رفتن به مطلب
Aslan

جهان موازی در دنیا های فانتزی

Recommended Posts

Aslan

خب الان یکم بحث از دستم خارج شده...بحث خدا که کاملا حل شد دیگه؟؟؟

البته می شه گفت حل شد

اگر نظریه جدید یا مشکل جدید دیگه ای پیش نیاد

حالا دارین در مورد اتحاد نیروهای خوب و بد بحث میکنین؟

می شه گفت هم داریم در این رابطه بحث می کنیم و هم بحث نمی کنیم

طبق نظری که لرد تولکاس دادند امکان این که خدایان دنیاهای فانتزی ( خدایان خوب مثل ارو و ... ) سر مقام یه ذره با هم نزاح کنند

و همین عامل باعث بشه دشمنانشون مثل ملکورو .... با هم متحد بشن و این جوری یه ذره کار واسه دنیاها پیچیده می شه

البته لازم به ذکر که طبق گفته های بالا می تونیم این جوری استدلال کنیم که اتحاد نیرو های خوب رونداریم ( چون خدایان در حال نزاح هستند )

اما اتحااد نیروهای بد رو داریم ( چون می خوان جهان رو برای خودشون بر دارند ) که این هم تا یه زمانی ادامه پیدا می کنه ( تا زمانی که بر دشمنانشون غلبه کنند )

خب پس اول باید دنبال اهداف مشترک باشیم...هدف مشترک چی میتونه باشه؟؟؟

فکر کنم هدف فعلا مشخصه .

خدایان خوب سر قدرت نزاح می کنند ( از هم گسیختن اتحاد خوب )

خدایان اهریمنی با هم اتحاد پیدا کردند

اما در این میان تکلیف افریده های خدایان خوب چی می شه ؟

مثلا زمانی که ارو داره با اصلان مبارزه می کنه تکلیف الف ها و انسان ها در اردا و یا پان ها و سانتور ها در نارنیا چی می شه ؟؟ اون ها کدوم جبه رو انتخاب می کنند ؟؟

و به طبع اون جادوگران هری پاتر و یا اژدها سواران کریستوفر پائولینی و ... چی کار می کنند؟

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tom Bombadil

دقیقا.همه ی نیروهای خوب دنیاهای فانتزی رو نمیتونیم منحصر تو خداهاشون بدونیم.انسانها-الف ها-جادوگرها-مایار ها-دورف ها-انت ها-و خیلی از موجودات دیگه هم هستند که ممکنه قدرت زیادی داشته باشن و خوب هم باشن.

ما اول باید محل نزاع رو تعیین کنیم(البته اگه قراره نزاعی باشه)

در این صورت همه ی موجوداتی که توی محل نزاع هستن(که طبعا باید یکی از دنیاها باشه)توی نزاع شرکت خواهند کرد....و اونوقت باید دید که بقیه چطوری خودشون رو به اونجا میرسونن...اصلا میتونن خودشون رو برسونن یا نه؟

و یا اینکه اصلا کدومشون دوست دارن توی این نزاع شرکت کنن.

و یه سوال دیگه:برنده ی خداها در نزاع سر قدرت کدوم خدا میتونه باشه؟و یا اینکه آیا خداها برای نزاع خودشون موجودات خوبشون رو هم فدا میکنند؟و یا اینکه موجودات حق انتخاب دارن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

تو دنیاهای فانتزی و یا اصولا در ادبیات ،و حتی منطق،وقتی شی ای ،کسی،چیزی،کاری نکنه یا حتی ازش تعریفی صورت نپذیره ،یعنی وجود نداره.حالا این بیس تو ادبیات فانتزی خیلی قوی تر میشه.چون در اکثر موارد در فانتزی مدرن،خداهایی که وجود دارن،از خودشون میل و علاقه نشون میدن یا حداقل وجود خودشون رو به رخ میکشن! شاید بیکار ترین خدای داستانهای فانتزی که خدا دارن همین ارو باشه!!

این بحث باعث میشه که به این نتیجه برسیم که دنیای هری پاتر حتی اگر هم که خدا داره،خدای بیکاری داره و عملا وجود نداره این شخص!

تولکاس عزیز اگه بنا رو بر این تعریف تو از بودن یا نبودن خدا بزاریم می تونیم بگیم خدای ماهم خدای منفعلی هست و کاری نمی کنه اما به نظر من کار خداوند دخالت در تک تک جزئیات دنیایی که ساخته نیست بلکه خداوند یکسری قوانین رو تعریف می کنه که دنیا بر اساس اونها به صورت خودکار عمل می کنه مثلا" تو دنیا ما یک سری قوانین درباره حرکت ونیرو وجاذبه وجود داره که بر اسا اونها سیارات وستاره ها بدون اینکه از جایی آویزون باشند توی فضا حرکت می کنند و طراحی این قوانین بطوری که همدیگر رو نقض ننکند اوج عظمت وقدرت خداونده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

من خواستم که شاید به نحوی از وارد شدن بحث به دنیای واقعی جلوگیری بکنم که نشد.(چون ورود به این مسائل تو این سایت بنا به قوانینی که خودم از عواملش بنیان گذاریش بودم :دی ممنوعه!) البته به این توجه داشته باش که منظور من در ادبیات فانتزی بود و نه دنیای واقعی.ببین تو این ادبیات،خدا کار میکنه،درواقع وارد بازی میشه و نقش افرینی میکنه.حتی میتونی اینو فرق بین خدا در دنیای واقعی و دنیای فانتزی بدونی.در نتیجه تو این مورد بحث که در مورد ادبیات فانتزیه، باید برای خدا نقش تصور کرد وگرنه اون خدا وجود نداره.به نوعی میخوام بگم که تعریفی که از خدا در ادبیات فانتزی میشه با تعریفی که اکثر مردم (مث شما) از خدا در دنیای واقعی دارن متفاوته و نمیشه این دو تا رو به جای هم به کار گرفت.

امیدوارم منظورم رو تونسته باشم بیان کنم.اگه باز هم سوالی بود ممنون میشم که در پیغام خصوصی بهم بگی که بحث خارج نشه از مسیر اصلیش.

مرسی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

در زمینه ی دنیا های موازی پیشنهاد می کنم سه گانه جان کریستوفر (گوی آتش,سرزمین تازه کشف شده و رقص اژدها از انتشارات بنفشه) رو بخونید ایده جالبی داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

با سلام

چند روز نبودم باز بحث خوابید ها :دی ( شاید مطالب تموم شد ؟؟ )

اول از جناب تولکاس شروع می کنم چون به نکته ی خیلی ظریف و مهمی اشاره کرده و اون هم تعریف خدا در جهان واقعی و جهان فانتزی

بنده اول فکر کردم که این بحث به طرف تعریف خدا پیش نمی ره و صد البته می خوام بگم که اصلا قصد من برنامه ریزی برای شروع یه خراب کاری نبوده ها :ی ( این رو گفتم شاید دوستان خیال کنند که بنده ... )

در کل در مورد خدا زیاد حرفی نمی زنم چون لرد تولکاس تمام حرف های تکمیلی رو پیرامون خدا در دنیای فانتزی و دنیای واقعی زدند

در ادامه از جناب اگاروین تقاضا دارم که از این بحثی که راه انداختند بیان بیرون چون ما تجربه های بدی از این واقعه داشتیم

به جناب تام عزیز که یک سری سوالات واقعا جالب رو طرح کردند که در ادامه ی بحث حتما باید پاسخ داده بشه و من از جناب تام می خوام تا پیشنهادات خودشون رو ارائه بدند تا ببینیم بحث کجا کشیده می شه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tom Bombadil

من محل نزاع رو سرزمین میانه انتخاب میکنم....بخاطر ویژگی های محیطیش

خب حالا موضوع اینجاست که بقیه چطوری خودشون رو میرسونن...ولی اول باید به این سوال جواب بدیم که اصلا از کجا میفهمن که قراره جنگی بشه؟؟؟؟

در مورد بقیه هم جوابی ندارم فعلا..شما بگین تا شاید تو ذهن من هم چیزی بیاد

ویرایش شده در توسط tom bombadil

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

به تام عزیز

فکر کنم سرزمین میانه مکان خوبی نباشه :دی

البته نمی شه گفت کل جنگ ها تو سرزمین میانه فقط اتفاق می افته در واقع از این حرفت می تونم این جوری نتیجه بگیرم که می گی کل دنیا ها لشکر کشی کنند به طرف سرزمین میانه که فکر کنم غیر ممکن باشه :دی

البته می شه گفت که نقشه های تمام جنگ ها از سرزمین میانه کشیده بشه چون هر چی باشه سرزمین میانه تو داشتن نژاد های مختلف خیلی کامله پس سران نژدا ها می تونند تو سرزمین میانه نقشه بکشند یا بهتر بگم سرزمین میانه محلی بشه به عنوان اتاق فکر

در مورد این که بقیه چه جوری می فهمند که قرار جنگی بشه ؟

خوب دلایل متنوعی داره :

اگه قبول کنیم که سرزمین میانه اتاق فکر نژاد های متنوع خوب سران نژاد ها می تونند از طریق گودال های ذکر شده به سرزمین های دیگه رفته و ...

در ضمن اگه جنگی به خواد شروع بشه مسلما نشانه هایی از اون رو تو دنیا ها می بینیم

پ.ن :

تام عزیز این نمی شه که تو هی سوال طرح کنی و من هم با این تفکرات اجق وجق جواب بدم شما هم یه ذره کمک کن دیگه :دی

در مورد بقیه سوالا ها هم ببینم شما چی نظر می دی :دی ( هی من به تو پاس بدم هی تو به من )

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tar-Isilmo

ببینید، ما یک جنگ بزرگ بیشتر نخواهیم داشت.

بعد از اینکه کسانی که در این دنیا ها زندگی میکنند بفهمند که میتونن به دنیا های دیگه برن، در صدد حمله بر خواهند آمد. یعنی چی؟ یعنی اگر ملکور بدونه میشه سرزمین دیگه ای رو داشته باشه به نارنیا میره...در نتیجه، توی هر کدوم از این سرزمین ها جنگی خواهد شد...

در نهایت، همه با هم در یک سرزمین میجنگند و این جنگ، نبر خیر و شر هست. تعیین کننده ترین نبرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tom Bombadil

خب این تاپیک هم به خواب رفته!!!!

ببینید:

اول باید مشخص کنیم که این عنوان مورد بحث ما یعنی "جهان موازی در دنیا های فانتزی"

1.یه فرضیه ست؟یعنی میخوایم با چیزایی که تو دنیاهای فانتزی خوندیم وجود این موازی بودن رو توجیه کنیم؟

2.یا اینکه دوس داریم یه همچین چیزی رو بوجود بیاریم و بعبارتی یه ارتباط بین دنیاهای فانتزی ذهنمون بوجود بیاریم!

اگه مورد اوله که باید بگم نتیجه همینی میشه که میبینید.چون قاعدتا نمیتونیم همه چی رو توجیه کنیم.مثلا همون بحث جنگ که کجا قراره اتفاق بیفته و قس علی هذا

ولی اگه مورد دومه که جای کار زیادی داری.یعنی باید خودمون یه جاهایی رو پایه ریزی کنیم.و اون یعنی اینکه مثل یه داستان نویس یه چیزایی رو قبول کنیم و بعدش در مورد نتایج و پیامداش صحبت کنیم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

باز این تاپیک جالب !

به تام عزیز که واقعا خوشم میاد که عین خودم دوست داره قبر های کهنه رو دوباره بشکافه :دی

در واقع به نظر من هر دو گزینه ی ممکن است !

1.یه فرضیه ست؟یعنی میخوایم با چیزایی که تو دنیاهای فانتزی خوندیم وجود این موازی بودن رو توجیه کنیم؟

به قولی هر فرضیه ای باید یه روز اثبات بشه و اگر هم اون فرضیه غلط بشه بلاخره باعث می شه که نتایج جالب دیگه ای رو به ما بده

اگه ما بیایم ریشه ی داستان های فانتزی رو و نگاه کنیم و اون ها رو دسته بندی کنیم می تونیم به نتایج جالبی دست پیدا کنیم

می خوام این رو بگم که اگه ریشه ی داستان ها رو نگاه کنیم می بینیم که داستان ها از یه ریشه ی مشابه درست شده اند

سرزمین میانه در لوتر و نارنیا تا حدودی شبیه به داستان های اسکاندیناویه و یا پرسی جکسون شبیه به داستان های کلاسیک یونانیه و ...

اگه قبول کنیم که ریشه ی این داستان ها یکی باشه پس می تونیم این دنیاها رو به هم ربط بدیم !

اما در این میان که چرا این دنیاها رو با هم می خواهیم ربط بط بدیم این جا دو حالت کلی می شه واسش در نظر گرفت :

1- گزینه ی اول همونی که تو بهش اشاره کردی ؟

2.یا اینکه دوس داریم یه همچین چیزی رو بوجود بیاریم و بعبارتی یه ارتباط بین دنیاهای فانتزی ذهنمون بوجود بیاریم!

2- گزینه ی دوم با از فرض من نشات می گیره !

من اول تاپیک گفتم نظریه ی جدیدی تو فیزیک نوین است که می گه جهان های دیگه ای موازی با این جهانی که ما داریم در مورد زندگی می کنیم وجود داره حالا این نظریه رو میاریم تو دنیای فانتزی اگه این فرض رو هم قبول کنیم پس باید سرزمین میانه جهانی موازی با جهان نارنیا باشه و ...

اگه مورد اوله که باید بگم نتیجه همینی میشه که میبینید.چون قاعدتا نمیتونیم همه چی رو توجیه کنیم.

چی رو می خواهیم توجیه کنیم ؟؟

تا جایی که من یادم فعلا جنگ بزرگ در میون بود که بحث همین ا نیمه کاره رها شد !

و در مورد جنگ می شه این نظریه رو داد که اگه جنگی در بگیره بین خدایان خوب اون وقت شخصیت های منفی رها می شن و ظلم همه جا رو فرا می گره در ایم میان که جهان در ظلمت به سر می بره می تنه یک شخص یا یک روه این جهان رو به روشنی ببرند و ...

ولی اگه مورد دومه که جای کار زیادی داری.یعنی باید خودمون یه جاهایی رو پایه ریزی کنیم.

به نظر منم این کار انجام نشدنیه !

چون باید طبق اصل داستان قضیه رو پیش ببریم و بر اساس گذشته داستان رو جلو ببریم !

فکر کن تو جهان واقعی وجود جهانی دیگه اثبات شده الان سیاستمداران چگونه عمل می کنند ؟؟

آیا کسی این ها رو بازی می ده یا طرح ریزی می کنه ؟؟

ویرایش شده در توسط Aslan

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

یه نقشه جالبی امروز دیدم، نظر شما درباره این چیه من که هیچ جوری نمی تونم بفهممش.

post-1628-0-22266100-1329754623_thumb.jp

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tom Bombadil

یه نقشه جالبی امروز دیدم، نظر شما درباره این چیه من که هیچ جوری نمی تونم بفهممش.

post-1628-0-22266100-1329754623_thumb.jp

منم چیزی حالیم نشد.ولی فک کنم سازندشم چیزی حالیش نبوده:دی

احساس میکنم طرف یه تعداد کتاب خونده...بعد واسه اینکه یادش نره اونا رو به هم چسبونده

در کل خیلی ناقصه...مثلا نارنیاشو نگاه کن...فقط اومده کمد رو علامت زده..آرکن لند و کایرپاراول اصلا نیستند.یا نقشه سرزمین میانه خودمون!!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

فک نکنم بشه نبرد بین خداها (دقیقترش نماینده های اونهاست) رو نوشت چون اصلا قدرت هاشون باهم نمی خونه مثلا اصلان میتونه با یه کلمه یه دنیا رو نابود کنه (مثل جیدیس) در حالی که والار از قدرت های جادویی کمی برخوردار هستند ویا اگر هم قدرت جادویی دارند از آن کم استفاده می کنند(به طور مثال اورومه سوار اسب می شه)

اما یه ایده برای این قضیه ی جهان های موازی دارم:

ملکور فرار میکنه و به دنیاهای دیگه می ره تا بقیه والار نتونن پیداش کنن ارو هم یه نفر (یا یه گروه) می فرسته به دنبال اون تا قبل از این که تو دنیا های دیگه خراب کاری کنه جلوشو بگیره آخرش رو هم می تونیم وصل کنیم به داگور داگورات

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

من میگم بهتره زیاد به دنیای تالکین پر و بال ندیم تا اینجوری به جانب داری متهم نشیم :-?

نقشه خوبی بود و طراحش حداقل خلاقیت این کار رو داشته ، لازم نیست حتما همه دنیا ها ی فانتزی رو دخیل کنیم ، میتونیم اون هایی که به آردا نزدیکتر اند ، مثل دنیای نغمه یخ و آتش رو وارد داستان کنیم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

در مورد نقشه :

نقشه ی جالبی بود !

از کجا آوردیش ؟؟

پیرامون این که چه دنیاهایی باید وارد این جنگ بشن به نظر من اون دنیاهایی که واقعا مستحق ورود به جنگ رو داشته باشند مثل :

1- سرزمین میانه

2- نارنیا

3- وارکرافت

4- دنیای کریستوفرپائولینی

5- هری پاتر

6- نغمه یخ و آتش

فعلا همین ها یادم بود اگه دنیای فانتزی حماسه ای دیگه هم هست شما اضافه کنید !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

من میگم بهتره زیاد به دنیای تالکین پر و بال ندیم تا اینجوری به جانب داری متهم نشیم :-?

ببخشید متوجه منظورت نشدم ولی فکر کنم ما طرفداران تالکین هستیم و باید به دنیای تالکین پر و بال بدیم

به اصلان: نقشه رو من از گوگل پیدا کردم و اسم سایت طراحش رو خود نقشه نوشته شده

لطفا در مورد اینکه نبرد بین خداها (با توجه به متفاوت بودن توانایی های اونها) امکان پذیر هست یا نه نظرتون رو بگید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

خب در این که ما طرفدار تالکین هستیم شکی نیست ، اما اگه قراره یه پل مشترک بین همه دنیاهای فانتزی بزنیم ، بهتره عدالت داشته باشیم تا طرفدارای فانتزی های دیگه ، جذب این کار بشن .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

خوب عدالت که خوبه و من هم قبول داریم باید عادل باشیم ولی دلیلی که پیشنهاد می کنم بیس اصلی داستان بر اساس کارهای تالکین باشه اینه که هم به نظرم کاملترین دنیا رو داره هم بهتر از بقیه دنیا ها میشناسیمش

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
رضائی.استل

به نظر من بگردیم همونهایی رو که جنبه ی حماسی و ظرفیت بیشتری برای جنگهای حماسی دارن پیدا کنیم و بگنجونیم توی این ایده مون.با نظر آگارواین هم کاملا موافقم.من همه جوره در مورد خلق و تداوم این داستان پایه ام. :-?

مثلا موریا به عنوان مکانی که ملکور مدتی توی اون مخفی شده و دروازه هاشو بسته و برای خودش قدرت و نیرو جمع میکنه تا دنیا رو نابود کنه, یکی از مکانهای دنج سرزمین میانه برای مبارزه هستش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

به نظر من و با اجازه ی مهدی و سایر مدیران این قسمت رو تبدیل کنیم به تاپیکی با مضمون ایفای نقش ( اگه بشه اسمش رو ایفای نقش بزاری )

و در ادامه تو این تاپیک جنگی رو بین دنیاهای فانتزی - حماسی انجام بدیم

اگه دوستان موافق هستند بسم ا...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

خیلی پیشنهاد خوبیه اصلان جان ولی فکر کنم اگه بجای ایفای نقش یه داستان گروهی باشه خیلی بهتر بشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

من مخالفم.این تاپیک جای رول پلیینگ بازی نیست.یه بحث نسبتا خوب درگیرانه رو شروع کردید و بهتره به همین صورت باقی بمونه.

این جو رول پلیینگ همون موقع که اون تاپیک کذایی هم در سایت زده شده بود، جو های زیادی رو با خودش ایجاد کرد که زود خاموش شد البته.من توصیه نمیکنم به رول پلی اما اگه میخواید اینکارو هم بکنید در تاپیک جداگونه ای به این بازی بپردازید.بحث های جدی ترتون رو اینجا بکنید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

با کمال احترام باید بگم که به نظرم تولکاس عزیز اشتباه می کنی چون در واقع این چیزی که تا اینجا در موردش بحث شده چیزی جز یه فن فیکشن نیست و به نظرم این بحث پتانسیل اینو داره که یه داستان خوب از توش در بیاد و فکر می کنم تو یه داستان بهتر از این جور بحث ها بشه ایده هایی رو در مورد جهان های موازی مطرح کرد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

من با تولکاس موافقم. بذارید این بحث همینجوری بمونه و برای رول پلیینگ یه تاپیک جدید بزنید.

به آگارواین:

موقعی که تاپیک زده شد قرار نبود به سمت فن فیکشن بره. بیشتر روی فرضیه بحث میشد که بحثهای تقریبا خوبی هم بود.

یه نکته دیگه اینکه فن فیکشن با رول پلیینگ خیلی فرق داره. رول پلیینگ تقریبا بداهه گوییه و داستان مشخصی نداره و همینطوری جلو میره و لزوما ارزش ادبی بالایی نداره. اما توی فن فیکشن سعی میشه تا قواعد نویسندگی توش رعایت بشه، تعداد نویسندگان هم محدودتره و همین باعث میشه که داستان این شاخه و اون شاخه نشه.

من و تولکاس نمیگیم که در این مورد رول پلیینگ نسازید! میتونید توی تاپیک جدید این کار رو انجام بدید. ما نمیخوایم این تاپیک خوب دچار انحراف از مسیر اصلیش بشه.

یه تاپیک توی بخش "مربوط به طرفداران" بزنید و کار رو شروع کنید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...