رفتن به مطلب

Recommended Posts

الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت همه دوستان عزیز و همینطور دوست خوبمون پیروز,دوست من اگه همچین نظری در مورد کتاب داری واقعا برای شما متاسفم.بله درسته که کتاب شبیه فیلمه اما از زمین تا اسمان با همدیگه فرق دارند.فیلم های سه گانه the lord of the rings trilogy اثر پیتر جکسون,فقط لاین وخط اصلی داستان رو روایت می کنه .اما توی کتاب ها ما با یک دنیای بسیار عظیم وپیچیده مواجهیم که واقعا تسلط به همه بخش های اون به طور کامل کار حضرت فیله!

همینطور باید بگم که فیلم با داستان تفاوت هایی هم داره مثلا به جای ارون در فیلم این گلور فیندل هست که میاد وفرودو رو میبره ,.بخش اعظم داستان از سفر فردو از شایر تا رسیدن به مسافر خانه اسبچه راهوار در فیلم وجود نداره.به نظر من باید فرمانروای حلقه ها رو به دقت وبا جزئیات فراوان خوند و مطالبش رو تجزیه وتحلیل کرد تا بتوان اطلاعات بیشتری رو از داستان در بیاریم .مثلا در همین جلد اول یاران حلقه یا در کتاب های دو و سه باید به تمامی کلمات وعبارات با دقت فراوان خوند .تا بتونی اطلاعات زیادی از داستان بفهمی.توی کلمه به کلمه وبخش به بخش داستان اطلاعات بسیار زیادی در مورد سرزمین میانه تاریخ چند هزار سالش واشاره به شخصیت هایی که در سیلماریلیون حضور دارند و....وجود داره که تنها با خوندن اون متوجه اش خواهی شد .به خصوص با ترجمه بسیار عالی وزیبای اقای رضا علیزاده از مترجمان خوب کشورمون که در حد عالی این کتاب رو ترجمه کردند خوندن این کتاب دلپذیر تر میشه ,اقای علیزاده توانسته اند بسیار عالی فضای حماسی وروایی داستان رو به زبان فارسی منتقل کنند.

فکر می کنم با کتب اشنایی نداری که همچین نظری داری,کتاب یاران حلقه بخش نخست فرمانروای حلقه ها 800 صفحه داره ,در ابتدای کتاب یه بخش مقدمه وار وسر اغاز داره که در مورد هابیت ها وفرهنگ وتمدنشان بحث می کنه همینطور بخش هایی با عنوان های درباره علف چپق ,پیدا کردن حلقه قدرت و....وجود داره.همینطور در ابتدا وانتهای کتاب نقشه سرزمین میانه وشایر هم هست .در ابتدای کتاب یه مقاله از اقای مازیار میر هادی زاده از دوستان نزدیک اقای رضا علیزاده با عنوان(فرمانروای حلقه ها در سیمای اساطیر)هست که داستان ارباب حلقه ها رو با اساطیر اقوام وتمدن های مختلف مقایسه می کنه.کتاب دو برج هم بالغ بر 700 صفحه هست با توضیحات وتوصیفات عالی به قلم پروفسور تالکین ,و کتاب بازگشت پادشاه به همراه بخش ضمایم در حدود 830 صفحه هست که اطلاعات بسیار وجزئیات فراوانی از داستان و همینطور راز های ناشناخته دنیای آردا درش وجود داره .

با تشکر الندیل پادشاه انسان ها,بنیانگذار پادشاهی متحد ارنور وگاندور.

ویرایش شده در توسط الندیل پادشاه انسان ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

در ضمن یه چیزی یادم رفت بگم واقعا الوه راست میگه چطوری میشه بدون لوتر زندگی کرد برای من غیر قابل تصوره من خودم رو بخشی از مردم سرزمین میانه میدونم ,یعنی توش زندگی می کنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

oخوب. پيشنهاد من اينه تاريخ سرزمين ميانه چون جامع و فاقد مكالمات طولانيه آخر بخونه و سيل رو اول.

ارباب حلقه ها رو يكي مونده به آخر. مهمش اينا هستن. ترتيب بقيه زياد مهم نيست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

به نظر من موقع خوندن کتاب های تالکین ترتیب زمانی خیلی مهم نیست . مهم اینه که به ترتیبی بخونی که بهتر بتونی با داستان ارتباط برقرار کنی .

من فکر میکنم اول از همه باید هابیت رو خوند و بعد ارباب حلقه ها . قشنگی داستان اینه که بعضی جاها از گذشته و دوران اول صجبت میشه و این که بدونی تاریخ عظیمی در پشت این داستان هست و تو اطلاعی در موردش نداری خیلی لذت بخشه .

بعد از اون باید سیل رو خوند که این معما ها و ندانسته ها دونه دونه برات حل میشه .

بعد از خوندن سیل میشه گفت که به طور کامل با دنیای تالکین آشنا شدی . و دیگه خودت دنبال اطلاعات بیشتر میری . و اونوقت خوندن داستانهای ناتمام و تاریخ سرزمین میانه میتونه لذت بخش باشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
zack

منم با تورامبار موافقم . از همه لذت بخش تر دونستن تاریخ پشت همه ماجرا هاست. L-) :ymapplause:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

با نظر تورامبار موافقم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
great beren

منم موافقم چون سیلماریلیونو خوندم بعدش ارباب حلقه ها دیگه برام خیلی جذابیتی نداشت(از قبلم که فیلمشو دیده بودم)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

با خوندن دلايل ميشه روش بحث كرد.

از لحاظ اسمي و علمي كه به ترتيب زماني است. ضمن اين كه در سيل از دوران دوم و جنگ حلقه هم ميگه.

اين رو هم بايد در نظر داشت.

اما خود من ابتدا هابيت سپس ارباب حلقه ها،فرزندان هورين و سيل رو خوندم.

در اين بين از فرزندان هورين هيچي نفهميدم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Radagast

به نظر من اول باید سیلماریلیون رو بخونید.چون همه چی از اونجا شروع میشه.بعد فرزندان هورین بعد هابیت و بعد سه گانه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

منم اول سیلماریلیون رو خوندم. درسته که سیر داستانی به این صورته اما باعث شد لذت کافی از خوندن هابیت نبرم و برام یجورایی خیلی بچه گانه میومد اما شاید اگه اول هابیت رو میخوندم نظرم عوض میشد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

اما من با اراب حلقه ها شروع كردم اون زمون ها يه جورايي باور داشتم كه ميدل ارس يا سرزمين ميانه واقعيت داره :D

اما سيليماريليون رو بعد از حدود سه چهار سال عد از ارباب حلقه ها خوندم :-?

يعي لان در حال مطالعه ي اون هستم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

ممنون ازت الندیل .راستش وقتم نکردم ولی در اسرع وقت کتاب های ارباب حلقه ها و اطلس رو میگیرم .

من با هابیت شروع کردم واسم خیلی جالبی داشت هر چند که شعراش مسخره بود و حدود 10 % داستانشم بچه گانه بود به جز آخرای کتاب .در کل چیز جالبی بود .

ولی بعدش سیل رو خریدم خیلی کتابش سنگین بود .اصطلاحات و اسم هایی که یه دفعه میومدن آدمو گیج میکردم .ولی در کل چیز جالبی بود .

الانم دارم زبان میخونم فردا امتحان دارم .اصلا حالشو ندارم . :-? :-

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

راستی کسی در مورد این 2 تا کتاب چیزی میدونه ؟

جی. آر.آر تالکین خالق ارباب حلقه ها

http://www.adinebook.com/gp/product/600 ... 01-4591079

جست وجوی نگره های دینی در ارباب حلقه ها

http://www.adinebook.com/gp/product/964 ... 01-4591079

البته دومی که کتابش ایرانی و معلومه میخواد بگه ارباب حلقه ها ضد دینه .کلا ولش کن .اولی چیه ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

نویسندگان هر دو تا کتاب خارجی هستن. اطلاعاتی دربارشون ندارم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

کتاب اول زندگی نامه تالکینه.مترجمش در نشست مشترک آردا و آکادمی در مورد تالکین،اومده بود و کتابو به سایت آردا تقدیم کرد(که طبعا کتاب الان در کتابخانه شخصی بنده به سر میبره :-? )

ترجمه بسیار مزخرفی داره ولی خب برای کسانی که میخوان تمام گوشه های زندگی تالکین رو بدونن کتاب بدی نیست

دومی هم نمیدونم چیه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamidzarei

سلام دوستان. من حمید زارعی هستم. دانشجوی رشته ی ادبیات فارسی. میدونین که این دانشجو های ادبیاتی کاملا متعصبانه با ادبیاتمون برخورد میکنن. منم همینجور بودم. ولی همیشه یه حس عجیبی راجع به فیلم ارباب حلقه ها داشتم که خیلی باعث احترام گذاشتنم به پیتر جکسون میشد.

تا اینکه یه مصاحبه از عوامل فیلم دیدم که همشون راجع به یه کتاب حرف میزدن. رفتم تحقیق کردم دیدم این فیلم از روی یه کتاب ساخته شده.

از کتاب هابیت شروع کردم به خوندن و هرچی پیش رفتم بیشتر به عظمت تالکین پی بردم. الان به جایی رسیدم که میپرستمش. دیگه تمام تعصباتم راجع به ادبیات ایران از بین رفت. چون دیدم ما توی ایران کسی به بزرگی تالکین نداریم.

خیلی دوس داشتم یه جا رو پیدا کنم که وقتی میگم تام بامبادیل زیباترین شخصیتی هست که من دیدم حرفم رو بفهمن. وقتی راجع به بزرگی تالکین حرف میزنم حرفم رو بفهمن.

تا اینجا رو دوست خوبم(نریمان ویچ) بهم معرفی کرد. حالا اومدم میبینم بقیه حرف منو میفهمن ولی من حرفای دیگران رو متوجه نمیشم.

نمیخوام با سوالایی که جواب دادنشون اعصاب رو داغون میکنه وقتتون رو بگیرم. فقط یه سوال دارم که با آره یا نه بهم جواب بدید. ممنون میشم.

اگه من بقیه ی کتابای تالکین رو هم بخونم تمام اصطلاحاتی که اینجا به کار میبرین رو متوجه میشم؟ منظورم اینه که تمام این اصطلاحات عجیب غریب مثل آردا و این چیزا از کتاباش بیرون اومده؟ یا (فقط واسه آشنایی با این اصطلاحات)باید به جز کتابای تالکین کتابای دیگه ای رو هم بخونم؟

پیشاپیش ممنونم از هرکسی که بهم جواب میده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

سلام دوست عزیز.خوشحالم که به جمع ما اومدی. آره خوندن فقط کتابا بسیار کمک کننده است.گرچه سر زدن به دانشنامه آردا(فعلا به صورت انگلیسی هست و ان شائالله تا آخر تابستون کار فارسی سازیش تموم میشه) میتونه برای توضیحات ضروری کمکت کنه.

من دانشجویان ادبیات رو دوس دارم چون احساس میکتن به سراغ چیزی رفتن که علاقه بهش داشتن و من متاسفانه این کارو نکردم.

موفق باشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

سلام حمید جان خیلی خوش اومدی.

با خوندن کتاب ارباب حلقه ها و سیلماریلیون با همه اصطلاحات آشنا میشی.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

اااااا جناب زارعی :-? :-

چقد سریع اومدی :(

خوش اومدی :|

من همون نریمان ویچ کینگم X(

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamidzarei

دوستان عزیز از پاسخ گویی سریع و روشنتون واقعا ممنونم. امیدوارم بتونم در کنار شما تالکین بزرگ رو بیشتر بشناسم.

و تشکر ویژه از دوست عزیزم narich که جای به این زیبایی رو بهم معرفی کرد. ممنونم نریمان جون. :- :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
narich

خواهش می کنم :-? :-

حتما سیلماریلیون رو بخون :|

به نظرم بهترین کتاب تالکینه ( البته از بین اونایی که تو ایران ترجمه شده ;X( )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
rubacava

این توجیه که اول هابیت خونده بشه "چون ساده تره" بعد لوتر "چون کم کم با نثر تالکین آشنا میشین" و بعد سیلماریلیون خیلی خیلی خیلی خنده داره .

یک جوری حرف میزنید انگار بچه ی 11 ساله میخواد بخونه کتاب هارو .

منطقی ترین حالت این هست که اصلا" ببینیم قضیه چند چند بوده ، چی شده که همچی شده ، اینا کین از کجا اومدن . بعد بریم داستان های Detailed شده رو بخونیم . حالا نثر سیلماریلیون سخت تر هست ، دلیل نمیشه که آخر خونده بشه ، باید دید ماهیت ِ کتاب ها چه چیزی رو میخواد برسونه .

با تشکر از مهدی 3دی ، که منو با این سایت معرفی کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خوندن هابیت قبل از سیلماریلیون هیچ مشکلی بوجود نمیاره چون وقایع سیلماریلیون حدود 7000 سال قبلش اتفاق میافته و رد پای زیادی توی هابیت به جا نمیذاره. در واقع هابیت فقط به یه ماجرای کوچیک میپردازه و اصلا به سایر وقایع دنیا توجه زیادی نمیکنه.

اکثر مردم دنیا هم کتابها رو به همین ترتیب خوندن چون هابیت 1937 و ارباب حلقه ها 1954 و سیلماریلیون 1977 منتشر شده و مردم اون زمان مجبور بودن به همین ترتیب بخونن و این روش جا افتاده است.

مسئله دیگه هم اینه که چون متن هابیت ساده و کودکانه است بعد از خوندن سیلماریلیون به آدم نمیچسبه(برای من که اینجوری بود)

به هر حال این ها فقط پیشنهاده.

پ.ن: خواهش میکنم :ymsmug:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

شاید اینکه هابیت کی خونده بشه خیلی تاثیری نداشته باشه ، ولی به نظر من خیلی خیلی مهمه که لوتر قبل از سیلماریلیون خونده بشه . کسی که میخواد لوتر رو بخونه ، از همون اول خیلی راحت تو مسیر داستان قرار میگیره و میره جلو . ولی سیلماریلیون به این راحتی آدم رو جلو نمی بره . من چند نفر رو میشناسم که اول با سیل شروع کردن و بعد از خوندن حدود 50 صفحه پاک قاطی کرده بودند !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baggins

خب انگاری کسی هابیت رو اول نخونده :ymsmug:

rubacava عزیز من با هابیت شروع کردم و الان دارم رو لوتر کار می کنم. با نظر 3DMahdi کاملا موافقم. قبلا من هم همین تفکر داشتم که سیل رو در ابتدای کار بخونم و ولی الان لذت خوندن هابیت رو مدیون اولویتش می دونم. الان که با متن لوتر روبرو شدم متوجه گروه سنی کتاب و عمق اسالتش پی برم که سطح کار رو خیلی بالا می بره و همچنین توقع.

توصیه منم هم هابیت، لوتر، سیل و .. چیزی که با خوندن سیل و لوتر جذابتی برای هابیت نمیذاره. :-o

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...