رفتن به مطلب
تور

سوالات فیلم هابیت

Recommended Posts

Bain

یه سوال دیگه،‌ البته ممکنه ربط چندانی به هابیت نداشته باشه، آیا در کتاب سیلماریلیون و یا منبع دیگه ای گفته شده که چه اتفاقاتی برای شمیشیر های گلامدرینگ و ارک ریست افتاده که سر از غار ترول ها در آوردند؟

به نظر میاد که در این مورد چیزی گفته نشده.فقط با توجه به اینکه این هردو شمشیر ساخت گونولین بودند و با توجه به جمله‌ی "این شمشیر در روزگار خودش، ... موقع نبرد جلوی دیوارها،صدها گابلین را به خاک وخون کشیده بود"[هابیت-100]، در نبرد سقوط گوندولین حضور داشتند.از طرفی حدود 35 سال بعد از این واقعه جنگ خشم شروع میشه. تنها احتمال ممکن اینه که شمشیرها توسط ارکهای فاتح گوندولین به شرق برده شده باشند و بدین وسیله از نابودی حفظ شده باشن. بعدها بنا به توضیحات الروند(هابیت-ص83)به طریقی بدست ترولها افتاده. (گلامدرینگ در فرهنگنامه آردا و ارک‌ریست در lotrwiki)

درمورد نقشه

اون صخره وژگی خاصی نداشته زمان ومان با هم شرایط خاص رررررو ایجاد کرده بودند

الروند وقتی نقشه رو دستش می گیره میگه: برابر نور مهتاب به همون شکل وفصل که روزی که نوشته شده خونده میشه

یعنی تنها در زمان ومکانی که اون نوشته ها نوشته شدند خونده میشن پس احتمالا اون نوشته دقیقا روی همون به قول شما صخره نوشته شده

الروند قیدی بر مکان نوشته شدن نقشه نمیذاره و اینکه نقشه در ریوندل نوشته شده باشه که اصلا منطقی نیست.صرفا اقبال تورین و شرکا بوده که به موقع به ریوندل رسیدند.

اون سکوی کریستالی هم بیشتر یه جلوه‌ی سینمایی به نظر میاد،به جای اینکه الروند نقشه رو در مقابل نور ماه بگیره،نور ماه در کریستال پخش میشه و از زیر به نقشه میتابه!

ویرایش شده در توسط Bain

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
mvp2361372

یه سوال داشتم این سبک مبارزه الف ها ورزش رزمی خاصی هست یا نه یا طراحیش کاملا مربوط به کارگردانیه

به نظر میاد که در این مورد چیزی گفته نشده.فقط با توجه به اینکه این هردو شمشیر ساخت گونولین بودند و با توجه به جمله‌ی "این شمشیر در روزگار خودش، ... موقع نبرد جلوی دیوارها،صدها گابلین را به خاک وخون کشیده بود"[هابیت-100]، در نبرد سقوط گوندولین حضور داشتند.از طرفی حدود 35 سال بعد از این واقعه جنگ خشم شروع میشه. تنها احتمال ممکن اینه که شمشیرها توسط ارکهای فاتح گوندولین به شرق برده شده باشند و بدین وسیله از نابودی حفظ شده باشن. بعدها بنا به توضیحات الروند(هابیت-ص83)به طریقی بدست ترولها افتاده. (گلامدرینگ در فرهنگنامه آردا و ارک‌ریست در lotrwiki)

الروند قیدی بر مکان نوشته شدن نقشه نمیذاره و اینکه نقشه در ریوندل نوشته شده باشه که اصلا منطقی نیست.صرفا اقبال تورین و شرکا بوده که به موقع به ریوندل رسیدند.

اون سکوی کریستالی هم بیشتر یه جلوه‌ی سینمایی به نظر میاد،به جای اینکه الروند نقشه رو در مقابل نور ماه بگیره،نور ماه در کریستال پخش میشه و از زیر به نقشه میتابه!

نه الروند دقیقا توی جمله قبلش میگه همون فاصله پس محل نوشته شدن متن روی همون سنگ بلوریه

اخه اگر می خواست جای دیگه ای نوشته بشه کجای قلمرو دورفها که همش زیر کوهه شرایط مشابه را داره

در ضمن فکر نمی کنی اگر نور مسقیم بتابه بهتر خونده میشه اگر می خواست نور مهتاب از زیر از پشت به نقشه بتابه می تونست نقشه رو پشت به ماه بگیره

ویرایش شده در توسط mvp2361372

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

خیر دوست عزیز. حروف نوشته شده روی نقشه نوعی خط دورفی هست که بهش میگن "کیرت ایتیل". ینی حروفی که در نور ماه خونده میشه. اگه به فیلم دقت بکنید نور ماه به اون صخره بلوری میتابه و بعد از اون صخره به صورت عمودی به بالا منعکس میشه. و بعد لرد الروند نقشه رو در معرض نور عمودی قرار میده و حروف در اثر تابیدن نور به زیر نقشه آشکار میشه.

سبک مبارزه الف ها هم از ابداعات کارگردان هست و اسم خاصی نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
mvp2361372

ولی به نظر من اون نوشته همونجا نوشته شده چون شرایطش برای نوشتن با حروف مهتابی مناسب بعید می دونم چنین شرایط در دل کوه های موریا یا اره بور پیدا بشه

همونطور که گفتم هیچ جای قلمرو دورفها چنین کاری ممکن نیست

در ثانی الفهای ریوندل با سایر الف ها فرق می کنند

به هر حال هرچی باشه مرکز شورای سپید ومی شه بهشون اعتماد کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

ولی به نظر من اون نوشته همونجا نوشته شده چون شرایطش برای نوشتن با حروف مهتابی مناسب بعید می دونم چنین شرایط در دل کوه های موریا یا اره بور پیدا بشه

دوست عزیز این شرایطی که ازش صحبت میکنید چیزی به جز هوای صاف یا کمی تا قسمتی نیمه‌ ابری در شب مناسب نیست که مطمئنا در قلمروی دورفها هم پیدا میشده. دورفها که همیشه زیر زمین زندگی نمیکردند.

دورفها حاضر میشن نقشه رو تو باراد-دور بنویسن ولی در ریوندل اینکارو نکنن :دی

پیشنهاد میکنم کتاب رو بخونید تا فیلم هم براتون جذابتر بشه :D

ضمنا این فیلمنامه‌ی کامل اون سکانسه که صحبتی از مکان توش نمیشه(نباید هم بشه!):

[Gandalf:] “It’s mainly academic. As you know, this sort of artifact sometimes contains hidden text. You still read Ancient Dwarvish, do you not?”

[Elrond walks a little bit away, looking at the map. As the moonlight hits the map, Elrond realizes something.]

[Elrond:] “Cirth Ithil.”

[Gandalf:] “Moon runes. Of course. An easy thing to miss.”

[Elrond:] “Well in this case, that is true; Moon runes can only be read by the light of a moon with the same shape and season as the day on which they were written.”

[Thorin:] “Can you read them?”

[Elrond leads them all to an open area outside, on the side of a cliff, with waterfalls all around. The moon is behind some clouds. They walk toward a large crystalline table.]

[Elrond:] “These runes were written on a Midsummer’s Eve by the light of a crescent moon nearly two hundred years ago. It would seem you were meant to come to Rivendell. Fate is with you, Thorin Oakenshield; the same moon shines upon us tonight.”

[As they look up, the clouds covering the moon float away, and rays of moonlight hits the crystalline table, causing light to flow through the map which has been laid on the table. Ancient runes become visible on the map, and Elrond translates them out loud.]

[Elrond:] “Stand by the gray stone when the thrush knocks, and the setting sun with the last light of Durin’s Day will shine upon the keyhole.”

پ.ن.بقیه‌اش رو هم اینجا میتونین ببینین.

ویرایش شده در توسط Bain

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
mvp2361372

من کتاب رو خوندم حتی از اون جنگی که انتها والف ها با هم متحد میشن وتا اخرین دورف رو می کشن هم مطلع هستم (اسم و جزئیاتش رو یادم نیشت)

ولی زمان هابیت با اون دوران فرق می کنه به هر حال دورف ها می خوستن راز مخفی باشه و جادی الف بهترین گزینه است

شرمنده من انگلیسیم خیلی پیشرفته نیست من نهایتا 60% درصد بیشتر نفهمیدم

ویرایش شده در توسط mvp2361372

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

آقا دیگه متن فیلنامه رو bain عزیز براتون گذاشت. بحث بی موردیه به نظرم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بارد

سلام تو هابیت1 وقتی دورفا تو خونه ی بیلبو هستن تورین میگه همه دورفای هفت پادشاهی میان و دورفای تپه های آهن نمیان ولی تو هابیت3 دقیقا عکس این قضیه هست چرا؟

قراره تو نسخه اکستندد دورفای هفت پادشاهی رو نشون بدن؟

ویرایش شده در توسط بارد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ارباب حلقه ها

سلام تو هابیت1 وقتی دورفا تو خونه ی بیلبو هستن تورین میگه همه دورفای هفت پادشاهی میان و دورفای تپه های آهن نمیان ولی تو هابیت3 دقیقا عکس این قضیه هست چرا؟

قراره تو نسخه اکستندد دورفای هفت پادشاهی رو نشون بدن؟

بقیه دورف ها رو نمی دونم اما دورف های تپه های آهن برای حمله به اژدها بود که قبول نکردند که کمک کنند مگر اینکه تورین گوهر آرکن رو داشته باشه و آنها بعد از کشته شدن اسماگ بود که به اره بور اومدن.

ویرایش شده در توسط ارباب حلقه ها

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

ببخشید شاید سوالم یکم خنده دار بنظر برسه.ولی خب من برام سوال شد :)

وقتی تورینو بردن پیش تراندویل.وقتی بهش میگه تو به دوستات پشت کردی و به رنج مردم من پشت کردی و...

کم کم حالت چهره ی تراندویل عوض میشه.تعجب میکنه؟عصبانی میشه؟بهش برمیخوره؟دقیقا حالتش چیه؟ :/

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Capitan

ببخشید شاید سوالم یکم خنده دار بنظر برسه.ولی خب من برام سوال شد :)

وقتی تورینو بردن پیش تراندویل.وقتی بهش میگه تو به دوستات پشت کردی و به رنج مردم من پشت کردی و...

کم کم حالت چهره ی تراندویل عوض میشه.تعجب میکنه؟عصبانی میشه؟بهش برمیخوره؟دقیقا حالتش چیه؟ :/

والا دقیق نمیدونم! ولی به نظر میاد همه اش باشه :دی یه جورایی انگار دوست نداره قبلا رو به یاد بیاره و هم اینکه از دورف ها خوشش نمیاد همینطور اون مطلب که من با مار های بزرگ شمال روبرو شدم هم تو دلشه!پس معلومه همه اش هست! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

والا دقیق نمیدونم! ولی به نظر میاد همه اش باشه :دی یه جورایی انگار دوست نداره قبلا رو به یاد بیاره و هم اینکه از دورف ها خوشش نمیاد همینطور اون مطلب که من با مار های بزرگ شمال روبرو شدم هم تو دلشه!پس معلومه همه اش هست! :دی

:)

اونوقت منظور تورین دقیقا چیه که میگه به دوستات پشت کردی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Capitan

:)

اونوقت منظور تورین دقیقا چیه که میگه به دوستات پشت کردی؟

خوب تو فیلم نشون داد که تراندویل براآربور رام گذاشتن به اربور رفت و یه جورایی با ترور پیمان دوستی بست. حالا درسته که الف ها با دورف ها و دورف ها با الف ها مشکل دارن ولی اربور یه ابهت خاصی گرفته بود که بهتر بود تراندویل بهش احترام بزاره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Donnie Darko
ارسال شده در (ویرایش شده)

44976391296642088851.jpg

96138820155995406846_thumb.jpg

[برای دیدن سایز واقعی بر عکس کلیک کنید]

در فیلم هابیت: یک سفر غیر منتظره در نسخه ی اکستندد، بیلبو و لرد الروند گفتگوی کوتاهی با هم دارن که در بالا آوردم. سوالم این بود که آخر گفت و گو بیلبو به الروند دقیقاً چی میگه که الروند هم اون طور جوابشو میده؟ من چند جا متنشو دیدم و زیرنویس هم گرفتم در بعضی جاها هم Counsel نوشته شده بود و بعضی هم Council که این دو تا از لحاظ معنی با هم فرق دارن. لفظ Seek the counsel of elves مشورت گرفتن، نصیحت گرفتن از الف ها معنی میده. حالا اگه معنی مشورت گرفتن باشه معنی جمله این طور میشه " منم شنیده ام که مشورت گرفتن از الف ها در حالی که جوابشون هم آره و هم نه خواهد بود غیرعاقلانه است." که برداشت خاصی ازش نمیشه 12371092165987905591.gif.

ولی اگه دومی باشه Seek the council of elves که میشه ربطش داد به شورای الف ها 12371092165987905591.gif (مثلا شورای الروند که در ارباب حلقه ها برای حلقه تدارک دیده شده بود) و این که اگر موقعی بیلبو خواست بیاد ریوندل آیا اجازه ی موندن رو داره یا نه. بنابراین جمله باید این طور معنی بشه " منم شنیده ام که درخواست کردن (تقاضا کردن) از شورای الف ها در حالی که جوابشون هم آره و هم نه خواهد بود غیرعاقلانه است." این طور پاسخ الروند به بیلبو هم منطقی تر به نظر میاد. علاوه بر این همون طور که در ارباب حلقه ها دیدیم، بیلبو پس از ترک شایر دوره ی پایانی زندگی در سرزمین میانه رو در ریوندل سپری می کنه.

دوستانی که در مورد اطلاعات بیش تری دارند و این که اون واژه Council است یا Counsel و اینکه میشه این طور برداشت کرد که بیلبو داره از الروند تقاضای موندن در ریوندل می کنه یا نه ؟ 12371092165987905591.gif

06924864844971084987.gif

ویرایش شده در توسط Donnie Darko

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Donnie Darko
ارسال شده در (ویرایش شده)

بسیار ممنونم بین عزیز 09262026953362055699.gif

خیلی واسم جالب بود این جمله از فرودو گفته شده. ممنون :D 18783495312912062166.gif

داشتم فصل " a Short Rest" رو از کتاب هابیت میخوندم ( هنوز جلوتر نرفتم). فصلی که دورف ها، گاندالف و بلیبو بگینز به ریوندل میرن و با لرد الروند ملاقات می کنن. چیزی به اسم تشکیل شورای سفید در کتاب مطرح نشده بود ولی در فیلم پیتر اومده بود. حدسی که من میزنم اینه که آخرین جلسه ی شورای سفید باید در همان محدوده ی زمانی (دو یا چند سال قبل از ورود کمپانی تورین اوکنشیلد به ریوندل و یا بعد از جدا شدن گاندلف از گروه کوتوله ها و بیلبو در هنگام ورود به میرکوود) تشکیل شده باشه و پیتر برای بهتر کردن روند داستان شورا رو از لحاظ زمانی عقب یا جلو کشیده که داستان پیوسته تری رو شاهد باشیم. اگه این طور چیزی نباشه و نشست شورای سفید سال های خیلی دور تشکیل شده باشه احتمالا پیتر به خاطر جذاب تر کردن فیلم با حضور سارومان و لیدی گالادریل و موضوع سائرون این کار رو کرده باشه. 96691426126769624886.gif

سوال اینکه در تاریخ آردا به طور دقیق مشخص هست که نشست های شورای سفید در چه تاریخ هایی برگزار می شدن؟ 96691426126769624886.gif

و اینکه با دیدن فیلم قشنگ به آدم القا میشه که لیدی گالادریل رابطه ی خیلی ویژه و خاص تری با گاندالف نسبت به سارومان و حتی لرد الروند داره 18783495312912062166.gif ;). سوال اینکه تنها دیدار این دو مربوط به نشست های شورای سفید بوده؟ در کتابی ضمیمه ای، یا جایی نوشته نشده که این رابطه ی خیلی ویژه و صمیمی از کجا نشات میگیره ؟ آیا جایی با هم همسفر بودن ؟ یا اینکه قبلا اتفاقات خاصی مانند ماجراجویی یا چیزی بوده که با هم اینقدر خوب و صمیمی هستن؟

ممنون 89578781101092613564.gif

ویرایش شده در توسط Donnie Darko

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

سلام به شما.

در مورد سوال اولتون فکر نمیکنم به صراحت در مورد موعدهایی که شورای سپید برگزار میشده صحبت شده باشه. تا جایی که اطلاع دارم در دو مقطع زمانی از نشست شورای سپید صحبت شده که اون هم همگی میدونیم تو چه زمان هایی بوده.

اما سوال دومتون.

رابطه ی بین بانو گالادریل و میتراندیر همونجوری که خودتون اشاره کردید، رابطه ای گرم وهواخواهانه بوده که این مسئله هم توی فیلم های لوتر و هابیت به تصویر کشیده شده و هم توی کتاب ها به صراحت ازش صحبت شده. احساس میکنم دلیل این رابطه این باشه که بانوی نولدور (همونجوری که تو قصه های ناتمام بهش اشاره شده) توانایی چشمگیری در پی بردن به ذات و درونیات اشخاص و خوندن فکر اونها داشته. میتراندیر که یکی از مایار نیه نا و شخصیتی به دور از پلیدی و سیاهی بود. ترحم و دلسوزی که میتراندیر نسبت به همه ی موجودات سرزمین میانه به خرج میداده، خواه ناخوه در ذهنیت بانو نسبت به میتراندیر تاثیر میذاشته و به اون دلگرم تر میشده. همونجوری که نقطه ی مقابل میتراندیر برای بانو، سارومان بود که همگی از سلوک بانو نسبت بهش مطلع هستیم.

امیدوارم جوابم کامل بوده باشه. ;)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Bain

رابطه ی بین بانو گالادریل و میتراندیر همونجوری که خودتون اشاره کردید، رابطه ای گرم وهواخواهانه بوده که این مسئله هم توی فیلم های لوتر و هابیت به تصویر کشیده شده و هم توی کتاب ها به صراحت ازش صحبت شده.

من فکر میکردم این صمیمیت(!) گندالف و گالادریل از تفکرات آقای پیتر جکسون بوده.تو کتاب اشاره‌ای به این موضوع شده؟

تنها چیزایی که در خاطرم هست یکی فزستادن گوایهیر به دنبال گندالف در زیراک زیگیل و یکی هم جمله‌ی "گندالف کجاست میخوام باهاش حرف بزنم" ِ بانو درلورین به یاران حلقه‌است که خیلی غیرمعمولی نیستند! :دی

سوال اینکه در تاریخ آردا به طور دقیق مشخص هست که نشست های شورای سفید در چه تاریخ هایی برگزار می شدن؟

تو ضمیمه‌ی بازگشت سالهای 2463، 2851 و 2941 و 2953 به عنوان سالهای برگزاری شورا نامبرده شده(در تاریخچه آردا ببینید) با توجه به محتوا (طرح حمله به دول‌گولدور توسط گندالف و رد اون توسط سارومان) میشه گفت شورای نشون داده‌شده در فیلم شورای سال 2851 بوده (یعنی 90 سال زودتر از سال 2941، سال سفر بیلبو، تورین و شرکا به اره‌بور که در فیلم بیان میشه). شورای دیگری در همین سالِ 2941 تشکیل میشه که نتیجه‌اش تصمیم به حمله به دول‌گولدور میشه. این شورا (به جز چند نوبت مذاکره با تله‌پاتی :دی) در فیلم نشون داده نشده و فقط نتیجه‌اش یعنی حمله به دول‌گولدور به تصویر کشیده شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

بین عزیز در مورد رفتار هواخواهانه بین بانو و میتراندیر، میتونم به برخوردن بزرگان با سارومان در مسیر بازگشت به منزل هاشون اشاره بکنم که در اونجا سارومان خطاب به میتراندیر میگه (عبارت دقیق یادم نیست): "اما در خصوص بانویی که همراه شماست. به او بیشتر از همه بدبینم، چرا که همیشه به خاطر تو همگان را نسبت به من بدبین کرده است...."

یکی دو مورد دیگه از مواضع اینچنینی بانو نسبت به میتراندیر به چشمم خورده بود که متاسفانه الان دقیق در خاطرم نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

يه نسخه بود كه پيترجكسون قول داده بود كه منتشر كنه كه هابيت و ارباب حلقه ها باهم هست، كى منتشر ميشه؟

ویرایش شده در توسط Peredhil

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
bbatebi

سلام

من یه سؤال برام پیش اومد

چرا تو هابیت اون قسمت که تراندویل داشت با تورین صحبت میکرد وقتی عصبانی شد ، صورت سمت راستش زخمی شد ؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

چرا توی این لینک زیر، ریوندل اینقدر ساختمون کم داره؟

http://screencapped.net/movie/lotr/displayimage.php?album=lasthits&cat=2&pid=3401#top_display_media

ولی توی این یکی عکس نه؟

http://screencapped.net/movie/lotr/displayimage.php?album=154&pid=497076#top_display_media

سوتی هست؟ ;)

پشته، چطوریه؟ مرسی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

چرا توی این لینک زیر، ریوندل اینقدر ساختمون کم داره؟

http://screencapped....p_display_media

ولی توی این یکی عکس نه؟

http://screencapped....p_display_media

سوتی هست؟ ;)

پشته، چطوریه؟ مرسی

ببین نسخه اکستندد یاران حلقه رو داری؟ اونجایی که آراگورن و آرون با هم حرف می زنن و اون گردنبند رو به آراگورن میده و میگه هدیه ست , یک لحظه ریوندل رو از پشت نشون میده. اون جا هم به همون تعداد فیلم هابیت ساختمون داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lord Thrall

سلام من یه سوال برام پیش اومد در فیلم هابیت اون عقاب هایی گاندولف خبر کرد بیان و نجاتشون بدن کین ؟ چین ؟ کی اون هارو خلق کرد؟ مثل الف ها نامیرا هستن ؟ چرا به گاندولف و کلا به خوب ها کمک میکنن ؟ممنون میشم اگر جواب هام رو بدین

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...