رفتن به مطلب

Recommended Posts

Peredhil
در 31 دقیقه قبل، Ali.Bad گفته است :

ممنون که اینقدر زود جواب دادین :)

بیشتر به خاطر لوث بودن داستان عرض کردم، منظورم اینه حالا که من میدونم کلا داستان چجوریه، کتاب ها بازم برام جذابیتی خواهد داشت!؟

نارنیا که عالیه فقط به نظرتون مناسب سنم هست؟ من 24 سالمه

همونطور كه دوستان اشاره كردند، كتاب ها يه سر و گردن از فيلم ها بالاتر هستند. به علاوه چون به هرحال نميشه يه كتاب رو به طور كامل به فيلم تبديل كرد، طبيعتا كتاب حوادث و داستان بيشترى نسبت به فيلم ها داره و شما همه رو نميدونيد. به نظرم اگه از لحن سنگين يه كتاب زده نميشيد و زود عادت ميكنيد، به ترتيب تاريخ بخونيد، يعنى اول سيلماريليون و الى اخر وگرنه اول هابيت و ارباب حلقه ها بعد سيلماريليون و بقيه كتب به ترتيب تاريخ شروع كنيد و بخونيد. مطمئن باشيد از كتاب ها به اون دليلى كه گفتيد زده نميشيد :)

ویرایش شده در توسط Peredhil

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند
در 10 ساعت قبل، Ali.Bad گفته است :

ممنون که اینقدر زود جواب دادین :)

بیشتر به خاطر لوث بودن داستان عرض کردم، منظورم اینه حالا که من میدونم کلا داستان چجوریه، کتاب ها بازم برام جذابیتی خواهد داشت!؟

نارنیا که عالیه فقط به نظرتون مناسب سنم هست؟ من 24 سالمه

با عرض اجازت

خواهش می کنم. داستان کتاب ها در بعضی جاها فرق های اساسی با فیلم پیدا می کند مخصوصا در ارباب حلقه ها. در هابیت جکسون خودش کلی چیز به داستان اضافه کرده مانند اورک ها، رابطه ی مثلثی بین شخصیت ها، تائوریل، سارومان و... در ارباب حلقه ها م از خیلی چیز ها زده است. مخصوصا در قسمت اول. اما درباره ی لوث شدن اگر می گویید فرم تالکین در هابیت بسیار شیرین است و به نظرم اگر انسان در این زمانه بخواهد بعد از  معنویت، با داستانی به اصطلاح فانتزی از حال و هوای این شلوغی زمانه بیرون بیاید، نوشته های تالکین(خاصه هابیت و ارباب حلقه ها) و بعد از آن لوئیس(نارنیا) بهترین انتخاب اند حتی اگر فیلم آن کتب را دیده باشید.

هرچند نارنیا به گروه سنی 10 تا 15 سال توصیه می شود اما به نظر من چون فرم و محتوا و مضمون های داستان فراکودکانه اند(فقط تکنیک های آن رو به کودکان است) باید به بزرگسالان هم توصیه خواندن آن را کرد.

این ها همه نظرات من است در هر صورت انتخاب نهایی با شماست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه
در در ۱۳۹۵/۱۰/۱۶ ه‍.ش. at 11:48 PM، Ali.Bad گفته است :

در مورد این که کتابا ارزش خریدن و خوندن دارن یا نه، حتما دارن. چون مجموعه قدرتش رو از غافلگیری و هیجان انگیز بودن نمی گیره که با حذف اونا ارزشش پایین بیاد. حتی اگه الان هم درگیر داستانش نشین بعدها می تونین بخونید، بهش علاقه مند بشید و بخش هاییش رو بارها بازخوانی کنین. داستان های تالکین از اون دسته ن که بعد از تموم شدن، شروع میشن. خیلی جای فکر کردن دارن. ولی اگه می خواین  غرق ماجرا بشین و کتاب رو زمین نذارین، ممکنه با ارباب حلقه ها و هابیت این اتفاق نیفته. خودم فقط بازگشت شاه رو به این شکل خوندم، اونم برای اینکه ریتم داستان سریع شده بود. بین داستان های این مجموعه، اونی که فیلم ها اسپویلش نکردن و جاذبه ی کافی رو داره فرزندان هورین هست. هرچند که به عنوان کتاب اول توصیه نمیشه، ولی اگه مقدمه ش رو بخونین فکر می کنم بتونین بدون خوندن سیلماریلون هم با داستانش ارتباط برقرار کنین.

به عنوان یه پیشنهاد غیر تالکینی: مجموعه ی " نغمه ای از آتش و یخ" رو خوندین؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Ali.Bad
در در 1/8/2017 at 11:13 PM، ورونوه گفته است :

در مورد این که کتابا ارزش خریدن و خوندن دارن یا نه، حتما دارن. چون مجموعه قدرتش رو از غافلگیری و هیجان انگیز بودن نمی گیره که با حذف اونا ارزشش پایین بیاد. حتی اگه الان هم درگیر داستانش نشین بعدها می تونین بخونید، بهش علاقه مند بشید و بخش هاییش رو بارها بازخوانی کنین. داستان های تالکین از اون دسته ن که بعد از تموم شدن، شروع میشن. خیلی جای فکر کردن دارن. ولی اگه می خواین  غرق ماجرا بشین و کتاب رو زمین نذارین، ممکنه با ارباب حلقه ها و هابیت این اتفاق نیفته. خودم فقط بازگشت شاه رو به این شکل خوندم، اونم برای اینکه ریتم داستان سریع شده بود. بین داستان های این مجموعه، اونی که فیلم ها اسپویلش نکردن و جاذبه ی کافی رو داره فرزندان هورین هست. هرچند که به عنوان کتاب اول توصیه نمیشه، ولی اگه مقدمه ش رو بخونین فکر می کنم بتونین بدون خوندن سیلماریلون هم با داستانش ارتباط برقرار کنین.

به عنوان یه پیشنهاد غیر تالکینی: مجموعه ی " نغمه ای از آتش و یخ" رو خوندین؟

ممنون از راهنماییتون

خیر نغمه رو نخوندم ولی چون سریالشو ندیدم خیلی خیلی شوق خوندنشو دارم فقط منتظرم یه نشریه درست و حسابی چاپش کنه، انتشارات ویدا رسما داره از محبوبیت سریالش سو استفاده میکنه مثلا اومده دقیقا لوگوی سریالو زده رو جلد که مشتری زود جذبش بشه! به نظرم خیلی کار چیپیه! فکرشو بکنین اگه نشر روزنه همچین کاری با کتاب های تالکین میکرد... :-S

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Ali.Bad

یه سوال دیگه دوستان

قصه های ناتمام رو هم بگیرم؟ ناتمام بودن داستان تو ذوق نمیزنه؟

راستی درخت و برگ کلا داستانش جداست دیگه؟ اون چطوریه؟ خوندنیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON
در در 1/18/2017 at 6:08 PM، Ali.Bad گفته است :

یه سوال دیگه دوستان

راستی درخت و برگ کلا داستانش جداست دیگه؟ اون چطوریه؟ خوندنیه؟

در مورد داستان های ناتمام به نظر من 

1و2) داستان آلداریون و ارندیس و با مقدمه وصف جزیره نومه نور بسیار جالبه  و چالش جالبی از تقابل طبع مختلف انسانه و اون ذات سرکش انسان رو به نمایش می زاره هرچند که به نوعی پایانش خلاصه است و در روایت هم می تونست بیشتر شکل داستان بگیره  ولی باز پایان داره و ای کاش اون پایان رو می تونستیم طولانی و دراماتیک بخونیم

3)  فصل 3 در مورد دودمان الروس و نومه نوری ها اطلاعات جالبی داره که خوندنیه و می تونیم اوج و فرود تدریجی نومه نوری ها را   به طور خلاصه باهاش آشنا شیم.

4) اطلاعاتی که در مورد گالادریل داده میشه هرچند پراکنده و به نظرمن  بدون انسجامه ولی برای کسانی که دوس دارن در مورد این شخصیت بدونن اطلاعات جالبی رو  در مورد گالادریل و کله بورن مطرح میکنه 

5) بجز این این کتاب یه بخش ضمائم هم داره که شامل اینهاست:

الف های جنگلی و زبان آنان

ایمران سینداری الف های جنگلی 

حد و مرز لورین

نام های کله بورن و گالادریل

در این ضمائم هم اطلاعاتی هرچند جزئی رو به مخاطب برای آشنایی بیشتر با دنیای تالکین میده

به نظرم داستان های ناتمام کتابیه که شاید بهتره در انتهای سیر گردش در دنیای تالکین و بعد از مطالعه هابیت،ارباب حلقه ها و فرزندان هورین و سیلماریلیون خونده بشه اونوقت همین داستانک ها یا اطلاعات ریز در مورد نژادها و نام و سرگذشت ها جاهای خالی پازل ذهن مخاطب رو پر میکنه و میتونه در آشنایی بیشترش با دنیای تالکین موثر باشه. در کنار این برای درک و هم افزایی بیشتر با داستان های ناتمام اگه فرهنگنامه آردا و مداخل که در مورد مکان ها، اشخاص و... هست خونده بشه می تونه باعث درک بیشتر مخاطب از داستان ناتمام( و یا فرزندان هورین و یا سیلماریلیون بشه)

در مورد درخت برگ

موضوع درخت برگ اگرچه فانتزی و یه داستان شاه و پریانیه، ولی ارتباط خیلی کمی با سرزمین میانی داره شاید فقط در داستان دوم (آهنگر و ستاره جادو) بتونیم عناصری مشترکی بین این داستان و دیگر داستان های تالکین بیابیم.این کتاب 5 قسمت داره . یه مقدمه اولیه از مراد فرهادپور و یه بخش جدا در پایان کتاب در مورد داستان های پریان که برای علاقه مندان به ادبیات خوبه در قسمت اول مقدمه جالب در مورد معرفی دنیای تالکین و فانتزی داره ولی در مورد سه داستان،سه داستانی که به نظر من بیشتر طرح داستانه و جای کار بیشتری به خصوص در داستان دوم داشت

1) برگ اثر نیگل: این داستان به نظرم حدیث زندگی خود تالکین و تمایلش به خلق شاهکارهاشه و البته افسوس از اینکه چرا قدر داستان هاش یا فانتزی شو ندونستن

2) آهنگر و ستاره جادو: این قسمت قرابت بیشتری با داستان های سرزمین میانی و آردا داره. فانتزی و تخیل در اینجا رها شدس و شاید جذاب ترین داستان این کتاب باشه

3)زارع و اژدها: در این قسمت هم ما با زبان طنز جالب تالکین حدیث تبدیل شانسی یه زارع به قهرمانی بزرگ رو می تونیم ببینیم و قهرمان داستان یه شکل ساده از بیلبو بگینزه به نظرم

الا ایحال چه داستان های ناتمام و چه درخت و برگ از نظر زبان بیان و محتوا متوسط اند ولی به خصوص درخت و برگ بخاطر دو عنصر تخیل خوب در داستان آهنگر و ستاره جادو و اون زبان طنز تالکین در داستان زارع اژدها می تونه قبل از خوندن هابیت برای آشنایی اولیه با قلم و فانتزی تالکین مفید باشه

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Isildur's heir

من تازه شروع کردم به وارد شدن به دنیای استاد تالکین.من تا الان فقط100صفحه سیلماریلیون رو خوندم وبه نظر خود من انگار خیلی کار درستی رو دارم انجام میدم.چون وقتی اول سیلماریلیون رو بخونی علنا میدونی هر کدوم از موجوداتی که تو بقیه کتابها اومدن از کجا اومدن.البته همون اول کتاب سیلماریلیون یکم گیج کننده است چون باید اسم 15تا والا رو بدونی همچنین قدرت هرکدوم رو که وقتی داستان رو میخونی بفهمی مثلا وقتی میگه واردا چه کارکرد یادت بیاد مثلا واردا قدرتش در چه زمینه بود.البته من کاری که خودم انجام دادم رو توصیه میکنم و اونم این که یک برگه ممولی رو اول کتاب میچسبونی و اسم همین 15والا و قدرتهاشون رو مینویسی.اینطوری وقتی کتاب رو میخونی بدون هیچ مشکلی داستان رو خیلی عالی درک میکنی.در ضمن خوشحالم که با شما دوستان و سایت خیلی خوب شما آشنا شدم دوستان آردایی من.....

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به لگ

سلام @alinooryan

به آردا خوش اومدی ( حالا انگار خودم چهل ساله اینجام :| ) امیدوارم بهت اینجا خوش بگذره

فقط یه چیز بگم که من اصلا سیلماریلیون رو نخوندم :D هر چی بلدم ازین سایت بلدم ;) باید از بعضیا که کتابو خوندنم بیشتر بارم باشه

اونطور که من با pdf تو دو روز سیل رو خوندم فک کنم بگم نخوندم بهتره :\

به نظرم میخوای خوب یادت بمونه شخصیت جدید که برات سوال پیش میاد تو فرهنگ نامه یه جستجو بزن . راحت زندگی نامشو میریزه رو آب یا اگه سوالی پیش اومد تو تالار ها بپرس ما منتظریم و مشتاق :)) اگه هم تکراری بود پر تالار ها سوالای شما هست ٬ من خودم که اومدم سایت بلد نبودم به جواب سوالام برسم اما حالا راحت با یه جستجو پیدا میکنم

راستی منم اسم همه والارو یادم نمیاد چه برسه به کارشون :|

در در ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ at 6:08 PM، Ali.Bad گفته است :

من تالا فک میکردم اسم داستانش نا تمامه نه اینکه جدی جدی نا تمامه :-S

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Isildur's heir

@به لگ

سلام دوست گرامی.خیلی ممنونم از خوش آمدگویی شما.والا من یکم میشه گفت ایده آل گرا هستم(نه افراطی و تفریطی و فقط در حد لزوم)واصولا وقتی کاری رو شروع کنم دوست دارم همه زیر و بم اون کار رو بدونم.حقیقت من خودم هم نسخه های پی دی اف خیلی از کتابهای آقای تالکین رو دارم(از کامل بودنشون مطمن نیستم)ولیکن من ترجیح میدم وقتی به کسی میگم کتاب فلان رو خوندم یعنی بوی کاغذشو استشمام کردم.من در حدی نیستم کسی رو راهنمایی کنم ولی بنظرم هر کسی یک قفسه حداقل20تایی کتاب(به شرط اینکه اونها رو بخونه وگرنه 10000کتاب نخونده توی یک قفسه به نظر من آشغالدونی بیش نیست)داشته باشه بنظرم عالی میشه.منظورم اینه که سعی کنید کتاب(کاغذی)بخونید.آرامش حین مطالعه لذتی زایدالوصف داره لامصب....

به امید موفقیت برای همه شما دوستان گرامی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel
در در 22/01/2017 at 7:55 PM، alinooryan گفته است :

والا من یکم میشه گفت ایده آل گرا هستم(نه افراطی و تفریطی و فقط در حد لزوم)واصولا وقتی کاری رو شروع کنم دوست دارم همه زیر و بم اون کار رو بدونم.حقیقت من خودم هم نسخه های پی دی اف خیلی از کتابهای آقای تالکین رو دارم(از کامل بودنشون مطمن نیستم)ولیکن من ترجیح میدم وقتی به کسی میگم کتاب فلان رو خوندم یعنی بوی کاغذشو استشمام کردم.من در حدی نیستم کسی رو راهنمایی کنم ولی بنظرم هر کسی یک قفسه حداقل20تایی کتاب(به شرط اینکه اونها رو بخونه وگرنه 10000کتاب نخونده توی یک قفسه به نظر من آشغالدونی بیش نیست)داشته باشه بنظرم عالی میشه.منظورم اینه که سعی کنید کتاب(کاغذی)بخونید.آرامش حین مطالعه لذتی زایدالوصف داره لامصب....

به امید موفقیت برای همه شما دوستان گرامی.

منم بهتون خوش آمد میگم و با نظرتون موافقم. منم اولین بار سیلماریلیون رو پی دی اف خوندم و باید بگم که کار چندان جالی نبود. البته این به دلیل سختی پیدا کردن کتاب بود. اما هم از لحاظ ترجمه هم از این لحاظ که کتاب چاپی چیز دیگه ست منم پیشنهاد می کنم از کتاب چاپی استفاده بشه. مخصوصا اینکه خوندن سیلماریلیون برای اولین بار اصلا یه لطف خاصی داره:)

در در 22/01/2017 at 1:49 PM، به لگ گفته است :

من تالا فک میکردم اسم داستانش نا تمامه نه اینکه جدی جدی نا تمامه :-S

چون بعضی داستاناش از نسخه های متفاوت گفته و به جای گفتن یه داستان کامل اومده چند نمونه روایت از اون داستان رو گفته، فکر کنم واقعا بشه گفت داستان هاش ناتمامند. ;)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
parmiz

منظور از آردا سری کتابهای اون هستش؟ ومخصوص گروه سنی نوجوان هستش؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel
در در 29/04/2017 at 11:33 AM، parmiz گفته است :

منظور از آردا سری کتابهای اون هستش؟ ومخصوص گروه سنی نوجوان هستش؟

اگه منظورتون خود کلمه ی آرداست، این لغت به دنیای ساخته شده توسط تالکین اشاره داره. این دنیا آردا نام داره و تمام اتفاقات در آردا میافتند.

اسم کتاب ها هابیت، ارباب حلقه ها، سیلماریلیون و... هست که فقط هم برای نوجوانان نیست. چه از نظر سن شخصیت های داستان چه از نظر اتفاقات و نثر و موضوعات داستان ها، از کودک (مثل کتاب هابیت) تا نوجوانان و بزرگسالان رو می تونه شامل بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*Manwë*

درود

خب به نظرمن کسی که تازه با دنیای تالکین و کتاباش اشنا شده اول باید ارباب حلقه هارو بخونه و در ادامه سیری تکاملی پیدا کنه به این صورت که بعد از اون کتاب هابیت و بخونه و به دنبال تاریخ نژاد ها و چگونگی بودن شخصیت ها سیلماریلیون و بخونه که خود سیل در های زیادی و به کتاب های مختلف باز میکنه،من پیشنهاد میکنم بعد از ان فرزندان هورین و در مراحل اخر داستان های ناتمام و یا اطلس رو بخونن،

البته نظر شخصی و یک پیشنهاد بود?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Samwise Gamgee the Brave

سلام دوستان همونطور که میدونین در حال حاضر کتاب برن و لوتین هم اومده. برای کسی که هنوز که هنوزه سیل رو نخونده (ینی من :دی) چه ترتیبی رو پیشنهاد میکنید؟ 

هابیت،لوتر،سیل و بعدش اول فرزندان هورین یا برن و لوتین؟ یا اصن داستان های نا تمام؟ یا داستان های ناتمام رو بزارم اخر؟ اطلس هم ندارم اما خب از اونجایی که فقط یه سری اطلاعات و ایناس بهش فکرم نکردم تا حالا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel
در 1 ساعت قبل، Samwise Gamgee the Brave گفته است :

سلام دوستان همونطور که میدونین در حال حاضر کتاب برن و لوتین هم اومده. برای کسی که هنوز که هنوزه سیل رو نخونده (ینی من :دی) چه ترتیبی رو پیشنهاد میکنید؟ 

هابیت،لوتر،سیل و بعدش اول فرزندان هورین یا برن و لوتین؟ یا اصن داستان های نا تمام؟ یا داستان های ناتمام رو بزارم اخر؟ اطلس هم ندارم اما خب از اونجایی که فقط یه سری اطلاعات و ایناس بهش فکرم نکردم تا حالا.

برن و لوتین رو بذاری آخر و بعد از قصه های ناتمام بنظرم. هم اینکه هنوز ترجمه نیست هم این که به صورت داستان روایی نیست. البته تا جایی گه شنیدم. و فکر می کنم بهتره اول اونا رو بخونید که خالت داستانی دارند.

پیشنهاد و ترتیب من هابیت، لوتر، سیلماریلیون، فرزندان هورین، قصه های ناتمام، درخت و برگ اگه دارید و بعدبرن و لوتین و کتاب های انگلیسی دیگه ست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Uinen

اینجور که من تو این سایت خوندم بیشتر دوستان با ارباب حلقه ها و هابیت ارتباط خودشون رو با دنیای تالکین برقرار کردن .:-B

ولی خب من اولین بار توسط داستان فرزندان هورین بود که با آثار تالکین آشنا شدم . پس از اون از طریق مقدمه کتاب و یکی از دوستانم متوجه کتاب سیلماریون شدم و با کلی شخصیت و اسامی مختلف آشنا شدم که باعث شد حسابی قاطی کنم . /:)

اما خب بالاخره کتاب رو به هر زحمتی بود خوندم و تک تک اسامی رو از طریق شجره نامه های آخر هر کتاب یاد گرفتم . 

پس از اون هم با دیدن فیلم های سه گانه پیتر جکسون کتاب های ارباب حلقه ها و هابیت رو خوندم . این باعث شد که درک بهتری از سیلماریون پیدا کنم و دو مرتبه شروع به خواندنش کنم با کمال تعجب متوجه شدم که خیلی چیز هایی که در بار اول خوانش متوجه نشده بودم برام روشن و قابل درک بشه. پس از اون هم کتاب درخت و برگ و اطلس رو مطالعه کردم . 

برن و لوتین هم به صورت فایل Pdf دارم اما خب چیزه زیادی ازش سر در نمیارم . 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...