون ساخته ی بشر است...

و اما صفاتی که گفتی:

صفات سلبیه

خداوند هیچ عمل پلیدی را اراده نمیکند و رضوان و بزرگی خداوند حد محدود و نهایتی ندارد...

من تنها میتوانم بگویم:

خداوند معیار زندگی ماست...

اگر از فرمانش تخلف کنیم...مثل آن که خود را شیطان کرده ایم...

در هر صورت اگر ناجور هم باشد...

آینور ها اندیشه ای از جانب ارو داشتند که او میتوانست خود بر حلق آنان بدمد...بدون آن که اراده دهد...

مشکل اساسی این است که وجود این همه والار و آینور تنها برای ساخت و پیاده سازی افکار بود؟

در این صورت ملکور میتوانست از جوار مایار یا آینور غیر والار نیز شورش کند..

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar
بله من نیز این هفت سوال را در طول این مدت به همین قصد که داستان را در جای داستان بنشانم...

ملکور عزیز دستت درد نکنه که این تاپیک 23صفحه ای رو درست کردی تا مطلبی رو به ما بگی که خودمون از قبل می دونستیم!

شما با سیل طوری رفتار میکنید که انگار رخ دادی از گذشته یا آینده نقل میکند...(هر چند بزرگی داستان و شجره نامه های آن نیز دست کمی از آن رفتار ندارد)

شاید عین سیل در هیچ جا رخ نداده باشه ولی هر اسطوره ای یا هر افسانه ای ریشه ای در واقعیت داره که پیدا کردن این ریشه ها زمان می بره

می دونی هدف تالکین از نوشتن داستان های فانتزی چی بود؟این که در درک بیشتر واقعیت ها به ما کمک کنه

داستان حتما نباید عین واقعیت رو نقل کنه چون که در اون صورت میشه تاریخ نه داستان

و اگر بحث شوند سر انجام بی اساس و ریشه اند...که من به منظور توهین نمیگویم..

مطمئن باش که تمام داستان های تخیلی ریشه و اساس دارند اما نه در واقعیت

حقیقت این داستان ها در گذشته یا حتی آینده ی بشر نیست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

به نظر ميرسه مقدمه فرهاد پور روي درخت و برگ رو خوندي تورامبار عزيز.

من با نظرت موافقم و كاملا هم ميپسندمش.اگه فارغ از بحث دين به مساله نگاه كنيم،حرفت در مورد همه اسطوره ها (كه سهم به سزايي رو پرورش آردا داشته اند) صدق ميكنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
به نظر ميرسه مقدمه فرهاد پور روي درخت و برگ رو خوندي تورامبار عزيز.

من با نظرت موافقم و كاملا هم ميپسندمش.اگه فارغ از بحث دين به مساله نگاه كنيم،حرفت در مورد همه اسطوره ها (كه سهم به سزايي رو پرورش آردا داشته اند) صدق ميكنه

من این درخت و برگ رو میخوام. از کجا باید گیر بیارم؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

اونی که من خریدم از انتشارات طرح نو هست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

آدرسش کجاست؟ خودت از کجا گرفتی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

ببینید...

هر چیزی زشتی یک محاسنی نیز دارد(این را یک بار گفتم)

تاپیک من هم اگر زشت است محاسن دارد...

از جمله این که محل بسیار خوبی برای هسته یابی است...

اگر من این بحث ار تا اینجا ادامه دادم...شخص دیگری نیز ممک ن از اداامه دهنده ی راه من باشد

یک نکته که باز به فلسفه ی داستانی اشاره دارد...:

حیات موجودات آردا به چه چیزی وابسته است؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

سوالت رو اصلا نفهميدم!منظورت چيه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar
آدرسش کجاست؟ خودت از کجا گرفتی؟

من از کتابفروشی گرفتم! که البته آخریش بود

اگه آدرسشو می خوای:کتابفروشی قصرالدشت خیابون همت تو شیراز!

من تهران نیستم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth
حیات موجودات آردا به چه چیزی وابسته است؟

منظور من از سوال این است که

حیات موجودات آردا و بقای آنها بستگی به چه چیزی دارد

عامل بقای آن چیست؟

یعنی منظورم این است که والار چه کاره هستند؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

باز هم متاسفانه سيل رو نخوندي.والار در اين زمينه هيچ كاره اند.والار زمينه ساز (و آماده كننده آردا) براي ورود الف ها و آدميان به اين دنيان.و همونطور كه قبلا بهت گفتم،والار خودشون رو برادر بزرگتر الف ها ميدونستن!نه اربابشون.هيچ قدرتي هم براي دخل و تصرف رو زندگيشون نداشتن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth
باز هم متاسفانه سيل رو نخوندي.والار در اين زمينه هيچ كاره اند.والار زمينه ساز (و آماده كننده آردا) براي ورود الف ها و آدميان به اين دنيان.و همونطور كه قبلا بهت گفتم،والار خودشون رو برادر بزرگتر الف ها ميدونستن!نه اربابشون.هيچ قدرتي هم براي دخل و تصرف رو زندگيشون نداشتن

بلا اخره مسئول قدرت زندگی و ولی حیات و مرگ آردا بسته به کیست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

؟يعني نفهميدي؟

خب به ارو

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

اگر ارو مسئول این هاست چرا با نابود شدن فانوس های روشنایی سرزمین آلمارن ... این سرزمین نابود میشود؟

آیا نابودی آنها بستگی به نابودی این دو فانوس داشت؟

در این صورت پشتیبانی ارو چه میشود؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

دوباره شروع شد!

آقا چرا تو بم زلزله مياد،ملت نصفشون مهاجرت ميكنن جاهاي ديگه!؟چرا جنگ كه شد آبادان و خرم شهر تخليه شد؟

مسائل طبيعي چه ربطي به خدا داره؟خدا مگه تو آبادان نبوده؟

اين حرفات به هيچ وجه به هدفي كه ميخواي منتهي نميشه،چون هدفت رو اشتباه گرفتي برادر من

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

برادر من من هم میگویم...

آن چه که مشخص است این است که همین بلایای طبیعی و ابزار ها ی بزرگ مثل همان فانوس راه خوبی برای نابود کردن کل سرزمین ها بود...

این که کار دراز را بسیار کوتاه میکند...

اگر خاموش کردن فانوس و نابودی...از بلایای طبیعی آردا محسوب میشود..مشخص کن

اگر حیات آن سرزمین بستگی به ارو دارد پس چرا اشاره ای نشده...که نابودی فانوس هیچ ربطی به اراده ی ارو ندارد...

در هر صورت این قسمت بحث بسیار دردسر آور است....درود به اهل درود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth
خائس فرزند توبه گر شیطان بود که دست از شیطان شدن برداشت و جزء اجنه شد...

و روایاتی که در مورد فرزند صالح شیطان دارم! (کاملا درسته) میشنوی؟

اگر روایتی از این قبیل در این فروم نوشتم به آن تکیه نکنید...بروید و درستش را خودتان پیدا کنید...

در این مورد هم (در مورد اسمی که سوالش کردم) خودم اطمینان ندارم به چه بنا چنین گفتم...

پس برای این که روایت جعلی به شما نگفته باشم...یا اشتباه...فعلا تکیه بر این روایاتی که در این تاپیک گفتم نکنید...(ولی اگر خواستید میتوانید درستش را خودتان بگردید)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

من نجات هستم پیشنهاد میکنم کل این تاپیک را حذف کنید البته نام کار بری Melkor Morgoth را هم همچنین...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

آقای نجات عزیز من به شما عمقی فکر کردن رو پیشنهاد میکنم(منظورم این نیست که شما سطحی فکر میکنی)بلکه میگم از تمام زوایای فکرت به یک مسئله نگاه کن

حرفایی که زدی کاملا منطقیه ولی عیبش اینه که منطقت رو با بی منطقی پیش می بری

با تفکر درست (کاملا کاملا درست)میتونی یک مسئله رو به پیش ببری

همون طوری که ذهن انسان نیرومند ترین قدرت در جهان مادی هست

اصلا منظورم این نیست که چرا ارو ملکور رو نابود نکرد یا آیا سیل الهام شده یا نه و ...

کلی میگم

گسترده تر

خیلی بیشتر

امیدوارم منظورمو فهمیده باشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

سلام...

ببین این تاپیک را قبلا...

با نظریاتی ارسال کرده بودم...و درونش با نظرایاتی بحث میکردم...

تغییراتی در نظریات من شده...که با نگاه کردن به پست های قبلیم...متوجه میشوم...چه خوب میشد که این تاپیک حذف میشد...

بنابر این تقاضا میکنم یا(پست هایی را که به شما خواهم گفت را حذف کنید...)

و یا کل تاپیک را حذف کنید...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ببین آقای نجات. چند بار دیگه هم همین درخواست رو کردی. توی این تاپیک فقط جنابعالی نظر ندادی که به دلخواه تو بخوایم همه رو (یا فقط پستهای تو رو) حذف کنیم. این کارت توهین به نظرات دیگرانه. بقیه برای جواب دادن به پستهای تو وقت گذاشتن و اینا رو نوشتن. بنابراین این پستها رو حذف نمیکنیم و ازت میخوایم که دیگه این درخواست رو نکنی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

مگر گاهی اوقات خودتان هم نمی خواستین حذف کنید؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
elros

آقا نجات به نظر من هم نباید این تاپیک پاک شه. چون ممکنه فردا یکی دیگه هم پیدا شه همین سوال های شما رو داشته باشه. که ما وقت گذاشتیم جواب دادیم. اون وقت می تونه به این مبحث مراجعه کنه و شاید جوابش رو پیدا کنه.

مگر گاهی اوقات خودتان هم نمی خواستین حذف کنید؟

به نظرم وقتی می خواستن حذف کنن که برای یه سوال چندتا تاپیک باز می کردی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

سلام..

ببین...

اگر نمیتونین کل تاپیک را پاک کنین...

لا اقل پستی را به شمامی گویم را پاک کنید...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
ببین...

اگر نمیتونین کل تاپیک را پاک کنین...

لا اقل پستی را به شمامی گویم را پاک کنید...

به هیچ وجه امکانش وجود نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...