رفتن به مطلب

Recommended Posts

ایوانا

منم یه پرسش دارم که خیلی ذهنم رو مشغول کرده در سه گانه ی ارباب حلقه ها کتاب اول اونجایی که هابیت ها مهمون تام بامبادیل هستن تام و گلدبری از یه درخت کهن حرف میزنن که خیلی نامفهوم وگنگه ماجرای این درخت چیه ؟

من موارد مشابهی رو در ادبیات و فیلم های فانتزیه دیگه دیدم ولی اونجاهم چیزی نبود که مشخص کنه این درخت ایا در واقعیت ودراسطوره های دیگه استعاره ای داره یا اصلا نماد چی هست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Hamed Sooffee

تو دوران اول که هنوز حلقه ها ساخته نشده بودن الف ها در سرزمین میانه بهد از مدتی رو به زوال و نابودی می رفتن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
میراث تئودن

سلام و عرض ادب

دوستان از همتون درخواست دارم به صورت دقیق و شفاف برام توضیح بدید که خدا در دنیای تالکین دقیقا چه کسیه؟

به طور مثال تو اون قسمتی که یاران حلقه در آستانه ی حرکت به سمت موردور هستن و لرد الراند بهشون میگه که: خداحافظ ، خداوند نگهدار شما باشد. رحمت خدا بر انسان ها، الف ها و همه ی مردم رنج کشیده

و آیا برای نژاد های مختلف مثل هابیت ها و یا الف ها خدای جداگانه وجود داره یا همه یک خدای واحد دارن؟؟

خیلی ممنون میشم که پذیرای پاسخ هاتون باشم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

دوست عزیز پاسخ سوالی که کردید واقعا مفصله.ولی چیزی که مسلمه اینه که بدون هیچ شک و تردیدی خدای یگانه ای به نام "ارو" یا اون طور که الف ها میگن ایلوواتار(پدر همه چیز) آفریننده و قدرت مطلق آرداست.جالبه بدونید اولین کلمات کتاب سیلماریلیون هم با نام ارو آغاز میشه:

ارو بود،آن یکتا که در آردا او را ایلوواتار می نامند...

با این وجود شاید بشه گفت ارو به اندازه 14آفریده برترش(در ابتدا 15 تا بودن و یکی از اونها به نام ملکور اخراج شد) یعنی والار شناخته شده نیست.دلیلش اینه که در روز های جوانی جهان و ابتدای کار الف ها در آردا اون ها بیش از همه با والار و در راس اونها مانوه (پادشاه آردا و جانشین ارو بر روی زمین)در ارتباط بودن ولی به هر حال ارو به عنوان خدای یگانه و قدرت بی همتای آردا مورد پرستش و تقدیس قرار داشته.البته انسان ها که بعد از الف ها در آردا "بیدار" شدن،حداقل در ابتدا چندان والار و ایولوواتار رو نمی شناختن و بیشتر از اونها می ترسیدن ولی احتمالا بعدها که تحت آموزش و خدمت الف ها قرار گرفتن به تدریج با اونها آشنا شدن تا جایی که انسان های نومه نوری تا قبل از دوران فساد و نابودیشون معابد و پرستشگاه های بسیار داشتن و میراث اعتقادی اونها از طریق خاندان الندیل در سرزمین میانه و در پادشاهای ارنور هم ادامه پیدا کرد.

خوندن فصل های ابتدایی سیلماریلیون به طور کامل تری جوابتون رو میده:)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

درود بر دوستانم،

دو سوال،

1. در آردا آیینی وجود داشته که همه به اون پایبند باشند؟ همه اون رو انجام بدن؟

2.آیا مردم، ایلوواتار رو پرستش میکردند؟ یا کسانی بودند که بگن ایلوواتار وجود نداره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

دوست عزیز

درباره پرسش اول باید بگم در آثار تالکین رسما به سک آئین خاص اشاره نشده یا حداقل "به نام" خونده نشده.کلمه "همه" اینجا تا حدودی گنگه.چون آیینی به صورت منسجم و شاخص نداشتیم (یا من نمی شناسم) بنابراین نباید انتظار داشت که یک الزام فراگیر برای همه آردایی ها در انجام امور آئینی وجود داشته باشیم.

اما درباره پرسش دوم؛خب باید گفت کدوم مردم؟ برای مثال درباره الدار که به عنوان فرزندان ارشد بیش از دیگران ایلووتار رو می شناختن،به نظر میاد بخش زیادی از سرود ها و چکامه های اونها در وصف مواهب آفرینش و ستایش مقدسات باشه .آئین سرودخوانی در کنار آتش در ریوندل یا قله مینارتاما،ستون بهشت در نومه نور دارای مضامین شبه دینی هستند. با این وجود مشخصه که طبعا نژاد ها و گروه های آلوده به شرارت و سیاهی ملکور از "قدرت برتر" رویگردان بودند یا حداقل توانایی خارج شدن از زیر سلطه تاریکی رو نداشتند.این بحث به شکل ملموس تر در سالهای پایانی دوره جزیره نومه نور دیده میشه که در نهایت موجب نابودی اون ها هم شد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

الف ها، انسان ها يا دورف ها كه بيدار شدند، و مثلا يک جفت الف که نام شون رو یادم نیست اولین الف هایی بودند که بیدار شده اند، پس از اون راه میفتن و جلوتر چند جفت دیگر رو بیدار میکنن. موضوع «بیدار کردن» چیه؟ یعنی چی؟ صداشون میزدن میگفتن بیدار شو؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تراندویل 2001

با سلام

ميگم غذاي أرک ها و قابلين ها چيه?????

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
eddard stark

با سلام

ميگم غذاي أرک ها و قابلين ها چيه?????

ارک و گابلین که بعید میدونم تفاوتی با هم داشته باشن تو دنیای تالکین و در مورد غذای اون ها باید بگم که به موارد خاصی اشاره نشده ولی فکر میکنم مواردی که در کتاب ارباب حلقه ها بهشون اشاره شده رو بتونیم به عنوان منبعی برای یک نتیجه گیری کلی در نظر بگیریم موارد مثل تلاش برای خوردن مری و پپین توسط گریشناخ و همچین خوردن همنوعشون تو همون حاشیه ی جنگل فنگورن(مورد دوم رو مطمین نیستم چون کتاب رو کامل نخوندم)یا مثلا غذا های موجود در انبار آیزنگارد و مثال هایی از این دست که نشون میده ارک ها پس از شکنجه توسط مورگوت و از دست دادن ماهیت اصلیشون از گیاه خواری که یکی از ویژگی های الف هاست به گوشت خواری روی آوردند و این مورد هم میتونه حتی به عنوان یکی از دلایل خوی وحشیگری بیش از حد اون ها مطرح بشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

ارک ها پس از شکنجه توسط مورگوت و از دست دادن ماهیت اصلیشون از گیاه خواری که یکی از ویژگی های الف هاست به گوشت خواری روی آوردند و این مورد هم میتونه حتی به عنوان یکی از دلایل خوی وحشیگری بیش از حد اون ها مطرح بشه.

فکر نمیکنم جایی گفته شده باشه الفها(به طور عام) گیاه خوار بودند. برعکس اشاره هایی هست که نشون میده اونها هم گوشت میخوردند(هرچند بهشون نمیاد!).مثلا بیلبو و دورفها در سیاه بیشه جذب بوی کباب الفا میشن یا گفته میشه تراندویل و همراهانش برای شکار بیرون میرن.

اون صحنه فیلم هابیت در ریوندل هم از ابداعات جناب پیتر جکسون بوده!

ویرایش شده در توسط Bain

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
eddard stark

فکر نمیکنم جایی گفته شده باشه الفها(به طور عام) گیاه خوار بودند. برعکس اشاره هایی هست که نشون میده اونها هم گوشت میخوردند(هرچند بهشون نمیاد!).مثلا بیلبو و دورفها در سیاه بیشه جذب بوی کباب الفا میشن یا گفته میشه تراندویل و همراهانش برای شکار بیرون میرن.

فکر نمیکنم کتاب هابیت به اون شکل سند قابل اطمینانی باشه هرچند من تجربه چندانی در زمینه ی کتب تالکین ندارم ولی بین این کتاب و سایر کتب تالکین تفاوت هایی در نثر و همچنین منطق اون وجود داره. ویرایش شده در توسط بلگ کوتالیون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

فکر نمیکنم کتاب هابیت به اون شکل سند قابل اطمینانی باشه هرچند من تجربه چندانی در زمینه ی کتب تالکین ندارم ولی بین این کتاب و سایر کتب تالکین تفاوت هایی در نثر و همچنین منطق اون وجود داره.

من منظورتونو نفهمیدم!

دقیقا چطوری کتاب هابیت سد قابل اطمینانی نیست؟آیا هابیت کتابی از یه نویسنده دیگست یا داستانی داره که ربطی به دنیایی تالکین نداره؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Samwise Gamgee the Brave

فکر نمیکنم کتاب هابیت به اون شکل سند قابل اطمینانی باشه هرچند من تجربه چندانی در زمینه ی کتب تالکین ندارم ولی بین این کتاب و سایر کتب تالکین تفاوت هایی در نثر و همچنین منطق اون وجود داره.

فکر کنم تالکین بعد از لوتر یه بار کتاب هابیتو ویرایش کرده تا با بقیه کتاباش هماهنگی داشته باشه حتما اگه مورد آ«چنان ضروری بود تغییر داده میشد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

متاسفانه بقیه کتابها رو خیلی وقته نخوندم و الان حضور ذهن ندارم.اگه کسی چیزی یادش میاد بگه اما تا جایی که گشتم این نمونه ها رو آورده بودن:

در سیلماریلیون-ابتدای حدیث آمدن انسانها به غرب میگه که "در روزگاران صلح فینرود با ماگلور و مائدروس به شکار میرفته.(به کتاب دسترسی ندارم الان،نمیدونم عبارت کامل چی میگه)

و در داستانهای بلریاند-جلد سوم تاریخ سرزمین میانه، بلگ و همراهان گوشت کباب شده میخورند.

Then he bade them drink and drew from his belt

a flask of leather full filled with wine

that is bruised from the berries of the burning south

and the gnome folk know it, and the nation of the Elves

and by long ways lead it to the lands of the North

There baked flesh and bread from his wallet

they had to their hearts’ joy; but their head were mazed

by the wine of Dor-Winion that went in their veins,

and they soundly slept…” The Lays of Beleriand, p 11, 223-231

در مورد سندیت هابیت هم فکر میکنم منظور بلگ عزیز این بود که ممکنه مطالبی در هابیت باشه که با بقیه کتابها نخونه و نشه ازش حکم کلی صادر کرد که تا حدودی درست هم هست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
eddard stark

من منظورتونو نفهمیدم!

دقیقا چطوری کتاب هابیت سد قابل اطمینانی نیست؟آیا هابیت کتابی از یه نویسنده دیگست یا داستانی داره که ربطی به دنیایی تالکین نداره؟!

از این جهت که مسایلی در آن مطرح شده که باعث ایجاد تعارض هایی میشه مثل اشاره به ساعت،اشاره به قفل و کلید،اینکه میان ارک و گابلین تفاوت قایل شده،نثرکودکانه و ... در ضمن من نگفتم مطلقا غیر قابل اطمینانه بلکه گفتم که بخاطر اینکه اولین کتاب تالکین در این زمینه بوده و به مرور زمان نظر تالکین درباره ی دنیای خودش کمی تغییر پیدا کرده،نباید اونطور که به سیلماریلیون یا لوتر استناد میکنیم به این کتاب هم استناد بشه هرچند من با اون دلیلی که بین از سیلماریلیون اورد به اشتباه خودم درباره اون موضوع پی بردم و ازش ممنونم :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

الف ها، انسان ها يا دورف ها كه بيدار شدند، و مثلا يک جفت الف که نام شون رو یادم نیست اولین الف هایی بودند که بیدار شده اند، پس از اون راه میفتن و جلوتر چند جفت دیگر رو بیدار میکنن. موضوع «بیدار کردن» چیه؟ یعنی چی؟ صداشون میزدن میگفتن بیدار شو؟

متن سیلماریلون:

واردا کار های طولانی خود را به پایان رسانید. اولین منلامکار در آسمان جای گرفتو آتش آبی هیلوئین در آن میان برفراز مرز های جهان به نور افشانی پرداخت.در آن لحظه بود که فرزندان زمین،نخستین فرزندان ایلوواتار بیدار گشتند.ان ها در کنار کوئینین،آب بیداری،بدون صدا و در سکوت بودند.اولین نگاهشان از بین تمام موجودات و هرآنچه که بود به ستارگان افتاد...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

متن سیلماریلون:

واردا کار های طولانی خود را به پایان رسانید. اولین منلامکار در آسمان جای گرفتو آتش آبی هیلوئین در آن میان برفراز مرز های جهان به نور افشانی پرداخت.در آن لحظه بود که فرزندان زمین،نخستین فرزندان ایلوواتار بیدار گشتند.ان ها در کنار کوئینین،آب بیداری،بدون صدا و در سکوت بودند.اولین نگاهشان از بین تمام موجودات و هرآنچه که بود به ستارگان افتاد...

ممنونم از شما، مکان بیدار شدن و اون موارد رو توی سیلماریلیون خوندم ولی منظورم اینه که همینطوری یه جا آدما یا الف ها افتاده بودن؟ از اول همونطور بود؟ چجوری جسم خوابشون اونجا اومده که بعد بیدار بشن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

ممنونم از شما، مکان بیدار شدن و اون موارد رو توی سیلماریلیون خوندم ولی منظورم اینه که همینطوری یه جا آدما یا الف ها افتاده بودن؟ از اول همونطور بود؟ چجوری جسم خوابشون اونجا اومده که بعد بیدار بشن؟

افسانه بیدار شدن کوئندی که الوه زحمت ترجمه اش رو کشیده بخونی بهت کمک میکنه:

https://arda.ir/downloads-archive/?did=767

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil
ارسال شده در (ویرایش شده)

دو سوال،

سارومان کجا میمیره؟ چطوری؟

و آراگورن در نبرد پنج سپاه بوده؟ اگه نه، چرا؟

ویرایش شده در توسط Peredhil

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

دو سوال،

سارومان کجا میمیره؟ چطوری؟

و آراگورن در نبرد پنج سپاه بوده؟ اگه نه، چرا؟

1.طی حوادثی که پس از بازگشت هابیتها به شایر اتفاق میافته، سارومان بدست گریما کشته میشه،هرچند به خاطر ماهیت سارومان خیلی نمیشه بهش مردن یا کشته شدن گفت.برای جزییات بیشتر میتونین فصل "پاکسازی شایر" از بازگشت شاه رو بخونین.

2.نه،چون فقط 10 سالش بود!

اگه بزرگتر هم بود دلیلی نداشت که باشه،نبرد پنج سپاه یه جنگ منطقه ای بود که خیلی سریع و اتفاقی شکل گرفت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

میشه یه کم درباره مرگ سارومان به دست گریما بیشتر بگی، چون من کتاب رو ندارم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
eddard stark
ارسال شده در (ویرایش شده)

میشه یه کم درباره مرگ سارومان به دست گریما بیشتر بگی، چون من کتاب رو ندارم.

خب تقریبا مثل مرگش تو فیلمه؛با این تفاوت که فرودو از گریما میخواد پیشش بمونه که ولی سارومان شروع به تحقیر و بدگویی از مارزبان میکنه و ازش میخواد به دنبالش بره که مارزبان از پشت با چاقو سارومان رو میزنه و گلوشو میبره و در نهایت خودش توسط هابیت ها کشته میشه. ویرایش شده در توسط بلگ کوتالیون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

فرودو به گریما میگه پیش خودش بمونه؟ که چی؟ بخشیده بشه؟

و سارومان با گریما کجا میخواسته بره؟

بعد چرا هابیت ها اون رو میکشن؟ حل میکنن؟ چون کار بدی نکرده؟ سارومان رو کشته. چیزی نیست :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
eddard stark

فرودو به گریما میگه پیش خودش بمونه؟ که چی؟ بخشیده بشه؟

و سارومان با گریما کجا میخواسته بره؟

بعد چرا هابیت ها اون رو میکشن؟ حل میکنن؟ چون کار بدی نکرده؟ سارومان رو کشته. چیزی نیست :)

فرودو به گریما میگه تو کار بدی نکردی و میتونی بمونی که سارومان میگه گریما هابیتی به نام لودو(اگه اشتباه نکنم) رو کشته.

جای خاصی نگفته بود تا اونجا که من یادم میاد.

دلیلش این بود که گریما بعد از کشتن سارومان شروع به فرار میکنه و از اونجا که هابیت ها اون قضیه ی قتل لودو رو فهمیده بودن،با تیر میزننش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...