رفتن به مطلب
torambar

The Tolkien-Zeppelin Connection

Recommended Posts

Tulkas Astaldo

مسئله تالکینی بودن یا نبودن لدزپلین حداقل برای دو سه سال مورد مناقشه من و هالباراد بوده.من به عنوان کسی که موسیقی راک رو بیشتر از متال میپسندم و بالطبع لذزپلین از خداندگاران موسیقی برایم بوده همیشه و هالباراد به عنوان کسی که موسیقی متال علی الخصوص در زیرشاخه های بلک ،دوم و دث براش اعجاب انگیز بوده.و عجیبتر اینکه من هیچگاه نتونستم لدزپلین رو یک بند تالکینی بدونم و هالباراد این تفکر رو داشت.به نظرم فضای کلی کارای لدزپلین اصلا نمیشه گفت که تم تالکینی داره در مقابل گروه هایی مثل بلایند گاردین .فرضا تم کارایی مثل"از زمانی که دوستت دارم.."،"نارنگی"،"پلکانی به بهشت" که اتفاقا تم کلی کارای زپلین هم روی همیناس به هیچ وجه تالکینی نیست.ولی در کل تشکر فراوان برای معرفی این خداوندگار موسیقی توی سایت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

مسئله تالکینی بودن یا نبودن لدزپلین حداقل برای دو سه سال مورد مناقشه من و هالباراد بوده.من به عنوان کسی که موسیقی راک رو بیشتر از متال میپسندم و بالطبع لذزپلین از خداندگاران موسیقی برایم بوده همیشه و هالباراد به عنوان کسی که موسیقی متال علی الخصوص در زیرشاخه های بلک ،دوم و دث براش اعجاب انگیز بوده.و عجیبتر اینکه من هیچگاه نتونستم لدزپلین رو یک بند تالکینی بدونم و هالباراد این تفکر رو داشت.به نظرم فضای کلی کارای لدزپلین اصلا نمیشه گفت که تم تالکینی داره در مقابل گروه هایی مثل بلایند گاردین .فرضا تم کارایی مثل"از زمانی که دوستت دارم.."،"نارنگی"،"پلکانی به بهشت" که اتفاقا تم کلی کارای زپلین هم روی همیناس به هیچ وجه تالکینی نیست.ولی در کل تشکر فراوان برای معرفی این خداوندگار موسیقی توی سایت

سبکی مثل پاور متال (که یلایند گاردین از بزرگان و تعریف کنندگان این سبک محسوب میشه) جدا از المان های این سبک که شامل جنس صداها، ریتم ها و چیز های دیگه هست، یه مشخصه ی خیلی بزرگ دیگه هم داره و اون موضوع لیریک هاست که شامل داستان های پریان، شاهزاده، اژدها، نبرد های حماسی، نبرد خیر و شر و چیزهایی توی این مایه هاست. و برای کسی که میخواد توی این سبک کار کنه، تالکین یکی از بهترین موضوعاتی هست که میتونه انتخاب کنه. کسانی که توی سایتی تالکینی مثل آردا در مورد بلایند گاردین حرف میزنن، شاید چیزی از پیچیدگی های موسیقیایی این بند و تاثیری که این بند توی دهه ی نود بر روی خیلی از بند های اروپایی گذاشت رو ندونن یا زیاد بهش اهمیت ندن. این بند از مبتکر ترین بند های زمان خودش بود و هنوزم هست. و مطمئنا هدف اعضای بند از موسیقی نواختن هم همین بوده و در کنارش، علاقه شون به تالکین رو هم اضافه کردن.

در مورد لد زپلین هم من اول متن، از خودم نوشتم که برداشت از یک اثر هنری، کاملا شخصیه. این چیزی نیست که یک نفر بیاد و تفسیرش کنه. تمام این مقاله هم یک نظر شخصی هست که بسیار دقیق و عمیق نگاشته شده. من هم لد زپلین رو یه بند تالکینی نمی دونم. (اصلا بند تالکینی بعنی چی ؟؟ ) من خودم زپلین رو به عنوان یه بند عالی میشناسم که خلاقیتش موجب به وجود امدن ژانر های زیادی در سبک راک شده. (هوی متالی هم که در دهه ی هفتاد نواخته شد، وامدار زپلین هست {و البته دیپ پرپل} البته میدونم که هوی متال اون موقع با هوی که توی دهه ی هشتاد نوخته میشه فرق داره. تا قبل از آغاز دهه ی هشتاد لد زپلین به عنوان یه بند هوی متال شناخته میشده، ولی بعدش دیگه نه). مطمئنا هم این بند مثل بلاین گاردین، هدفشون از نواختن موسیقی، همین بوده و اصلا همچین فکری نمی کنم که این بند اومده که تالکین رو تبلیغ کنه. (اصلا فکر نکنم تالکین نیازی به تبلیغ داشته باشه) ولی خب بعد از این که این رو خوندم، و یه نگاهی دوباره به Ramble on انداختم، از دیدن رد پای تالکین حتی توی بندی مثل لد زپلین ، متحیر شدم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Light king

همینه دیگه آثار تالکین بر همه اثر میگذاره , چه برسه به لد زپلین !

کلا آثار فانتزی رو که دسته بندی میکنیم , غیر از بقیه دسته ها دو دسته وجود داره :

اسطوره ای و غیر اسطوره ای

فانتزی های اسطوره ای اکثر از نماد ها و اسطوره های دنیای ما (دنیای واقعی) استفاده میکنه

در مقابل اون آثاری مثل نوشته های تالکین , ارباب حلقه ها , وجود داره که نماد های دنیاشو خودش میسازه و تقریبا ربطی به دنیای ما نداره

مثل همونی torambar گفتند

ولی با این حال او کاراکتر های داستانش را به عنوان ملت های مختلف در دنیای واقعی در نظر نگرفته بود. او می توانست سائورون را به عنوان آلمان یا آراگورن را به عنوان آمریکا در نظر گیرد ؛ ولی او نمی خواست تا داستان هایی بنوسید که ستیزه گری دنیایی که خودش در آن زندگی می کرد را بازتاب دهد.

کتاب های تالکین از پرفروش ترین کتاب های دنیا هستن و بسیار پر طرفدار هستن و مخصوصا به خاطر حال و هوای ادبی کتاب و نماد هایی که استفاده کرده , چرا از نماد هاش برای زیبا تر کردن اثرمون استفاده نکنیم ؟

مثلا مثل این :

"در تاريک ترين اعماق موردور بود

که دختري زيبا را ديدم

ولي گولوم اهریمنی بالا خزيد

او را برداشت و گريخت"

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOTH

شب دراز است

مهره هاي زمان به آهستگي در گذرند

چشمان خسته افق را مي نگرند

در انتظار درخششي در شرق

این قسمت مردانی را توصیف می کند که چگونه منتظر بودند تا تاریکی موردور، از بین برود. درخششی از سوی شرق، به رسیدن گندالف اشاره دارد که همراه با سواران روهان از شرق در طلوع صبح از راه رسید تا جریان نبرد را عوض کند.

(البته فکر کنم نویسنده اینجا یه اشتباه کوچولو کرده. اگه میخواد به نبرد پله نور اشاره کنه، گندالف با روهیریم ها نبوده و داخل شهر بوده. احتمالا با نبرد گودی هلم اشتباه کرده)

شاید منظور همون نبرد گودی هلم بوده و اشاره به این جمله گاندالف با درخشش اولین شعاع نور در پنجمین پگاه به شرق نگاه کن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

من خیلی وقته تمام آلبوها و موزیک ویدئو هاشونو دارم حتی شعرهاشونو اما فکر نمیکردم که مضمون شعرهاشون به تالکین ربط داشته باشه تازه یه سریهاشون هم توصیفاتی هستن که توی کتابهای فانتزی دیگه ای هم میان اگه این یه مطلب تایید شده از طرف خودشون بوده باشه پس کارشما و تاپیکتون قابل ستایشه . ممنون از اطلاع رسانیتون تاحالا با این دید بهشون نگاه نکرده بودم.

namarie @};-

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

من خیلی وقته تمام آلبوها و موزیک ویدئو هاشونو دارم حتی شعرهاشونو اما فکر نمیکردم که مضمون شعرهاشون به تالکین ربط داشته باشه تازه یه سریهاشون هم توصیفاتی هستن که توی کتابهای فانتزی دیگه ای هم میان اگه این یه مطلب تایید شده از طرف خودشون بوده باشه پس کارشما و تاپیکتون قابل ستایشه . ممنون از اطلاع رسانیتون تاحالا با این دید بهشون نگاه نکرده بودم.

namarie @};-

تا جایی که من اطلاع دارم هیچ وقت اعضای بند در مورد اینکه لیریک های بعضی از آهنگ های مرموز شون (!) دقیقا در مورد چی هست توضیحی ندادن یا جواب های مبهمی دادن. این بحث نمیتونه از طرف اعضای بند تایید شده باشه و فکر میکنم هر کسی میتونه برداشت خودش رو از آهنگ ها داشته باشه. من خودم درمورد چند تا از آهنگ های دیگه شون که توی این تاپیک گفته نشده هم میتونم اشارات تالکینی پیدا کنم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

تا جایی که من اطلاع دارم هیچ وقت اعضای بند در مورد اینکه لیریک های بعضی از آهنگ های مرموز شون (!) دقیقا در مورد چی هست توضیحی ندادن یا جواب های مبهمی دادن. این بحث نمیتونه از طرف اعضای بند تایید شده باشه و فکر میکنم هر کسی میتونه برداشت خودش رو از آهنگ ها داشته باشه. من خودم درمورد چند تا از آهنگ های دیگه شون که توی این تاپیک گفته نشده هم میتونم اشارات تالکینی پیدا کنم

این که نمیشه. شعرهای متال که بیشترشون مرموزن. تازه وایکینگ متال هم که بیشتر شعرهاشون درمورد دنیای فانتزیه هم رو میشه به کارای نویسنده هایی مثل تالکین ربط داد اون موقع. اینجوری نمیشه به نظرم باید خود بند هم تایید کنه که از کی الهام گرفتن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

همون طور که گفتم اعضای بند هیچ وقت در مورد کانسپت خیلی از لیریک ها هیچ چیزی رو تایید نکردن. چیزهایی که توی این تاپیک هست یه ایده هست مثل خیلی از ایده های دیگه ای که در مورد آهنگ های لدزپلین وجود داره.

مشکوک ترین چیزی که تو این قضیه هست استفاده از کلماتی مثل گولوم و اشباح حلقه هست. ممکنه اینها مستقیما به داستان های تالکین اشاره داشته باشن یا صرفا رابرت پلنت به خاطر علاقه اش به کتاب های تالکین (این یکی تایید شده!) از این کلمات استفاده کرده باشه؛ با منظوری دیگه.

من برداشت خودم از کارهای لدزپلین رو به بقیه تحمیل نمیکنم با فرض گرفتن اینکه هر کسی آزاده که برداشت خودش رو داشته باشه

پ.ن : ما داریم در مورد لدزپلین صحبت میکنیم نه بند های دیگه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
DenethorII

با سلام . عرض کنم روبرت پلنت در مورد خودش اخیرا گفته : من ذوب در آثار تالکين بودم .عنوان یه طرفدار سرسخت که آهنگ هایی که اسمش بالا اومده به گفته خودش کاملا به خاطر عشقش به تالکين نوشته شده . . فیلم هابيت رو ندیده ولی ارباب حلقه ها رو ديده و از فیلم هم بدش میاد . 

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...