رفتن به مطلب

Recommended Posts

The Witch-King

میشه یه کسی توضیح بیشتری درمورد پلان تیری ها وتفاوتشون باهم بگه توضیحات کافی نبود؟

توضیحات فرهنگنامه ی آردا مفید هستن و همینطور هم لینکی که تور جان دادند اما باز هم اگه کافی نبود به اینها هم سر بزنید Valimar و Tolkiengateway و Lotr.wikia

ویرایش شده در توسط Assassin Creed

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الدا

پلانتیری اسم هفت سنگیست که فیانور در آمان ساخته بود وبعد ها به وسیله ی الدار به عنوان هدیه به نومه نور برده شدند وبعد از نابودی آتالانته (در واقع قبل از نابودیش:دی) توسط الندیل و خانوادش نجات پیدا کردند و به خطه میانی آورده شدند....این سنگ ها این خاصیت رو داشتند که میتونستند با یکدیگه ارتباط برقرار کنن به طوری که دارنده ی یکی از این سنگ ها میتونست دارنده ی سنگ دیگه رو ببینه و باهاش بحرفه :(

این سنگ ها در سرزمین میانه به این صورت پخش شدند که :

یک سنگ در اوزگولیاث، یک سنگ در میناس ایثیل، یک سنگ در میناس آرنور، یکی سنگ در برج اورتانک، یک سنگ در آمون سول، یک سنگ در آنومیناس وبلاخره یک سنگ در برج الوستیریون در تپه‌های برج در اِمین براید قرار گرفت (در بین همه سنگ های بینا این تنها سنگی بود که با بقیه پلانتیری ارتباط برقرار نمیکرد و دریا ها و آن سوی آنها رو میدید)

برای اطلاعات بیشتر میتونی به سیلماریلون و ضمائم ارباب ارباب حلقه ها و همچنین به تاپیک های "سوالات ارباب حلقه ها" و " پلان تیر" که همیجاست ~o) مراجعه کنی....

ویرایش شده در توسط الدا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

در سه پست بالا منابعی برای شناخت کامل پلان تیر معرفی شد.

حالا بشنوید از زبان گندالف که پلان تیر چیست.

{...پیپین پرسید:" حالا چیزی که میگویی چیست؟"

"اسمش یعنی چیزی که به دورها نگاه می کند. سنگ اورتانک یکی از آنها بود."

"پس آنرا"- پیپین مکث کرد- "دشمن نساخته؟"

گندالف گفت:" نه، و همین طور هم سارومان. این کار در ورای هنر اوست، و همین طور در ورای هنر سائرون. پلان تیر ها از آن طرف وسترنس آمده اند. از الدامار. نولدور آنها را ساختند. احتمالا خود فیانور آنها را در زمان های خیلی خیلی قدیم که نمی شود فاصله اش را به سال سنجید ساخته است. اما چیزی وجود ندارد که سائورئن از آن استفاده اهریمنی نبرد! وای بر سارومان!..."

پی پین پرسید:" مردم زمان باستان چه استفاده ای از آن می کردند؟"

گندالف گفت:"برای دیدن دور ها و گفت و گوی ذهنی باهم. به این نحو آن ها توانستند مدت های دراز قلمرو گوندور را محافظت کنند و متحد نگه دارند. آنها سنگ ها را در میناس آنور و میناس ایتیل و در اورتانک میدان آیزنگاردنصب کرده بودند. مهم ترین و اصلی ترین آنها زیر گنبد ستارگان در ازگیلیات قرار داشت قبل از این که آنجا ویران شود. سنگ های دیگر در دور دست ها بودند. در خانه الروند می گویند که آنها در آنومیناس، آمون سول، و در تپه های برج قرار داشتند. هر پلان تیر می توانست با پلان تیر دیگر حرف بزند. اما در ازگیلیات می توانستند همه آنها را در یک زمان از نظر بگذرانند. ولی این سنگ به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد جز دیدن تصاویر کوچکی از چیز های دوردست و روزگار گذشته. تردیدی نیست که خیلی به درد سارومان می خورده. ولی ظاهرا او را راضی نمی کرده. آن قدر به دورها خیره شده تا چشمش به باراد دور افتاده بعد گرفتار شده."}

پلان تیر در سیلماریلیون:

"هفت سنگ بینا که الندیل و پسرانش از نومه نور آوردند. ساخته فیانور در آمان...."

ویرایش شده در توسط تور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سیه تیغ

دوستان حالا یه سوال دیگه . پلان تیری که در تول اره سئاست ، قدرت بینایی سرزمین میانه رو داره ؟ یعنی متونن از اون سرزمین میانه رو رصد کنن ؟

و دیگه اینکه : اگه پلان تیری توسط فئانور ساخته شدن ، چرا فرزندان فئانور اونها رو به عنوان یه ابزار ارتباطی قوی برای جنگ با مورگوت با خودشون نیاوردن ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

دوستان حالا یه سوال دیگه . پلان تیری که در تول اره سئاست ، قدرت بینایی سرزمین میانه رو داره ؟ یعنی متونن از اون سرزمین میانه رو رصد کنن ؟

و دیگه اینکه : اگه پلان تیری توسط فئانور ساخته شدن ، چرا فرزندان فئانور اونها رو به عنوان یه ابزار ارتباطی قوی برای جنگ با مورگوت با خودشون نیاوردن ؟

در مورد سوال اولت نمی تونم با اطمینان نظر بدم.همه جا از این سنگ به عنوان master stone نام برده اند. این لقب را روی سنگ اوزگیلیات نیز گذاشته بودند. سنگ اوزگیلیات می تونست اون 6 تا سنگ دیگه رو زیر نظر بگیره.

من خودم دو تا احتمال میدم:

1-این سنگ تول اره سئا از سنگ اوزگیلیات نیز مرتبه بالاتری داره و می تونه تمام هفت سنگ سرزمین میانه رو زیرنظر بگیره.

2-این سنگ تنها می تونه با سنگی که در برج الوستیریون هست ارتباط برقرار کنه. چون اشاره شده که سنگ الوستریون فقط برای دیدن ورای راه راست و دریای سایه افکن استفاده میشده و حتی میشد اره سئا و برج آوالونه را با کمک اون تماشا کرد.

من خودم اون احتمال اولی رو بیشتر قبول دارم. باید نظر اساتید رو ببینیم.

در مورد سوال دومت هم هیچ گونه ایده ای ندارم.

سوال من: من یه جا خوندم که فئانور بیست و هشت تا پلان تیر ساخت که نه تاشون رو به دونه داین هدیه می دن و الندیل هم هفت تا رو فقط با خودش میبره. آیا این چیزا دروغ محضه یا اینکه مربوط به ورژن های اولیه داستان میشه یا اینکه توی نسخه ی نهایی داستان هم اومده؟

ویرایش شده در توسط baradil soldier of dale

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

قضیه ی این که سنگ اصلی توی تول اره سئاست کجا بود؟ به یادش دارم اما کجا بود رو خیر!

درهرحال وجود پلان تیر اصلی در تول اره سئا در حدود دهه 40 در سیلماریلیون نوشته شده اما وجود 7پلان تیر در دهه 60 و در داستان های ناتمام، که احتمال میدم بعدا تالکین ازش صرف نظر کرده و فقط گفته سنگ الندیل (که شما به اسم الوستیریون نام بردی) میتونسته تول اره سئا رو ببینه (البته سنگی اونجا نیست)

یک چیز رو هم بگم، سنگ ها مشخصه توسط نولدور در آمان درست شدن و به احتمال زیاد به دست فئانور، هم اینکه سنگ های اصلی (Master Stones) اونقدر سنگین بودن که نمیشد دستی حملشون کرد (مثل سنگ آمون سول)، سنگ های قابل حمل توانایی دیدن همه جا رو نداشتن و بدرد دیدن همه جا نمیخوردن، و میدونیم نولدور با چه سرعتی و فقط با زره و شمشیر تقریبا راهی شدن (کاملش توی سخنرانی فئانور) پس نخواستن چیزهای سنگینی مثل پلان تیر های اصلی رو با خودشون حمل کنن (حداکثر پلان تیرهای کوچک که قفط با هم در ارتباط بودن رو با خودشون بردن، گرچه هیچ مدرکی وجود نداره و حدسیاته این قسمت دردون پرانتز)

در مورد اون اعدادی هم که گفتید من هیچ چیزی ندیدم و به نظرم ساختگی باشه و نه حتی مربوط به ورژن های قدیمی

ما فقط میدونیم 7 پلان تیر توسط الندیل به سرزمین میانه آورده شد و در آخر سنگ الندیل رو برگردوندن به آمان، اما از بقیه ی سنگ ها تعدادی در دست نیست، گرچه میدونیم حتما سنگ هایی در آمان بوده و نولدور سنگ های بیشتری ساخته بودن...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

خب اینم یه عکس که کمی تاریخچه، سرنوشت و تقریبا اندازه ی پلان تیر ها رو مشخص میکنه، کار جالبیه و گفتم اینجا بزارمش فقط کمی مشکل داره که کتبا مینویسم...

• اینجا باز قضیه ی 28 پلان تیر رو داریم که نمیتونم تاییدیه براش پیدا کنم!
  • احتمال قوی میره پلان تیر ها ساخته ی فئانور باشن، اما تاییدی وجود نداره
  • سال 1450 دوران دو درخت و 1700 دوران دوم منبعی ندارن!

post-1139-0-40650600-1376236286_thumb.jp

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

یه سوا ل اساسی:

کسی که یه پلان تیر رو داشت چطوری متوجه میشد که یکی دیگه داره باهاش حرف میزنه؟

من فکر میکنم پلان تیر ها کار الان اینترنت و موبایل رو انجام میدادن. خیلی شبیه. اما با ویژگی های خاص تر...

ما الان که مثلا برامون یه پیامک میاد گوشیمون صدا میده و متوجه اون میشیم.حالا مثلا فکر کنین که سائرون یه حرفی رو به سارومان میزنه. خب سارومان چطوری همون موقع متوجه میشه؟

عجب سوال ظریفیه! :))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

واقعا سوالی بس اساسی بود ولی من یه مطلب رو خواستم اینجا بذارم شاید بشه با دقت کردن روش یه جواب درست رو بیرون کشید:

"هر پلان تیر می‌توانست با پلان تیر دیگر حرف بزند. یعنی کسی که دست‌هایش را روی یک پلان تیر می‌گذاشت، می‌توانست با پلان تیر دیگری در یک شهر دیگر ارتباط برقرار کند و به همین دلیل، این گوی‌ها وسیله‌های بسیار مناسبی برای جابه جایی سریع اخبار بودند. با اینکه بیشتر خواص این سنگ‌ها با هم یکسان بود، اما هرکدام از آنها ویژگی‌های جانبی و خاصی هم داشتند که مختص به خودشان بود. به عنوان مثال، پلان تیر اورتانک می‌توانست تا دوردست‌ها را ببیند و مثل یک دیده بان عمل می‌کرد، پلان تیر میناس ایتیل می‌توانست با ذهن همهٔ صاحبان گوی‌های دیگر در مدتی بسیار کوتاه ارتباط برقرار کند و تصاویر خاصی را به طرف ذهن آنها بفرستد، پلان تیر میناس تیریت آینده را می‌دید و سنگ تپه‌های برج در شمال به آن سوی دریا و والینور نگاه می‌کرد. اما گفته شده سنگ ازگیلیات از بقیه نیرومندتر بوده و به کمک آن، هر هفت سنگ می‌توانستند در یک زمان با یکدیگر حرف بزنند، درست مثل یک شورا یا انجمن."

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اما من ازین توضیح به جوابم نرسیدم. کسی نیست بدونه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

اما من ازین توضیح به جوابم نرسیدم. کسی نیست بدونه؟

از نظر من پلان تیر ها حداکثر مثل چراغ چشمک زدن موبایل میتونستن عمل کنن نه بیشتر، درواقع فقط با تماس میشد باهاشون ارتباط برقرار کرد (حالا سائورون داستانش جداست) چون میبینیم گندالف با پیچیدن پارچه ای دورش درواقع ارتباط 2سنگ رو قطع میکنه و سائورون هیچی نمیتونه از پلان تیر بفهمه که مثلا کجاست و چه خبره اون اطراف

در بهترین حالت سارومان باید هر چند وقت مسیج های پلان تیرشو با لمس کردن چک میکرد :پی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اما من فکر نمیکنم به این شکل بوده باشه که هر چند وقت یه بار به قول شما مسیج هاشو چک کنه!! اومدیمو دیر چک کرد. و کار و از کار گذشت. اون وقت مثلا سارومان چه جوابی داره به سائرون بده؟ میگه من وقت نداشتم پیام هامو چک کنم؟؟ :))

شاید اصلا توی هر ارتباط , قرار بعدیشون رو مشخص میکردن. که این احتمالم یه جورایی مسخره اس. مثلا میگفته من دو روز دیگه باز با شما تماس میگیرم!!!

اینم میشه که بگیم خیلی بندرت از سنگ استفاده میکردن و به همین دلیل هر دو طرف میتونستن احساس کنن که فلان موقعیت خطرناک و اضطراری باید ارتباط بر قرار بشه. اما اینم قانع کننده نیست.

دوستان چرا یاری نمیرسونن؟؟؟ :|

ای بابا...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

خب شاید طرف اول می خواسته از طریق پلان تیر ارتباط برقرار کنه پلان تیر یه جورایی با ذهن طرف دوم ارتباط برقرار میکرده و بهش خبر میداده که یکی پشت خطه

بالاخره باید یه راهی وجود داشته باشه اون قرار گذاشتنه هم ممکن نیست شاید یه وقتی به ارتباط فوری احتیاج داشتن که موعد قرار شون نبوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mil endor
ارسال شده در (ویرایش شده)

میشه بگید پلان تیر چیه؟

ویرایش شده در توسط الوه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON
ارسال شده در (ویرایش شده)

آقای الوه میشه بگید پلان تیر چیه؟

پلانتیر همون جام جهان نماست یا اونطور که در دانشنامه والیمار اومده:

پلان‌تیرها گوی‌هایی بودند ساختهٔ دست نولدور که در زمان شکوفایی نومه نور، آنها را برای مردم آن هدیه آورده بودند. حتی برخی از ایستاری در دوران سوم ادعا می‌کردند که آنها ساختهٔ خود فئانور هستند. این گوی‌ها، که هفت عدد بودند، همگی در اختیار خاندان الندیل بلندقامت بود که سالیان دراز بعد، خود پادشاه مردمش شد. در زمان سقوط نومه نور، الندیل و پسرانش به همراه تمام چیزهایی دیگر که با خود به سرزمین میانه آوردند این هفت گوی را هم قرار دادند و به این ترتیب، گنجینه‌های بزرگ نولدور پا به سرزمین میانه باز کردند.

گفته شده که از پلان تیرها برای اتصال به ذهن دیگران استفاده می‌شده و به کمک این ویژگی، پادشاهان و حکمرانان گاندور و آرنور سالیان دراز از سرزمین هایشان در برابر هر هجوم و حمله‌ای دفاع می‌کردند. زیرا به کمک پلان تیرها، می‌شد افکار و ذهن دیگران را هم در زمان حال، هم در زمان گذشته و هم در آینده دید و این نه فقط شامل ذهن افراد، بلکه شامل وقایعی که اتفاق می‌افتاد هم می‌شد. به همین دلیل بود که پی‌پین، توانست نقشهٔ حمله به میناس تیریت را در پلان تیر ببیند، دنه‌تور توانست لشکریان عظیم سائورون را ببیند که برای جنگ آخر به طرف دروازه‌ها می‌روند و همین طور هم گندالف، امیدوار بود که بتواند: «دستان و ذهن تصور ناپذیر فئانور را در کار ببینم، در حالی که درخت سفید و طلایی هردو به گل نشسته‌اند.» هر پلان تیر می‌توانست با پلان تیر دیگر حرف بزند. یعنی کسی که دست‌هایش را روی یک پلان تیر می‌گذاشت، می‌توانست با پلان تیر دیگری در یک شهر دیگر ارتباط برقرار کند و به همین دلیل، این گوی‌ها وسیله‌های بسیار مناسبی برای جابه جایی سریع اخبار بودند. با اینکه بیشتر خواص این سنگ‌ها با هم یکسان بود، اما هرکدام از آنها ویژگی‌های جانبی و خاصی هم داشتند که مختص به خودشان بود. به عنوان مثال، پلان تیر اورتانک می‌توانست تا دوردست‌ها را ببیند و مثل یک دیده بان عمل می‌کرد، پلان تیر میناس ایتیل می‌توانست با ذهن همهٔ صاحبان گوی‌های دیگر در مدتی بسیار کوتاه ارتباط برقرار کند و تصاویر خاصی را به طرف ذهن آنها بفرستد، پلان تیر میناس تیریت آینده را می‌دید و سنگ تپه‌های برج در شمال به آن سوی دریا و والینور نگاه می‌کرد. اما گفته شده سنگ ازگیلیات از بقیه نیرومندتر بوده و به کمک آن، هر هفت سنگ می‌توانستند در یک زمان با یکدیگر حرف بزنند، درست مثل یک شورا یا انجمن.

پلان تیرها گوی‌هایی صاف و صیقلی و سیاه رنگ بودند که مرکز آنها از نوعی آتش خاموش نشدنی روشن و فروزان بود که این آتش در زمان استفاده از گوی به شکل شعله‌های بسیار پرنوری درمی آمد و در همهٔ جهات پخش می‌شد. گرچه سنگ میناس ایتیل می‌توانست صحنه‌هایی را که دیگران می‌دیدند را برایشان انتخاب کند، اما با این حال باز هم صحنه‌هایی که دیده می‌شد واقعی بودند، چون سنگ‌های بینا دروغ نمی‌گفتند. نام پلان تیر به معنی چیزی است که دوردست‌ها را می‌بیند و این نام هم کوئنیایی است.

منبع : دانشنامه والیمار

[url="http://wiki.valimar.ir/index.php/%D9%BE%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%B1"]http://wiki.valimar....%AA%DB%8C%D8%B1[/url]

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان

تو بخش حدیث فئانور و رهایی ملکور از بند اون جایی که در مورد مهارت فئانور در ساختنه یه بخشی هست که میگه :

"و بلور های دیگر نیز ساخت که چیز های دور دست در درون آن ها کوچک اما به وضوح ،تو گویی با چشمان عقابان مانوه دیده میشد ."

این میتونه اشاره ای به پلان تیر ها باشه ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

تو بخش حدیث فئانور و رهایی ملکور از بند اون جایی که در مورد مهارت فئانور در ساختنه یه بخشی هست که میگه :

"و بلور های دیگر نیز ساخت که چیز های دور دست در درون آن ها کوچک اما به وضوح ،تو گویی با چشمان عقابان مانوه دیده میشد ."

این میتونه اشاره ای به پلان تیر ها باشه ؟

بله دیگه! یکی از ابتکارات فئانور، ساختن پلـان تیری برای اولین بار بود!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانوی سفید روهان
  • احتمال قوی میره پلان تیر ها ساخته ی فئانور باشن، اما تاییدی وجود نداره

خب پس ساخته شدن پلان تیر ها توسط فئانور قطعی شد ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

تاپیک جالبیه.توضیحات دوستانم خیلی کامل بود اما من یه سوال برام پیش اومده.چطور الندیل و پسراش تونستن چنین چیزای با ارزشی رو و همچنین چوگان سلطنتی و چیزای دیگه رو از نومه نوری ها بگیرن و با خودشون ببرن.اونا دیگه مورد اعتماد آر-فارازونم نبودن که راحت بتونن اینا رو بدست بیارن :|

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

اجداد الندیل، فرماندارهای بندر آندونیه بودن، تا جایی که می دونم پلان تیری رو الدار به همین خاندان هدیه داده بودن نه به خانواده ی شاه. یعنی از اموال خود آماندیل به حساب می اومد. به جز پلان تیری نهال نیملوت توی کشتی ها بود که اونم میوه شو ایسیلدور از کاخ دزدیده بود! :D

در مورد چوگان سلطنت چیزی توی سیل نبود، کجا خوندی که بردنش؟ چون قاعدتاً باید تا آخر دست خود آرفارازون بوده باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

اجداد الندیل، فرماندارهای بندر آندونیه بودن، تا جایی که می دونم پلان تیری رو الدار به همین خاندان هدیه داده بودن نه به خانواده ی شاه. یعنی از اموال خود آماندیل به حساب می اومد. به جز پلان تیری نهال نیملوت توی کشتی ها بود که اونم میوه شو ایسیلدور از کاخ دزدیده بود! :D

در مورد چوگان سلطنت چیزی توی سیل نبود، کجا خوندی که بردنش؟ چون قاعدتاً باید تا آخر دست خود آرفارازون بوده باشه.

من با تکیه بر اطلاعات نادرستم نوشتم :D

بله انگار چوگان نبوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Hamed Sooffee

اجداد الندیل، فرماندارهای بندر آندونیه بودن، تا جایی که می دونم پلان تیری رو الدار به همین خاندان هدیه داده بودن نه به خانواده ی شاه. یعنی از اموال خود آماندیل به حساب می اومد.

یعنی پلان تیری رو به والاندیل دادن؟ من فکر می کردم دادن به الروس

ویرایش شده در توسط Hamed Sooffee

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

یعنی پلان تیری رو به والاندیل دادن؟ من فکر می کردم دادن به الروس

اگه به الروس هم داده باشن بازم آماندیل از نسل الروس بود دیگه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...