رفتن به مطلب

Recommended Posts

*فئانور*

من به عنوان یکی از طرفدارای اثار الکین و کسی که میخواد برای لذت بردن از داستان های استاد تالکین اثارشو بخونه میگم نباید این مسائلو با داستان ها قاطی کرد(برای لذت یشتر از داستان ها).این که استاد چه فکری داشته یا چه منظوری داشته از این نمادها که شما میگید به خودشون مربوط بوده.

البته این موضوعی که مطرح کردید جای بحث داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

اهم اهم!

من علاقه ی زیادی به اینجور بحثا ندارم! فقط میگم...

ذهن انسان اگه بخواد میتونه به طرز خیلی تحیر آوری چیزارو به همدیگه ربط بده و استدلال های زیادی روشون بکنه

این بحث ها بار ها و بار ها همه جا برای بیشتر داستان ها اتفاق افتاده

من میتونم به شما جور دیگری که به نظر خودم هم منطقی میاد مثل خیلی از متنا که تو اینترنت میبینم و تاسف میخورم، بگم ارباب حلقه ها یم داستان آخر الزمانیه یا اینجور خزولات!!

درسته تالکین در دوران جنگ جهانی زندگی کرده و حتی سرباز جنگ بوده .. و کاملا مسلمه که این وقایع تو تفکرات و داستان های تالکین هم تاثیر میزاره و از ابن جهت بحثی که مطرح شده بسیار جالب و قابل تامل هست. اما اینکه میگین میناس تریت همون پاریسه و آراگورن نمیدونم یه ژنرال فرانسوی .. با این به شدت مخالفم!

بیشتر ما باید اگر، اگر میخوایم بحث کنیم تاثیر جنگ بر افکار استاد رو مشاهده کنیم و سعی کنیم درکشون کنیم نه اینکه بیایم یه چنتا شباهت از اینور اونور داستان پیدا کنیم و بگیم استاد فلان چیزو از فلان اتفاق یا شخصیت الهام گرفته

مسلما الهام گرفته! نه اینجوزی! بلکه در درون مایه ی داستان ها.. جنگ تاثیر داشته بر افکار تالکین نه اینکه تالکین داستانشو از جنگ جهانی گرفته باشه!!

ارباب حلقه ها دنباله ی داستان عظیم این جهان در دوران سومه ..

بهتره اگر واقعا میخواین رو این قضیه بحث کنیم داستان دوران اول و دوم رو هم بخونیم و به جای ارتباط دادن مسایل به همدیگه سعی کنیم درون مایه داستان ها و اعتقادات و افکار تالکین رو درک کنیم و تاثیرات جنگ رو در اون ها جستجو کنین!

ویرایش شده در توسط NobleLord

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The secret wizard

انسان میتونه از محیط اطراف خودش خیلی چیزا رو الهام بگیره و مطمئنا بی تاثیر نیست اما تالکین هم زیاد نماد گرا و تقلید کننده نبوده که بخواد رویداد های جنگ جهانی یه جور وارد داستان کنه.

ویرایش شده در توسط The secret wizard

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

در این که وقایع و اتفاقات زندگی خود نویسنده می تونه در شکل گیری فضای حاکم بر داستان هاش نقش داشته باشه بحثی نیست.اما دوست عزیز ما که این تاپیک رو افتتاح کردن به شیوه ی خیلی عینی و واضح چیز هایی رو به هم مرتبط دونستن.البته اشکالی هم نداره که بگیم فلان شهر نماد فلان شهر آردائیه یا این شخص برگرفته از فلانیه و این جور حرفا!ولی خیلی راحت هم میشه نقضشون کرد.برای مثال همین شهر پاریس که شما بهشون اشاره کردید توسط ارتش نازی فتح شد(در واقع کل فرانسه به دست آلمان افتاد)ولی این در مورد شهر سفید صادق نیست. با اون جمله آخرتون بیش از همه موافقم که با داشتن یک سری شباهت ها قطعا نمیشه نتیجه گرفت.با این وجود جای بحث وجود داره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

کاملا با نظر دوستان موافقم اما من گفتم رد پا و اگه به جمله آخرم توجه کرده باشید: "البته شباهت خیلی ازین موارد به حوادث داستان تصادفیه و نمیشه ازش نتیجه گرفت اما رد کردن تاثیر حوادث دورو بر نویسنده توی اثر هم درست نیست". من نگفتم تالکین از اتفاقات جنگ کپی برداری کرده من فقط چند تا از حوادث مهم جنگ جهانی دوم اسم بردم که میتونه توی داستان تاثیر داشته باشه یا حتی میتونیم تاثیر خیلی زیاد اساطیر اسکاندیناوی رو تو داستان های تالکین حس کنیم اما منم به شدت با دوستان موافقم که نباید توی این داستان زیبا دنبال اغراض سیاسی و توهم توطئه باشیم همینطور که فین گولفین گفت.

برای مثال باورتون میشه که یه عده حلقه رو به فرا***ری نسبت میدن31.gif

"تنها هدف من از این تاپیک بردن شما دوستان به اتاق کار تالکین بود همینطور که تالکین ما رو به کلبه با صفای یه هابیت برد"31.gif21.gif

در ضمن این تاپیک شاهکار31.gif اولین تاپیک من تو سایته36.gif هورااااا24.gif

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

اینکه تالکین از اساطیر اسکاندیناوی تاثیر گرفته کاملا سخن درست و بجایی ه!

و اینکه جنگ هم رو داستان تاثیر گذاشته هم حرف درستیه

اما من میگم جنگ تاثیر گذاشته . رو عقاید رو "احساسات" و رو خلق و خوی تالکین ! مهم ترینشون فککنم تاثیریه که جنگ رو احساساتش گذاشته

من فقط با این حرف ها که میگین آراگورن نشانه ی فلان ژنرال و شهر سفید نشانه ی فلان شهر در دوران جنگه مخالفم

جنگ میتونه تو کلیت داستان تو اون احساسات یا عقایدی که تو دل داستان نهفته تاثیر بزاره

مثلا اون صحنه که فارامیر با شهر وداع میکنه و به اوزگلیات میتازه واقعا صحنه احساسی ایه که توش میشه انعکتس جنگ ها و کلا بدیدها و تاریکی های دنیارو دید...

شعر مری سرشار از امید در میان جنگ و تاریکیه..

اون دیالوگ بین گندالف و مری که از مرگ حرف میزنن انعکاس عقاید و احساسات تالکین درمورد دنیای فانی و مرگه...

اینا همه وقتی میتونن اینجوری به وجود بیان که چیزی در ذهن و قلب نویسنده باشه

داستان عاطفی برن و لوتین نمیتونست اونجوری در اوج شکوه و زیبایی شکل بگیره درحالیکه تالکین لوتینی تو زندگیش ندا‌شت که عاشقش باشه

همونطور که عشق به همسرش تو داستان ها تاثیر گذاشته (اینو میگم چون خودش ابرازش کرده) مسلما محیط اطراف وضعیت مالی و زندگی خانوادگی و تحصیلات و جنگ ها هم رو داستان تاثیر داشته

از اونجا که اطلاعات خوبی درمورد جنگ جهانی ندارم بحثی رو پیش.نمیکشم ... اینارو گفتم که نظرمو در مورد اون حرفاتون روشن کرده باشم

ببخشید طولانی شد..

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

در مورد شهرها و سرزمین ها چون نقشه خطه میانی از اطلاعات کتاب کشیده شده میشه این انطباق رو بین کشورهای اروپایی و نقشه خطه میانی دید.

فقط کافی نقشه اروپا و خطه میانی رو روی هم گذاشت این مسئله نمیتونه اونقدرام تصادفی باشه.39.gif

map-of-europe.gifMiddle_Earth_Map.jpg

ویرایش شده در توسط Joker
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
K I N G

Mordor کجا میشه اونوقت؟ [-(

ویرایش شده در توسط King Aragorn Elessar

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

من که هرچی نگاه کردم شباهت خاصیب بین این دو نیافتن که درباره شانسی بودنشم بشینم فکر کنم!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

Mordor کجا میشه اونوقت؟ [-(

آلمان دیگه14.gif

جالبه که حتی کوه های مه آلودم تقریبا جاییه که رشته کوه های آلپ قرار داره39.gif.

سپاهیم که از جنوب میاد (لشگر فیل سوارا) سیاه پوست و افریقایی تصور شده(توی فیلمم همین طوره).

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

این نقشه رو هرجوری بچرخونی و تغییر اندازه بدی روی اون نقشه قرار نمیگیره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

چرا شایر سمت شمال غربی نقشه ست مثل انگلیس یا چرا از شمال غرب تا جنوب نقشه رو دریا گرفته مثل اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه39.gif

موردر و گاندور هممرز و تو سمت جنوب شرقی شایر هستن درست مثل آلمان و فرانسه که هممرز و تو سمت جنوب شرقی انگلستانه39.gif

زبان مشترک بین انسانها الفا ودورفا چیه39.gif

آقا یکی جواب بده

این نقشه رو هرجوری بچرخونی و تغییر اندازه بدی روی اون نقشه قرار نمیگیره

این باره دومه که میگم منکه نگفتم کپی برابر اصله شما به جهت ها نگاه کن

ویرایش شده در توسط الوه
تصحیح شکل نوشتار

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

چرا شایر سمت شمال غربی نقشه ست مثل انگلیس یا چرا از شمال غرب تا جنوب نقشه رو دریا گرفته مثل اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه39.gif

موردر و گاندور هممرز و تو سمت جنوب شرقی شایر هستن درست مثل آلمان و فرانسه که هممرز و تو سمت جنوب شرقی انگلستانه39.gif

زبان مشترک بین انسانها الفا ودورفا چیه39.gif

آقا یکی جواب بده

این باره دومه که میگم منکه نگفتم کپی برابر اصله شما به جهت ها نگاه کن

ایور اونور رو دریا فراگرفته چون در دنیای تالکین کلهم آردا میون دریا قرار داره!!

اینا باهم هم مرز اند چون همیشه مرزی بین یک سپاه و سپاه دیگر وجود داره [-(

الف ها و انسان ها و دورف ها زبان مشترک خاصی ندارن اما فکر کنم زبان سینداری زبان غالب در سرزمین میانست

موردور در شرق قرار داره چون براش بهترین مکان بوده!

کلا من به جر اینکه از شرق حمله میشه شباهت دیگری نمی یابم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

آقا بلاخره با تاثیر جنگ جهانی موافقید یا مخالف14.gif اگه موافقید دلیل بیارید اگه مخالفید دلیل بیارید مثل من

ببنید اگه میخواید فضای داستانو فانتزی و خیالی ببینید نمیشه تو این موضوع بحث کرد بهتره احساسات آردایی رو کنار بزارید و منطقی به قضیه نگاه کنید

نترسید نه واسه داستان اتفاقی میفته نه شما21.gif

این غرب گوربه گور شده کجاست که هر وقت جناب سایرون میخواد یه حرکتب بکنه و یه لشگری بکشه این الفای شجاع ودلاور میدوئن میرن اونجا19.gif

بزار ببینم غرب اروپا کجاست39.gif

دانستنیها: جالبه که خیلی از مردم اروپا زمان جنگ مهاجرت کردن رفتن امریکا39.gif

مردان شمال که توی سیلمالریون و ارباب حلقه ها ازشون حرف میزنن کین؟

توی تاپیکای اول به این اشاره کردم که تالکین از اساطیر اسکاندیناوی خیلی تاثیر گرفته. در واقع توی تاریخ باستان انگلیس از واکینگها که ساکن اصلی کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد و نروژ بودند با نام مردان شمالی یاد شده39.gif

ویرایش شده در توسط الوه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

مردان شمال که توی سیلمالریون و ارباب حلقه ها ازشون حرف میزنن کین؟

توی تاپیکای اول به این اشاره کردم که تالکین از اساطیر اسکاندیناوی خیلی تاثیر گرفته. در واقع توی تاریخ باستان انگلیس از واکینگها که ساکن اصلی کشورهای اسکاندیناوی مثل سوئد و نروژ بودند با نام مردان شمالی یاد شده39.gif

توی سیلماریلیون اضولا مردان شمال نداریم! یه امپراطوری شمال داریم که میشه موگوث [-(

توی دوران سوم هم منظور امپراطوری آرنور هست

خوب الان دقیقا .. که چی!؟

تو همه ی داستان ها مردمان شمال و جنوب و شرق و غرب داریم ! که چی!؟

اساطیر اسکاندیناوی یه چیزای خیلی بزرگین که خیلی از افسانه ها ازش تاثیر گرفتن ... ینی تو همشون مردمی که تو شمال زمین ها زندگی میکنن ربطی به جنگ جهانی دارن؟!

فکر نکینم استدلال منطقی باشه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

الوه خیلی ممنون که کاره منو آسون کردی میخواستم منم بیام بگم یه سری از مسائلی که گفتی رو که خودت زحمتشو کشیدی.

نمیدونم چرا ما نمیتونیم مسائل رو همونجوری که هستن بپذیریم . آثار استاد بیشتر از جنگ اول منشا گرفته تا مسابقه اتمی و عملیات های چریکی جنگ دوم جهانی.

فقط کافیه اینهارو با تاثیراتی که استاد از ادبیات اسکاندیناوی و اساطیر باستان اروپا گرفته در کنار تجربه حضورش در جنگ اول بزاریم و تمام.

اما اخلاق بدی که داریم ما ، متاسفانه به همه چیز جنبه راز آلود و کارآگاهی میدیم و میپیچونیم مسائل رو به هم.

سعی کنیم مسائل رو به هم نپیچونیم و یک سری مسائل رو همونطور که هست بپذیریم و لذت ببریم ازشون.

ویرایش شده در توسط توروندور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

الوه خیلی ممنون که کاره منو آسون کردی میخواستم منم بیام بگم یه سری از مسائلی که گفتی رو که خودت زحمتشو کشیدی.

نمیدونم چرا ما نمیتونیم مسائل رو همونجوری که هستن بپذیریم . آثار استاد بیشتر از جنگ اول منشا گرفته تا مسابقه اتمی و عملیات های چریکی جنگ دوم جهانی.

فقط کافیه اینهارو با تاثیراتی که استاد از ادبیات اسکاندیناوی و اساطیر باستان اروپا گرفته در کنار تجربه حضورش در جنگ اول بزاریم و تمام.

اما اخلاق بدی که داریم ما ، متاسفانه به همه چیز جنبه راز آلود و کارآگاهی میدیم و میپیچونیم مسائل رو به هم.

سعی کنیم مسائل رو به هم نپیچونیم و یک سری مسائل رو همونطور که هست بپذیریم و لذت ببریم ازشون.

دوست عزیز خوشحالم که توی بحث شرکت کردی حداقل تو اومدی با دید منطقی به مسئله نگاه کردی و مسئله ی جنگ جهانی اول رو مطرح کردی چون همه دوستانی که قبل از تو توی بحث بودن یه جورایی منکر قضیه بودن منم موافقم که بعضی از اتفاقات خیلی از بحث دورن اما خیلیاشون مطابقت دارن مشکل ایجاست که خیلی از دوستان نمیخوان جز با دید فانتزی وتخیلی به داستان (ارباب حلقه ها)نگاه کنن.شاید میترسن از شیرینی اثر کم بشه اما باید بدونیم در مورد اثار بزرگ مثل هملت و حتی شاهنامه اینجور بحثا شده و میشه به هر حال هر افسانه ای یه ریشه ی تاریخی داره.

اما در مورد جنگ جهانی اول فکر میکنم خیلی زود نتیجه گرفتی نمیگم اشتباهه اما باید براش شواهد و دلیل بیاری لطفا بحث رو ادامه بده.

در مورد سیلمالریون این اشتباهم رو اصلاح کنم این اصطلاح مردان شمالی مربوط به دیالوگ گرادریل تو فیلم هابیته اما در مورد واکینگها من اون جمله گفتم تا یک مثال از جریان تاریخ تو اثار تالکینو ذکر کنم. مردم انگلستان در دوران واکینگها این دعا رو در مراسم مذهبی میخوندن:"خداوندا ما را از خشم مردان شمالی حفظ کن"

درست که این تاپیک در مورد اثر جنگ جهانی تو داستان ارباب حلقه هاست اما میتونیم در مورد سایر تاثیرات تاریخی هم بحث بکنیم اما از دوستان میخوام صبور باشین و نظراتشون رو ذکر بکنن تا در موردش بحث کنیم دوست دارم از بحث نتیجه حاصل بشه نه کدورت.

ویرایش شده در توسط Joker

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

شواهد من گفته های خود استاد و یکی از دوستانشون هست که میگن مباحثی مثل مرگ برومیر نبرد هلمز دیپ و نبرد های پله نور و دروازه موردور کاملا از عملیات ها و اتفاقاتی که براشون توی جنگ افتاده منشا گرفته.

تاثیر ادبیات اساطیری هم که جای بحث و ارائه شواهد نداره. از علاقه استاد به ترجمه بیوولف معلومه قضیه.

ویرایش شده در توسط توروندور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

وقت و تصمیم شرکت توی این تاپیک رو نداشتم اما واقعا لازم شد!

این تاپیک وقتی شکل موثر و پویا به خودش میگیره که درونش حقایق بررسی بشه، اطلاعات موثق از دنیای تالکین ذکر بشه و همینطور انسجام داشته باشه، من یه کاربرم و وقتی میبینم اطلاعات اشتباه وجود داره، بعضی مطالب بدون دقت پرداخته شده، موضوع مشخصی وجود نداره و خیلی پراکنده هست دیگه اونقدر رغبت نمیکنم توی بحث شرکت کنم و تاپیک میمیره! مثلا شما گفتید:

شما اگه تحقیق کرده بودید به حرف خودِ تالکین توی نامه ی شماره 186 میرسیدید که گفته: Of course my story is not an allegory of Atomic power, but of Power (exerted for domination)

شخصا هیچ ارتباطی نمیبینم، این مثل اینه که هر عملیات Snatch & Grab که توی دنیا انجام شده رو باید الهام بخش کار ایسیلدور در نجات نهال (شکوفه؟ میوه؟ شاخه؟ یادم نیست :وی) درخت سفید بدونیم! :وی

یا گفتید

خیلی هم خوب! ضمیمه ی بازگشت شاه رو که حتما خوندید؟ اینجا هم در موردش بحث شده: https://arda.ir/forum...indpost&p=53652

یا مثلا این:

وات؟ دنه تور کِی با سائورون صلح کرد؟ درسته بین دنه تور و تورونگیل (اراگورن) اصطکاک بود اما آراگون قبل از رسیدن دنه تور به کرسی کارگزاری اونجا رو به میل خودش ترک میکنه و هیچ تبعیدی هم در کار نبوده

دانستنیها: جالب تر اینه که الف ها، انسان ها و دورف ها بعد از نبرد خشم و به زیر آب رفتن تدریجی بلریاند (که اون نبرد واقعه ی بسیار نزدیک تری هم هست) به شرق یعنی سرزمین میانه مهاجرت کردن.

مردان شمال اونقدر توی سیلماریلیون نقشی ندارن. حتی به نظرم 10بار هم اسمشون برده نمیشه... درهرحال اینجا جای بحث در مورد الهامات دیگه ی تالکین نیست و اونها رو در تاپیک خودشون لطفا پیگیری کنید تا مباحث قاطی نشن؛ مثلا:

https://arda.ir/forum...p?showtopic=892

https://arda.ir/forum...?showtopic=1554

https://arda.ir/forum...p?showtopic=754

https://arda.ir/forum...?showtopic=1042

و دیگر بحث هایی که به طور پراکنده در تاپیک های دیگه شکل گرفته بوده...

من منکر الهامات یا تاثیرات نیستم، اما اینجور که تاپیک داره پیش میره و سعی بشه به زور! بعضی قسمت ها رو روی هم منطبق کرد و بگیم اینها کپی فلان چیز هستن خب نه شکل خوبی داره و نه تولید محتوایی داره و هیچ تفاوتی بین کار اون کسایی که مباحث فرا***ری رو به تالکین نسبت میدن با این کار وجود نداره، کانسپت همونه و فقط موضوع عوض شده، این نوع تفکر کردن و دنبال کردن چیز مناسبی نیست، به انتهای مناسبی هم ختم نمیشه. موضوع رو اونطور که تور گفت مثلا میشه پیش برد و به نتایج جالبی هم رسید، اما به این صورت... دیگه حرفی ندارم!

الوه عزیز این بار سومه. من نمیگم تالکین تاریخو کپی برابر اصل کرده اما بعضی وقایع تاریخی اونقدر بزرگن که به افسانه ها راه پیدا کنن تنها خواهش من اینکه تک بعدی به قضیه نگاه نکنیم اگه ایجوری باشه داستان ارباب حلقه ها به یه داستان سیاه سفید و خیر شر معمولی تبدیل میشه اگه ایطوری باشه ما باید الفا رو خوب بدونیم چون خوش قیافن یا اورکا رو بد بدونیم چون زشتن.

سعی کنین خودتونو تو اتاق کار تالکین مجسم کنین وقتی خبر فتح برلین بهش میرسه اینجوری شاید دید بهتری پیدا کنیم.

من نظر قطعی در مورد این تاثیرات ندارم شاید آخر بحث به این نتیجه برسم که تاریخ توی آثار تالکین هیچ تاثیری نداشته اما الان زوده.

شواهد من گفته های خود استاد و یکی از دوستانشون هست که میگن مباحثی مثل مرگ برومیر نبرد هلمز دیپ و نبرد های پله نور و دروازه موردور کاملا از عملیات ها و اتفاقاتی که براشون توی جنگ افتاده منشا گرفته.

تاثیر ادبیات اساطیری هم که جای بحث و ارائه شواهد نداره. از علاقه استاد به ترجمه بیوولف معلومه قضیه.

آفرین این شد یه دلیل منطقی اگه موارد دیگه ای به ذهنت میرسه با دلیل ذکر کن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

من بارها توی چندین تاپیک این جمله رو یادآور شدم. بازم تکرارش میکنم:

"بررسی زندگینامه ی یک نویسنده برای شناخت آثار او، رهیافتی به تمامی بیهوده و اشتباه است."

استاد تالکین ازین صریح تر نمیتونسته از برداشتهای غلطی که ممکن بوده درآینده از افسانه اش بشه، اونا رو مصون بداره.

درسته که در کل جنگ محرک استاد بوده. اما فقط محرک بوده... .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Joker

در ضمن این تاپیک بازی برد و باخت نیست که هرکی نظرشو ثابت کرد برنده بشه.

هدف اصلی تاپیک عادت کردن به دید نو هستش: چشمها باید شست جور دیگر باید دید.31.gif

من بارها توی چندین تاپیک این جمله رو یادآور شدم. بازم تکرارش میکنم:

"بررسی زندگینامه ی یک نویسنده برای شناخت آثار او، رهیافتی به تمامی بیهوده و اشتباه است."

استاد تالکین ازین صریح تر نمیتونسته از برداشتهای غلطی که ممکن بوده درآینده از افسانه اش بشه، اونا رو مصون بداره.

درسته که در کل جنگ محرک استاد بوده. اما فقط محرک بوده... .

مطمعنا منظور تالکین از این جمله این نبوده که کتاباش آیه قرآنه و نمیشه در مورد بحث کرد. برداشت یه شخص مربوط به خودشه درست یا غلط نداره من میتونم جوری از کارتون تام و جری برداشت کنم که بشینم زار زار گریه کنم اما کی میتونه بگه برداشت من اشتباهه.

دوست عزیز شما نظر خودتو بگو نیازی نیست نظر دیگرانو نقل قول کنی.

ویرایش شده در توسط Joker

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

لوبلیا جان شما کاملا درست میگی . من هم بارها جاهای مختلف گفتم که جنگ و یا دیگر رویداد ها فقط تاثیر داشته بر روند این شاهکارهای هنری و نه عاملشون.

این که ذهن استاد یه ماشین خلاق و با قدرت تخیل بی نظیر بوده هیچ بحثی نداره

اما دلیلش هرچی بوده از نظر من یکی مهم نیست . چیزی که برای من مهم اصل وجودی این افسانه هاست و چیزی که باعث شده من با شما دوستان آشنا بشم و بتونیم با هم از این افسانه لذت ببریم و درش غرق بشیم. اینه که بره من مهمه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...