رفتن به مطلب

Recommended Posts

Curunir-Poirot

سلام

آیا پلان تیر ابزاری خطرناک است؟

آیا قدرت فاسد کنندگی بالایی دارد؟

اگر بله تحت چه شرایطی؟

آیا دوست داشتید که پلان تیری داشتید؟

اگر پلان تیر میناس ایتیل(مورگول) دست سائورون نمی افتاد روند داستان در ارباب حلقه ها چطور میشد؟

در کل فکر میکنید جنبه مثبتشون مهم تر و بیشتره یا جنبه منفیشون؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

اونها یه وسیله اند ، این که دست چه کسی باشن مشخص میکنه خطرناک اند یا نه ! مثل بقیه ابزار های دنیا !

هیچ قدرت فاسد کنندگی هم ندارند ، فقط یه وسیله ارتباطی اند .

بله دوست داشتم یکی داشته باشم. به شرطی که یکیش دست سائرون نباشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Curunir-Poirot

دنه تور و منو که یکم فاسد کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

اون به خاطر این بود که سائرون هم یدونه داشت ، و ذهن اونها رو مسموم میکرد . تو رو سائرون فاسد نکرد ، زیاده خواهی و طلب قدرت بود که به نابودی کشوندت .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Curunir-Poirot

اون به خاطر این بود که سائرون هم یدونه داشت ، و ذهن اونها رو مسموم میکرد . تو رو سائرون فاسد نکرد ، زیاده خواهی و طلب قدرت بود که به نابودی کشوندت .

فعلا که به کوری چشم دشمنان سردسته قدیمی ایستاری نابود نشدم :D :D :) :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Turin+

داشتن یه قدرت بالا یا یه چیزی که بهت قدرت زیاد میده خیلی توان می خواد تا بتونی خودت رو در برابرش حفظ کنی ... مغرور نشی ... کبر نورزی ... تصمیمیاتت رو صرفا از روی اون نگیری... اگه شخص ضعیف باشه به تباهی کشیده میشه... حالا می خواد پلاترین باشه و یا ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

بخش شورای خردمندان برای مباحث ناشناخته است. سوالهایی مثل "دوست داشتید پلان تیر داشته باشید؟" باید توی یاران حلقه بحث بشه.

توضیحات مربوط به پلان تیری در فرهنگنامه آردا:

سنگ‌های بینا؛ گوی‌های متبلور قدرتمندی که به بینندگان اجازه می‌داد اتفاقات را تماشا کند و از فواصل دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. الندیل، هفت سنگ این چنینی را به سرزمین میانه آورد.

پلان‌تیری پادشاهی شمالی:

• سنگ الندیل

در دوره‌ی سوم، سال ۳۰۲۱، سنگ را به غرب آوردند. سنگ بینای امین براید، را در برج الوستیریون در تپه‌های برج، در غرب شایر نگاه می‌داشتند. می‌گفتند این سنگ چنان هماهنگ شده بود که می‌توانست از فراز دریای بزرگ، غرب گم‌شده را ببیند. سنگ الندیل را از برج برداشتند و سوار بر کشتی سپید، در پایان دوره‌ی نخست به آمان بردند.

• سنگ آمون‌سول

در دوره‌ی سوم، سال ۱۹۷۴، مفقود شد. این سنگ، در میان پلان‌تیری‌ آرنور از همه بزرگ‌تر بود و می‌گفتند از همه قدرتمندتر است. در اصل، در برج آمون‌سول، در مرکز پادشاهی شمالی قرار داشت. وقتی که پادشاه جادوپیشه‌ برج را ویران کرد سنگ بینا را بازیافتند و به فورنوست بردند. وقتی خود فورنوست نیز تحت حمله قرار گرفت، شاه آرودویی همراه پلان‌تیر مذکور و سنگ آنومیناس به شمال گریخت. وقتی کشتی شاه در خلیج یخی فوروچل غرق شد هر دو سنگ از دست رفتند.

• سنگ آنو‌میناس

در دوره‌ی سوم، سال ۱۹۷۴ مفقود شد. می‌گفتند میان سه سنگ بینای پادشاهی شمالی از همه ضعیف‌تر است. با این وجود، شاهان آرنور و آرتداین بیش از همه از همین پلان‌تیر استفاده می‌کردند. در اصل، سنگ را در پایتخت الندیل، در آنومیناس قرار داده بودند ولی وقتی خاندان شاهان به فورنوست نقل مکان کرد سنگ را نیز جابجا کردند. سنگ آنومیناس نیز همراه سنگ آمون‌سول در خلیج یخی فوروچل گم شد.

پلان‌تیری پادشاهی جنوبی:

• سنگ اعظم

در دوره‌ی سوم، سال ۱۴۳۷ گم شد. سنگ اعظم سرزمین میانه در پایتخت باستانی گوندور، زیر گنبد ستارگان قرار داشت. پس از حصر ازگیلیات به دست کاستامیر شورشی، شهر به کام آتش فرو رفت و پلان‌تیر در آب‌های آندویین گم شد.

• سنگ آنور

جان به در برد و به دوره‌ی چهارم رسید. آن را سنگ آنور و سنگ میناس تریت می‌خواندند. جایگاه آن، در دژ آناریون، میناس آنور بود و سراسر دوران سوم بر جای ماند. با گذر قرن‌ها، سنگ تقریباً به دست فراموشی سپرده شده بود ولی کارگزان از وجود آن باخبر بودند. دنه‌تور، سنگ را در خفا به کار برد ولی سائورن، آن را تباه کرده و کارگزار را دیوانه ساخت. دنه‌تور در حالی که پلان‌تیر را در دست داشت خودسوزی کرد و از آن پس، تصویر دستان سوخته‌ی کارگزار در سنگ، ثابت ماند.

• سنگ ایتیل

احتمالاً در دوره‌ی سوم، سال ۳۰۱۹ گم شد. هم‌تای سنگ آنور بود و در شهر ایزیلدور، در میناس ایتیل، زیر کوهستان افل دوآت در ایتیلین قرار داشت. سال ۲۰۰۲ دوره‌ی سوم، نزگول به میناس ایتیل حمله بردند و سنگ را همراه پلان‌تیر آن غصب کردند. بدین ترتیب، بعدها سائورون قادر بود با استفاده از سنگ ایتیل در نبرد حلقه هم سارومان و هم دنه‌تور را تحت نفوذ خود بگیرد. سرنوشت این پلان‌تیر آشکار نیست ولی احتمالاً در سقوط باراد-دور از میان رفته باشد.

• سنگ اورتانک

تا دوران چهارم دوام آورد. چهارمین پلان‌تیر از پادشاهی جنوبی در برج اورتانک در آیزنگارد بود که در اصل پایگاه مرز شمالی گوندور به شمار می‌آمد. بعدها سارومان از برن کارگذار گوندور درخواست کرد تا کلید اورتانگ را به وی ببخشند. زیرا امیدوار بود هنوز سنگ، در برج باشد. امید وی محقق شد ولی با استفاده از سنگ، به دام سائورون افتاد. پس از سقوط آیزنگارد به دست انت‌ها، گریمای مارزبان بی آن که بداند سنگ را به عنوان نوعی پرتابه از برج پرت کرد و بدین ترتیب، سنگ در نهایت به دست آراگورن افتاد که وارث حقیقی پادشاهی گوندور بود و مالک به حق سنگ به شمار می‌رفت. در پایان دوره‌ی سوم، سنگ اورتانگ تنها پلان‌تیر به جای مانده در سرزمین میانه بود که می‌شد واقعاً از آن بهره برد.

نکته:

۱-در اصل، هفت پلان‌تیری در سرزمین میانه بودند (بدیهی است که در آمان هم سنگ‌هایی بودند). سه سنگ یعنی سنگ‌های آنومیناس، آمون‌سول، ازگیلیات به طور حتم گم شدند یا از بین رفتند. سنگ الوستیریون در تپه‌های برج با کشتی سفید حاملان حلقه به آمان بازگشت. سنگ آنور و سنگ اورتانک هر دو سالم ماندند و به دوره‌ی چهارم رسیدند.

۲-سرنوشت سنگ هفتم، سنگ ایتیل، به طور قطعی آشکار نیست. طی نبرد حلقه، سنگ در باراد-دور بود و به احتمال قوی در سقوط سائورون از بین رفت. ولی ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی پلان‌تیری به شکل ویژه‌ای قوی است و احتمال ضعیفی وجود دارد که سنگ ایتیل نیز سالم مانده و به دوره‌ی چهارم رسیده باشد.

سنگ آنور نیز سالم ماند ولی نقش تصویر دستان خشک دنه‌تور بر آن باقی بود به همین دلیل تنها برای افرادی که اراده‌ی کافی داشتند قابل استفاده بود.

https://arda.ir/palantiri

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halfling

ببخشید یه سوال اساسی برام پیش امد اونم اینکه تمام این اطلاعات تو کتابهای تالکین ( سه گانه ارباب- هابیت - سیلماریلیون و فرزندان هورین ) امده ؟ یا ... :-?

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

بله.از ویزگیهای یک اثر خوب و یک نویسنده ی حرفه ای همینه که جزئیات آثارش رو بازگو کنه.حال اینکه استاد تالکین یک جهان خلق کردن که دارای تاریخ هست.برخی از نکات مبهم هم در نامه های استاد توضیح داده شدن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

بله اکثر این مطالب توی این کتابهایی که نام بردی اومده. ضمیمه ارباب حلقه ها و دو فصل آخر سیلماریلیون درباره پلان تیری توضیحاتی دادن. توی داستانهای نا تمام هم یه فصل بهشون اختصاص داده شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halfling

خیلی ممنون از لطفتون . یه سوال دیگه! من میخوام وارد دنیای اردا بشم و باید از کجا شروع کنم ؟ از کدوم کتاب شروع کنم ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tar-Isilmo

توی انجمن تازه واردین یه موضوع مهم شده هست به نام اطلاعات اولیه. پیشنهاد میکنم اون رو بخونید.

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=1037

ویرایش شده در توسط 3DMahdi

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

1. فئانور کی و کجا پلان تیر ها رو ساخته بود ؟

2. و دوما هم که سارومان با سائورون ارتباط بر قرار می کرد یا ویچ کینگ ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

1. احتمالاً در آمان و در دوران فانوس‌ها. (اين فرض منه؛ ولی 90% ازش مطمئنم؛ چون فئانور وقتی اومد سرزمين ميانه كه نمی‌دونم توی دوران نخست بود يا واليان، همه‌ش مشغول جنگ و... بود.)

2. سارومان بود كه با پلان‌تير اورتانک، از تو برجش با سائورون ارتباط برقرار می‌كرد. ويچ كينگ رو چه به اين جنگولک‌بازی‌ها؟! :دی (البته اين چيزيه كه توی فيلم نشون دادن. كتاب رو نخوندم.)

ویرایش شده در توسط گندالف سفید‌

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

در مورد اولی منم همینو حدس می زنم ، ولی تو کتاب وقتی پی پین پلان تیر و برمی داره ، توش می بینه که نه تا موجود بالدار و خفاش مانند دور یه برج می چرخن که یکیشون جلو میاد و ازش سوالاتی می پرسه . ( این صحنه به نظرم یکی از بهترین توصیفات کتابه ... ) که باید اون شخص ویچ کینگ باشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

خوب؛ خيلی جاها نشون دادن كه پلان‌تير دست سارومانه! اينم عكسش:

post-1769-0-24363700-1343223948_thumb.jp

آخر هم آراگورن اونو توی برج سارومان نابود می‌كنه (البته مطمئن نيستم كه نابود می‌كنه يا نه):

post-1769-0-74410200-1343224104_thumb.jp

http://www.aparat.com/v/1a10a64c1788d23b40b30bf9736b4f5758767

اسمش هم "پلان‌تير (سنگ) اورتانک"ـه؛ و اورتانک هم برج سارومان در حلقه‌ی ايزنگارده:

https://arda.ir/orthanc-stone

پس معلوم می‌شه كه مال سارومان بوده؛ يا حداقل آخر افتاده دست سارومان (ممكنه اول دست ويچ‌كينگ بوده‌باشه).

يه چيز ديگه درمورد ساختشون (سؤال اولت) هم پيدا كردم. توی مدخل پلان‌تير دانشنامه‌ی واليمار، نوشته كه ايستاری گفتن كه فئانور پلان‌تيرها رو ساخته؛ و ايستاری هم از غرب و آمان اومدن. پس فئانور اونا را بايد توی آمان و غرب آردا ساخته‌باشه؛ وگرنه مردمان سرزمين ميانه اينو می‌دونستن و نيازی به اطلاع‌رسانی ايستاری نبود!!!

ویرایش شده در توسط گندالف سفید‌

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

1- پلانتیر های توی والینور ساخته شدن و در سفر نولدور به سرزمین میانه با خودشون نیاوردن. اینها رو الفهای تول اره سئا به نومه نوری ها هدیه دادن تا با هم در ارتباط باشن. سنگ اصلی توی تول اره سئا هست. هفت پلانتیری که به انسانها در نومه نور رسید توسط الندیل و پسرانش به سرزمین میانه آورده شدن و اونها بین قلمرو گوندور و آرنور تقسیم شدن تا اونها با هم در ارتباط باشن. پلانتیر اورتانک به سارومان رسید. پلانتیر میناس تریت دست دست دنه تور بود و سائرون به وسیله همون دنه تور را مجنون کرد. سنگ میناس مورگول به دست سائرون افتاد.

2- سرنوشت همه سنگها مشخصه. هیچ سنگی دست ویچ کینگ نبود. پس سارومان نمیتونست با اون حرف بزنه.

اگه میخوای اطلاعاتی در مورد بقیه سنگها به دست بیاری مدخل پلانتیر ها رو در دانشنامه خودمون بخون:

https://arda.ir/palantiri

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

2- سرنوشت همه سنگها مشخصه. هیچ سنگی دست ویچ کینگ نبود. پس سارومان نمیتونست با اون حرف بزنه.

منم سنگ سائورون رو می گم که شاید ویچ کینگ ازش استفاده می کرده .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

به الروند:

نگاه كن؛ يه پلان‌تير دست سارومان بود و يكی دست سائورون كه می‌تونستن از اورتانک و موردور با هم در ارتباط باشن. حالا تو كدومشون رو می‌گی كه دست ويچ‌كينگ بوده؟ مال سارومان، يا مال سائورون؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

بالا که هست ؛ مال سائورون . منم گفتم شاید سائورون از طریق ویچ کینگ با سارومان ارتباط برقرار می کرده و اطلاعات می گرفته . در کل اگه ص 382 ی دو برج رو بخونی می بینی ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

نه؛ سائورن از طريق ويچ‌كينگ با سارومان ارتباط نداشته. ارتباط مستقيم برقرار می‌كرده! توی فيلم هم كه به طور واضح نشون داده. در ضمن، وقتی اسم پلان‌تير "سنگ اورتانک" هست، اون وقت دست سارومانه يا ويچ‌كينگ؟! (ويچ‌كينگ توی ميناس مورگول زندگی می‌كنه.) البته اول سنگ مال سارومان نبوده؛ ولی بعد از اين كه كليد اورتانک رو به اون می‌دن، اين پلان‌تير ميفته دست اون و اين‌جوری به سلطه‌ی سائورون درمی‌آد. آخر هم با اسارت سارومان و مغلوب‌كردن سپاهيان اورک در اورتانک، اين پلان‌تير ميفته دست آراگون كه وارث حقيقی‌ اونه.

http://bsl.site40.net/pic/a2431bf9d650.png

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

نه؛ سائورن از طريق ويچ‌كينگ با سارومان ارتباط نداشته. ارتباط مستقيم برقرار می‌كرده! توی فيلم هم كه به طور واضح نشون داده. در ضمن، وقتی اسم پلان‌تير "سنگ اورتانک" هست، اون وقت دست سارومانه يا ويچ‌كينگ؟! (ويچ‌كينگ توی ميناس مورگول زندگی می‌كنه.)

گندالف جان شما اول می گی ویچ کینگ با سارومان ارتباط برقرار نمی کرده ( رد کردن حرفم ) بعد می گی اون وقت پلان تیر اورتانک دست سارومانه يا ويچ‌كينگ ؟!

منم فیلم رو نگفتم ، گفتم توی کتاب ( من تا دو برج رو خوندم ) این ویچ کینگه که توی پلان تیر ظاهر می شه .

البته اول سنگ مال سارومان نبوده؛ ولی بعد از اين كه كليد اورتانک رو به اون می‌دن، اين پلان‌تير ميفته دست اون و اين‌جوری به سلطه‌ی سائورون درمی‌آد. آخر هم با اسارت سارومان و مغلوب‌كردن سپاهيان اورک در اورتانک، اين پلان‌تير ميفته دست آراگون كه وارث حقيقی‌ اونه.

http://bsl.site40.ne...2431bf9d650.png

بله می دونم ولی سارومان و گریما تنها تو برج زندانی می شن و هیچ اورکی هم اونجا نبوده . پلان تیر هم گریما بطور اتفاقی و بدون آگاهی پلان تیر رو از بالا میندازه رو سرشون ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

گندالف جان شما اول می گی ویچ کینگ با سارومان ارتباط برقرار نمی کرده ( رد کردن حرفم ) بعد می گی اون وقت پلان تیر اورتانک دست سارومانه يا ويچ‌كينگ ؟!

منم فیلم رو نگفتم ، گفتم توی کتاب ( من تا دو برج رو خوندم ) این ویچ کینگه که توی پلان تیر ظاهر می شه .

اين آرايه‌ای هست كه من استفاده كردم. يعنی دارم می‌گم ويچ‌كينگ در ميناس مورگول بوده، نه اورتانک؛ پس دست سارومانه.

پ.ن: می‌شه دقيقاً سطری كه توی كتاب خوندی رو (كه چنين فكری رو به سرت انداخته)، اين‌جا بنويسی؟ يعنی يه سند بذاری تا حرفت رو اثبات كنی؟ سند من سايت آردا و دانشنامه‌ی واليمار و فيلم ارباب حلقه‌هاست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

اين آرايه‌ای هست كه من استفاده كردم. يعنی دارم می‌گم ويچ‌كينگ در ميناس مورگول بوده، نه اورتانک؛ پس دست سارومانه.

من هنوز نفهمیدم که بالاخره حرفم رو فهمیدی یا نه ؟! من نمی گم پلان تیر اورتانک دست ویچ کینگه . می گم ویچ کینگ با سارومان حرف می زده .

پ.ن: می‌شه دقيقاً سطری كه توی كتاب خوندی رو (كه چنين فكری رو به سرت انداخته)، اين‌جا بنويسی؟ يعنی يه سند بذاری تا حرفت رو اثبات كنی؟ سند من سايت آردا و دانشنامه‌ی واليمار و فيلم ارباب حلقه‌هاست.

گندالف تو هم خیلی گیر دادی ها : دی ، حالا همچین حرف بدی نزدم که اینجوری حرف می زنی ، ولی چون اصرار کردی :

" آسمان تاریکی دیدم ، و یک برج و باروی بلند . و ستاره های کوچک . خیلی دور از اینجا به نظر می رسید و انگار مدت ها پیش بود ، و با این حال ملموس و واضح . بعد ستاره ها روشن و خاموش شدند - چیزهایی بالدار روی آنها را می پوشاندند . فکر می کنم راستش خیلی بزرگ بودند : اما توی جام شبیه خفاش هایی بودند که دور برج چرخ بزنند . فکر می کنم نه تا از آنها آنجا بودند . یکی از آنها پرواز کنان صاف به طرف من آمد ، مدام بزرگتر و بزرگتر شد . خیلی دلهره آور بود - ... "

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
1212moin

میشه یه کسی توضیح بیشتری درمورد پلان تیری ها وتفاوتشون باهم بگه توضیحات کافی نبود؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...