رفتن به مطلب
آناتار

حلقه قدرت کجا بود ؟

Recommended Posts

آناتار

خوب سلام دوستان آردا!

خوب تمام تاريخ حلقه مشخصه به جز بين سال هاي 3261 تا 3320 (دوران دوم) كه سائورون در نومه نور بود !حلقه در اين سال ها كجا بود؟

در بارادور نبود زيرا بارادور نابود شده بود.

در نومه نور نبود چون اگر مي بود ,پس از نابودي آن و مرگ جسم سائورون ,روح سائورون نمي تونست اون را با خود حمل كنه و به سرزمين ميانه بياره

و اصلا به نومه نور نيا ورده بودش چون او اسير بوده و نمي تونسته.

.آيا آن را در سرزمين ميانه پنهان كرده بود؟ولي چگونه !!؟او بيشتر قدرت خود را در حلقه قرار داده بود چگونه مي تونسته اون حلقه را در سرزمين ميانه ترك كنه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار
خوب سلام دوستان آردا!

خوب تمام تاريخ حلقه مشخصه به جز بين سال هاي 3261 تا 3320 (دوران دوم) كه سائورون در نومه نور بود !حلقه در اين سال ها كجا بود؟

در بارادور نبود زيرا بارادور نابود شده بود.

در نومه نور نبود چون اگر مي بود ,پس از نابودي آن و مرگ جسم سائورون ,روح سائورون نمي تونست اون را با خود حمل كنه و به سرزمين ميانه بياره

و اصلا به نومه نور نيا ورده بودش چون او اسير بوده و نمي تونسته.

.آيا آن را در سرزمين ميانه پنهان كرده بود؟ولي چگونه !!؟او بيشتر قدرت خود را در حلقه قرار داده بود چگونه مي تونسته اون حلقه را در سرزمين ميانه ترك كنه؟

سلام به همه ، آناتار عزیز چقدر عجولی ، مطمئن باش من یا دوستان دیگه همه سوالها رو می بینیم و جواب می دیم و فقط مسئله وقت در بین هست که ممکنه یکی 2 روزی دیر بشه ، اما حتما جواب داده میشه و من خودم بشخصه کمتر پیش میاد چیزی رو بدون جواب رها کنم پس احتاجی به چندین بار پرسیدن و زدن تایگ جدا نیست ، من این سوالت رو همینجا جواب می دم و سوالهایی که در این مورد در توی تاپیک سوال و جواب کردی رو پاک می کنم.

در مورد حلقه یگانه و اینکه در هنگام سقوط نومه نور کجا بوده ، جواب این سوال کاملا مشخصه و قطعی . وقتی سارون به نومه نور برده شد ، حلقه همراه اون بوده و در اختیار خودش.

در نامه ای که دکترروانا بیر(پروفسور و استاد زبان لاتین در دانشگاه اکسفورد که از تالکین شناسان بسیار معروفه) در اکتبر 1958 به تالکین نوشت و در اون نامه چندین سوال رو مطرح کرد(که اون نامه بسیار مشهور و طولانیه) یکی از سوالات این بود : که آرفارازون چطور توانست سارون رو شکست بده در حالیکه اون حلقه یگانه رو بهمراه داشت تالکین در جوابی که برای خانم بیر نوشت نکاتی رو مشخص می کنه از جمله ماهیت حلقه یگانه و ...(که مربوط به بحث ما نیست) وچند جمله هم می گه که سرنوشت حلقه رو در زمان سقوط نومه نور معلوم می کنه .تالکین اینطور می گه :

آرفارزون همانطور که در آکلابث گفته شده ،بندگان و رعایای سارون رو مغلوب و وحشتزده کرد اما خود سارون را. سارون خود داوطلبانه و با زیرکی تسلیم شد .او آزادنه به نومه نور رفت .طبیعی و بدیهی است که حلقه یگانه را بهمراه داشت و مدت زیادی نگذشت که بر ذهن و اراده اغلب نومه نوری ها غلبه کرد(من تصور نمی کنم که آرفارازون چیزی در مورد حلقه یگانه می دانست ، زیرا الفها همه چیز در مورد حلقه های قدرت را بسیار مخفی نگه می داشتند و آرفارازون هم چندان با آنها ارتباط نداشت که این را بداند). سارون با یک معجزه شکست خورد ، وقتی که خالق یگانه مختصات جهان را به در خواست منوه تغییر داد و روح او همچون بادی تیره به سرزمین میانه باز گشت ؛من فکر نمی کنم که برگرداندن حلقه یگانه توط این روح احتیاج به تامل و تفکر داشته باشد ،بمحض اینکه قوای روحی خود را متمرکز و بیشتر کرد و ....

که بقیش به سوال مربوط نمی شه. پس کاملا واضحه که سارون حلقه رو بهمراه داشته و با خودش به سرزمین میانه برگردونده. اما پرسیدی که چطور ، چون جسم نداشته؟ این اصلا مشکلی نیست و احتیاجی هم به جسم نبوده ، سارون یک مایا بوده ، از آینور اولیه و اصیل ، آینور توانایی درست کردن و تغییر دادن دنیای فیزیکی و مادی رو تنها با قدرت اراده و خواست خود داشتند ، همونطور که آردا رو وقتی که ناقص بود تکمیل کردند و به اون شکل دادند در حالیکه جسمی نداشتند ، در مورد سارون هم این اصلا عجیب نیست چون وقتی که اون میتونه چندین بار برای خودش جسم فیزیکی بسازه در حالیکه نداشته ، حمل کردن حلقه مشکلی نبوده.

با اینکه نپرسیدی اما خودم برای کامل شدن بحث به یک نکته دیگه اشاره کنم ، در این مورد فقط یک ابهام وجود داره ، اونهم عبارت took up again هست که تالکین در سیلماریلیون و در بخش در باب حلقه های قدرت در مورد سارون بعد از سقوط نومه نور استفاده کرده .اصلش به این صورت هست :

He took up again the great Ring and clothed himself in power; and the malice of the Eye of Sauron few even of the great among Elves and Men could endure

ممکنه بعضی به اشتباه فکر کنند که منظور اینجا از took up again اینه که سارون اول به سرزمین میانه بازگشت و بعد حلقه رو از جایی که گذاشته بود برداشت و استفاده کرد و نتیجه بگیرند که حلقه در سرزمین میانه باقی مونده بوده ، اما با توجه به گفته صریح خود تالکین نباید این اینطور فکر کرد و این عبارت رو اینطور معنی کرد.

فعل take up رو میشود اینطور معنی کرد : دلالت دارد بر قصد و عزم برای استفاده در راهی مشخص . مثلا to take up one's pen یعنی پرداختن یا شروع کردن یا قصد کردن برای نوشتن یا مثلا to take up a book یعنی : قصد کردن برای خواندن (به نقل از دیکشنری اکسفورد) ؛ پس منظور از اون جملات بالا که در سیلماریلیون اورده شده اینه که : او ابتدا جسمش رو کامل کرد و بعد بر سر نقشه اش برای تسلط بر دنیا برگشت و اصلا منظور این نیست که اون حلقه رو در بارادور جا گذاشته بوده و برگشته و بعد استفاده کرده.

موفق باش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

ممنوون.ممنون اله سار عزيز كامل بود و فكر كنم اين سوال هم از اينجا به من خطور كرد كه توي ترجمه خونده بودمحلقه يگانه را دوباره استفاده كردشايد again اضافي باشه . ولي در كل ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار
ممنوون.ممنون اله سار عزيز كامل بود و فكر كنم اين سوال هم از اينجا به من خطور كرد كه توي ترجمه خونده بودمحلقه يگانه را دوباره استفاده كردشايد again اضافي باشه . ولي در كل ممنون

خواهش. نه اون اضافی نیست و کاملا هم بجاست ، منظور اینه که اون دوباره نقشه و طرحش رو برای تسلط از پی گرفت . هرچند که میشه گفت که در ترجمه ای که شما خوندی در اینجا اشکالی وارد نیست ، اما در حقیقت و اگه حرفه ای قرار بشه با این موضوع برخورد بشه اون قسمت از ترجمه اشتباهه و باید به اینصورت و یا حداقل با توضیح و پانوشتی به این شکل توضیح داده می شد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

دستت درد نکنه اله سار هنوز به اون بخش ترجمه نرسیدم ولی خیلی بدردم خورد چون امکان نداشت این مفهوم به ذهنم برسه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

آيا از شكل ظاهري حلقه هاي ديگه اطلاعي داريد.فقط سه حلقه الفي و البته حلقه يگانه توصيف شده.آيا حلقه نزگول و دورفها ساده بوده يا نگين داشته؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

گولوم عزیز فکر میکنم برای جواب کامل این سوال باید اله سار رو دوباره برگردوند که متاسفانه مقدور نیست. اما تا جایی که من میدونم همه اون حلقه های قدرت هم مثل سه حلقه الفها جواهراتی روشون بوده. حلقه یگانه تنها حلقه بین اونها بوده که کاملا بدون تزئینات بوده. در این مورد کاملا مطمئن باش که اونها هم نگین و جواهر روشون بوده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

خيلي دوست داشتم جنس نگين ويا حتي خود حلقه ها رو بدونم چي بوده.احتمالا بايد طلا باشه.كاش مي شد يه جوري با اله سار تماس گرفت.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

گولوم جان، اگر را با مگر تزویج کردند، از آن فرزندی آمد شایدی نام.

برادر من (یا شاید هم خواهر من) اله سار فعلا از دسترس خارجه. ولی تا جایی که من میدونم توصیفی از جنس خود حلقه ها یا نگین روشون صورت نگرفته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

واي خدا 10 دقيقه اس دارم مي خندم.برادر من يا شايد هم خواهر من.واي خدا.تو اين 7 سال كه تو اينترنت وول زدم يه بار هم نشده كسي تو جنسيتم شك كنه.بذار يه چند روزي تو كفش بمونيد.راستي اگه (e-mail)يا چيزي ازش داريد بهم بديد.نبايد هم چين رفيقهايي رو از دست داد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

گولوم عزیز، ما خودمون از رفتن اله سار خیلی ناراحت شدیم. فعلا هم هیچ وسیله ارتباطی باهاش نداریم. اگر تو پیدا کردی به ما هم خبر بده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ارو
خيلي دوست داشتم جنس نگين ويا حتي خود حلقه ها رو بدونم چي بوده.احتمالا بايد طلا باشه.كاش مي شد يه جوري با اله سار تماس گرفت.

با سلام

ممكنه حلقه يا حلقه هايي هم از طلا باشن ولي حلقه گالادريل كه از ميتريل ساخته شده.

هنوز كساني هستند كه برخيزند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

با سلام

بخشی از متن کتاب با ترجمه آقای علیزاد ه :

الروند ردایی خاکستری رنگ پوشیده بود و ستاره ای بر پیشانی داشت و چنگی سیمین در دستش دیده می شد، و حلقه زرین به انگشت کرده بود که نگین بزرگی به رنگ آبی داشت، حلقهای به نام ویلیا، قدرتمند ترین آن سه حلقه.

حلقه گالادریل: حلقه ای از جنس میتریل که گوهر یگانه سفیدی به سان ستاره های یخ زده بر آن سو سو می زد.(حلقه ننیا)

گندالف: حلقه ناریا با نگینی همچون آتش(جنسش را ننوشته)

با تشکر از همگی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...