رفتن به مطلب

Recommended Posts

تکاور شمال

الف توی داستان های تالکین با اکثر الف هایی که توی داستان های اروپایی وجود داره فرق می کنه

بهتره به یاداشت مترجم یاران حلقه نگاهی بندازین:

<<الف در فرهنگ عامه ژرمن ها ابتدا به هر گونه روح اطلاق می شد و بعد ها به معنی خاص تر موجود کوچکی معمولا به شکل انسان استفاده شد...... که الف ها باعث بروز مرض در میان آدمیان و حیوانات می شوند و بر سینه فرد خفته می نشینند و برایش کابوس ایجاد می کنند>> احتمالا شما هم بختک گرفتین و خیلی ها می گن که بختک اسم یه جنه

خب اگه اینطوری تصور کنیم الف وجود داره و لی اگه الف رو الف در نظر تالکین تصور کنیم وجود نداره به احتمال زیاد ( خدا رو چی دیدی؟ شاید یه روز پیدا شدن)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

اون یادداشت مترجم کتاب که جناب علیزاده باشه نیست! و منم با اون متن ها بسی مشکل دارم چون کلا با چیزایی که میشناسیم از آردا فرق داره

الف های دنیای تالکین که ما داریم ازش بحث میکنیم نژاد مهتر از فرزندان ایلوواتار هستن و ویژگی های خودشون رو دارن و صرف اسم الف نمیتونه هیچ دلیلی برای هیچ چیزی باشه

استاد از این اسم که در داستان ها مرسومه استفاده کرده تا نژاد نامیرای دیگری کنار انسان ها به وجود بیاره که خواستگاه یکسانی هم دارن و اینجوری سیر داستان رو ادامه بده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tauriel

فکر کنید یک درصد وجود داشته باشه :D امکان نداره. همه این ها ساخته ذهن تالکینِ.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تکاور شمال

ولی فکر کن واقعی باشه

چی میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Heaven

توي پورتال سرزمين ميانه در ويكي پديا همچنين چيزي نوشته شده(از زبان خود استاد تالكين)

«... اگر [این‌ها] تاریخ بود، مشکل می‌شد سرزمین‌ها و رویدادها (یا فرهنگ‌ها) را با مدارکِ باستان‌شناسی و زمین‌شناسی که دربارهٔ قسمت‌هایِ نزدیک‌تر و دورترِ آنچه که امروز اروپا خوانده می‌شود در دست داریم؛ انطباق دهیم. با این همه، صریحاً گفته شده که -به عنوانِ مثال- شایر در این منطقه قرار داشته‌است.»

يعني آردا هرچند واقعي،اين زمين نيست! اين درحالي هستش كه خود استاد ميگن كه تمامي وقايع لوتر در همين زمين رخ ميدن و نه در جاي ديگري!

يعني هم اين زمين هست هم نيست!

ویرایش شده در توسط Heaven

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

خوب من بار ها گفتم!

نباید گفت این ها صرفا فانتزین! و با این حال نباید گفت همشون از چیزی الهام گرفته شدن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Einar Dunadan

میدونی عقلم میگه واقعی نیست

ولی قلبم میگه واقعیه، و به عقلم میگه قبول کن واقعیه :D

ولی کاش واقعی میشد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
deathwing

توي پورتال سرزمين ميانه در ويكي پديا همچنين چيزي نوشته شده(از زبان خود استاد تالكين)

«... اگر [این‌ها] تاریخ بود، مشکل می‌شد سرزمین‌ها و رویدادها (یا فرهنگ‌ها) را با مدارکِ باستان‌شناسی و زمین‌شناسی که دربارهٔ قسمت‌هایِ نزدیک‌تر و دورترِ آنچه که امروز اروپا خوانده می‌شود در دست داریم؛ انطباق دهیم. با این همه، صریحاً گفته شده که -به عنوانِ مثال- شایر در این منطقه قرار داشته‌است.»

يعني آردا هرچند واقعي،اين زمين نيست! اين درحالي هستش كه خود استاد ميگن كه تمامي وقايع لوتر در همين زمين رخ ميدن و نه در جاي ديگري!

يعني هم اين زمين هست هم نيست!

شاید منظورش این بوده که تو همین زمین که ما هستیم رخ داده این اتفاقات اما با فرکانس متفاوت .اینجوری میشه گفت هم تو زمین بوده هم نبوده.حتما میدونین که بعضی یا شاید همه ی دانشمندای فیزیک میگن جهان های موازی وجود دارن و توی هم هستن با فرکانس متفاوت.مثلا این جا که تو الان نشستی داری جواب منو میخونی شاید تو یه فرکانس دیگه وسط اقیانوس باشه ...یا شاید تو یکی از جنگل های میدل ارث باشه(با یه فرکانس دیگه).در کل به نظر من نمیشه نظر قطعی داد...

مصاحبه ای از تالکین با رادیو بی بی سی در این باره :

دنیس گرولت :

من فکر می کردم میدگارد ممکنه سرزمین میانه باشه یا ارتباطاتی با هم داشته باشند؟

تالکین :

بله میدگارد و میدل ارث یک واژه اند اکثریت مردم به اشتباه فکر می کنند سرزمین میانه شکل خاصی از زمین است یا سیاره ای دیگر از گونه علمی تخیلی اما سرزمین میانه یک واژه بسیار قدیمی برای جهانی است که در آن زندگی می کنیم زمانی که تصور می شد توسط اقیانوس احاطه شده است .

دنیس:

برای من اینطور به نظر میرسه که سرزمین میانه همونطور که شما گفتید تا اندازه ای همین جهانی است که برآن زندگی می کنیم اما در عصری دیگر ؟

تالکین :

نه...

در مرحله ای متفاوت از تخیل ...بله

جالبه من که خیلی کنجکاو شدم.اگه امکانش هست لینکش رو بدین که ما هم گوش کنیم مصاحبه رو ویرایش شده در توسط deathwing

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
نولوفینوه

شاید منظورش این بوده که تو همین زمین که ما هستیم رخ داده این اتفاقات اما با فرکانس متفاوت .اینجوری میشه گفت هم تو زمین بوده هم نبوده.حتما میدونین که بعضی یا شاید همه ی دانشمندای فیزیک میگن جهان های موازی وجود دارن و توی هم هستن با فرکانس متفاوت.مثلا این جا که تو الان نشستی داری جواب منو میخونی شاید تو یه فرکانس دیگه وسط اقیانوس باشه ...یا شاید تو یکی از جنگل های میدل ارث باشه(با یه فرکانس دیگه).در کل به نظر من نمیشه نظر قطعی داد...

جالبه من که خیلی کنجکاو شدم.اگه امکانش هست لینکش رو بدین که ما هم گوش کنیم مصاحبه رو

ببخشید ..

از ناظران عضو میخوام میدونم اینجا فروم فانتزی هست و تقریبا بی ربطه .. ولی خوب به بحث ربط پیدا کرد!

آقا دقیقا میتونی بگی "فرکانس دیگری" ینی چی!؟

فرکانس چی فرق میکنه!!؟؟ نوسنات الکترون ها مثلا!؟ فرکانس چی!؟

به نظرم کلا بحث بی ربطیه!

به نظرم منظورش این بوده که داستان در همین دنیا اتفاق میافته .. ینی با هوا و خاک و آتش (!) و قوانین همین دنیا. ینی یه دنیای جادویی خاصی وجود نداره و شخصیت ها و شهر های داستان در همین دنیا اتفاق میفته نه جای دیگه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Heaven

ببخشید ..

از ناظران عضو میخوام میدونم اینجا فروم فانتزی هست و تقریبا بی ربطه .. ولی خوب به بحث ربط پیدا کرد!

آقا دقیقا میتونی بگی "فرکانس دیگری" ینی چی!؟

فرکانس چی فرق میکنه!!؟؟ نوسنات الکترون ها مثلا!؟ فرکانس چی!؟

به نظرم کلا بحث بی ربطیه!

به نظرم منظورش این بوده که داستان در همین دنیا اتفاق میافته .. ینی با هوا و خاک و آتش (!) و قوانین همین دنیا. ینی یه دنیای جادویی خاصی وجود نداره و شخصیت ها و شهر های داستان در همین دنیا اتفاق میفته نه جای دیگه

فكر كنم منظورشون اين بود كه آردا يك جهان موازي از زمينه؛يعني زمين هست،اما با اين حال چون زمين ما نيست ويژگي هاي كاملا مشتركي باهاش نداره. اما منظور از لغت فركانس رو نفهميدم.

تالکین می­گوید: «فانتزی نیاز به خلق کردن دارد. هرچه تصورات بی شباهت تر به چیزهای دنیای اولیه باشد، به وجود آوردن آن در دنیای ثانویه سخت‌تر است. هر کس می‌تواند عبارت «خورشید سبز رنگ» را به زبان آورد؛ خیلی‌ها می‌توانند آنرا در ذهن تصور کنند اما این کافی نیست. ساختن دنیای دومی که در آن خورشید سبز رنگ باورپذیر است، نیازمند تلاش و تفکر زیاد و توانایی‌های ویژه است. افراد بسیار کمی اقدام به اینکار می‌کنند اما زمانی که بشکلی قابل قبول موفق به انجام آن شدند، با دستاورد هنری کم نظیری مواجه می‌شویم».

كلام خود استاد كه در مقاله ي "در باب داستان پريان"در سايت قرار گرفته.ديگه هر چيزي رو مشخص ميكنه و به نظرم خيلي درست و قانع كننده است. يعني اگر داستان و دنيايي فانتزي شاهكاره،اگر اونقدر زيبا و بي نقص ساخته و نوشته شده كه خواننده رو به فكر واقعي بودنش مي اندازه،از هنر و توانايي بالاي نويسنده است؛ نه چيز ديگري.

پ.ن:من كه آرزومه آردا واقعي باشه! به اميد روزي كه كل چيزي كه در بالا گفتم نقض بشه و شاهد آردا باشيم:D

ویرایش شده در توسط Heaven

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
deathwing

منظور من از فرکانس این هست که جایی که شما الان واستادین یا نشستین ممکنه تو یه فرکانس دیگه دریا باشه.اینو من نمیگمخیلی از فیزیک دانا میگن نظریه علمی هست.اگه بازم متوجه نشدین تو اینترنت درباره جهان های موازی یه سرچ کنین شاید من بد منظورمو میرسونم :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
mahan

میگم به نظر منم واقعاً وجود داشته چون چند تا جمجمه و استخوان پیدا شده که با مشخصات اورک ها.دورف ها و الف ها پیدا کردن.حتی چیزهایی مثل رد پای انت هم پیدا شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*فئانور*

وسوسه خطر ناکیه:دی

دوست دارم حرف هاتونو قبول کنم به عنوان کسی که عاشق فانتزیـه.ولی تا چیزی اثبات نشه نباید بهش مطمئن بود.باورش سخته.

ویرایش شده در توسط تور
غلط املایی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فاطمه

به نظر من که واقعیه.....شاید نباشه اما من واقعا امیدوارم وجود داشته باشه...چون واقعا کنجکاوم از نزدیک ببینمشون @-)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Dina.e

واقعا سخته که بگیم اینا افسانه هستن یا واقعیت... به نظر من هیچ چیز غیرممکن نیست.شاید واقعا بودن و ما خبر نداریم. جناب تالکین برای نوشتن کتاب ها از اسطوره های زیادی استفاده کرده اند.اگه دقت کرده باشین اول کتاب یاران حلقه درباره همه چیز به طور کامل توضیح داده.اون قدر مکان ها و نژاد های مختلف رو دقیق معرفی کرده که سخته به راحتی از کنارش رد بشیم و بگیم همش تخیلاتن. تمام داستان هایی که به این گونه نوشته شدن به هم ربط دارن. اگه بگیم این ها افسانه و داستانی بیش نیستن پس چطور دربارشون ای قدر اطلاعات داریم؟

به هرحال ... امیدوارم روزی برسه که بتونیم به نتیجه قطعی برسیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Armando

آردا که در نظر من99.99درصد تخیلیه اما اگه یه روز بگن نه نبوده یه امکان هم میدم اینکه همچین اتفاقاتی در یه سیاره توی این جهان بزرگ رخ داده باشه و ایلوواتار و والار هم داشته باشن و درک خودشون رو اینطوری بیان کرده باشن و توسط یه نفر مسافر از اونجا به زمین و بعدش به تالکین رسیده باشه. اما فکر نکنم حالا حالا ها کسی بیاد به من این رو بگه :D

درسته که این هم زیادی تخیلی و بچگانه س اما این دنیا ثابت کرده فقط غیر ممکن غیرممکنه.

با سپاس از همه شما

ویرایش شده در توسط Armando

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

نظرمن اینه که نوشته های تالکین مربوط به ابعاد دیگه ی زمین هستن و واقعا اتفاق افتادن شاید آردا همین جا درزمان ومکانی نزدیک به ماقرار داره و ازطریق تراوش رویایی (که یکی از ویژگی های ذهن های مایایی و الفی هست)همه ی این اتفاق ها به ذهن تالکین رسیده یاشاید هم ماجراهای اتفاق افتاده در سرزمین شفق باشن

ولی من مطمئنم که آردا وجود داره فقط یه عزم همگانی میخواد کل دنیا رو شخم بزنیم پیداش کنیم من دست تنها نمیتونم

چه جالب منم این رو شنیدم که سعی کردن سرزمین میانه رو بندازن روی خاور میانه .نظر شما چیه؟خیلی ها که عشق سیاستن می گن این کار ها رو از قصد کردن تا غرب رو بزرگ جلوه بدن من که باور نمی کنم اگرهم درست بگن ترجیح می دم اینجوری فکر نکنم.

برای فهمیدن این مطلب یه روش ساده هست نقشه ی سرزمین میانه رو وردارین برعکسش کنید بزارین رو نقشه ی جهان با بریدگی ها و کوه ها و عوارض طبیعی تطبیقش بدین اونوقت میبینین مصر میفته رو موردور و روهان میفته تقریبا رو قلمرو باستانی گرشاسب اگه نقشه ی دلتورا روهم باهاش این کارو بکنین باز عوارض طبیعی زمین عین به عین مشابهت داره با قسمتی از خاور میانه و شرق

البته من فکرنکنم منظوراز غرب درنوشته های تالکین جهت جغرافیایی باشه چون غرب به محل غروب خورشیدهم میگن که بایکی از اسم های سرزمین شفق تناسب داره واصلا شفق یعنی سرخی هنگام غروب به نظرم تالکین میخواسته درلفافه به اون سرزمین که زادگاه همه ی موجودات افسانه ایه اشاره کنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
mvp2361372
ارسال شده در (ویرایش شده)

یک لحظه اثار موجودات تالکین با موجودات افسانه ای خودمون مقایسه کنید

الف پری

هابیت ودورف ها چل مرد نمی دونم حالا سراسر کشور همین معنی رو میده ولی خب تو بیشتر خراسان اونهائی رشد شون زود متوقف میشه میگن چل مرد chel mard

اورک اجنه خبیث یا

مورگورث شیطان

سائرون اهریمن

گوبلین دیو (این خیلی داغون شد (یا به قول ترجمه لوتر ادوخوار خخخخ

ترول غول

وارگ پاگنده های مازندران خرس های عظیم الجثه

نظر تون چیه درست تفاوت هائیی هست ولی خب همه این رو میدونیم که وقتی می خواد یه چیزی از فرهنگ به فرهنگ دیگه ای منتقل دچار یکسری تغییرات میشه چه در اسم به خاطر زبان های متفاوت و چه در کل به خا طر باور اولیه که شخصی از یک فرهنگ دیگه ای در موردش میشنوه

نمونه تغییر در برداشت کلی زمانی که سال 1977 خواستن هابیت رو به صورت کارتون در اوردون الف ها پوستشون ابی بود وقتی من این تصویر رو دیدم فکر کردم ارتش اورکهاست

الان ما هر کار بکنیم برداشت ظاهری که حد اقل از دورف ها داریم رو نمی تونیم عوض کنیم یا اینکه الفی پیدا بشه زیبا نباشه

اومهائی که معترض به بدون برداشت بودنش مخالفن یک موجود خیالی از خودشون در بیارن با یک سری صفات ظاهری واخلاقی خاص تا وبعد من تجائی که بتونم شباهت براش در میارم

ویرایش شده در توسط mvp2361372

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
M.A.R

تالکین دنیای جدیدی خلق نکرده. در واقع ویژگی های مناطق مختلف دنیای ما تقریبا به صورت رندم بین سرزمین های دنیاش پخش کرده. هارادریم ها شبیه اعراب هستند اما فیل اونها رو از هم متمایز میکنه. شایر زیبایی و آرامش انگلستان رو داره ولی جزیره نیست. مردم روهان مثل مغول ها سوارکارن و در دشت زندگی میکنن، اونا وحشی و کشور گشان اینا نه. شهر دریاچه مثل ونیزه اما ونیز کوه نداره. صد البته که نومه نور مثل آتلانتیس قوی و ثروتمنده و هر دو به خاطر غرور، با اراده خدایان و با قدرت طبیعت از بین میرن ولی پادشاه سیاهی آتلانتیسی هارو فریب نداده. حالاشاید الف ها شبیه سرخپوست ها باشند و جزایر دریای کاراییب جزایر افسون شده و کوبا یا جاماییکا هم اره سیا اما کدوم کوه رو میشه به تانیکوییل شباهت داد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
.Morgoth.

اولا وجود جهان های موازی فقط یک فرضیه هست.

دوما حتی در صورت قطعی دونستن جهانهای موازی امکان وجود جهانی با خصوصیات جهان تالکین 0.00 هست.

سوما حتی با فرض اینکه چنین جهانی وجود داشته تالکین چطور توصیفش کرده؟(و دیده؟)

حتی من تمثیلی بودن این داستان رو منتفی میدونم.با وجود اینکه از قویترین داستانهای نوشته شده هست ولی به هر حال یک اثر کاملا تخیلی هست فقط و فقط برای سرگرمی نوشته شده.

وجود الفها در این دنیا کاملا منتفی هست.وجود موجوداتی با عمر نامحدود امکان نداره.(بخواید دلیلش رو میگم)

دوستانی که به قرآن استناد میکنید در صورت قبول دنیای تالکین باید والار ها رو هم قبول کنید که کاملا متضاد با اعتقادات ما هست.

ویرایش شده در توسط .Morgoth.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فین رود فلاگوند

با عرض اجازت

اینکه بگوییم تالکین از دنیای واقعی الهام گرفته و شاید آردا در دید تالکین تمثیلی از دنیای واقعی ست تا حدی درست است اما اینکه بگوییم اینچنین دنیایی واقعا وجود دارد و موازی با دنیای ما واقعا حرفی گزاف است.

ویرایش شده در توسط فین رود فلاگوند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
reza.pr
در در ‎4‎/‎10‎/‎2017 at 7:47 PM، تور پسر هور گفته است :

دوستان لطفا اسم خودتون رو هم باهاش بفرستین

با سلام خدمت دوستان

بنده از اول تا الان پیامارو خوندم

نظرات زیاده و قابل احترامه

ولی باتوجه به تحقیقاتی که بنده کردم این موضوعات میتواند درست باشد ولی نه همه انها بلکه بیشتر اغراق صورت گرفته توسط استاد تالکین و برخی موجودات به هیچ عنوان نمیتواند وجود داشته باشد ولی مطالعات کیهان شناسی و بیولوژیکی من باعث میشه بگم که قسمتی از این میتونه حقیقت داشته باشه بازم جای تامل و بحث داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
reza.pr

اگه دوستان تمایل داشته باشن که این تاپیک ادامه پیدا کنه من هررزو قسمتی از وقایع رو با استفاده از علم کیهان شناسی و بیولوژی و علوم اساطیر اسکاندیناوی و ژاپن براتون پست میکنم

البته بنده کوچکتر از اونم که بخام نظر بدم صرفا پیش اساتید درس پس میدم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...