رفتن به مطلب

Recommended Posts

teoden

در داستنهای تالکين در کل به ستايش خوبی و دوستی و فداکاری برای دوستان و....پرداخته شده مثلا تالکين جنگ انتقام جويانه دورفها رو تا ييد نميکنه ولی جنگ گوندر رو مانند يک صحنه حماسی توصيف ميکنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arwen undomiel

تئودن عزیز باعث خوشحالیه که به این مسئله اشاره کردی من زیاد وقت نمیکنم که اینجا چیزی بنویسم ....اما همیشه دوست داشتم که از بقیه بپرسم که چرا اینجا از همه چیز صحبت شده جز مسائل انسانی و اخلاقی نوشته های تالکین....به نظر من آدم های زیادی هستن که میتونن خیال پردازی کنن اما تعداد کمی هستن که این توانایی رو دارن که روابط شخصیتهای داستان رو طوری باز کنن که خواننده با شخصیتهای اون داستان بالا و پایین بشه و نسبت به اونها احساس علاقه پیدا بکنه... اینکه یه نفر در کنار یه داستان تاریخی_حماسی بتونه اینقدر ظریف ارزشهای انسانی رو به نمایش بزاره خودش هنر والایی هستش....تالکین میتونست داستان رو طور دیگه ای بپردازه....اما اون توی داستانش انسانهای پاکدل و نیروی خیر رو پیروز میدونه نه به خاطر اینکه ماها بگیم :آخی همه چیز به خوبی تموم شد....مطمئنن هدف تالکین این نبوده و حتما خواسته پیامی رو به ما برسونه

ای کاش به جای اینکه راجع به واقعیت یا عدم واقعیت داشتن سرزمین-اشخاص یا داستان های تالکین بحث کنیم سعی میکردیم ارزشهای معنوی رو که تالکین در شخصیتهای داستانش گنجونده الگوی خودمون قرار بدیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بورومیر

با تشکّر از Arwen Undomiel و اینکه با Teoden هم موافقم.میتونیم

از این نوع فداکاریها به فداکاری سام و اینکه سام خودشو در قبال فروردو مسئول میدونست و در تمام سختیها با فرودو بود. باز میتونیم به دوستی آراگورن،لگولاس و گیملی اشاره کنیم اگر چه دورفها با الفها رابطۀ خوبی نداشتند ولی دوستی عمیقی بین لگولاس و گیملی به وجود اومد.همچنین فداکاری بورومیر که برای مری و پیپین انجام داد و در آخر به مرگ بورومیر انجامید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

با هر سه شما موافقم دوستان. یه چیزی که غیر از ارزشهای اخلاقی داستان ارباب حلقه ها خیلی نظر من رو جلب میکنه اینه که به نظر من داستانهای تالکین میخواد واقعیت زندگی انسان رو به تصویر بکشه. زندگی انسان در عین حال که از عشق نشات گرفته ولی همیشه با غم و اندوه و سختی همراهه (دقیقا همون حرفی که بانو گالادریل میزنه و میگه که در همه گوشه های این جهان عشق و اندوه به هم پیوند خوردند) به همین دلیله که در هیچ کدوم از داستانها ماجرا به خوبی و خوشی به پایان نمیرسه. در آخر هابیت تورین میمیره. آخر ارباب حلقه ها تئودن و بسیاری دلاوران از جمله هالباراد کشته شدند و اوج اندوه داستان هم در قسمت لنگر گاههای خاکستریه. این واقعیت این جهانه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
warmaster

البته من علاقه چندانی به اخلاق صرف تو داستان ندارم مهم خط داستانی قصه است

اما دراین مورد مطلق بودن داستان تاکینه که باعث این مسئله شده در واقعآ شخصیت ها جز چند تایی مثل بیلبو تاحدی تئودن وبرومیر دو حالت خوب وبد رو دارن این ذات قصه های این طوری معرفی آدمهای خیلی خوب ولی از همه یک سوال داشتم بهترین فرد از نظر اخلاقی کی از بین فانیها؟

وچند جواب که برای من محتمل بود

فرودو چون برای حلقه انتخاب شد

سم چون اون را رها نکرد

تام بامبادیل که شاید نتونه توی گزینه ها بیاد

در ضمن این می تونه موضوع نظرسنجی بشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

در این باره من نظری نمیدم چون فکر میکنم تالکین به نسبت نژاد و موجودیت و سرنوشتی که هر موجودی داره یه حد اخلاقی براش گذاشته پس نمیشه بین بهترینشون قضاوت کرد .

در ثانی وارمستر عزیز تام بامبادیل فانی نبود اصلا مشخص نیست که چطوری بوده اما در حدی بود عمرش که حتی بهش برچسب آینور بودن رو زدن... یعنی از آغاز دنیا وجود داشته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
warmaster

با عرض پوزش من هم از عمر دراز تام بامبادیل اطلاع دارم ولی به نظرم همان طور که تاکین گفته او بک راز است وحتی نمی توان از فانی نبودنش مطمئن بود.

البته این به تعریف ما از فنا ناپذیر مربوطه که به نظر من باید یک ویژگی خاص توی فرد باشه وسن زیاد بتنهایی کافی نسیت

باز هم پیشاپیش اگر نظرم اشتباه بود عذر می خوام

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
teoden

من از شخصيت سم خيلی خوشم اومد.و وفاداری که نسبت به اربابش داشت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arwen undomiel
در این باره من نظری نمیدم چون فکر میکنم تالکین به نسبت نژاد و موجودیت و سرنوشتی که هر موجودی داره یه حد اخلاقی براش گذاشته پس نمیشه بین بهترینشون قضاوت کرد .

در ثانی وارمستر عزیز تام بامبادیل فانی نبود اصلا مشخص نیست که چطوری بوده اما در حدی بود عمرش که حتی بهش برچسب آینور بودن رو زدن... یعنی از آغاز دنیا وجود داشته.

اما من فکر میکنم بعضی ارزشهای اخلاقی ربطی به نژاد یا سرنوشت نداره...اگه اینطوری باشه چرا سارومان به همه خیانت میکنه در صورتی که اون هم مثل گندالف یک مایا بوده؟؟یا چرا گالادریل که الف بود نسبت به حلقه کشش پیدا میکنه؟؟؟مهم اینه که هرکی با مسئله ای که باهاش روبه رو میشه چه طور برخورد کنه

من فکر میکنم همونطور که لغزش و خطا هابرای نژادهای مختلف به طور مشترک وجود داره ارزشهای اخلاقی مشترک هم وجود داره....و این درست نیست که یکی به خاطر مثلا الف بودنش فقط ازش انتظار خوب بودن رو داشت اگه اینطور بود که هر کسی اشتباهاتش رو میتونست به وسیله ی موجودیت و نژادش توجیح کنه.....در این صورت آیا هیچ گناهکاری وجود داشت؟؟؟

--------------------------------------------------------------------

تئودن عزیز من هم با تو موافقم.....سم شخصیت قابل تحسینی داره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
teoden

من کاملا با ارون اندوميل موافّقم . همه اين اختيار رو دارن که خوب باشن يا بد .

متاع کفر و دين بی مشتری نيست يکی اين ديگری آن ميپسندند!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

شما تئودن و آرون آندومیل عزیز منظور منو بد متوجه شدید من چیز دیگه و کاملا متفاوتی گفتم. حیف که الان وقت ندارم سر فرصت توضیح میدم ممنون.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
warmaster

خوب اساسا با وجود حد موافق نیستم در واقع زیبایی کار تاکین به اینه که دراکثر نژاد ها هم خوب هست وهم بد . البته تفاوت در این مرود شاید در نسبت اینها باشه.ولی خوب بین همهی گونه ها تنوع هست مثلا در هابیت ها این مشهوده مثلا سم (که خیلی ازش خوشم می آد) با گالم فرق داره

البته این به معنی عدم وجود حد نیست ولی بامقایسهی این دوتا حداقل می شه نتیجه گرفت کهاین حدود بسیار گترده اند واگر این طوری به موضوع نگاه کنید می بینید که قابلیت تشخیص به دو شکل هست:

1. در هر نژادی

2. باتوجه به ویژگی های فرد

مثلا کسی از یه هابیت انتظار نداره مثل یک نومنوری بجنگه ولی سم برای کمک به فرودو شجاعانه می جنگه پس ارزش جنگ اون در این حالت نسبت به وقتی که یه سر بازه بیشتره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hellboy

1) در مورد تام این جا نباید صحبت کرد چون مبحث متفاوتی است

2) در مورد آثار تالکین باید گفت که در تک تک تفاقاتی که می افته منظوری هست که با فکر می شه بهش دست پیدا کرد

3) در همه ی آثار تالکین خوبی و بدی تقریبا به یک حد دیده می شه ولی طبق معمول دوباره خوبی برنده می شه (من از این روش خسته شدم که خوبی همش برنده می شه)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
warmaster

باهات در این مورد موافقم خود من شخصیت های خشن مغرور و بی رحم رو که مردم رو با میخ به سقف بچسبنن رو بیشتر دوست دارم

نمونه اش آرتاس پس تو قصه ت دیگه خوبی رو برنده نکن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Gandalf the Wizard

سلام به همگی

نکات اخلاقی پنهان (بعضا آشکار) در ارباب حلقه ها ارزش این نکات رو نشون میده.

در حقیقت رسیدن به موفقیت نیاز به داشتن یکسری فاکتور داره که بدون اونا هر موجودی نابود میشه که نمونه روشنش سارومان هست.

با وجود همه قدرت و دانشی که داشت، فقط به خاطر اشتباهش و غرورش همه چیز رو از دست داد و نابود شد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
امیر فارامیر

سلام

به نظر من كه ارزش هاي اخلاقي كار تالكين خيلي زياده مي دونيد مثلا اين اعتقاد كه هدف وسيله را توجيه نمي كند خيلي مهمه.حرف تالكين اينه كه تفاوت وسيله مي تونه باعث بشه كه يك نفر سعادتمند بشه و يك نفر در تاريكي غرق بشه.اين نكته ي خيلي مهميه اونم توي اين عصر.حرف ديگه ي تالكين تاكيدش بر اختياره تو دنياي تالكين هيچ كس نمي تونه بهانه بياره بگه چون كوچك بودم چون تنها بودم ..... بدي رو انتخاب كردم.البته ظرافت كار اينه كه جبر رو انكار نمي كنه بلكه تعادلي زيبا از اين دو را به نمايش مي گذاره و..... كه بعدا ادامه مي دهم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Gandalf the Wizard
سلام

به نظر من كه ارزش هاي اخلاقي كار تالكين خيلي زياده مي دونيد مثلا اين اعتقاد كه هدف وسيله را توجيه نمي كند خيلي مهمه.حرف تالكين اينه كه تفاوت وسيله مي تونه باعث بشه كه يك نفر سعادتمند بشه و يك نفر در تاريكي غرق بشه.اين نكته ي خيلي مهميه اونم توي اين عصر.حرف ديگه ي تالكين تاكيدش بر اختياره تو دنياي تالكين هيچ كس نمي تونه بهانه بياره بگه چون كوچك بودم چون تنها بودم ..... بدي رو انتخاب كردم.البته ظرافت كار اينه كه جبر رو انكار نمي كنه بلكه تعادلي زيبا از اين دو را به نمايش مي گذاره و..... كه بعدا ادامه مي دهم

سلام

جناب فارامیر عزیز

به نظر من تفاوت در وسیله نمیتونه موجب سعادتمند شدن یا غرق شدن در تاریکی بشه.

بلکه تفاوت در نوع نگاه اینرو باعث میشه.

به عنوان مثال :

سارومان حلقه رو میخواست برای رسیدن به قدرت، اما فرودو تصمیم گرفت اون رو از بین ببره

حلقه به آراگورن و گالادریل هدیه شد، اما دیدگاه اونها که هر دو خواهان صلح و دوستی بین موجودات و از بین رفتن پلیدی بودند، باعث شد این هدیه که خیلیها به طمع بدست آوردنش حاضر به انجام هر کاری بودند رو به سادگی رد کنند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Arwen undomiel

چرا دیگه هیچ کی این بحث رو ادامه نمیده؟؟؟فکر کنم ارزشش رو داره که وقت براش بزاریم...این طور نیست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

هميشه داستان های اسطوره ای پيام های اخلاقی دارن اين اصلاْ جرزئی از ذات حماسه شده، شاهنامه فردوسی، سه تفنگ دار و هر داستان حماسی اسطوره ای در هر سطحی پيام اخلاقی داره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

سلام

جناب فارامیر عزیز

به نظر من تفاوت در وسیله نمیتونه موجب سعادتمند شدن یا غرق شدن در تاریکی بشه.

بلکه تفاوت در نوع نگاه اینرو باعث میشه.

به عنوان مثال :

سارومان حلقه رو میخواست برای رسیدن به قدرت، اما فرودو تصمیم گرفت اون رو از بین ببره

حلقه به آراگورن و گالادریل هدیه شد، اما دیدگاه اونها که هر دو خواهان صلح و دوستی بین موجودات و از بین رفتن پلیدی بودند، باعث شد این هدیه که خیلیها به طمع بدست آوردنش حاضر به انجام هر کاری بودند رو به سادگی رد کنند.

تفاوت در دیدگاه جمله زیبایی است ولی من با امير فارامير بيشتر موافقم. فرودو اون حلقه رو نابود کرد، ازش استفاده نکرد، برای هیچ مقصودی، چون ابزار کثیفی بود. هيچ وقت نگفت ازش خوب استفاده می کنم. چون ابزاری که ذاتاْ بده استفاده خوب نداره. و معمولاً استفاده اين که هدف وسيله رو توجيه می کنه بهونه ای بوده برای همه جنايات.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lycanthrope

از نکات اخلاقی پنهان در داستان های تالکین تنباکو و بیر به میزان لازم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
واردا

یکی از چیزای قشنگی که توی سیلماریلیون بود این بود که مرگ رو هدیه ی ارو به انسان ها می دونست و این خیلی قشنگه ... مرگ سرشار از امید و خوبی بود که ملکور با نفوذش بین انسانا اونو با ترس و نا امیدی همراه کرد ولی واقعیت مرگ چیز خوبی بود ... چیزی که الف ها اونو نداشتن و واسه ی همین از ناراحتی و خستگی بعضیاشون دق می کردن!! ... و فانی بودن انسان ها در واقع موهبت اونا نسبت به الف ها بوده!

یه چیز قشنگ دیگه ای هم که داشت این بود که وقتی ملکور توی موسیقی اولیه ناهماهنگی ایجاد کرد با این که ارو خشمگین شد ولی گفت این ناهماهنگی تغییری در هماهنگی کل به وجود نمیاره یعنی پلیدی ها هم توی این دنیا جزو این دنیا و جزو موسیقی دنیا هستن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

البته اين كه مرگ موهبت الهي است بيشتر يه ديد شرقيه و بسيار تكراري كه من تو خيلي جاها قبل از اين خوندم.ولي به نظر من بزرگترين از خود گذشتگي كه در داستان بود,مربوط به گلوم بود كه براي سام و فرودو خرگوش شكار كرد تا بخورن و از گرسنگي نميرن.آخي بيچاره گولوم خودمون.هيچ كس خوبيهاشو نميبينه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienna
البته اين كه مرگ موهبت الهي است بيشتر يه ديد شرقيه و بسيار تكراري كه من تو خيلي جاها قبل از اين خوندم.ولي به نظر من بزرگترين از خود گذشتگي كه در داستان بود,مربوط به گلوم بود كه براي سام و فرودو خرگوش شكار كرد تا بخورن و از گرسنگي نميرن.آخي بيچاره گولوم خودمون.هيچ كس خوبيهاشو نميبينه.

اگه اشتباه نکنم کاتولیکها هم در این مورد اعتقادشون شبیه به شرقیهاست، و تالکین هم یک کاتولیک فوق العاده متعصب بوده. از فصل اول سیلماریلیون هم کاملا پیداست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بانو گالادريل

يك چيز بسيار مهمي كه منو واقعا به ارباب حلقه ها جذب كرد اين بود:

در سخت ترين مواقع زندگي ، وقتي كه هيچ اميدي به ادامه دادن نداري، وقتي كه نمي دوني چه جوري خودتو از اين دنياي كثيف بيرون بكشي ، بدي ها رو از بين ببري و پيروز بشي؛كمك از راه ميرسه....همه ي بدي ها رو از بين ميبره و دنيا رو سرشار از خوبي ميكنه.

و اين همون چيزيه كه به من اميد زندگي كردن ميده...

اگر هم دقت كرده باشيد متوجه ميشيد كه اين نكته رو در بيشتر قسمت هاي كتاب آورده.

آخر كتاب ، وقتي همه نا اميد شدند ، نا گهان حلقه نابود شد و همه ي بدها از بين رفتند...

يا در كتاب دوم ،وقتي سپاه آراگورن در اوج شكست و نا اميدي بود ،گندالف به كمكشان اومد ...

يا در كتاب اول وقتي فرودو در گورپشته ها گير كرده بود و فكر ميكرد كه ديگر چيزي به مرگش نمونده، تام بامباديل از راه رسيد و به كمكشون شتافت...

ودر چندين موارد ديگر هم همين طور.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...