رفتن به مطلب
hobbit 2013

چرا اورک ها به دانایی الف ها نیستند؟

Recommended Posts

نارس_آرتین
در 14 دقیقه قبل، dain گفته است :

راستش این بحث باید در تاپیک خودش باشه وگرنه اسپم میشه.پیشنهاد میکنم بار دیگر سیلیماریلیون رو بخونین دوست عزیز.

من دوبار سلماریلون  رو خوندم وبه نظرم این کاری که مورگوث در مورد الف انجام داد وهمچنین کاری که ائوله در مورد دورف ها کرد هیچگونه ربطی به ایلواتار نداره تنها تفاوت ائوله رو با ملکور نشان میدهد که یکی دست به تقلید ودست کاری زد ودیگری به هنر خود بسنده کرد ودیدیم و خواندیم که دورف ها چقدر مفید واقع شدند.

ویرایش شده در توسط نارس_آرتین
اشتباه تایپی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

بنظرم انجیل رو نمیشه به دنیای تالکین(و حتی دنیای واقعی) ربط داد. من که شخصا به دخالت نکردن خداوند در دنیای واقعی اعتقاد ندارم (به قرآن اعتقاد دارم نه انجیل : یک برگ هم بدون خواست خداوند بر زمین نمیافته و ما رو لحظه ای به حال خود وا نمیگذاره) و در آردا هم...حتما باید ارو مثل زئوس صفات انسانی و غیر خدایى داشته باشه تا وجودش حس شه؟ اما در مورد دورفها...آئوله تنها هنرش ساخت چند آدمک بود و دقیقا داره دخالت ارو رو نشون میده.روح بخشیدن فقط از ارو برمیاد و ملکورم چیزی خلق نکرد فقط فاسد کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نارس_آرتین
در 17 دقیقه قبل، Nienor Niniel گفته است :

بنظرم انجیل رو نمیشه به دنیای تالکین(و حتی دنیای واقعی) ربط داد. من که شخصا به دخالت نکردن خداوند در دنیای واقعی اعتقاد ندارم (به قرآن اعتقاد دارم نه انجیل : یک برگ هم بدون خواست خداوند بر زمین نمیافته و ما رو لحظه ای به حال خود وا نمیگذاره) و در آردا هم...حتما باید ارو مثل زئوس صفات انسانی و غیر خدایى داشته باشه تا وجودش حس شه؟ اما در مورد دورفها...آئوله تنها هنرش ساخت چند آدمک بود و دقیقا داره دخالت ارو رو نشون میده.روح بخشیدن فقط از ارو برمیاد و ملکورم چیزی خلق نکرد فقط فاسد کرد.

این که من وشما به چه جیزی اعتقاد داریم به خودمون ربط داره و بهتره بحث رو به مسائل دینی نکشونیم اما ایلواتار به عنوان خالق ارادا خدای ارادا محسوب میشه وباید همون طور که خدای واقعی در مورد زمین تصمیم گرفته عمل کنه واگه نکنه دیگه به نمیشه بهش گفت خدا چون ناقص محسوب میشه که بنا به عقاید من با دقت پرفسور از جهان وشناخت درستی که از خدا داشته درست عمل کرده. اما اینکه ائوله دورف ها رو خلق کرده یا ایلواتار معلومه خوب ....ایلواتار ائوله رو به وجود اورده وائوله هم دورف ها رو اما که همه برمیگرده به ایلواتار در مورد اون برگ که شما گفتید حرفتونو قبول دارم اما  ربطی به این موضوع نداره. ایلواتار مسئول حوادث خوب یا بد ارادا نیست وتنها نظاره گره اما اگر میخواست در حوادث ارادا دخل تصرف داشته باشد از ابتدا ملکور رو به وجود نمی آورد تا ارادا از همون اول در صلح ارامش باشد.
در کل بهتره این بحث رو ادامه ندیم چونکه در سر یک سری موارد همه ما باهم اتفاق نظر داریم ویک سری موارد هم به برداشت ما از کتاب و اعتقادات وباورها و...بستگی داره که مسلما در هرشخص متفاوته

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

قصد عقیدتی کردن بحثو  ندارم.در جواب شما که قاعده یی از انجیل گفتین نظر خودمو راجع به قاعده یی که احتمالا تو آردا هست گفتم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ورونوه

نارس_ آرتین، در مورد خلقت دورف ها توی نسخه نهایی سیلماریلیون، نظر نیه نور به کتاب نزدیک تره. چون ایلوواتار میگه هدیه ی تو رو همون لحظه که ساختی پذیرفتم. یعنی همزمان که  کالبدشون رو آئوله ساخته ارو بهشون روح داده منتها بعدش آئوله رو در جریان میذاره.

ولی توی یکی از نسخه های اولیه (در راه گمشده اومده)  دورفا  "باشندگان بدون روح " هستن که آئوله ساخته و میگه که آنها صاحب مهارت خواهند بود. اما هنر نه. باور اولیه ی الف ها که میگه دورف ها پس از مرگ به سنگ بر می گردن بازمانده از همین نسخه هست.

در مورد ارو، شخصا با ناقص بودنش مشکل ندارم. خدای یه دنیای فانتزی و زاده ی ذهن یک انسان هست. لزومی نداره عدالت یا علم مطلق داشته باشه که. ولی اگه نمی تونی اینو در مورد تالکین قبول کنی، می تونی این قضیه رو در نظر بگیری که راوی سیلماریلیون دانای کل نیست. بر تمام  اونچه گذشته و خواهد آمد، اشراف نداره پس از منطق و برنامه ی  ارو هم آگاه نیست. ایلوواتار حرف هاش شبیه خدای یکتا هست. اما در شیوه ی عملش تفاوت هایی وجود داره چه در خلقت و چه در اداره ی جهان. در مورد ملکور و آئوله تفاوت در نیاتشون بود. ملکور  برای خودش بنده می خواست ولی  آئوله خودش گفت که نمی خواد خداوندگار باشه.

بحث کلا منحرف شد:دی برا هرکدوم اینا تاپیک هست.

ویرایش شده در توسط الوه
تبدیل به آئوله

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hobbit 2013

یعنی این امکان براشون وجود نداشت که دوباره خودشون رو پس از مرگ سایرون از بدی (شر) خلاص کنند مثل اورک های داستان وارکرافت که گفته شده : ارک ها توانستند بر تسخیر شیاطین و طاعونی که ذهن و روانشان را تحت تاثیر قرار داده بود پیروز شوند

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
necromancor

یکم فکرکن.مگه اورک ها همون الف های فاسد شده نیستن؟ پس اگه فاسد شدند،خوب دانایی شون هم از بین می ره دیگه.درست مثل شیری که فاسد میشه،مزه و کلا سیستمش عوض میشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...