رفتن به مطلب

Recommended Posts

تینلور

من نفهمیدم یعنی اولین موجود آردا تام بوده ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The secret wizard

چون قبل از آينو ها در آردا حضور داشته آره!البته نميشه گفت اولين موجود تام بوده چون الف ها هم اون زمان وجود داشتن اما در خواب بودن كه بعد با خواست ايلوواتار زير نور ستاره ها و صداي آب و... از خواب بلند ميشن و حيات الفي رو آغاز ميكنن:(( اينكه اولين موجود آردا چه كسي بوده زياد مشخص نيست

براي اطلاعات بيشتر از تام بامباديل به اين قسمت مراجعه كنيد https://arda.ir/tom-bombadil/

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور
ارسال شده در (ویرایش شده)

تام بامبادیل جز سکرت ترین و مرموز ترین شخصیت های کتاب هستش. یعنی در حدی مرموز که فقط همین اطلاعات نا کافی رو ازش داریم و دامنه حدس و گمان زدنمون هم درباره تام بسیار محدوده.همونطور که در لینک بالا هم اشاره شده تمام اطلاعاتمون همون اشاره های مبهم هست درباره اون و چیزی مبنی بر اینکه اصالتا کی هست و از کجا اومده وجود نداره.

ویرایش شده در توسط توروندور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

خب الان من تو فرم آردا چی می خوام جای بحث داره که فعلا مجالش نی

اما در مورد تام تو این تاپیک و جاهای دیگه خیلی بحث شده و نظر شما هم قابل احترام اما همون طور که گفته شد مردود می شه البته باز می شه روش بحث کرد

در مورد تام خیلی حرف و حدیث هست این کی بوده و از کجا اومده

والا فعلا نمی تونم بحث کنم و فکر و خیال رو می زارم به عهده ی خودت و فقط همین توصیف تام رو تو این جواب گلدبری به فرودو که تو یاران حلقه بهش اشاره شده باز گو می کنم :

یاران حلقه ص263

" گلدبری از حرکات چابک و لبحندش بازماند و گفت : " او همان است "

بعدش با قیافه خیلی جدی که نشون می ده واقعا به چیز مهمی داره جواب می ده به سوال فرود که ایا سرزمین مال اوست ادامه می ده :

زن گفت : " راستش نه " و لبخندش محو شد با صدایی آهسته گویی خطاب به خودش افزود :" در حقیقت نوعی مسئولیت سنگین است ...... تام بامبادیل ارباب است, هیچ کس تا به حال سد راه تام پیر نشده ........چه در روشنایی و چه در تاریکی او ترس نمی شناسد تام بامبادیل ارباب است "

البته پاراگراف کامل نیست و به نکات مهمش تنها اشاره کردم

تام اون قدر مهمه که گلدبری همیشه خندان ساکت می شه و دیگه نمی خنده

با خودش مثل اسمیگل صحبت می کنه انگار تام به نوعی که حلقه اسمیگل رو تحت تاثیر گذاشته اون رو تحت تاثیر گذاشته

از اون مهم تر در مورد تام همون طور که می بینی می گه تام ارباب اردا نیست بلکه مسئولیت داره اما ارو ارباب تمام جهان هست

هیچ کی نمی تونه سد راه تام بشه چه روشنایی و چه تاریکی که این خیلی مهمه

در مورد مفهوم تاریکی و روشنایی یه سری بحث های خیلی تخصی و جالب تو تاپیک اونگولیانت رفتیم که بد نیست ببینی بهت کمک می کنه درک بیشتری از مسئولیت تام داشته باشی

خیلی دوس داشتم بیشتر در این مورد حرف بزنیم اما نمی تونم فعلا

اراتمند شما

اصلان

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The secret wizard

دوستان نکته ی جالب در مورد اسم تام بامبادیل اینه که تالکین تقریبا همه ی شخصیت های داستانش رو با اسم های ساخته ی ذهن خودش معرفی کرده اما «تام» یکی از اسم های رایج غربی هستش که زیاد به دنیای تالکین نمیخوره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

دوستان نکته ی جالب در مورد اسم تام بامبادیل اینه که تالکین تقریبا همه ی شخصیت های داستانش رو با اسم های ساخته ی ذهن خودش معرفی کرده اما «تام» یکی از اسم های رایج غربی هستش که زیاد به دنیای تالکین نمیخوره

نه! ما "اسم سام" یا "سم" رو هم داریم که بین غربی ها خیلی متداوله...

یا "مری"!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
agarwaen

مری و سم اسم های ترجمه شده اند آخرین ضمیمه بازگشت شاه یه توضیحی در این مورد داده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

بهر حال نمیشه ازین متداول بودن اسم" تام" چنین نتیجه گرفت که قابل توجه باشه...چون من توی هیچ سیستم و نه هیچ دستگاهی تا بحال چیز مشابه این رو ندیدم که بخوام در این مورد هم ارجاعش بدم.

فقط تنها چیزی که به ذهن من میرسه اینه که استاد تالکین این اسم رو از هیچ چیزی مشتق نگرفته که باعث بشه خواننده تام بامبادیل رو به اون شق بچسبونه و بگه هویتش اینه!

یعنی گالـادریل رو میشه به الفی ترجمه کرد و گفت چون اسمش الفیه پس خودشم الفه.

اما تام رو نمی تونیم به چیزی ربط بدیم... به چیزی توی دنیای تالکین...

فقط همین به ذهن من می رسه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

بهرحال استفاده از این اسامی همه جا هست در بعضی از کتابها زیاد و در بعضی کم

مثال هایی دیگه ای هم هست مثلا آراگورن که مشابه لویی آراگونه ( ممکنه لویی آراگورن در زمان خلق لوتر هنوز به اون شهرت نرسیده بوده)

یا شایر که مثلا مشابه یورک شایر در بریتانیا هست

جدای از این نام سه ترول خنگ هابیت رو در نظر بگیرید : تام ،برت و ویلیام اینها هم اسامی ای انگلیسی اند

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

من کاملابا لوبلیا موافقم. از نظر من تنها ربطی که این اسم داره به چیزی رو باید در اسم شناسی بریتانیا جستجو کنید. اگر این کارو کنید میفهمین که تام یه اسم بسیار و رایج توی انگلستان و تو داستان های دیگه هم معمولا تام ها خیلی خونگرمو مهربونن. و تنها برداشتی که از تام بودن تام بامبادیل میشه کرد همین مهربونی و گرمای نام تام نه چیزه دیگه.

ویرایش شده در توسط توروندور

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

در مورد تام بامبادیل که این صدق میکنه ولی در مورد تام ترول خونگرمی و مهربونی رو نمیدونم ولی خنگولی بیداد میکنه:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

در مورد تام بامبادیل که این صدق میکنه ولی در مورد تام ترول خونگرمی و مهربونی رو نمیدونم ولی خنگولی بیداد میکنه:دی

میگم که . نام تام یه نام بسیار رایجه مثل اسم علی یا محمد یا حسین توی ایران.حالا بعضیاشون میشن قدرتمند و مرموز مثل بامبادیل بزرگ.

بعضیاشونم میشن مثل اون ترول خنگ و احمق :((

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

هم.......هم.....

منم هرگزمتوجه این شخصیت نشدم این که تام واقعاکیه برام مبهمه ولی میتونم اون رو درکتاب های دارن شان سرزمین اشباح با دسموند تینی مقایسه کنم البته ازنوع خوبش به نظرم تو اکثرداستان ها ی ژانر فانتزی یه همچین شخصیتی وجود داره کسی که فقط هست و نمیشه حدسی دربارش زد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرمانروای انگمار

به نظر تون چرا نویسنده در مورد تام بامبادیل اطلاعات کمی داده ؟

به نظر من شاید یه کاره ی ارو باشه نمیدونم پسرخاله ای پسر عمو ای .

یا شاید هم یکی از والار باشه .

نظری ندارین ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD.H

دقیقا . به نظر تون چرا نویسنده در مورد تام بامبادیل اطلاعات کمی داده ؟

نظری ندارین ؟

ارو یگانه هست. یعنی نه فامیلی داره نه چیزی فقط مخلوق داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

دقیقا . به نظر تون چرا نویسنده در مورد تام بامبادیل اطلاعات کمی داده ؟

نظری ندارین ؟

آره انگار خود استاد دوست داشته تام بامبادیل گنگ بمونه.ولی فک نکنم نژادش از والار باشه اگه بود تو سیلماریلیون اشاره میشد.

من الان پستای قبلی دوستانو خوندم.یه فرض بود که دو سه نفر مطرح کردن و بعضیام ردش کردن ولی واقعا تام خود تالکین نیست؟

ببینین 1.تام قبل همه بوده.پیرترینه اما نه قبل از ارو.خب نویسنده یکی از کساییه که قبل از همه مخلوقاتش هست.

2.مسئولیت داره و اربابه!خب مسئولیتش شاید نوشتن باشه و رهبری دنیایی باشه که خلق کرده!

3.گلد بری میگه اون همونه

4.همه رو میشناسه.یعنی همه ی شخصیتایی که خودش ساخته رو

5.به اتفاقات دنیا ظاهرا!کاری نداره.شاید به خاطر اینکه میدونه ته ماجرا چیه و خودش از قبل داستان رو تو ذهنش تموم کرده!

6.حلقه روش تاثیر نداره.خب اون خودش خالق حلقه ست و اون رو حلقه تاثیر داره نه حلقه روی اون.

7.مهمتر از همه در عین شفاف بودن و جلوی چشم بودن یه رازه!

البپه شایدم دلایلم نامناسب بنظر برسه.اما بنظرم تام در کنار کاراکترش تو داستان میتونه نماد خود تالکینم باشه.

ویرایش شده در توسط mansoore

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرمانروای انگمار

ولی من هنوز قانع نشدم که تام خویشاوند ارو نیست اخه درسته که اون هیچ شریکی نداره ولی کجا گفته که هیچ پسری نداره ؟ اخه پسر که شریک حساب نمیشه .

در مورد اینکه تالکین خود تام بوده به نظر من ارو نماد تالکینه چون به هر دوتاشون صفت خالق رو میدیم . درست نمیگم ؟

حالا از این ها که بگذریم کسی کتاب ماجراهای تام بامبادیل رو خونده ؟ شاید اونجا در مورد تام بیشتر توضیح داده باشه . اخه به نظر من تالکین که برای همه ی کتابش پیشینه ای در نظر گرفته و کامل در مورد همه چیز توضیح داده ، نمیاد یه شخصیت رو که انقدر مرموز و قدرتمنده رو از قلم بندازه ؟ شاید یه دستنوشته ای از تام بامبادیل نوشته بوده مثلا برای سیلماریلیون که پسرش تکمیلش کرده اما پسرش ندیدتش و به همین دلیل در مورد تام توضیحی نداده .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

ولی من هنوز قانع نشدم که تام خویشاوند ارو نیست اخه درسته که اون هیچ شریکی نداره ولی کجا گفته که هیچ پسری نداره ؟ اخه پسر که شریک حساب نمیشه .

در مورد اینکه تالکین خود تام بوده به نظر من ارو نماد تالکینه چون به هر دوتاشون صفت خالق رو میدیم . درست نمیگم ؟

حالا از این ها که بگذریم کسی کتاب ماجراهای تام بامبادیل رو خونده ؟ شاید اونجا در مورد تام بیشتر توضیح داده باشه . اخه به نظر من تالکین که برای همه ی کتابش پیشینه ای در نظر گرفته و کامل در مورد همه چیز توضیح داده ، نمیاد یه شخصیت رو که انقدر مرموز و قدرتمنده رو از قلم بندازه ؟ شاید یه دستنوشته ای از تام بامبادیل نوشته بوده مثلا برای سیلماریلیون که پسرش تکمیلش کرده اما پسرش ندیدتش و به همین دلیل در مورد تام توضیحی نداده .

در مورد تام گفته میشه بی پدره پس ارو نمیتونه پدرش باشه.علاوه بر اون ما وقتی میگیم یگانه ست منظور فقط شریک نداشتن نیست.نه شریک نه پدر نه مادر نه همسر نه فرزند...تک تکه!

بنظرم تالکین نمیتونه ارو باشه.تالکین یه کاتولیک معتقده (درست گفتم؟) داستاناشم از نظر خیلی ها الهی و به معنویات توجه داره.بنظر من که نمیاد با کسی که به عنوان خدای یگانه قبولش داره خودش رو برابر بدونه!

منم خاطرات تام بامبادیلو نخوندم اما تا جایی که میدونم تام بامبادیل راز استاد تالکینه.چیز قطعی در موردش نیست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرمانروای انگمار

من فکر نمیکنم تالکین ارو رو به عنوان خدا قبول داشته باشه چون همونطور که خودت گفتی تالکین یه کاتولیک معتقده پس مطمئنا اونم مثل بقیه خدا رو قبول داره .

چون همانطور که میدونیم تالکین ارو رو خلق کرده و ارو خدای ارداست نه خدای تالکین پس اگه بخوایم ازنظر مقامشون مقایسه شون کنیم تالکین مقامش بالاتر از اروهه چون همیشه مقام خالق بالاتر از مخلوقه و با این که ارو خالق اردا به حساب می اید باز مخلوق تالکینه .

در مورد تام بامبادیل به نظر من جواب این که کی بوده یا چی بوده تو همون کتاب ماجراهای تام بامبادیله .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

نمیدونم والا!خب این که تالکین ارو رو به عنوان مخلوق خودش نگاه میکرده یا یه خالق کلی من یکی نمیتونم مطمئن نظر بدم.شایدم حق با شماست.اما خب من خودم ارو رو چیزی فراتر از فقط یه کاراکتر در نظر گرفتم.بنظرم ارو یجورایی توصیفی از همون خدایی که ما یعنی یکتا پرستا داریم.البته این میتونه دوگانگی هم ایجاد کنه!!در حدی که الان داره از مغزم دود بلند میشه.D:

فکرنکنم دانش محدود من بهم اجازه بده در این مورد بحث کنم.

اما فقط احساسم اینه که قبول داشتن ارو ش.ر.ک محسوب نمیشه.همونطور که ما اهورا مزدا و خدا و پروردگار و الله و گاد و...اسمای خداوند میدونیم و هر کدوممون با اسم خاصی خطابش میکنیم.دیگه واقعا ارور دادم :)

ولی تو خاطرات تام بامبادیلم تکلیف تام معلوم نشده کاملااینو خود کاربرایی که کتابو خوندن اشاره کردن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Hamed Sooffee

به نظر من تام خود تالکینه یا کسیه تاکین و با آردا آشنا کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

به نظر من تام خود تالکینه یا کسیه تاکین و با آردا آشنا کرد.

ببخشید اسپم نباشه ،

میشه درست بگین منظورتون چیه ؟ قسمت دوم جمله کلا نامفهومه .

یکمی هم بیشتر توضیح بدید که چرا این نظر رو دارید؟

ویرایش شده در توسط ایوانا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Hamed Sooffee

منظورم اینه که تالکین توی آردا بوده و وقتی از اونجا برگشته شروع به نوشتن کرده(تام و تالکین یک نفر اند) - تام تالکین رو به آردا برده - یک جور ارتباط بین این دو نفر بوده که تام از آردا برای تالکین میگه و تالکین شروع به نوشتن می کنه یا شایدم تام به تالکین گفته درباره آرده بنویسه. به نظر من یکی از ایناست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

منظورم اینه که تالکین توی آردا بوده و وقتی از اونجا برگشته شروع به نوشتن کرده(تام و تالکین یک نفر اند) - تام تالکین رو به آردا برده - یک جور ارتباط بین این دو نفر بوده که تام از آردا برای تالکین میگه و تالکین شروع به نوشتن می کنه یا شایدم تام به تالکین گفته درباره آرده بنویسه. به نظر من یکی از ایناست.

نظرتون محترم ولی این از نظریات جهان های موازی و قرار داشتن اردا دربین اونها هم عجیب تره

تام خودش یه شخصیت ساخته ی تالکینه که توضیح زیادی درباره اش نداده

حالا اگه بخوایم فکرکنیم تالکین خودش رو درقالب تام در اردا قرار داده یه چیزی ...

ولی اینکه بگیم تام که نه نژادش مشخصه ونه گذشته اش اومده تاکین رو برده دنیایی به نام اردا و بعد ازش خواسته درباره ی اون سرزمین بنویسه

خودش یه فانتزیه جدیده

بازهم هرکسی نظری داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

تالكين خواسته يه مجهولى توى آردا وجود داشته باشه كه به طور پراكنده ازش صحبت كنه و كنجكاوى خواننده رو بيدار كنه. و در عين حال داستان هم زيبا بشه. همين. و يه سوال، تام به غرب نميره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...