رفتن به مطلب

Recommended Posts

Haldir of Lorien

با سلام خدمت همه عزیزان

آیا در حوالی شایر انت بانویی وجود دارد؟

در فصل 2 ارباب حلقه ها - یاران حلقه سام به تد سندی من گفت: نظرت در مورد این آدم های درختی .... چیست؟

آیا منظور همان انت های مذکر است یا انت مونث؟؟؟

با تشکر از همه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

هالدیر عزیز،

اینکه آیا درختان متحرک جنگل قدیمی همان انت بانو ها بوده اند، مطمئن نیستیم. جنگل قدیمی و جنگل فنگورن، باقیمانده های جنگلی بسیار بزرگ از دوران دوم سرزمین میانه بوده اند و با توجه به حضور انتها در فنگورن، بعید نیست که در جنگل قدیمی انتها و یا حتی انت بانوها حضور داشته باشند.

در مورد گفته سام به تد سندی من هم از آنجا که الان درست به خاطر ندارم و کتاب هم در دسترسم نیست، نمیتوانم جواب مطمئنی به شما بدهم. دوستان لطف میکنند و پاسخ مرا کامل خواهند کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

آیا از دوستان غضو در سایت کسی مقاته ای ، نوشته ای چیزی از تالکین در مورد سرنوشت انت بانو ها و اینکه در حوالی شایر وجود دارند یا خیر چیزی خوانده است؟

چون در یاران حلقه از آنها صحبت به میان آمد و در 2 برج شرح مفصل داده شده پس ممکن است تالکین نظری در رابطه با آنها داشته باشد.

با تشکر از همه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

سلام دوست عزيزم! جنگل قديمي خيلي قديمي است ولي محل زندگي انت بانو ها نيست! چرا كه انت بانو ها ابتدا به باغ ها علا قه مند مي شوند و از جنگل بزرگ ميانه كه فنگورن هم زير مجموعه ي اون بوده بيرون مي زندد و در شرق آندويين در دشت باغ هايي درست مي كنند! حالا شايد خشك سالي سرنوشت اون ها را تغيير داده ولي بايد اين نكته را در نظر بگيريم كه انت بانو ها از زندگي در تاريكي جنگل رنج مي بردند ! پس دليلي نداشت كه به رخبام تاريك جنگل قديمي ترك دشت كنند!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

نوشته آناتار هم در نوع خودش قابل بررسی است. البته معماهای دنیای تالکین به نظرم پیچیده تر از اونی هستند که بشه با این استدلالهای ساده حلشون کرد. ولی خوب این هم احتمالیه برای خودش. حتی ممکنه انت بانو ها بر اثر همون خشکسالی که آناتار میگه به دوردست شرق رفته باشند. مثل آلاتار و پالاندو.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

با عرض سلام خدمت دوستان ... با ایتکه شما خوب توضیح دادید من چند مورد اضافه می کنم...

انت بانوها همسران انت ها بودند که در باغهای خود در شرق آندوین که بعدها با نام سرزمین های سوخته ( Brown Lands ) شناخته شد زندگی می کردند ... زمانی که سائرون سرزمینشان را نابود کرد انت بانوها به سرزمین های وحشی سرزمین میانه فرار کردند و از برای انت ها گم شدند ( یا شاید انت ها اینجوری فکر می کنند ) ...

در واقع سرنوشت انت بانوها هیچ گاه به طور قطعی مشخص نشده ولی نشانه ها یی هم وجود داره که امیدوار کننده نیستند ... نظر تالکین را هم میشه در نامه هاش در این باره پیدا کرد ...

من فکر می کنم که انت بانوها برای همیشه ناپدید شده اند , همراه باغهاشون در جنگ آخرین اتحاد ( Last Alliance ) نابود شده اند ( در بین سال های 3429 - 3441 در دوران دوم )

(( نامه شماره 144 تالیکن به سال 1954 ))

این نامه ممکنه کمتر از اون چیزی که به نظر برسه توضیح داده باشه ... به خاطر این که تالکین خودش پیشنهاد می کنه که برخی از اون ها به شرق فرار کرده اند و در نهایت سرنوشت این گونه به طور کامل مشخص نیست ... موفق باشید ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام خدمت همگی

عزیزان من یک دلیل دیگ برای نشان دادن اینکه احتمالا انت بانو ها در حوالی شایر ساکن هستند می آورم:

ارباب حلقه ها---بازگشت شاه---عزیمت به خانه---صفحه 526----پاراگراف 3

گندالف گفت: ((مطمئن باش، به خوبی همیشه. ککش هم نگزیده; و حدس می زنم عین خیالش نیست که چه کرده ایم یا چه دیده ایم، مگر ملاقاتمان با انت ها.................))

خوب مگر نه اینکه گفته می شود بامبادیل پیر ترین است و قلمرو وی که همان جنگل قدیمی است بازمانده جنگل های دوران باستان است ، چه دلیلی دارد که گاندالف بخواهد با او درباره انت ها (نوع مذکر) گفتگو کند چرا که او 100% از وجود نگهبانان جنگل از دوران پیشین آگاه است و آیا دلیلی بر این موضوع نمی توان دانست که او (تام) از وجود انت بانو ها در محدوده قلمرو خودش ( و نه فرا تر از آن) آگاهی دارد و گاندالف می خواهد محل اسکان فعلی انت های مذکر را به او نشان دهد( چرا که تام سالهاست از قلمرو خود خارج نشده و نمی شود).

با تشکر از همگی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

آقا اجازه ما نظرمونو بديم؟

تو قسمت تام بامباديل پرسيديد تام قديمي تره يا فنگورن؟(البته تام)

خوب به نظرتون تام از وجود هم پالگيهاي كهنسالش خوشحال نميشه.مخصوصا كه گياه هم باشه(اگه بشه انتها رو تو دسته نباتات حساب كرد.)

يه ضرب المثل ميگه ديوانه چو ديوانه ببيند خوشش آيد!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
آقا اجازه ما نظرمونو بديم؟

تو قسمت تام بامباديل پرسيديد تام قديمي تره يا فنگورن؟(البته تام)

خوب به نظرتون تام از وجود هم پالگيهاي كهنسالش خوشحال نميشه.مخصوصا كه گياه هم باشه(اگه بشه انتها رو تو دسته نباتات حساب كرد.)

يه ضرب المثل ميگه ديوانه چو ديوانه ببيند خوشش آيد!

دوست من سلام

در مورد اینکه انت ها را گیاه به حساب آوردی متعجبم چرا که در سیلماریلیون آمده:

از آئوله و یاوانا---ص 51

آئوله گفت: معهذا آنها نیازی به چوب نخواهند داشت. پس به کار فلزکاری خود ادامه داد.

با توجه به جمله بالا میتوان نتیجه گرفت که خمیر مایه وجودی انت ها بیشتر فلز است تا گیاه

لطفا عزیزان مطلع تر نظرشان را بدهند.

اما در مورد اینکه گفتی از هم پیالگی آنها خوشحال میشود اینکه تام 100% از وجود انت ها با خبر بوده چون قدیمی ترین است.

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

اولا باید بگم که اصلا بحث روی گیاه بودن یا نبودن انت ها نیست. یاوانا ترانه ای خواند برای خلق نگهبانانی که از اولوار -رویندگان زمین- محافظت کنند و ذاتا این نگهبانان هم باید از جنس همون روینده ها باشند. میتونیم بگیم که انت ها هم یه جور اسپیریت هستن -روان نگهبان طبیعت- که در تجسم گیاهی ظاهر شدن.

دوما , هالدیر عزیز , من باید خودمو خفه کنم و صدبار به شما بگم لطفا ترجمه سیلماریلیون اون خانم رو نخونید!!! ؟ خوندی تاپیک نقدهاشو ؟ از خودمون که در نیاوردیم !

اگه کسی کتاب رو با دقت نخونده باشه -مثلا مثل من که لازمه برای ترجمه تک تک کلمه ها رو دقت کنم- , وقتی این ترجمه رو بخونه , جدا از بی معنی بودن ها , خیلی جاها ممکنه اصلا نفهمه که ترجمه اشتباه بوده! و برای همین فکر کنه ترجمش موردی نداشته و اشتباه برداشت کنه!

یکی از این موارد که خیلی خیلی زیادن, این آخر فصل آئوله و یاوانا ست. اگه معنی درستشو بدونی این طور برداشت نمی کنی.

در این بخش یاوانا کلی ترسید که وقتی دورف ها بیان درخت ها رو نابود می کنن و غیره , بالاخره ارو ترانه یاوانا رو تایید می کنه -برای ساخت انت ها یا همون نگهبانان طبیعت- .

بعد , میاد پیش آئوله و بهش می گه که «اگه دورفها بخوان با درخت ها کاری کنن, نگهبانان درخت ها حسابشونو می رسن !!»

این جا هستش که آئوله اون جمله رو می گه که در این ترجمه اشتباه ترجمه شده و اصلش اینه:

-

«باری , آنها را بر چوب نیاز خــواهـد بــود.»

-

در اصل اینجا آئوله یه جورایی حال یاوانا رو میگیره و میگه که اگه هم انت ها باشن , باز کاری نمیتونی بکنی که جلو دورفها رو بگیری چون بهرحال چوب لازمشون میشه !!!!

هالدیر عزیز با این حساب نمی فهمم چطوری این برداشت رو کردی که این جمله خطاب به انت هاست.

فعلا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

آرون عزیز با سلام

واقعا شرمندم آخه من قبل از آشنایی با سایت شما کتاب را در ویترین یک کتابخانه دیدم و با کله رفتم تو اون کتابخانه و نمی دانستم ترجمه آن ایراد دارد.

باز هم شرمنده ام.

اما نظرتان در مورد سوال من چیست که آیا تام از وجود انت بانو ها در قلمرو خود خبر دارد یا خیر؟(2 نوشته قبلی خودم).

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

ويك احتمال اينكه انت با نو ها در قبل از آخرين اتحاد و به قدرت رسيدن سائورون توسط او براي جلوگيري از گسترش نژاد انت ها نابود شده اند!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
ويك احتمال اينكه انت با نو ها در قبل از آخرين اتحاد و به قدرت رسيدن سائورون توسط او براي جلوگيري از گسترش نژاد انت ها نابود شده اند!

با سلام

پس آخر دلیل گندالف برای مطرح کردن وجود انت ها نزد تام بامبادیل چیست؟

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

شايد منظورش اينه كه حرفهاي كشدار انتها بيشتر از همه براي تام جذابه.تنها كسي كه اونها رو به خوبي درك ميكنه.اگه انت بانويي باشه كسي هست كه از وجودشون با خبر باشه جز تام خودمون؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

سلام دوست عزيز !

تام بامباديل ارباب زمين است و عاشق تمام روييدني ها و بوييدني ها و ديدني ها يش او سال ها پيش در تمام سرزمين ميانه مي گشت و دوران اغازي آردا را به ياد دارد . پس برايش بسيار جالب خواهد بود تا بعد از گذشت ساليان خبري از بكر ترين موجودات سرزمين ميانه داشته باشد!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

زنده باد آناتار.به بهترين شكل ممكن بيان كرد.منظور منم دقيقا همينه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام خدمت همه دوستان گرامي

در هنگامي كه مري و پيپن در مورد شاير و سرزمين هاي اطراف آن به فنگورن توضيح ميدادند چوب ريش گفت(يه همچين چيزي-متن دقيق يادم نيست) ممكن اسن آنها(انت بانو ها) در سرزمين شما باشند (چون به هر حال شاير و حومه آن با صفاست)...بعد هم مسئله علاقه تام وسط مي آيد و اينكه گاندالف گفت تام ممكن است از اين اخبار استقبال كند و تاكيد مجدد فنگورن در جلد سوم لوتر به مري و پپين مبني بر اينكه اگر انت بانويي بود خبرم كنيد پس يعني خود فنگورن اين احتمال را به دليل نوع جغرافيايي شاير محتمل مي داند.

نظرتان چيه؟؟؟(اله سار عزيز يه نظر بديد لطفا)

با تشكر از همگي

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ulmo

هالدير اين كه تام از اخبار فنگوورن استقبال كند خوب بخاطر اينكه تام با طبيعت زندگي ميكند علاقه او به طبيعت آنقدر زياد است كه مسائل حلقه و شكست سارون براي او به اندازه آن اهميت نداره. البته چوب ريش هم به كسي كه دوستدار طبيعت هست علاقه مند ميشه و بقول شما ازروي نوع جغرافيايي شاير چوب ريش اين احتمال را داده است البته از نظر خودم درختان جنگل قديمي مثل بيد مرد خاكستري در اصل Huorns هستند ولي درست بودن اين نظر خودم را بايد از بانو آرون ويا Halbarad عزيز پرسيد. (فكر كنم هالدير جان فراموش كرديد كه استاد اله سار از اين سايت خداحافظي كردند .)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام

من نمي دونستم .

چرا؟؟؟؟؟

اينكه براي سايت خيلي بده كه كسي با گستردگي اطلاعات اله سار ديگر در آردا فعاليت نكند.

نكند چون دوران پادشاهيش تمام شده سلطنت را به وارثش تسليم كرده...وارث ايشون كيه؟؟

با تشكر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

بله متاشفانه کینگ اله سار از میان رفته و تا موسیقی دوم آینور هم گویا بازنمی گردد...:cry:

فعلا وارث ایشان بانو آرون است و همراه هالبارد عزیز که در این امر یاریشان می کنند ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بیورن

با سلام

گولوم عزیز

گفتی كه قطعا تام بامبادیل از چوب ریش پیرتره .خدمتتون كه عرض كنم اگه بری یه نیگا به كتاب سه توی دو برج بندازی میبینی تالكین علنا گفته چوب ریش پیرترین موجود سرزمین میانه س

بازم ببخشید

یا علی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

من با نظر شما مخالفم. چوب ریش سر دسته و پیرترین انت ها بود، ولی نه پیرترین موجود سرزمین میانه. اگه بخواییم به ترتیب آفرینش بگیم، ابتدا آینور بودن، بعدش الف ها و آدم ها آفریده شدن ولی تا مدتی در خواب بودن، بعد دورف ها توسط آئوله بوجود اومدن (اینو میدونم که ارو بهشون روح داد) ولی مثل الف ها و آدم ها در خواب بودن، سپس انت ها به خواست یاوانا ساخته شدن و در آخر به ترتیب الف ها و دورف ها و آدم ها بیدار شدن. پس می بینیم که قبل از انت ها آینور و الف ها و آدم ها و دورف ها آفریده شدن. منتها به جز آینور بقیه در خواب بودن و اگه بخواییم الف ها و آدم ها و دورف ها رو حساب نکنیم، قبل از چوب ریش آینور بودن. مگر اینکه بگیم آینور جزو سرزمین میانه به حساب نمیان، هرچند یه زمانی توی سرزمین میانه زندگی میکردن. حتی اگر آینور رو هم به این دلیل حساب نکنیم، تام بامبادیل به گفته تالکین از زبان خود تام:

"پیرترینم، این چیزی است که هستم. به حرف هایم توجه کنید، دوستان من: تام قبل از رودخانه و درخت ها اینجا بود. تام اولین قطره باران و اولین میوه بلوط را یادش است." {یاران حلقه، ص 277}

بقیه حرف هاش رو نقل قول نمیکنم، چون بقیه حرف هاش درمورد انت ها هم صدق میکنه. بعدش میگه من کوچ کردن الف ها و آدم ها و... رو دیدم که انت ها هم اون زمان بودن. ولی دقت کنید، گفته "پیرترینم"، و "اولین" قطره باورن و میوه بلوط رو دیده. مگر اینکه یاوانا اول انت ها رو آفریده باشه، و بعد درخت بلوط رو!

پ.ن: شرمنده که تاپیک اسپم آلود شد! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Legolas

اینا همه درسته ولی نمیدونم این تناقض رو چه طوری باید توجیه کرد:

«...چوب ریش فنگورن است، نگهبان جنگل؛ او پیرترین انت است، مسن ترین موجود زنده ای که هنور روی سرزمین میانه، در زیر خورشید می گردد

دو برج - صفحه ۱۹۰

هر چند من احساس می کنم این موضوع ربطی به این تاپیک نداره!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

تام در صفحه 277 یاران حلقه میگه که قبل از خم برداشتن دریاها بوده. خم برداشتن دریاها اشاره میکنه به نابودی فانوس ها و کوچ کردن آینور به آمان. بعد از این واقعه است که آئوله دورف ها و یاوانا انت ها رو خلق میکنه. بنابراین تام قبل از هر انتی وجود داشته و قطعا از چوب ریش پیرتره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

تام در صفحه 277 یاران حلقه میگه که قبل از خم برداشتن دریاها بوده. خم برداشتن دریاها اشاره میکنه به نابودی فانوس ها و کوچ کردن آینور به آمان. بعد از این واقعه است که آئوله دورف ها و یاوانا انت ها رو خلق میکنه. بنابراین تام قبل از هر انتی وجود داشته و قطعا از چوب ریش پیرتره.

فكر كنم اين حرفايي كه داريم مي زنيم بهتره توي اين تاپيك نباشه و مديران محترم اينو به تاپيك تام بامباديل منتقل كنند.

مطمئني خم برداشتن دريا ها اشاره به سقوط اورمال و ايلووين داره؟ من فكر مي كنم خم برداشتن درياها اشاره به سقوط نومه نور هست كه زمين كروي شد و آمان از دسترس فانيان به دور ماند. حالا نمي دونم شايد تو درست مي گي. مطمئن نيستم اصلا.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...