رفتن به مطلب
MAS

صدا گذاری فیلم

Recommended Posts

MAS

یه سؤال از اونهایی که احیاناً فیلم را با هر دو سیستم صداگذاریش دیده اند(البتّه منظورم همون نسخۀ SEE هستش با استفاده از سیستم ساراند):

به نظر شما کدومش بهتره و چرا؟ من که خودم معمولاً ریسک نمی کنم و از همون اوّل با DTS می بینم و می شنوم؛ ولی بعضی مواقع که سوئیچ می کنم رو دالبی، خیلی هم به نظرم ضعیف تر نمی رسه. شما چی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SonyStyle

اصولا انقدری فرق ندارن که تو Home Theater معلوم بشه! البته تا شما با چی گوش بدی... (سیستمت چیه؟ ) ولی در کل DTS یه چیز دیگه ست، ]چون هر کانال کاملا بصورت مجزا برای خودش Singal داره، ولی در Dolby اینطور نیست... البته گفتم، تا سینما نری فرق واقعیشون به چشم نمیاد!! مگر یه Home Theater خفن داشته باشی!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

البتّه من منظورتو از اینکه در DTS هر کانال سیگنال خودشو داره، نفهمیدم. مگه دالبی دیجیتال پنج ویک اینطوری نیست؟ البتّه تجربه به من ثابت کرده که اکثر دارندگان سیستم های سینمای خانگی به خاطر صحیح نبودن چیدمان باندهایشان، حسّ یک ساراند کامل و درست و حسابی را از دست می دهند(بگذریم از آنها که باندهای عقب را هم بقل باندهای جلو می گذارند!). اگر خاستی من بعداً نظر و پیشنهادمو در مورد چیدمان صحیح باندها برات توضیح می دهم.

عقیدۀ خود من در مورد دی تی اس اینست که این سیستم به خاطر بیت ریت تقریباً دوبرابرش نسبت به دالبی دییجیتال این توانایی را دارد که جزئیات بیشتری از صداهای صحنه را با کیفیت بالا در خود جای دهد. و البتّه حسّاسیت من در مورد اینکه کدومشون هست یا نیست، بیشتر در مورد فیلمهایی با عظمتِ لوتر است؛ وگرنه بعضی از فیلمهای عموماً ملودرام هستند که اصلاً فرقی نمی کنه صداشون چند کانال داشته باشه، فقط داشته باشه...!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SonyStyle

نه خب! نیست! توی Dolby Digital هر 5 کانال با هم Encode شدن... یعنی شما نمیتونی هر کانال رو بصورت یه File جدا داشته باشی! (مگر بعد از Decode کردن ) اون وقت موقع پخش Decoder شما میاد decode میکنتش و صدای هر کاانال رو بیرون میکشه! این میشه 5 کانال! و برای Sub هم Signal هر 5 کاتال رو با هم میده که خود Sub بخاطر ساختار فیزیکیش فقط صداهای بم (Low Frequency) رو پخش میکنه!

اما تو DTS هر کانال (حتی SUB) برای خودش یه Line جدا داره و همونطور که گفتی، از bitrate بیشتری هم بر خورداره... یه چیزی هم که من در موردش خوندم اینه که تو DTS هر کانال بصورت تکی Sourond هستش و حس پخش شدن صدا برای هر کانال بصورت مجزا وجود داره! (البته اینو من خودم شخصا هیچ وقت حس نکردم!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

مرسی از پاسخت. ولی خوب بود یه اشاره هم به این می کردی که چرا تو نسخۀ SEE از دی تی اس شش و یک نامبرده شده؟ و کلّاً اینکه این کانال ششم صدا کجا اضافه شده؟(محلّ قرارگیری باند)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SonyStyle
مرسی از پاسخت. ولی خوب بود یه اشاره هم به این می کردی که چرا تو نسخۀ SEE از دی تی اس شش و یک نامبرده شده؟ و کلّاً اینکه این کانال ششم صدا کجا اضافه شده؟(محلّ قرارگیری باند)

خب در واقع SEE از معدود DVD هایی هستش که بصورت DTS-ES ارائه شده! DTS-ES به سیستمهای صوتی 6.1 و 7.1 کانال گفته میشه! تو 6.1 نحوه چینش عین همون 5.1 هستش، فقط یه کانال هم رو به روی Center اضافه میشه که دقیقا میشه پشت سر!

تو 7.1 هم باز عین 5.1 هستش، فقط 2تا Rear هم میان پشت 2تا Sourond ها! (دقت کن توی 5.1 ما Rear نداریم! بلکه Soround داریم! ) ولی توی 7.1 یه جفت Rear هم داریم...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

اینبار مرسی از پاسخ فوق العاده سریعت!!

ولی این چیزهایی رو که تو بهشون می گی ساراندهای پنج ویک، در واقع در همان جایی کارگذاشته می شوند که Rear کار گذاشته می شه و کلّاً در تنظیمات چه سخت افزاری و چه نرم افزاری همان Rear نامیده می شوند. به علاوه فکر می کنم هنوز استاندارد یکسانی برای بیشتر از پنج و یک به بازار نیامده. تو بعضی از نرم افزار ها می بینی که توی تنظیمات صدا چندجور جیدمان مختلف مثلاً برای هفت و یک منظور شده!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SonyStyle

خب این درست نیست... من هم دیدم که اکثرا 2 تا Sourround Speaker رو پشت خودشون میزارن! (یه جوری می چینین که خودشون در مرکز دایره ای قرار بگیرن که Front و Sourround به یه فاصله ازشون باشه! ) ولی این غلطه! Sourround باید در دوطرف گوش و حدا کثر نیم متر عقب تر باشه! نه اینکه به اندازه Front ها که جلو هستن، عقبتر باشه!

در مورد استاندارد هم باهات موافقم، آخه بیشتر از 5.1 دیگه فرقش تو فضای خونگی معلوم نمیشه چندان... و نیاز به اتاق آکوستیک و تجهیزات سالن سینما داره! الا بیشتر میتونی بازی هایی رو پیدا کنی که صداشون 7.1 باشه! مثل Tomb Raider یا Matrix...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

آقا واقعاً از اینکه پاسخ سؤالها رو با حوصله می دی ممنون.

ولی با توجّه به این عکس، چیدمان سینماها رو چطور توضیح می دی؟ از یه طرف دیگه اگر باندهای به قول شما ساراند رو پشت سر بذاریم، که من خودم هم این کار رو البتّه با تنظیمات خاصّی که قبلاً حرفشو زدم انجام داده ام، هیچ صدای غیر معقولی(از نظر موقعیت صدا) به گوش نمی رسه. برای مثال اگر یه آبجکت توی فیلم، برای مثال یه ماشین ، از جلو به جایی که منطقاً عقبه بره و یا از گوش شمال شرقی به گوش جنوب غربی بره، صدا هم دقیقاً همین خطّ سیر رو دنبال می کنه. البتّه در این مورد خصوصیت دی تی اس بودن صدا اینه که، شما وجود خود آبجکت رو بینابین باندها احساس می کنی. در ضمن اگر توی گوگل از سرویس پاسخ به سؤالات استفاده کنی، بعضاً دیاگرام هایی رو پیدا می کنی که الگوی مورد نظر من توشون توضیح داده شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
SonyStyle

خب سینما قضیه اش جداست! ما داریم در مورد Home Theater حرف میزنیم! تو یک سینما استاندارد بیشتر از 42 کانال وجود داره که در همه جهت پخش شدن! حتی روی سقف و کف زمین! اون رو اصلا با این Home Theater ها مقایسه نکن که همش 6 تا کانال هستن!! البته قبلا هم گفتم، بیشتر از این دیگه برای محیط خونه بی معنیه!

در مورد اون حس جهات هم تا اونجا که من میدونم، صدای توی فیلم طوری Balance شده که اگه شما Speaker ها رو بصورت استاندارد بچینی، صدای درست رو بشنوی! یعنی اگه قراره یه ماشین از عقب بیاد و از جلو بره، با اینجور چیدن شما به حداکثر صدای واقعی میرسی...

حالا شما که میگی از چینش اونجوری راضی هستی و مشکلی نداری... البته ممکنه تنظیمات خاصی که انجام دادی، اثر اون نوع چیدمان رو عوض کرده باشه... ولی بد نیست یه بار هم این مدلی بزاری ببینی چی میشه! در ضمن مدل Speaker ها و Sound Card رو هم بگو بی زحمت!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

اسپیکر ها که ادیفایر هستند؛ الان مدلشونو نمی دونم چیه؛ ولی اصل کانادا هستند. اصلاً نویز و لرزش تو کارشون نیست. فکر کن در پرحجم ترین لحظات درگیری تو فیلمی مثل سرباز رایان، صداها در نهایت کیفیته. من یه دیاگرام در مورد چینش باندها در سینما ها گرفتم(طبق همون روشی که در بالا گفتم). ببین اونجا اشاره شده که علیرغم تعداد بیشتر بلندگو ها، تعداد کانال ها ثابته(یعنی عمدتاً همون پنج و یک). مثلاً هر کدام از باندهای عقب از تعدادی بلندگو که آرایش ال دارند، تشکیل شده. فایل مربوطه Corrupt شده، به محض اینکه دوباره دانلودش کردم، برات روی ای میلت می فرستمش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اهریمن شکن

شرمندم اینجا یه مشکلی وجود داره و انوم اینه که نسخه من 1-7 دالبی یا دی فی اس است. و جالبه اگه سیستمتون این قابلیت رو داشته باشه میتونید در هر لحظه از فیلم بعضی لایه های صدا رو حذف کنید. حتما میدونید که در بعضی از صحنه ها تا 9 لایه صدا گذاری متفاوت داره مثل صحنه جنگ روهانیها با سپاه سارومان.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

میشه بگی اگر که خودت هم از سیستم 7 و 1 استفده می کنی، باند هاش چجوری چیده می شن؟ از کامپیوتر استفده می کنی و یا سینمای خانگی؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Imrahil Prince of Dol Amroth

من فیلمار و توی speker4.1 creativeکا مپیوترم باstereo surrond دیدم بعد با دی تی اس توی9 sony Flx فکر کنم 6.1 چنل با همون چیدمان آقای سونی استایل دیدم،فرق آنچنانی احساس نکردم!!!!!!!!!فقط تو فیلم 1 اون صحنه های آتیش بازی من فرقی دیدم اگه کسی میدنه چرالطفا به منم بگه!!(دی وی دی ام ورژن سینمایی بود.)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اهریمن شکن
میشه بگی اگر که خودت هم از سیستم 7 و 1 استفده می کنی، باند هاش چجوری چیده می شن؟ از کامپیوتر استفده می کنی و یا سینمای خانگی؟

من از یه سیستم جی بی ال استفاده کردم مدل چیدمانشم اینجوریه

پینوشت(امیدوارم لینکش رو درست گداشته باشم)

http://www.azhomeaudio.com/images/7-1channel.gif

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اهریمن شکن

جالبه همین الان متوجه شدم که سیستم 1-9 هم اومده که احتمالا حالا حالا ها وارد ایران نمیشه که بتونم 1-9 ببینم فیلم رو ببینم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام خدمت شما

دوستان حالا که اینقد کامل نوع سیستم و به کار گیری صحیح آنرا آموزش دادید لطف کنید جهت کامپیوتر یک کارت صدای ایده آل جهت DTS و دالبی هم معرفی کنید ممنون میشم.

اسم مارک-مدل-حدود قیمت

با تشکر از شما

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MAS

خوب هالدير جان، تا اونجا كه من مي دونم، يعني خودم هم باهاش برخورد داشته ام، سيستم هاي صداگذاري دي تي اس و دالبي تنها يك فرمت صداگذاري هستند و امروزه كه اكثر كارت صداهاي موجود در بازار حدّاقل از شش بلندگو پشتيباني مي كنند، شما مشكلي براي شنيدن صداي دي تي اس نخواهي داشت. اين مثل آن است كه بگويي من چه كارت صدايي بايد بگيرم تا از ام پي تري و دبليو ام اي پشتيباني كند؟! اگر كه بالفرض يه كارت صوتي پنج و يك ساده مثلاً سولونكس(زولتريكس سابق) بخواهي بخري، 15 تا 16 تومن بيشتر نيست. فقط بعدش بايد يه نرم افزار نمايش دهندۀ دي وي دي كه از دي تي اس ساپورت مي كنه، روي سيستمت نصب كني؛ چون ويندوز ايكس پي خودش به تنهايي نه از دالبي ساپورت مي كنه و نه از دي تي اس،‌و براي انجام اين كار به يك عامل سوم و يا به عبارت بهتر به يك واسطه نياز داره. مثلاً پاور دي وي دي، نسخۀ پنج به بعدش براي منظورت مناسب خواهد بود. اگر يه موقع مي خواهي مادر برد هم بخري،‌ مي توني از مادر بردهايي استفاده كني كه عموماً تا 8 بلندگو را ساپورت مي كنند. قيمتشون هم زياد با بقيه توفيري نداره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

هالدیر جان! نمیشه که همه فاکتور ها رو آزاد بذاری نه؟ باید لاقل حدود قیمتو بگی.تا وضعیت مشخص شه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
هالدیر جان! نمیشه که همه فاکتور ها رو آزاد بذاری نه؟ باید لاقل حدود قیمتو بگی.تا وضعیت مشخص شه!

با سلام

خوب در محدوده قیمتی 45000 تا 65000 تومان چیز خوب و بدرد بخوری کسی سراغ نداره؟

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

با این قیمت فکر نکنم کارت صدایی را نتوانی بخری. نوشته ی مس رو که خوندی؟ کارت صدا اون حدودا هم نیست. البته اگه میخوی مشکلی نیست... تو بخرش، باقی پولو واسه من بفرست!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...