رفتن به مطلب
پرنسس ایووین

سوالات ارباب حلقه ها

Recommended Posts

تور

به نظر شما ضمیمه بازگشت شاه بعد از انتشار سیل منتشر شد یا قبلش ؟؟

چون در حقیقت بخش اعظم ضمیمه بازگشت شاه چکیده ای از سیل هستش...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

خب ، بازم من اومدم با كلي سؤال كه همش هم ناشي از اينه كه من كتاب ها رو نخوندم.

اونايي كه كتاب ها رو به طور دقيق خوندند. جواب بدند.

توي فيلم ما مي بينيم كه موجوداتي معدن موريا رو تصرف كردند كه به قول گندالف از ارك ها هم چندش آور ترند. سؤال من اينه:

1.چنين چيزي توي كتاب هاي تالكين گفته شده ؟ اين كه موجوداتي بد ريخت معدن موريا رو تصرف كرده باشند؟

2. اگه گفته ، آيا در مورد نژاد اين موجودات حرفي زده و آيا گفته اين موجودات از كجا اومدند و چرا به معدن موريا حمله كردند و از همه مهمتر چرا در معدن موريا موندند؟

خب. اين بحث كاملا به تايپيك "پاسخ به يك سؤال قديمي " مربوط بود كه فكر كنم مديران تالار منظور منو متوجه نشدند و جاش رو عوض كردند. به هر حال..

ویرایش شده در توسط web

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

این موجودات بدریخت که میگی کابلین ها هستند که با اورک ها فرق دارند.

بله گفته شده که گابلین ها متصرف موریا بودند. کلا گابلین ها در جاهای غار مانند و زیر زمین هستند. در هابیت هم چشممان به جمالشون روشن خواهد شد!

البته در نژادشون منم یکم شک دارم. این که آیا تیره ای از اورک ها بودند یا نه.

ولی به نظرم همون لشگری بودند که سائورون برای تصرف موریا فرستاد. به رهبری آزوگ...این گابلین ها همین ها هستند.

و کلا از لحاظ ظاهر گابلین ها خیلی بدریخت ترند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

پس اينجور كه من متوجه شدم ، فيلم و كتاب تا اينجا كاملا مطابقت دارند. ولي به جواب يكي از سؤال هام نرسيدم: اون گابلين ها توي موريا چي كار ميكنند و اصلا چرا اونجا موندند . كه اميدوارم توي پست هاي بعدي يه نفر جوابمو بده.

اما در مورد بحث : موريا كه مي دونيد كجاست؟ : موريا نام كوهي است در فلسطين كه حضرت ابراهيم براي قرباني كردن حضرت اسماعيل به آنجا رفت. همچنين به اعتقاد يهوديان معبد سليمان در اين مكان بنا شده است. گفتني است كه اين كوه براي تمام اديان مكاني مقدس است.

با مورد اولي كاري نداريم. اما در مورد گزينه‌ي دوم ، يعني معبد سليمان. همونطور كه در فيلم نشان داده شده ، معدن موريا شباهت بسيار زيادي به معبد سليمان داره .اين شباهت از اون لحظه به بعدي مشخص تر ميشه كه گندالف ميگه "خدا رو شكر به نور رسيديم".

تا اين جا از سليمان و معبد سليمان حرف زديم كه همه از مقدسات هستند و مشكلي ندارند. البته نمي دونم تالكين معدن موريا رو همون طوري ترسيم كرده كه فيلم اون رو به تصوير كشيده . ولي يه موضوعي ذهن منو خيلي درگير كرده : چرا در داستان مكاني به نام موريا وجود داره و در اين مكان سازه اي بر پا شده كه به معبد سليمان شباهت داره و از همه مهمتر يك سري موجود چندش آور اونجا رو تصرف كردند و معلوم هم نيست دنبال چي هستند. اميدوارم منظورم رو متوجه شده باشيد.

ویرایش شده در توسط web

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

لشگرشون به فرماندهی آزوگ از طرف سائورون اعزام شدن دیگه...برای تصرف موریا.

فکر کنم قسمت دوم سوالت مربوط به اون تاپیک قبلی میشد. خوب بود این دوتا سوالت رو جدا مطرح میکردی...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

آخه سؤال اولم رو به اينجا انتقال دادند منم بحث رو همين جا دنبال كردم.

حالا اينا رو ولش كن . منظورمو كه متوجه شدي.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الدا

پس اينجور كه من متوجه شدم ، فيلم و كتاب تا اينجا كاملا مطابقت دارند. ولي به جواب يكي از سؤال هام نرسيدم: اون گابلين ها توي موريا چي كار ميكنند و اصلا چرا اونجا موندند . كه اميدوارم توي پست هاي بعدي يه نفر جوابمو بده.

اما در مورد بحث : موريا كه مي دونيد كجاست؟ : موريا نام كوهي است در فلسطين كه حضرت ابراهيم براي قرباني كردن حضرت اسماعيل به آنجا رفت. همچنين به اعتقاد يهوديان معبد سليمان در اين مكان بنا شده است. گفتني است كه اين كوه براي تمام اديان مكاني مقدس است.

با مورد اولي كاري نداريم. اما در مورد گزينه‌ي دوم ، يعني معبد سليمان. همونطور كه در فيلم نشان داده شده ، معدن موريا شباهت بسيار زيادي به معبد سليمان داره .اين شباهت از اون لحظه به بعدي مشخص تر ميشه كه گندالف ميگه "خدا رو شكر به نور رسيديم".

تا اين جا از سليمان و معبد سليمان حرف زديم كه همه از مقدسات هستند و مشكلي ندارند. البته نمي دونم تالكين معدن موريا رو همون طوري ترسيم كرده كه فيلم اون رو به تصوير كشيده . ولي يه موضوعي ذهن منو خيلي درگير كرده : چرا در داستان مكاني به نام موريا وجود داره و در اين مكان سازه اي بر پا شده كه به معبد سليمان شباهت داره و از همه مهمتر يك سري موجود چندش آور اونجا رو تصرف كردند و معلوم هم نيست دنبال چي هستند. اميدوارم منظورم رو متوجه شده باشيد.

درسته که جای این بحث اینجا نیست و از ناظران محترم arven و تضاد جان عذر میخوام که این پست رو اینجا میذارم... ~o)

در جواب شما دوست عزیز باید بگم که واژه "موریا" کلا یه واژه ثانویه ی ترکیبی الفی هستش که از دو بخش "مور" که یعنی سیاه و تاریک و "ایا" {تور جان کمک کن واژه های الفی رو درست ادا کنم} در همان زبان به معنای مغاک و گودال هستش که در کنار هم قرار گرفتن این دو کلمه (مور+ ایا = موریا) معنی مغاک تاریک رو میده که...این از اینجا :(

موریا اسم اصلی اون معادن و ماندگاه عظیم دورف ها نیست، بلکه اسم اصلی یا بهتره بگم اولیه اش خازاد-دوم یا دارادولف هستش ولی الف ها پس ظهور دوران تاریک و بیدار شدن بالروگ به دست مردم دورین در خازاد-دوم بهش لقب "موریا" یا همون مغاک تاریک رو دادن که بعد ها هم به این نام مشهور شد.....موریا به خاطر داشتن معادن عظیم میتیریل که فلزی بس گرانبها و پر ارزش بود، مشهور بود و طمع سائرون نیز به خاطر همین ثروت عظیم خازاد-دوم بود که متصرف اونجا شد!

قیاس ماندگاه و معادن موریا با معبد سلیمان نبی اصلا مقایسه ی بجا و درستی نیست چون هیچ گونه مسئله مرتبطی بین این دو مکان وجود نداره و لطفا هر چیزی رو سریع به دنیای واقعی ربط ندین....!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

در جواب شما دوست عزیز باید بگم که واژه "موریا" کلا یه واژه ثانویه ی ترکیبی الفی هستش که از دو بخش "مور" که یعنی سیاه و تاریک و "ایا" {تور جان کمک کن واژه های الفی رو درست ادا کنم} در همان زبان به معنای مغاک و گودال هستش که در کنار هم قرار گرفتن این دو کلمه (مور+ ایا = موریا) معنی مغاک تاریک رو میده که...این از اینجا :(

کاملا درسته. morë به معنای تاریک و تاریکی و iá به معنای شکاف و گودال می باشد. و از ترکیب اینها موریا یعنی مغاک تاریک به وجود می آید...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

موریا اسم اصلی اون معادن و ماندگاه عظیم دورف ها نیست، بلکه اسم اصلی یا بهتره بگم اولیه اش خازاد-دوم یا دارادولف هستش ولی الف ها پس ظهور دوران تاریک و بیدار شدن بالروگ به دست مردم دورین در خازاد-دوم بهش لقب "موریا" یا همون مغاک تاریک رو دادن که بعد ها هم به این نام مشهور شد.....موریا به خاطر داشتن معادن عظیم میتیریل که فلزی بس گرانبها و پر ارزش بود، مشهور بود و طمع سائرون نیز به خاطر همین ثروت عظیم خازاد-دوم بود که متصرف اونجا شد!

قیاس ماندگاه و معادن موریا با معبد سلیمان نبی اصلا مقایسه ی بجا و درستی نیست چون هیچ گونه مسئله مرتبطی بین این دو مکان وجود نداره و لطفا هر چیزی رو سریع به دنیای واقعی ربط ندین....!

يه سؤال دارم : زبان الفي رو چه كسي اختراع كرده. جوابش رو كه دادي ، جوابتو ميدم.

يعني چي هيچ شباهتي بين معبد سليمان و معدن موريا وجود نداره ؟ پس اون ستون هاي بلند چيه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

مخترع زبان الفی خود تالکین بوده دیگه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

خب. مگه تالكين نميتونسته اصطلاح مغاك تاريك رو يه جوري به زبان الفي تبديل كنه كه بشه موريا؟ مي تونسته ديگه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

زبان رو که بر اساس کلماتش نمینویسن!

کلمات رو بر اساس قواعد زبان مینویسن! :دی

تالکین استاد زبان بود. میدونست چطور باید اینکارو بکنه

نمیشه که ما بگیم مثلا درمورد واژه cirdan ! تالکین بی ادب بوده. مگه نمیتونسته به جای کلمه cirya به معنای کشتی یک کلمه دیگه بذاره! :دی

این که نشد کار...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

خب . ميشه بگي در ساخت كلمه‌ي موريا از چه قواعدي استفاده شده؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

يه سؤال دارم : زبان الفي رو چه كسي اختراع كرده. جوابش رو كه دادي ، جوابتو ميدم.

يعني چي هيچ شباهتي بين معبد سليمان و معدن موريا وجود نداره ؟ پس اون ستون هاي بلند چيه؟

صرفا از روی ستونهای بلند به این نتیجه رسیدی؟

یعنی هیچ بنای دیگه ای غیر از معبد سلیمان و موریا ستون بلند نداره؟

مثلا چرا از ستونهای میناس تریت به این نتیجه نرسیدی که اونجا معبد سلیمانه؟ یا مثلا ریوندل؟

توی معبد سلیمان چندتا ستون هست؟ همون چندین هزارتایی که توی تالارهای موریا هست؟

ستونهای معبد سلیمان سطح مقطع دایره ای دارن یا مربعی؟

چه شباهتی بین ستونهای معبد سلیمان و ستونهای موریا هست(غیر از اینکه هر دو ستون هستن!)؟

نمیدونم چرا افراد به خودشون اجازه میدن با تنها پیدا کردن یک شباهت(که البته فقط خودشون اون رو شباهت میدونن) بیان در مورد یک نفر که دستش از دنیا کوتاهه اینجوری حکم قاطع بدن!

پ.ن:

همونجور که بچه ها گفتن اسم اونجا خزد-دوم هست. وقتی به دست دشمن افتاد و تاریک شد اسمش به موریا تغییر پیدا کرد. مثل سبز بیشه بزرگ که بعد از تاریک شدن اسمش شد سیاه بیشه! (برای این نمادی سراغ ندارید؟)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

به 3Dmahdi

من كجا حكم صادر كردم؟ من فقط چند تا سؤال ساده پرسيدم.

من هيچ وقت نميام با يه شباهت چيزي رو زير سؤال ببرم. من سه تا شباهت آوردم.1.اسم كوه 2.ظاهر داخلي معدن 3.مكان كوه . چهارميش هم كه تا حالا نگفتم ، در معدن هستش.

من با سليمان و معبد سليمان كاري ندارم. اينها همه از مقدسات هستند. مشكل من با موجوداتي كه اونجا رو تصرف كردند.

من خيلي خوشحال ميشدم اگه يه نفر يه جواب منطقي به من ميداد . چون از طرفدارهاي لوتر هستم . ولي مثل اينكه هيچ جواب منطقي واسه اين سؤال وجود نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
dirman

اقا ببخشید من یه سوال دارم توی فیلم ارباب حلقه ها 3 بازگشت پادشاه .........الروند میگه الف ها دارن میرن کجا میرن یعنی سرزمین میانه از وجود الف ها عاری میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

نه مهدی جان این بنده خدا که هنوز حکمی نداده و سوالشو نپرسیده (به زبان ریاضی فرض رو گفته، حکم رو هنوز نگفته!)

خب. سوال هاتون که جواب داده شد. اما بقول خودت شما فقط چندتا شباهت گفتی...

حالا شما به چی میگی جواب منطقی. به فرض که شباهت ها درست. یک نتیجه گیری باید بکنی و یک سوالی باید بپرسی که ما جواب منطقی بدیم!

به dirman: بله. سرزمین میانه با رفتن الف ها در ابتدای دوران چهارم(البته پروسه اش از ابتدا دوران سوم شروع میشه) عاری از الف و مهیا برای انسان ها میشه...

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

پس این جمله چه معنی ای داره؟

خب. مگه تالكين نميتونسته اصطلاح مغاك تاريك رو يه جوري به زبان الفي تبديل كنه كه بشه موريا؟ مي تونسته ديگه.

در مورد شباهت هات:

1- اسمش رو که گفتم این نیست. بعدش هم اون کوهه و این غار و معدن

2- ظاهرش هم هیچ ربطی نداره. تو موریا هزاران ستون با سطح مقطع مربعی و معماری دورفی وجود داره اما توی تمام نقاشی ها توی معبد سلیمان دوتا ستون باریک با سطع مقطع دایره دیده میشه. اگه تالار صد ستون تخت جمشید رو میگفتی شاید قبول میکردم. غیر از ستون شباهت این دوتا چیه؟ یعنی انتظار داشتی که اونجا رو بدون ستون بسازن و سقف رو سرشون خراب بشه؟ چرا بقیه جاها رو نمیگی شبیه معبد سلیمانه؟ شباهت تالار شاهان میناس تریت خیلی به معبد سلیمان بیشتره.

3- شباهت مکانی چی بود؟

شما جواب سوالات منو بده و من هم جواب منطقی بهت میدم.

به دیرمان:

بله، اونها از سرزمین میانه به والینور میرفتن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

اين كه گفتم " مگه تالكين نميتونسته اصطلاح مغاك تاريك رو يه جوري به زبان الفي تبديل كنه كه بشه موريا؟ مي تونسته ديگه." منظورم اين بود كه تالكين احتمالا مي خواسته اين معدن رو به معبد تشبيه كنه . نه اينكه حتما منظور بدي داشته.

شباهت مكاني هم اينه كه هردو در سرزمين هاي ميانه قرار دارند.

اين رو هم بگم كه بار اول "در معدن" توجه منو جلب كرد. بعدش داخل معدن

من هر كاري كردم نتونستم خودم رو قانع كنم كه هيچ شباهتي بين اين معدن و معبد سليمان وجود نداره.

سؤال من در مورد موجوداتي هست كه اونجا رو تصرف كردند. خب . دوتا احتمال وجود داره:

1. اينكه اين موجودات همون هم كيشان ما هستند كه جاي معبد يه مسجد ساختند. 2.اينكه اين موجودات يهودياني هستند كه يه جورايي دين سليمان رو با تحريفاتشون به گند كشيدند. و حالا دارند به اسم دين سليمان اونجا حكومت مي كنند.

من هيچ حكمي صادر نكردم و نخواهم كرد . اين يك موضوع دو پهلو هست . اگه فقط مسلمانان اونجا ساكن بودند ، ميگفتم گزينه‌ي اول درسته . اما اونجا هم يهودي ها ساكنند و هم مسلمانان . پس نميشه حكم قطعي داد.

هدف من از طرح اين سؤال اين بود كه دوستان با استفاده از اطلاعاتي از كتاب هاي تالكين به اين سؤال پاسخ دهند . حالا اگه با استفاده از كتاب هم نميشه به اين سؤال پاسخ داد و اين موضوع كاملا مبهمه ، خب . من فرض رو ميذارم روي گزينه‌ي دوم

به 3Dmahdi

هيچ وقت يك داستان كاملا فانتزي نمي تونه 60 سال اون هم به شكل جهاني زنده بمونه. داستان هاي تالكين چيزي فراتر از تخيل هستند. همه جاي اين داستان ها رو ميشه به دنياي واقعي ربط داد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

به 3Dmahdi

هيچ وقت يك داستان كاملا فانتزي نمي تونه 60 سال اون هم به شكل جهاني زنده بمونه. داستان هاي تالكين چيزي فراتر از تخيل هستند. همه جاي اين داستان ها رو ميشه به دنياي واقعي ربط داد.

به استناد چه سندی این حرف رو میزنید؟

داستان بئوولف یک فانتزی هست که هزار ساله زنده مونده. چه پشت پرده ای داره؟ شاهنامه خودمون هزار ساله که زنده مونده! فانتزی نیست؟ به چی ربط داره؟

یه نکته مهمی اینجا وجود داره که از همه میخوام خوب بهش توجه کنن.

ربط دادن با ربط داشتن زمین تا آسمون تفاوت داره!

من میتونم هر چیزی رو به هر چیزی ربط بدم. حتی میتونم یک چیز رو به دوتا چیز متضاد ربط بدم و در هر دو وضعیت کلی نشانه و نماد بیارم. این کار من اهمیت نداره. مهم اینه که اون چیز واقعا به چه چیزی ربط داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

من متوجه نميشم چرا شما هيچ رابطه اي بين اين داستان ها و دنياي واقعي پيدا نمي كنيد. به نظر شما هيچ رابطه اي در چگونگي خلقت جهان بين داستان و دنياي واقعي وجود نداره ؟

داستان بئوولف رو كه نميدونم چيه. شاهنامه رو هم خيلي نخوندم ولي با اين حال يكي از ربط هاش به دنياي واقعي همون گذر سياوش از آتش هست .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

من متوجه نميشم چرا شما هيچ رابطه اي بين اين داستان ها و دنياي واقعي پيدا نمي كنيد. به نظر شما هيچ رابطه اي در چگونگي خلقت جهان بين داستان و دنياي واقعي وجود نداره ؟

داستان بئوولف رو كه نميدونم چيه. شاهنامه رو هم خيلي نخوندم ولي با اين حال يكي از ربط هاش به دنياي واقعي همون گذر سياوش از آتش هست .

نه؛ من هیچ ربطی نمی بینم!

آخه عزیز من؛ تالکین رابط که نبوده! یه نویسنده بوده. حالا شاید یه شباهاتی بین داستان هاش و دنیای واقعی وجود داره؛ ولی اونا همه اتفاقی اند. چون تالکین وقت اضافه نداشته که پا شه بره اسم معبد سلیمان به زبان مغول رو دربیاره و بعد یه پیشوند لعنت الله علیه از زبان مقدونی بهش اضافه کنه و آخرش دوتا حرف انگلیسی هم روش بذاره تا معلوم نشه و با تلفظ آفریقایی بخونه تا مثلاً به مقدسات ما توهین کنه!

حالا بالفرض که تالکین شیاد؛ تو داستان رو بدون در نظر گرفتن جنبه های توهین آمیز بخون و لذت ببر! بی خیال این حرفا!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Théoden

نه؛ من هیچ ربطی نمی بینم!

آخه عزیز من؛ تالکین رابط که نبوده! یه نویسنده بوده. حالا شاید یه شباهاتی بین داستان هاش و دنیای واقعی وجود داره؛ ولی اونا همه اتفاقی اند. چون تالکین وقت اضافه نداشته که پا شه بره اسم معبد سلیمان به زبان مغول رو دربیاره و بعد یه پیشوند لعنت الله علیه از زبان مقدونی بهش اضافه کنه و آخرش دوتا حرف انگلیسی هم روش بذاره تا معلوم نشه و با تلفظ آفریقایی بخونه تا مثلاً به مقدسات ما توهین کنه!

حالا بالفرض که تالکین شیاد؛ تو داستان رو بدون در نظر گرفتن جنبه های توهین آمیز بخون و لذت ببر! بی خیال این حرفا!

چي ميگي گندالف سپيد . يك دفعه از راه ميرسي و همين جوري يه پست ميزني. اون مشكلي كه ميگي حل شد. موضوع الآن سر اينه كه بين دنياي تالكين رابطه اي هست يا نه. كه من ميگم هست. مثل همون آتش زوال نا پذير

ویرایش شده در توسط web

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
dirman

چي ميگي گندالف سپيد . يك دفعه از راه ميرسي و همين جوري يه پست ميزني. اون مشكلي كه ميگي حل شد. موضوع الآن سر اينه كه بين دنياي تالكين رابطه اي هست يا نه. كه من ميگم هست. مثل همون آتش زوال نا پذير

اقای web کلید کردیا اقا اره هست نه حدودی تازه مگه تالکین از این کار سودی بهش میرسه که نمیدونم به حرف مغول به مقدونی به اینا اضافه کنه بعد پنجاه ساله بعد شما ببینی به این نتیجه برسی زیاد توهم میزنی توی اینترنت هم دکتر لمب گفت چون داستان ها زیاد شباهت دارن علت اینه که منبع انسان هست و ذهن براساس خود ان محیط داستان رو می سازه

مثل کلمه ای که هر زبانی به کلمه ی خودش ترجمه می کنه تالکین هم برای دنیای انسان ها و براساس محیطی که خودش دیده بود نوشت اما سرشار از الهاماتش بود دیگه کلید نکن رو این چیزا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ببین! تالکین اومده یه دنیای خیالی رو خلق کرده. بله شباهت بین دنیای تالکین و دنیای خودمون وجود داره. آدما روی زمین راه میرن نه روی هوا یا مثلا یه ماه و خورشید داره! اینا برای ملموس کردن داستان هست.

در مورد مکان یادم رفت اینو بگم. اینکه سرزمین میانه و خاور میانه هر جفتشون "میانه" دارن دلیل نمیشه که تالکین منظورش خاور میانه بوده باشه. middle-earth در میان مسیحیان یه معنای دیگه داره و متاسفانه افرادی که توی ایران اظهار نظر میکنن از این قضیه بی خبر هستن و تنها چیزی که به ذهنشون میاد middle-east هست. و خب هرچی به ذهنشون میاد رو هم بدون دلیل بیان میکنن و توی جامعه بسط میدن.

middle-earth در باور مسیحیت همین زمینه(کل زمین) که بین heaven(آسمان یا بهشت) و undeworld(جهان زیرین یا جهنم) قرار داره و محل آزمایش انسانه. کسانی که توی آزمایش سر بلند باشن به بهشت میرن و کسانی که شکست بخورن به جهنم. تالکین از این اسم استفاده کرده تا بگه که سرزمین-میانه، بوته آزمایش برای نولدور هست و اگه بتونن پیروز بشن به والینور بر میگردن و اگه شکست بخورن میمیرن یا مثل مایدروس خودشون رو در گودالی از آتش(underworld) پرت میکنن!

حالا اینکه الان اینو به خاور میانه ربط دادن دلیل میشه که تالکین غرضی داشته؟

حالا من گفتم که middle-earth به چی ربط داشته و به چی ربط دادن. خودتون قضاوت کنید که چی درسته.

حالا آتش زوال ناپذیر چی؟

یه سوال: شما کتابها رو خوندید؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...