رفتن به مطلب
  • 0
بورومیر

تالکین و اعداد

سوال

بورومیر

چرا اشباح حلقه یا سواران سیاه 9 تا بودن؟

می دونیم که 9 حلقه ساخته شد و به انسان ها رسید و سائرون توسّط حلقۀ قدرت آن ها را به اشباح حلقه تبدیل کرد.

چرا مثلاً اشباح حلقه 10 تا نبودن؟ آیا تالکین دلیل خاصّی برای 9 تا بودن اشباح حلقه یا سواران سیاه داشت،یا نه؟

ممنون میشم راهنماییم کنید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

Recommended Posts

• 1
Halbarad

درود دوستان.

دیروز که جمعه 30 تیر بود جناب اله سار (دوست عزیزمون) ملاقاتی داشتم و ایشون راجع به اعداد در دنیای تالکین توضیحاتی به من دادند که من با حفظ کپی رایت ایشون هم جواب این سوال و هم جواب سوالی رو که دوستی راجع به عبارت سه بار سه پرسیده بود همینجا مینویسم.

اله سار: ارباب تالکین در کتابهاش نسبت به اعداد 1،3،7 و 9 علاقه خاصی داره. اولین و بدیهی ترین کاربردی که کاملا تابلوه اینه که این اعداد تعداد حلقه ها هستند: حلقه سائورون، سه حلقه الفها، هفت حلقه دورفها و نه حلقه انسانها. سیلماریلها سه تا بودند، اشباح حلقه نه تا بودند، یاران حلقه نه تا، تعداد هابیتهایی که حامل حلقه بودند سه تا، خاندانهای بزرگ الفها سه تا، تعداد روزهایی که بین حرکت آراگورن از میناس تی ریت تا نبرد دروازه های سیاه طول کشید هفت تا بودند و ...

اما در شعر فرار از نومه نور: عدد یک هم در یک تاج روی پرچم و هم در تک درخت روی پرچم دیده میشه. سه پادشاه در کشتیها بودند: الندیل، ایزیلدور و آناریون، هفت ستاره که نشانه والاسیرکا (صورت فلکی دب اکبر که اینجا داس والار نامیده میشه) و هفت پلان تیر هم قابل توجه هستند. ضمن اینکه تالکین با ذکر عبارت سه بار سه که به سادگی یعنی سه ضرب در سه برابر با نه ، تعداد کشتیهای نجات یافته از سقوط نومه نور بودند. هم عدد سه و هم عدد نه رو دوباره به کار میبره. در آثار تالکین همچین نمونه هایی زیاد دیده میشن. هرچه بیشتر بگردید بیشتر پیدا میکنید.

در ضمن باید به اطلاعتون برسونم که بنده یعنی هالباراد، تکاور شمال به مدت دو هفته از خدمتتون مرخص میشم. یه مسافرت در پیش دارم که مدتی نمیتونم در خدمتتون باشم. امیدوارم بعد از برگشتنم بتونم در سایت باهاتون همراه باشم.

بدرود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Halbarad

سلام بورومیر جان. رسیدن به خیر. راستش در مورد فلسفه اعداد به کار رفته در کارهای تالکین به نظرم دیگه به همه شون گیر دادن خیلی مته به خشخاش گذاشتنه. نمیگم منظوری نداره ها ولی معمولا از کتب مقدس خصوصا عهد عتیق تاثیر گرفته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
بورومیر

ممنون هالباراد جان از جوابت.شاید بهتر بود سؤالمو جور دیگه ای مطرح میکردم.باید مینوشتم آیا کلّاً تالکین در انتخاب اعداد دلیل خاصّی داشته یا نه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
مالبت پیر

والا تالکين واسه دوتا جمله الفی ميره يه زبون جديد ابدا می کنه. لابد واسه اينم دليلی داشته. مخصوصاْ که هميشه در اسطوره ها اعداد مهم و سرنوشت ساز هستن. من از روزی که اينجا عضو شدم اين تاپيک رو ديدم و روش فکر کردم ولی متاسفانه به جوابی نرسيدم ولی بحث جالبيه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
مالبت پیر

يک سوال. چرا انسان هايی که از حلقه استفاده می کردن به سرنوشت گالوم دچار نشدن؟ هر دو تحت سلطه تاريکی بودن ولی سواران سياه ظاهر شبيه به آدم های حقيقی داشتن، تنومند و قوی ولی گالوم به اون وضع اسفناک در اومد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
آناتار

به نظر من نزگل از اون جهت 9 تا بودند ,به دليل اينكه براي دفاع وتهاجم هدايت جنگ به طور 9 گانه كار آمد ترين نوع مبارزه است.همچنين بهترين تعداد مشاور در مسائل حكومت داري استفاده از 9 وزير است ....همون طور كه خشايارشاي با 9 سپاه در سالاميس در يونان جنگيد................................ولي متاسفانه شكست خورد هاهاها .......ممنوووووون.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
لرد سارون

ببین دوست من، تقریبا در اساطیر تمام جهان، از جمله اساطیر اسکاندیناوی، یونان، مصر، ایران، و نیز دذ میان تمام قبایل شناخته شده ی بشری، اعداد 1 ، 3، 7 ، 9 ، 13، 17، 21، 40 ، 70 ( البته باقیشونو نمیدونم) جزو اعدادی بودند که معانی مختلفی از قبیل تقدس، بد یمنی، شانس و... داشته اند. بنا براین با سابقه ای که ما از تالکین میشناسیم ( این که به اساطیر نسبتا پایبند بوده است) ، اصلا بعید نیست تحت تاثیر یکی از این معانی این عدد را به این موضوع اختصاص داده باشد. در ضمن یادت نرود نه تا بودن این سواران( و حلقه ها) بسیار به روند داستان کمک کرده است. تعداد عادلانه(!)ی آنها در برابر یاران حلقه، درگیری های دوگانه ی آنان... و بسیار چیزهای دیگر در متن داستان نشان میدهد که چشمان و فکر تالکین تا دوردست ها را میدیده است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
آناتار

حالا در فرهنگ انگلستان اعداد 1 و3و7و9و12و13 سرشار از معني اند! عدد 12 بسيار مهم است و در تمام فرهنگ ها ريشه دارد! عدد نه هم همينطور همان گونه كه هفت مقدس ترين عدد در جهاناست!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
ماكروسايت!

بحث بسيار جالبي بود از بهترين بحث ها .... نمي دونستم تالکين واسه دوتا جمله الفی ميره يه زبون جديد ابدا می کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
The Witch-King

تا حالا فکر کردین چرا تالکین اینقدر به وفور در جاهای مختلف از اعداد 9 و 3 و 7 استفاده میکنه؟ مثلا میخونیم که 9 تا نزگول وجود داشتن و یاران حلقه 9 تا بودن یا 9 تا حلقه به انسان ها داده شد یا اگه حلقه های انسان ها و الف ها و دورف ها رو با هم جمع کنیم 7+3+9=19 میشه یا سائورون 9 تا انگشت داشت یا فرودو بعد از مبارزه با گولوم 9 انگشت داشت یا والار قبل از اخراج مورگوت 9 تا بودن یا یا کشتی های نجات یافته نومه نور 9 تا بودن یا درباره ی عدد هفت اجداد هفتگانه دورف ها یا هفت حلقه ی دورف ها یا هفت ستاره ای که در پرچم گوندور وجود داره یا هفت پلانتیر یا هفت طبقه بودن میناس تریت یا درباره ی عدد 3 میتوان تعداد سیلماریل ها یا سه خاندان بزرگ الف ها یا سه حلقه ی الف ها یا سه هابیت حامل حلقه یا مثلا تعداد الف های اولیه 144 بود که (4+4+1=9)(4+4-1=7)(4-1=3) یا...رو مثال زد براستی آیا تالکین علاقه شخصی به این عدد داشته یا اینکه دلیلی برای اینکارش وجود داشته و رازی در این مورد موجوده؟ نظر شما چیه؟

ویرایش شده در توسط Assassin Creed

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Elrond

به نظرم بهتره این تاپیک رو هم ببینی :

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=867&st=0&p=7270&

راستش به جز 9 عددهایی مثل 7 هم استفاده شدن ( تعداد والار و والیر ، تعداد پلانتیر ، تعداد حلقه های دورف ها و ... ) ؛ ولی برای مثال هایی که زدی فقط شاید 9 تا حلقه ی انسان ها درست باشه ، چون نزگول اون 9 تا انسان بودن و فکر کنم یاران حلقه هم برای برابر شدن با نزگول 9 نفر شدن . یه انگشت هم که قطع بشه طبیعتا تعداد انگشت ها 9 تا میشه :دی

و والار ( مردهاشون ) هم تو اون موقع 8 تا بودن که ؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
The Witch-King

به نظرم بهتره این تاپیک رو هم ببینی :

https://arda.ir/forum...67&st=0&p=7270

راستش به جز 9 عددهایی مثل 7 هم استفاده شدن ( تعداد والار و والیر ، تعداد پلانتیر ، تعداد حلقه های دورف ها و ... ) ؛ ولی برای مثال هایی که زدی فقط شاید 9 تا حلقه ی انسان ها درست باشه ، چون نزگول اون 9 تا انسان بودن و فکر کنم یاران حلقه هم برای برابر شدن با نزگول 9 نفر شدن . یه انگشت هم که قطع بشه طبیعتا تعداد انگشت ها 9 تا میشه :دی

و والار ( مردهاشون ) هم تو اون موقع 8 تا بودن که ؟!

موضوع همینه که چرا 9 تا حلقه ساخته شد که 9 تا انسان نزگول بشن؟ چرا یاران حلقه مثلا 10 تا نشدن؟ فکر نمیکنم با برابر نشدنشون با نزگول ها و مثلا اضافه شدن یک نفر مثل گلورفیندل مشکلی پیش میومد. یا خب اصلا چرا باید سازنده حلقه سائورون و نابود کننده ی حلقه فرودو 9 انگشتی بشن؟

در مورد والار راست میگی تعدادشون رو یادم رفته بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
R-FAARAZON

همونطور که میدونیدیکی از ویژگی داستانهای فانتزی رمزآلود بودن اونه و با تاکید بر اعداد و مکانها و ... میشه بر این ویژگی تاکید کرد

در قدیم هم برای تاکید بر چیزی اونو با اعداد خاصی همراه میکردند مثلا در آثار ایرانی -اسلامی خیلی بر اعداد 7،70،40 و... تاکید شده که به نوعی براشون یه قداستی رو قائل بودند خواه درست یا غلط

در داستانهای فانتزی هم بسیار این قضیه مشاهده شده مثلا در ارباب حلقه ها برروی عدد 7 و 9 و مثلا در هری پاتر 7،13، جستجوی دلتورا 7 و بخصوص در نغمه ای از اتش و یخ بر عدد 7(هفت پادشاهی،هفت معبد مقدس،هفت خدا ) و یا 3 در نبردبا شیاطین و سرزمین اشباح

البته به نظر من این تاکید بر روی اعداد فقط بخاطر جذاب تر کردن داستانه نه نشانگر ما..نی بودن داستان و نه قدرت اعداد

به نظرم واقعا خنده دارمیاد که برای اعداد نحسی یا خوش یمنی یا قدرتی یا قداستی در نظر میگیرند اعداد هم مثل خیلی از چیزهای دیگه ،یه چیز قراردادین و خودمون اونو بوجودآوردیم برای محاسبه و...

باید به این نکته توجه کنیم که تموم اعداد دنیا از 10 عدد تشکیل شده و اینکه مثلا جمع 1 و 4 و 4 نه بشه معنای خاصی نداره یا مثلا سال 3019 جمعش 13 بشه

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
The Witch-King

با سلام خدمت دوست عزیز و ممنون از بحث خوبتون

همونطور که میدونیدیکی از ویژگی داستانهای فانتزی رمزآلود بودن اونه و با تاکید بر اعداد و مکانها و ... میشه بر این ویژگی تاکید کرد

در قدیم هم برای تاکید بر چیزی اونو با اعداد خاصی همراه میکردند مثلا در آثار ایرانی -اسلامی خیلی بر اعداد 7،70،40 و... تاکید شده که به نوعی براشون یه قداستی رو قائل بودند خواه درست یا غلط

در داستانهای فانتزی هم بسیار این قضیه مشاهده شده مثلا در ارباب حلقه ها برروی عدد 7 و 9 و مثلا در هری پاتر 7،13، جستجوی دلتورا 7 و بخصوص در نغمه ای از اتش و یخ بر عدد 7(هفت پادشاهی،هفت معبد مقدس،هفت خدا ) و یا 3 در نبردبا شیاطین و سرزمین اشباح

البته به نظر من این تاکید بر روی اعداد فقط بخاطر جذاب تر کردن داستانه نه نشانگر ما..نی بودن داستان و نه قدرت اعداد

به نظرم واقعا خنده دارمیاد که برای اعداد نحسی یا خوش یمنی یا قدرتی یا قداستی در نظر میگیرند اعداد هم مثل خیلی از چیزهای دیگه ،یه چیز قراردادین و خودمون اونو بوجودآوردیم برای محاسبه و...

باید به این نکته توجه کنیم که تموم اعداد دنیا از 10 عدد تشکیل شده و اینکه مثلا جمع 1 و 4 و 4 نه بشه معنای خاصی نداره یا مثلا سال 3019 جمعش 13 بشه

البته حرف شما درسته اما ما در اینجا سعی داریم تا هدف تالکین از این تاکید مشخص کنیم. اینکه برحسب عشق و علاقه این تاکید رو داشته یا چیزهای دیگه... که البته منظور از این بحث اصلا درباره ی ما***ی بودن یا... نمیباشد.

ویرایش شده در توسط Assassin Creed

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
مهمان

خب در دنيای عادی خودمون هم اين اعداد زيادن. من شما رو رجوع ميدم به پستی در وبلاگم (بگرديد پيدا كنيد :دی) كه در اون استفاده های عدد هفت رو در زندگی روزمره نوشته بودم كه كم هم نبودن. سه هم كه معلومه، عدد پيامبر و امامان بوده. چرا كه پيامبر خصوصاً هروقت ميخواستن چيزی رو تكرار و تأكيد كنن، سه بار ميگفتن. و اين موضوع بارها تكرار شده.

نه رو هم ميشه يه جورايی به سه ربط داد؛ 32=9 :دی اينكه چرا تالكين از اين اعداد زياد استفاده ميكرده هم شايد به خاطر استفاده زيادش در زندگی خودمون بوده باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Théoden

البته حرف شما درسته اما ما در اینجا سعی داریم تا هدف تالکین از این تاکید مشخص کنیم. اینکه برحسب عشق و علاقه این تاکید رو داشته یا چیزهای دیگه... که البته منظور از این بحث اصلا درباره ی ما***ی بودن یا... نمیباشد.

خب كاملا مشخصه كه شما قصدتون بحث كردن درباره‌ي اون چيزي كه در بالا ذكر كرديد نيست. ولي بايد به من حق بديد كه با ديدن عنوان تاپيك و به خصوص تاكيد بر روي عدد 9 ياد چيزهايي بيفتم كه نبايد بيفتم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
LObeLia

تورو خدا یاد چیزای دیگه در مورد عدد 9 نیفتین. منم واسه همین موضوع توی این تاپیک نمیتونم حرف بزنم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
The Witch-King

خب در دنيای عادی خودمون هم اين اعداد زيادن. من شما رو رجوع ميدم به پستی در وبلاگم (بگرديد پيدا كنيد :دی) كه در اون استفاده های عدد هفت رو در زندگی روزمره نوشته بودم كه كم هم نبودن. سه هم كه معلومه، عدد پيامبر و امامان بوده. چرا كه پيامبر خصوصاً هروقت ميخواستن چيزی رو تكرار و تأكيد كنن، سه بار ميگفتن. و اين موضوع بارها تكرار شده.

نه رو هم ميشه يه جورايی به سه ربط داد؛ 32=9 :دی اينكه چرا تالكين از اين اعداد زياد استفاده ميكرده هم شايد به خاطر استفاده زيادش در زندگی خودمون بوده باشه.

درباره ی عدد سه و نه, تالکین مسیحی بوده و فکر نمیکنم تالکین چیزی درباره ی اینکه پیامبر اسلام برای تاکید چیزی سه بار تکرارش میکرده میدونسته.

خب كاملا مشخصه كه شما قصدتون بحث كردن درباره‌ي اون چيزي كه در بالا ذكر كرديد نيست. ولي بايد به من حق بديد كه با ديدن عنوان تاپيك و به خصوص تاكيد بر روي عدد 9 ياد چيزهايي بيفتم كه نبايد بيفتم.

ببینید اینکه میگن عدد فلان ما***ی هست یا فلان...رو من قبول ندارم.مثلا شما فکر کنید که من عدد 9 رو دوست داشته باشم اونوقت من فرا*** هستم؟ فکر نمیکنم جایی ثابت شده باشه که چون عدد 9 برای ما*** ها مقدسه(که اونم معلوم نیست) استفاده ازش ممنوعه یا هرکس ازش استفاده کنه... من قبلا هم گفتم الان هم میگم هدف از این بحث فرا***ری نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Glorfindel Thalion

عزیزان یک اینکه بحث علم عدد شناسی خیلی فراتر از این چیزهاست که 13 نحس . 8 کند و ......

تمام اعداد یک تاثیری دارن ولی در جای خودشون. اینکه ما هر چیزی رو ببینیم بگیم این عدد این تاثیر رو داره . اشتباهه. بعد توی علم اعداد ، اعداد تفسیر مختلفی داره. برای مثال 9 یعنی منجی. حالا این می تونه مخالف باشه. سواران سیاه منجی اورک ها بودن. یاران هم منجی مردم آزاد.

در دنیای واقعی هم همینطوره. اون کسی که گفته 9 عدد ما***ی هست. نه درست گفته نه اشتباه. 9 در فرا***ی عدد منجیه. و در علم خفیه اسلامی هم عدد امام زمان ( عج )

تفسیر کردن اعداد از طرف ما که با علم اعداد آشنایی نداریم. کار خیلی اشتباهیه. و در مورد آثار استاد تالکین. امکان داره معنی داشته باشه و حتی امکان داره کاملا بی منظور باشه.

برای مثال دورفها 13 نفر بودن. و در بدبختی و و آوارگی روزگار می گذروندن. وقتی بیلبو بهشون پیوست . بخت بهشون رو کرد و اره بور رو پس گرفتن. از این قبیل موارد در آثار استاد تالکین بسیار وجود داره. ولی اینکه ما با تفسیر اشتباه و کمبود آگاهیمون از علم اعداد ، صرفا بنا بر حرفهای یه نفر بگیم چون اعداد 9 و از این قبیل در آثار استاد دیده میشه پس کتاب ما***یه و استاد تالکین ما***ه و از این حرفا.

دوستان عزیز موفق باشید ، زود هم قضاوت نکنید چون قضاوت کردن واقعا کار سختیه و مسئولیت سنگینی داره.

ویرایش شده در توسط hamid stormcrow
سهو نگارشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
مونت آو سائرون

بیشتر شما چیزی راجب کابالا نمی دونید...{اوه شت}

دقیقا سه عددی که اساسینز عزیز گفت اعدادی هستند که جزو اعداد شیطانی به حساب نمیان... خیلی راجب اعداد گفته می شه اما خیلی هاشون صحت ندارند بستگی داره از کجا شنیده باشی...

اعداد شیطانی معدود هستند. اما این رو بدونید که نه 7 هست. نه 3 و نه 9!

ضمنا شما دارید سطحی بررسی می کنید. سیستم نگاشت کالابا یک سیستم بسیار وحشت بار از جبر و حساب های ریاضیست که مردم عادی قدرت درک اون رو ندارند. این اعداد زمانی معنا پیدا می کنند در قالب محاسبات یک عبارتیا فرمول مورد عملکرد قرار بگیرند.

ضمنا رشته ی افسانه از هر لحاظی عاری از این جور اراجیف هست. حتی محاسبه ی عبارت 9+1+1= 11 هم در رابطه با فتح آیزنگارد و بارادور صدق نمی کنه. و هیچ ربطی نداره.

من هم مثل شما زمانی خودم رو درگیر این جور چرت و پرتایی مثل ما*** یا شیطان پرستی کرده بود. اما به این نتیجه رسیدم که اصلا ربطی به ما نداره. پس خودتون رو خیلی درگیر این جور مباحث نکنید.

ویرایش شده در توسط مونت آو سائرون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
R-FAARAZON

عزیزان یک اینکه بحث علم عدد شناسی خیلی فراتر از این چیزهاست که 13 نحس . 8 کند و ......

تمام اعداد یک تاثیری دارن ولی در جای خودشون. اینکه ما هر چیزی رو ببینیم بگیم این عدد این تاثیر رو داره . اشتباهه. بعد توی علم اعداد ، اعداد تفسیر مختلفی داره. برای مثال 9 یعنی منجی. حالا این می تونه مخالف باشه. سواران سیاه منجی اورک ها بودن. یاران هم منجی مردم آزاد.

در دنیای واقعی هم همینطوره. اون کسی که گفته 9 عدد ما***ی هست. نه درست گفته نه اشتباه. 9 در فرا***ی عدد منجیه. و در علم خفیه اسلامی هم عدد امام زمان ( عج )

تفسیر کردن اعداد از طرف ما که با علم اعداد آشنایی نداریم. کار خیلی اشتباهیه. و در مورد آثار استاد تالکین. امکان داره معنی داشته باشه و حتی امکان داره کاملا بی منظور باشه.

برای مثال دورفها 13 نفر بودن. و در بدبختی و و آوارگی روزگار می گذروندن. وقتی بیلبو بهشون پیوست . بخت بهشون رو کرد و اره بور رو پس گرفتن. از این قبیل موارد در آثار استاد تالکین بسیار وجود داره. ولی اینکه ما با تفسیر اشتباه و کمبود آگاهیمون از علم اعداد ، صرفا بنا بر حرفهای یه نفر بگیم چون اعداد 9 و از این قبیل در آثار استاد دیده میشه پس کتاب ما***یه و استاد تالکین ما***ه و از این حرفا.

دوستان عزیز موفق باشید ، زود هم قضاوت نکنید چون قضاوت کردن واقعا کار سختیه و مسئولیت سنگینی داره.

راستش کمی پستتون مبهمه .اولا اگه میشه بگید چطور اعدادی که ساخته دست بشرند و برای محاسبه و ... بوجود اومدند دارای تاثیر هستند؟

سوال بعدی هم در مورد پست دوستان بود.واقعا اونارو خوندید ؟چون من ندیدم پستی بگه مثلا آثار تالکین ما...ه فقط به وفور اعداد در آثار مختلف فانتزی و چرایی اون اشاره کردند و در همه پست ها هم صراحتا این ارتباط رد شده

ولی در پست شما به نظر میاد بطور ضمنی این رابطه رو تایید کردید .

پس زود هم قضاوت نکنید چون قضاوت کردن واقعا کار سختیه.دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Arevandilyon Flagund

جالبترین قسمتی که توی این زمینه من باهاش برخورد کردم تو یاران حلقه بود؛ صفحه 63 : ((و فرودو پا بهسی و سه سالگی می گذاشت ،33، که عددی است مهم : تاریخی که او قرار بود درآن به سن بلوغ برسد.)) ! این جا قسمتی بود که بیشتر از عدد ، تاکید و نوشتار باعث میشه تداعی پیش بیاد !

در کل اگه این گمانه زنی ها درباره اعداد درست باشه تالکین برای من بزرگتر از قبل خواهد بود !

ویرایش شده در توسط Arevandilyon Flagund

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
Glorfindel Thalion

خوب آرفارازون عزیز . اول اینکه بحث تاثیر اعداد چیز خیلی پیچیده ای هست و اینجا نمیشه در موردش صحبت کرد و به غیر از اون یه چیز کاملا اعتقادیه. یک سری اثبات داره. ولی تا کسی نخواد قبول کنه . به هیچ وجه نمی تونید این عقیده رو بهش تحمیل کنید. پس من در مورد تاثیر اعداد هیچ حرفی نمی زنم. از تاثیر که بگذریم بالاخره اعداد یه سری نماد هم هستن. به غیر از اینکه واحد شمارش هستن و .....

می تونیم بگیم در بعضی از جاها ، مثل مثالهایی که من زدم یه سری استفاده هایی از اعداد شده. و حتی می تونیم بگیم هیچ استفاده ای از اعداد نشده و فقط اتفاقی یه سری اعداد توی کتاب اومده. در کل چیزی نیست که اهمیت فراوانی داشته باشه و باز هم یه امر عقیده ای هست.

اما صحبت اصلی من اینه. چه از اعداد استفاده شده باشه و چه نشده باشه. نمیشه قضاوت قطعی کرد. و برای مثال از روی چند نمونه بگیم تالکین چون از این اعداد استفاده کرده ، فلان بوده و بهمان بوده. در اصل کسی که در نامبرولوژی استاد باشه تازه می تونه 60 درصد قضاوت کنه. چون 40 درصد امکان داره اتفاقی این امر پیش اومده باشه.

خود من شخصا معتقدم امکان استفاده از اعداد در اثار استاد تالکین می تونه وجود داشته باشه ، مثل مثالهایی که زدم. اما حرفهایی که بعضی آقایون بیرون از سایت با استفاده از این اعداد در مورد استاد تالکین می زنن. یک قضاوت بی پایه و اساسه.

راستی مرتضی کجاست. خوب می تونه در این مورد صحبت کنه . بالاخره قاضیه مملکته. :ymapplause:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
R-FAARAZON

خوب آرفارازون عزیز . اول اینکه بحث تاثیر اعداد چیز خیلی پیچیده ای هست و اینجا نمیشه در موردش صحبت کرد و به غیر از اون یه چیز کاملا اعتقادیه. یک سری اثبات داره. ولی تا کسی نخواد قبول کنه . به هیچ وجه نمی تونید این عقیده رو بهش تحمیل کنید. پس من در مورد تاثیر اعداد هیچ حرفی نمی زنم. از تاثیر که بگذریم بالاخره اعداد یه سری نماد هم هستن. به غیر از اینکه واحد شمارش هستن و .....

می تونیم بگیم در بعضی از جاها ، مثل مثالهایی که من زدم یه سری استفاده هایی از اعداد شده. و حتی می تونیم بگیم هیچ استفاده ای از اعداد نشده و فقط اتفاقی یه سری اعداد توی کتاب اومده. در کل چیزی نیست که اهمیت فراوانی داشته باشه و باز هم یه امر عقیده ای هست.

اما صحبت اصلی من اینه. چه از اعداد استفاده شده باشه و چه نشده باشه. نمیشه قضاوت قطعی کرد. و برای مثال از روی چند نمونه بگیم تالکین چون از این اعداد استفاده کرده ، فلان بوده و بهمان بوده. در اصل کسی که در نامبرولوژی استاد باشه تازه می تونه 60 درصد قضاوت کنه. چون 40 درصد امکان داره اتفاقی این امر پیش اومده باشه.

خود من شخصا معتقدم امکان استفاده از اعداد در اثار استاد تالکین می تونه وجود داشته باشه ، مثل مثالهایی که زدم. اما حرفهایی که بعضی آقایون بیرون از سایت با استفاده از این اعداد در مورد استاد تالکین می زنن. یک قضاوت بی پایه و اساسه.

راستی مرتضی کجاست. خوب می تونه در این مورد صحبت کنه . بالاخره قاضیه مملکته. :ymapplause:

گلور فیندل عزیز راستش باز شما مارو پیچوندی .تنها کسی که تاحالا دیدم از من مبهم تر صحبت کنه و هی اما و اگر تو حرفاش بیاره شمایی.دی

بالاخره عقیدتو نو نگفتید و هی پیچوندید.عقیدتونو بگید تا بتونیم سرش بحث کنیم

راستش عنوانی که این تاپیکو داره بیشتر دنبال چرایی استفاده از این اعداده نه بحث روز که مون ما..ه

ولی فکر کنم کمی شما تو فکر همون بحثی .

راستش بعضی ها در مورد اعداد عقایدی دارن پدرو مادر خودم مثل بعضی کارهارو مثلا در فلان روز انجان نمیدن مثلا 4 شنبه برای سفر خوب نیست ،5 شنبه هست

گلور فیندل عزیز البته این عقاید محترمه ولی بحث سر عقلانی بودنشه من خود بشخصه قدرتی برای اعدادی که ساخته ذهن خودمونه و برای محاسبه بکار میره ندارم

دوست عزیز راستش نویسنده ها بیشتر برای جلب توجه این اعداد رو بکار میبرند مثلا مثل یه معما تا غیر از داستان اصلی بقیه حواس خواننده صرف اون بشه اینم یه هنر جذبه دیگه

مثلا نمیدونم قبول داری اگه بگیم بهرام گور 7 روز جنگید و 7 پادشاه رو شکست داد و 7 روز به بزم گذروند و در 49 (7*7سالگی .دی)درگذشت جذاب تره تا اینکه بگیم

24 روز جنگید 2 شاه رو شکست داد و از یکی شکست خورد ،دو شب و نیم به بزم گذروند و در 38 سالگی (مثلا )درگذشت .اینجا بدون اینکه هزینه ای کرده باشیم متنو کمی رمزآلود تر و جذاب تر کردیم

بعدش تمام اعداد دنیا از 0 تا 9 ساخته شدند بالاخره هر داستانی یه چند تا عدد در مورد سن و سال و .. داره حالا اتفاقی دوتاش به هم بخره مهم نیست

بخصوص اینکه نویسنده های فانتزی میدونن خوانندگانی با ذهن پویا دارند

راستی دوس عزیز در مورد نمادها صحبت کردی راستش نمادها غیر از اینکه نماینده اثر یا عقیده خاصی هستند کارکرد مستقلی ندارند مثلا مثلث که نماد ما...ه برای درس ریاضی و خیلی چیزهای دیگه به کار میره نمی تونیم بگیم استفاده از مثلث بده چون بذات این چیزها خنثی هستند مثل چاقو اگه دست یه قاتل بیفته ممکنه باعث قتل بشه و اگه (البته نوع دیگش +وسایل جراحی)دست یه جراح بیفته ممکنه ممکنه باعث نجات جون یه نفر بشه اینجا کارکرد مهمه وگرنه چاقو بخودی خود اهمیتی نداره.دی

کمی از بحث دور شدم

باز هم تاکید دارم این اعداد صرفا اگه بکار برن ترفندی هستن برای جذاب تر و معمایی تر کردن داستان البته به شرطی اتفاقی نباشه

اتهامی به نویسندگان فانتزی میزنن بنظر من از پایه بی اساسه چون فانتزی بر پایه تخیله و قیاسش با واقعیت اشتباس

صرفا دنیای کتابهای فانتزی دنیای نویسنده کتابه و نویسنده از هر وسیله ای استفاده میکنه تا جذاب تر بشه اعداد فقط یکی از اونهاست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...