رفتن به مطلب

Recommended Posts

rubacava

به من گفته شده که بهتره یکی برات داستان های هابیت رو تعریف کنه ... روی همین حساب من کلا" هابیت رو بیخیال شدم .

تازه این وسط یادتون نره که جای فرزندان هورین کجاست . . .

مثل این میمونه که یکی چیزی راجع به تاریخ هنر ِ کلاسیک و معاصر نمیدونه ، بعدش میخواد بره سورئال کار کنه . قضیه همینه ، وقتی باید پا به دنیای لوتر گذاشت که بدونه آدم قضیه چی بوده . اما خب ، خیلی از نویسنده ها هم از آخر میان اول ، فیلمهای اینجوری هم زیاد شدن ، Irreversible یکیش . حالا شما دوست دارید از آخر بیاید اول ، این حق ِ شماست . ولی برای من ، خوندن ِ لوتر قبل از خوندن ِ سیلماریلیون مثل ِ دیدن ِ متریکس2 قبل از متریکس1 هست !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

هر جور میلته ولی پیوستگی سیلماریلیون و لوتر مثل ماتریکس 1 و 2 نیست.

با لوتر تو با دنیای تالکین آشنا میشی اما با سیلماریلیون به دقت وارد جزئیات داستان و سر منشع میشی. اینکه اول کلیات رو بدونی و بعدا که علاقه مند و تشنه اطلاعات بیشتر بشی و سراغ سیلماریلیون بری به نظر من جذاب تره.

فرزندان هورین به طور خلاصه توی سیلماریلیون اومده و خوندنش بعد از سیلماریلیون توصیه میشه. تو سیستم ما میشه آخرین کتاب اما توی سیستم شما میشه دومی! :ymsmug:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tom Bombadil

الان یه سوال واسه من پیش اومده...(البته قبلش بگم من کل پستای این بخشو خوندم)...به عقیده ی خیلی ها که تو این موضوع پست گذاشتن اگه یه کتابی ساده و روون نوشته بشه فقط بچه ها باید بخونن؟؟؟؟؟

من خودم هابیتو خوندم.....اونطوری هام ساده و بچه گونه نیست...اگه هابیت واسه نوجوونا باشه پس من میگم هری پاتر واسه رده 8 تا 10 ساله...اتفاقا من میگم این هنر نویسندست که میتونه با جملات ساده و روون اینقد آدمو تحت تاثیر قرار بده که بشه بارها و بارها اون کتابو خوند.اینا رو واسه این گفتم که احساس کردم در حق هابیت یه عده ای کم لطفی میکنن.

من هم نظرم اول هابیت و بعد لوتر و بعد سیل.بعدشم هورین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

مقایسه ما یه مقایسه نسبی بین هابیت، لوتر و سیلماریلیون بود. اونو با سایر کتابها مقایسه نکردیم. ساده و روون بودن کتاب هابیت هم در داستان و هم در نگارشه. سبک نگارش هابیت با سیلماریلیون خیلی فرق داره، هابیت خیلی شوخ و شنگ نوشته شده اما سیلماریلیون کاملا جدیه.

کی گفته که اگه کتابی ساده و روون باشه فقط باید بچه ها بخونن؟ من خودم هابیت رو در 19،20 سالگی خوندم! بحث این تاپیک اینه که کدوم کتاب اول خونده بشه و به دلیل همین ساده و روون بودن هابیته که ما میگیم باید اول خونده بشه تا شخصی که تازه با تالکین آشنا شده خودش رو به راحتی وارد دنیای تالکین بکنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

بين تمامی كتب نوشته‌شده‌ی استاد، كدوما رو اوّل بخونم، بهتره؟ يه جايی ديدم يكی از دوستان عزيز، كتبو به ترتيب سير زمان و پيشنهاد خودشون نام برده بودن، ولی فكر كنم ناقص بود. به علاوه، الان پيداش نكردم. اگه يكی لطف كنه منو راهنمايی كنه، خيلی ممنون می‌شم. ديشب تازه كتابا رو خريدم، الان گيجم به چه ترتيبی بخونم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ترتیب پیشنهادی من اینه:

هابیت - ارباب حلقه ها - سیلماریلیون - فرزندان هورین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

ترتیب پیشنهادی من اینه:

هابیت - ارباب حلقه ها - سیلماریلیون - فرزندان هورین

به ترتيب زمان هم بگو. (بقيّه كتابا كجا قرار می‌گيرن؟)

بعدشم، چرا سيلماريليونو اوّل نخونم تا بقيّه رو راحت‌تر متوجّه بشم؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ترتیب زمانی:

سیلماریلیون-فرزندان هورین-هابیت-ارباب حلقه ها

بقیه نداره. یه اطلس میمونه و درخت و برگ. درخت و برگ ربطی به اینا نداره و هر وقت خواستی میتونی بخونی. اطلس هم مکمله. یعنی موقع خوندن بقیه کتابها باید بهش رجوع کنی.

من خوندن سیلماریلیون رو به افراد زیر 19 سال توصیه نمیکنم. چون متنش سنگینه و ممکنه دلزده بشی. متن هابیت برای شروع خیلی مناسبه. نگران نباش دیر خوندن سیلماریلیون مشکلی ایجاد نمیکنه چون با توجه به فاصله زمانی 7000 سال تاثیر خاصی از سیلماریلیون در هابیت دیده نمیشه.

ترتیب انتشار کتابها هم مثل ترتیب پیشنهادی منه. یعنی اول هابیت و بعد لوتر و بعد سیلماریلیون منتشر شده. در واقع اگر کریستوفر تالکین نبود سیلماریلیون هم منتشر نمیشد و باز خللی در ارباب حلقه ها و هابیت حس نمیشد. سیلماریلیون تاریخ گذشته داستانه و تنها دو سه جا در بقیه کتابها بهش اشاره شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل
ارسال شده در (ویرایش شده)

به نظر من هم اول هابیت،بعد ارباب حلقه ها،بعد سیلماریلون.

البته من در ژانر اسطوره ای تا حالا کتابی به زیبایی سیل نخوندم و البته هنوز هم 19سالم نشده!به نظر من بستگی به علاقه خود فرد به داستانهای تخیلی داره.برا من که زیاد سنگین نبود(نثرش).

ویرایش شده در توسط رضائی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

اول ازهمه بگم همه ی کتابهای تالکینو نخوندم

به نظر من اول فیلم سه گانه ارباب حلقه ها بعدش هابیت بعدش سیلیماریون بعد سری کتابهای ارباب حلقه ها

دلیلم اینه که فیلمو دیدم کلی تصویر ذهنی از داستان دارم کمی از شخصیتها رو میشناسم وبعد هابیت کمک میکنه با دنیای تالکین اشنا بشم بعدشم میان کلی سوال که از ارباب حلقه ها فیلمهاش و هابیت توی ذهنمه میشنم سیلیماریونو میخونم ومثلا تازه میفهمم اوکها چطوری بوجود اومدن اردا چی هست مایارها کین والارچیه و...

بعداز اینکه تاریخ داستانو فهمیدم میام سراغ سه گانه ها با وجد تمام وکلی اطلاعات میشنم میخونمشون

بعدم برای اطلاعات بیشتر میرم سراغ متن انگلیشیش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Samwise Gamgee

نه بهترین کار به نظرم اول خوندن هابیته بعد لوتر و بعد سیلماریلیون

من خودم به این ترتیب خوندم.خیلی خوبه چون آدم میفهمه ماجرای بیلبو چی بوده و از اون مهم تر ماجرای پیدا شدن حلقه رو به تفصیل میفهمه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

من آدمی‌ام كه از به ترتيب‌نبودن خط‌های سيرزمانی حالم به هم می‌خوره!

مثلاً اگه قسمت اوّل يه فيلمی رو ببينم و بعد دومش و دوباره بخوام اوّلشو نگاه كنم، خيلی حرصم می‌گيره؛ آخه می‌خوام به شخصيّتای داستان هشدار بدم كه فلان چيزو جدّی بگيرن و مواظب باشن... ولی اصلاً معقول نيست! برای همين كفری می‌شم! برای همين، به ترتيب زمان می‌خونمشون.

متن سيلماريليون هم خيلی سنگينه؛ ولی به دليل بالا، مجبورم اوّل از همه بخونمش و بايد هم بخونمش تا وقتی بزرگ‌تر شدم و اون موقع خواستم بخونمش، موهامو نكشم!

ممنون از همه‌ی دوستان راهنما.

ویرایش شده در توسط گندالف سپید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Khamul

در ضمن بنده پیشنهاد میکنم که اول سیلماریلیون ، یعد هابت و بعد سه تا لوتر و بعد دیگه ملحقاتی مثل داستان های ناتمام و اطلس سرزمین های میانه تا ترتیب داستانی حفظ بشه .

خودم هم همینطوری خوندم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

ترتیب زمانی:

سیلماریلیون-فرزندان هورین-هابیت-ارباب حلقه ها

بقیه نداره. یه اطلس میمونه و درخت و برگ. درخت و برگ ربطی به اینا نداره و هر وقت خواستی میتونی بخونی. اطلس هم مکمله. یعنی موقع خوندن بقیه کتابها باید بهش رجوع کنی.

پس ماجراهای تام بامبادیل چی؟ می‌رود راه پیوسته تا آن‌سو چه‌طور؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

اون دو کتاب به صورت شعره که تو اولی فقط دوتاش مربوط به تام هستش و دومی هم که یک شعر از زبان بیلبو بنگیزه و در ضمن این دو کتاب ترجمه نشدن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فیانور

سلام

به نظر من هم اول فیلم بعد سیلماریلیون بعد لوتر. هابیتم اگه نخوندی طوری نمیشه. اما سیلماریلیون باید اول خونده بشه تا کلیات داستان دستت بیاد حیفه که کتاب به این قشنگی رو بذاری آخر سر بخونی.

خوب فیلم رو که اکثرا اول دیدیم اما من هم با شما موافقم اخه اگه سیل رو نخونی از کجا میخوای بفهمی گیملی چه نوع موجودیه؟ یا سائرون چیه؟ و کلی ابهامات دیگه که میاد تو ذهن خواننده درست مثل این میمونه که ریاضی رو از انتگرال شروع کنی به جای اینکه اول چهار عمل اصلی رو یاد بگیری

ولی در مورد هابیت فکر کنم کم لطفی کردین به نظر من با مزه ترین و جذابترین قسمت کتابهاست و اینکه باز هم پیرو مطلب بالا بهتره اول بدونیم چجوری حلقه دست بیلبو افتاد و بعد بخوایم بریم سراغ یاران حلقه و ادامه مطالب

من بازهم فکر میکنم به ترتیب تاریخ حلقه بیایم جلو بهتره

سیلماریلیون

فرزندان هورین

هابیت

لوتر

البته من خودم موقع خوندن سیلماریلیون هر چی نقشه از بلریاند و اردا توی دوران اول داشتم میذاشتم دم دستم تا بهتر حالیم بشه البته اونموقع هنوز با کتاب اطلس اشنا نشده بودم

به بچه ها هم توصیه میکنم هر دو ترجمه سیلماریلیون رو بخونن درسته که علیزاده خیلی بهتره اما داستانگویی واثقی هم جذابیت خودش رو داره البته اگه از اشتباهات چاپی صرفنظر کنیم

ویرایش شده در توسط فیانور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خوب فیلم رو که اکثرا اول دیدیم اما من هم با شما موافقم اخه اگه سیل رو نخونی از کجا میخوای بفهمی گیملی چه نوع موجودیه؟ یا سائرون چیه؟ و کلی ابهامات دیگه که میاد تو ذهن خواننده درست مثل این میمونه که ریاضی رو از انتگرال شروع کنی به جای اینکه اول چهار عمل اصلی رو یاد بگیری

ولی در مورد هابیت فکر کنم کم لطفی کردین به نظر من با مزه ترین و جذابترین قسمت کتابهاست و اینکه باز هم پیرو مطلب بالا بهتره اول بدونیم چجوری حلقه دست بیلبو افتاد و بعد بخوایم بریم سراغ یاران حلقه و ادامه مطالب

این پستی که نقل قول کردید مال سه سال پیشه! الان نظرم این نیست. ترتیب من اینه:

هابیت-لوتر-سیلماریلیون-فرزندان هورین

نظرم هم در مورد هابیت عوض شده! الان که دوباره میخونمش میبینم که چقدر جذابه! :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

من هم فکر میکنم سادگی قلم هابیت و ضرب آهنگ نسبتاً تندترش برای اول کار تالکین خوانی گزینه ی بهتری باشه. البته بستگی به آشنایی مخاطب با دنیای فانتزی هم داره. اگر خواننده بتونه سریع با تخیلات گام به گام بره خوندن لوتر جذاب تر جلوه میکنه. به هر حال بعد از این دو به نظرم باید سیلماریلیون رو خوند و به عظمت دنیای تالکین پی برد. ولی فرزندان هورین...آخ، خیلی تلخه! تا کسی هوادار سفت و سخت نشده نباید بره سراغش وگرنه بدجوری سر خورده میشه. تصور کنین از حال و هوای شنگولی هابیت پرت بشین وسط تراژدی هورین! :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

بلأخره وقتش رسيد تا من هم بتونم صاحب نطر باشم و ترتيب پيشنهاديم رو خدمت دوستان عرض كنم.

من كه فكر ميكنم اول بايد سيلماريليون رو خوند؛ اما نه تا آخر. وقتي به فصل "حديث تورين تورامبار" رسيديم، بايد سيلماريليون رو رها كنيم و بريم فرزندان هورين رو بخونيم. البته فرزندان هورين رو فقط تا پايان مرگ مورون و داستان هورين و دوريات بخونيد، يعني پيوست آخر كتاب (تور و گوندولين)‌ رو رها كنيد و باز برگرديد به سيلماريليون. حالا بايد فصل "حديث ويراني دوريات" رو خوند. بعد از اون، داستان تور و گوندولين رو از كتاب فرزندان هورين بخونيد؛ اما چون داستانش ناقصه، باز بايد به سيلماريليون مراجع كنيد! بعد از اون، سيلماريليون رو تا آخر پيش ببريد و بعد بريد سراغ هابيت و لوتر.

من خودم دارم اين ترتيب رو طي ميكنم و به هيچ مشكلي هم برنخوردم! در جواب به بعضي از دوستان كه ميگن سيلماريليون رو آخر بخونيد هم بايد بگم كه اون وقت هنگام خوندن لوتر، برامون سؤال پيش نمياد كه الف و دورف و مايا چيه و چرا سائورون نمرد و بالروگ ها چه جوري به وجود اومدن و...؟؟؟؟!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فیانور

گاندالف عزیز همین کارها رو کردی که اینجوری ریشو پشمت سفید شده. نمیخوای بگی وسط اینا هم یه دو فصل از هری پاتر و جام اتش یا مفاتیح بخونیم؟

شوخی کردم خیلی ایده جالبیه من که میخواستم دوباره از سیل شروع کنم بعد فرزندان هورین رو بخونم ایندفعه به پیشنهادت عمل میکنم ببینیم بعد از 3 بار سیل خوندن با روش شما چیزی دستگیرمون میشه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Light king

من به این ترتیب خوندم و فکر هم میکنم بهترین ترتیب باشه !!!

ارباب حلقه ها

هابیت

ارباب حلقه ها

سیلیماریلیون

هابیت

ارباب حلقه ها

سیلیماریلیون

برای من که داستان خوووب جا افتاد

اولین بار هیچی از ارباب حلقه ها نفهمیدم ولی بعد از سیلیماریلیون خیلی داستان قشنگ تر شد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

به نظر من اول سه گا نه ی ارباب حلقه ها بعد هابیت و بعد سیلماریلیون

برای اینکه اگه کسی در اول بره و سیلماریلیون بخونه بعد بره و سه گانه رو بخونه دیگه بالروگی که گندالف در یاران حلقه باهاش درگیر میشه جالب نیست .چون الان بالروگ خاصیت کهن و اسطوره ای خودشو از دست داده

ولی وقتی از سه گانه شروع میکنی جریان بالروگ خیلی تازه است.بعد مثلا در یاران حلقه وقتی قصه های بیلبو و غول های سنگی رو می فهمی لذت میبری و این لذت در هابیت به اوج میرسه

و تمام سوال هایی که در طول سه گانه و هابیت داشتی در سیلماریلیون به جوابش می رسی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

نظر من اینکه اول سه گانه خونده بشه. بعدش سیلماریلیون و بعد هابیت.

اول سه گانه چون همه اول فیلمش رو دیدیم و باهاش آشنایی داریم.و برامون جذابه. اگه کسی بخواد از کارای تالکین از سیل شروع کنه بسیار براش کسل کننده میشه. گرچه افسانه با سیل شروع میشه.

دوم سیل. چون ریشه ها و نژادها رو بتونیم بشناسیم . و از سردرگمی ای که توی سه گانه داشتیم خلاص بشیم.

و بعد با خیال راحت و ذهنی که راهش رو پیدا کرده هابیت رو بخونیم.

البته من خودم آخر از همه سیل رو خوندم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
turambar

چه جالب! من خودم به ترتیب پیشنهادی شما (لوتر - سیل - هابیت) خونده ام ولی پیشنهادم به بقیه ترتیبیه که شما خوندین و پیشنهاد نمیکنین، یعنی لوتر - هابیت - سیل! چه تصادف جالبی!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
هورین

ای کاش زودتر این تاپیک رو میدیدم و با ترتیب بهتری کتابها رو میخوندم، به هر حال من به این ترتیب خوندم:

هابیت، فرزندان هورین، سیلماریلیون و در آخر هم لوتر رو خوندم و حالا که تمام شده به نظرم به این ترتیب خونده بشه بهتره:

سیلماریلون

فرزندان هورین

هابیت

لوتر

ویرایش شده در توسط تور
غلط املایی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...