رفتن به مطلب

Recommended Posts

LObeLia

شوخی می کنی ؟؟!

آره:-bd

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

تنها و تنها چیزی که غرب راه نجات شده تو داستان های استاد وجود عثمانی و پروس و اتریش در غرب جبهه متفقین هست که فرانسه و بریتانیا هست(من روسارو حساب نکردما چون اون زمان بریتانیایی ها و فرنسوی ها جز آفریقا تمام جنگهاشون سمت مرز آلمان(پروس)واتریش بوده). اگر یه نگاه ساده تو ویکیپدیا به نقشه های جنگ اول جهانی بندازین میبینین که نبرد بین شرق و غرب بوده. حالا شما میتونین یه نگاه تاریخی به اون برهه زمانی بندازین که آسیا یا خاور میانه نه تنها تهدید دیده نمی شدن بلکه به عنوان نیروی کار ارزان معادن بی حد نفت و طلا و ... به عنوان نعمت بودن برای اروپا. به نظرم دوستان من سخت نگیرید شخصیتی اگر به آسیایی ها یاا خاور میانه ای ها نسبت داده شده باشه توی کتاب هابیت یا انت هست چون هابیت ها ساده و تا حدی کوته فکر و احمق بودن (به خاطر تکذیب حوادث اطرافشون و خوشگزرانی دائم) مثل دولت های اون زمان آسیا که راحت منابع کشوراشون به تاراج میرفت

یا انت چون ما مسلمان ها هر وقت خونمون به جوش اومده کار های شگرف انجام دادیم مثل نبرد 50 هزار بر علیه 150 هزار نفری الپ ارسلان ترک (سردار سلجوق)بر ضد روم شرقی و امپراطوری بیزانس که متهورانه پیروز شدند و حتی امپراطور بیزانس به اسارت در اومد مثل کاری که انت ها کردن و اسیر کردن سارومان قدرت مند و حیله گر. پس اصلا به خودتون نگیرین

شرق تالکین بیشتر از وین پایتخت اتریش نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

لـازم میدونم که نکته ای که قبلـا هم گفته شده رو باز تکرار کنم چون گاهی فراموش میکنیمش:

<< یکی از عتقادات سفت و سخت من این است که بررسی زندگی نامه ی یک نویسنده برای شناخت آثار او، رهیافتی به تمامی اشتباه و بیهوده است.>>

استاد تالکین.یاران حلقه.یادداشت مترجم.

فکر کنم استاد تالکین عمدا اینو اظهار داشته تا آثارش از چنین برداشت ها و تفسیرهایی مصون باشن...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

من اینجا فقط یه چیزی بگم و برم :دی

من مقصود شما را کاملا درک می کنم ولی منظور من از این شرق و غرب به معنای کلی است به صورتی که اگر در اکثر فیلم های هالیوودی دقت کنید به صورت جزئی اشاره ای به پلید بودن شرق می کند(مانند فیلم کنستانتین که هنگامی که می خواست روی صندلی بشیند و به جهنم برود به صاحب کافه گفت صندلی را به جهت شرق بچرخاند به طرف جهنم...!!!)

اول من یه تذکر بدم که فکر کنم لازمه

خواهش می کنم غربی که در اثار تالکین وجود داره رو با غربی که در هالیوود بهش پرداخته می شه رو باهم یکی ندونید !

در واقع غربی که در فیلم های هالیوودی بهش پرداخته می شه احتمال خیلی قوی غربی است که همون اتیوپیای گمشده یا همون سرزمین موعود و ... هست که فکر نکنم این غرب همون غربی باشه که تالکین دوس داره تو اثار خودش به کار ببره و در واقع مقصودش از غرب همین غربی باشه که تو هالیوود به کار می ره !

اینجا جای بحث های تاریخی نیست اما بیاید به کمی قبل تر نگاه کنیم، به دوران پیش از تاریخ و مهاجرت اولیه انسان ها که بیشتر از جنوب (آفریقا) هم شروع شده و به همه ی نواحی کره ی زمین سفر کردن و قسمت شدن، حالا اگه بعضی تمدن ها در شرق دارای قدرت بیشتری بودن، باعث نمیشه قوم هایی نظیر مایاها در آمریکا رو از یاد ببریم (آمریکا که توی شرق نیست؟)

نمی خوام بحث تاریخی راه بندازم و اصلا هم قصدم این نیست

این که می گی تمدن ای دیگه ای در افریقا و آمریکا بودن شکی نیست

اما اگه فقط یه توجه کوچیک داشته بشی به شکوفایی این تمدن ها می بینی که شکوف ترین تمدن ها تو شرق بودن

در زمان های قدیم جهان به دو صورت شرق و غرب بود

و هر دو دو تمدن قوی رو داشتن اما سیر تاریخی باعث شد که شرق افول کنه و غرب باقی بمون هر چند در چند قرن اخیر باز شرق رشد کرد اما باز این غرب بود که پیشتاز شد

نمی خوم حق قاره پرستی راه بندازم و اقوام غربی و مخصوصا امریکا رو زیر سوال ببرم اما می خواستم بگم هر چی باشه شرق هم تمدن قدیمی تر و هم شکوفایی بیشتری نسب به غرب داشته اما اما ...

در مورد این که شرق در اثار تالکین بر گرفته از جنگه واقعا مخالفم

چون تالکین در زمان جنگ دوم جهانی بوده راحت می دونسته برتری انگلیس ها و رشادت اون ها رو تو کتابش بیاره تا این که بیاد شرق رو خراب کنه در صورتی که درون مایهی بعضی از کارکتر هاش شرقی هستن و ...

باز هم جای بحث هست اگر دوستان مایل باشن :ایکسـ

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

اصلان جان به نظر بنده تاثیر پذیری تالکین از جنگ اول (نه دوم)جهانی کاملا بارز هست چون خود منتقدین انگلیسی کتاب های استاد هم در این باره تاکید دارن مخصوصا تو خلق صحنه های نبرد. حتی دوستان استاد هم گفته بودن که آثار جنگ اول جهانی (که خود استاد درش شرکت کرده بود) هیچ وقت از زندگی استاد بیرون نرفت.

من نمیدونم چرا همش شرقو به خودمون میگیریم بعضی از اقوام ژرمن ها هم سبزه با ریو موهای فرو پر پشت بودن. به نظر من استاد اصلا منظورش از شرق ما نبودیم یا حتی آسیا

برداشت هالیوودی از آثار استاد مهم نیست من با شما تو این زمینه کاملا موافقم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

اصلان جان به نظر بنده تاثیر پذیری تالکین از جنگ اول (نه دوم)جهانی کاملا بارز هست چون خود منتقدین انگلیسی کتاب های استاد هم در این باره تاکید دارن مخصوصا تو خلق صحنه های نبرد. حتی دوستان استاد هم گفته بودن که آثار جنگ اول جهانی (که خود استاد درش شرکت کرده بود) هیچ وقت از زندگی استاد بیرون نرفت.

من نمیدونم چرا همش شرقو به خودمون میگیریم بعضی از اقوام ژرمن ها هم سبزه با ریو موهای فرو پر پشت بودن. به نظر من استاد اصلا منظورش از شرق ما نبودیم یا حتی آسیا

برداشت هالیوودی از آثار استاد مهم نیست من با شما تو این زمینه کاملا موافقم.

در این که تالکین الهاماتی از جنگ گرفته باشه رو زیاد در جریانش نیستم :دی

چون چند تا مقاله که خوندم اثری از این که تالکین از جنگ الهام گرفته باشده درش ندیدم

از طرفی طبق گفته ی شما شاید تالکین در خلق صحنه ی نبرد الهام گرفته باشه که این زیاد در روند داستان تغییری ایجاد نمی کنه

چون صحنه ی نبرد به نظرم فقط شدت نبرد رو می تونه توصیف کنه و چیزه دیگه ای نیست

در مورد شرق و غرب به نظرم حق با شماست

و در کل هم عقیده ی بنده در راستای عقیده ی شماست

اما مشکل اساسی فکر کنم فیلم ارباب حلقه ها بود که شاید بگونه ای بود که شرقی ها رو به صورت شرقی نشون داده !

در مورد قوام ژرمن هم بگم که این اقوام شبهت هایی با اقوام اریایی دارند و در جایی خوندم که شباهت هایی بین فرهنگ ها و اساطیر این اقوام و اقوام آریایی وجود دشت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

دقیقا درسته اما اشاره بنده به الهام گیری از نبرد به پست قبلیم بر میگرده که کاملا در بره منظور استاد از شرق توضیح دادم یه 5 تا پست بالاتر هست. بخونی منظوره بنده از الهام گیری استاد از جنگ برای توسیف شرق و غرب رو متوجه میشین.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

دقیقا درسته اما اشاره بنده به الهام گیری از نبرد به پست قبلیم بر میگرده که کاملا در بره منظور استاد از شرق توضیح دادم یه 5 تا پست بالاتر هست. بخونی منظوره بنده از الهام گیری استاد از جنگ برای توسیف شرق و غرب رو متوجه میشین.

من نمی دونم چرا بعضی دوستان دارند به دنبال منظور می گردند.مگه حتما باید لایه زیرین و پنهانی در داستان های تالکین وجود داشته باشه.من با این که استاد جنگ های سرزمین میانه رو از جنگ جهانی اول الهام گرفته(بدون شک تاثیر داشته ولی نه به صورت مستقیم)مخالفم.یا این که انت ها نمادی از مسلمانان هستند یا هابیت ها نمادی از ملت بی خیال و کوته فکر اون زمان خاورمیانه.مشخصه که اروپایی ها قصد استعمار و سودجویی به کشور های آفریقایی و آسیایی چشم داشتند.در حالی که در دنیای تالکین دون اداین و الدار از سرزمین های هابیت ها دفاع میکنند.در حالی که خود هابیت ها به اون توجهی ندارند!

استاد هم با اتریشی ها یا آلمان ها دشمنی ذاتی نداشته که.اتفاقا اجداد تالکین از آلمان به انگلیس اومده بودند.

بدون شک اعتقادات مذهبی،سیاسی و حتی ناسیونالیستی(!)در آثار استاد اثر داشته.اما نه این که هر عنصری رو که تو داستان می بینیم در دنیای خودمون هم به دبال مصداقش بگردیم!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
توروندور

من نمی دونم چرا بعضی دوستان دارند به دنبال منظور می گردند.مگه حتما باید لایه زیرین و پنهانی در داستان های تالکین وجود داشته باشه.من با این که استاد جنگ های سرزمین میانه رو از جنگ جهانی اول الهام گرفته(بدون شک تاثیر داشته ولی نه به صورت مستقیم)مخالفم.یا این که انت ها نمادی از مسلمانان هستند یا هابیت ها نمادی از ملت بی خیال و کوته فکر اون زمان خاورمیانه.مشخصه که اروپایی ها قصد استعمار و سودجویی به کشور های آفریقایی و آسیایی چشم داشتند.در حالی که در دنیای تالکین دون اداین و الدار از سرزمین های هابیت ها دفاع میکنند.در حالی که خود هابیت ها به اون توجهی ندارند!

استاد هم با اتریشی ها یا آلمان ها دشمنی ذاتی نداشته که.اتفاقا اجداد تالکین از آلمان به انگلیس اومده بودند.

بدون شک اعتقادات مذهبی،سیاسی و حتی ناسیونالیستی(!)در آثار استاد اثر داشته.اما نه این که هر عنصری رو که تو داستان می بینیم در دنیای خودمون هم به دبال مصداقش بگردیم!

از اینکه برداشت شخصی بنده به این صورت بوده و من فقط کنایه زدم به دوستی که انسانهای متحد ساءرون روبه شرق امروزی تشبیح کرده بودند. در باره الهام گیری استاد هم (با توجه به اینکه بنده توهم توطءه ندارم ) من فقط سعی کردم با توجه به دانسته های خودم پاسخی منطقی و بر گرفته از شرایط سیاسی و جغرافیایی اون زمان به جبهه گیریهای بعضی از دوستان بدم و این ظن رو از استاد بردارم که خدایی ناکرده منظور از شرق خاور میانه یا ما بودیم. وگرنه به شخصه تا بحال به اینکه شرقی ما بودیم یا بعضی تاپیک هایی که جبهه گیری دینی کردن یا مسایل مشابه فکر نکرده و نخواهم کرد. نظر بنده فقط و صرفا جهت دفاع از نویسنده محبوبم بوده. بابت غلط های املایی شرمنده ام چون با گوشی تایپ کردم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
M.A.R

باور کنین اگه خود تالکین اینجا بود و این بحث رو میدید از اینکه چرا ترک نکرده پشیمون میشد. آخه عزیز جان هرم بزرگ هم تو مصر هست هم تو جنوب مکزیک. کی میتونه ربط تمدن مصر و آمریکاریی رو بدون کشیدن بحث به مسایل پارانرمال به من بگه؟ خواهش میکنم تن تالکینو تو قبر نلرزونین. همین موردور من میگم ایرانه. چون هر طرفش به جز شرق کوهستانه، تو شمالش یه آتشفشان داره (یعنی دماوند) و صد البته بیابانیه و در شمال دریای رون یا همون خزر خودمونه رود ولگاازشمال پرش میکنه، در جنوب شرقی هامون دریای نورنه، درجنوب شرقیش هم خلیج فارس آبهای آزادن، آندوین بزرگ دجله و فراتن و هاروندور هم خوزستانه؛ تنهامنطقه غیر کوهستانی ایران و مهمتر از همه دریای محصور در خشکی دریای تتیس خودمونه. ولی شک دارم. فکر کرده باشین که اگه اینجوریه چرا فاصله ی بین دریای رون و میت لوند باید مثل شمال ما سرسبز باشه. شاید عربها شبیه هارادریم هان اما یادم نیست که تو عربستان فیل دیده باشم و خیلی مثالای این شکلی هست. هرکسی میخواد میتونه نقشه ی یه دنیای جدید از خودش بکشه و تا دلش بخواد تو اینجور شباهت هایی وجود داره.

در مورد دو قاره اولیه هم باید بگم یکی گندوانا بوده که شامل افریقا، آمریکای جنوبی، هند، استرالیا و قطب جنوب میشده و اون یکی هم دقیقا اسمش یادم نیست یه چیزی تو مایه های لوراسیا بود. البته باید بگم قدما اینا خیلی بیشتر از چند ده میلیون ساله.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD LOSS

باور کنین اگه خود تالکین اینجا بود و این بحث رو میدید از اینکه چرا ترک نکرده پشیمون میشد. آخه عزیز جان هرم بزرگ هم تو مصر هست هم تو جنوب مکزیک. کی میتونه ربط تمدن مصر و آمریکاریی رو بدون کشیدن بحث به مسایل پارانرمال به من بگه؟ خواهش میکنم تن تالکینو تو قبر نلرزونین. همین موردور من میگم ایرانه. چون هر طرفش به جز شرق کوهستانه، تو شمالش یه آتشفشان داره (یعنی دماوند) و صد البته بیابانیه و در شمال دریای رون یا همون خزر خودمونه رود ولگاازشمال پرش میکنه، در جنوب شرقی هامون دریای نورنه، درجنوب شرقیش هم خلیج فارس آبهای آزادن، آندوین بزرگ دجله و فراتن و هاروندور هم خوزستانه؛ تنهامنطقه غیر کوهستانی ایران و مهمتر از همه دریای محصور در خشکی دریای تتیس خودمونه. ولی شک دارم. فکر کرده باشین که اگه اینجوریه چرا فاصله ی بین دریای رون و میت لوند باید مثل شمال ما سرسبز باشه. شاید عربها شبیه هارادریم هان اما یادم نیست که تو عربستان فیل دیده باشم و خیلی مثالای این شکلی هست. هرکسی میخواد میتونه نقشه ی یه دنیای جدید از خودش بکشه و تا دلش بخواد تو اینجور شباهت هایی وجود داره.

در مورد دو قاره اولیه هم باید بگم یکی گندوانا بوده که شامل افریقا، آمریکای جنوبی، هند، استرالیا و قطب جنوب میشده و اون یکی هم دقیقا اسمش یادم نیست یه چیزی تو مایه های لوراسیا بود. البته باید بگم قدما اینا خیلی بیشتر از چند ده میلیون ساله.

1-بنده به شخصه متوجه نشدم تالکین دقیقا چی رو باید ترک می کرده(خط اول) بقیه دوستان اگه فهمیدن به ما هم بگن:|

2-خب از این مسائل پارانورمال و علمی تخیلی که تو بخش ضمیمه مجلات زرد میشه درباره اش خوند،زیاده.چیزی که باز هم تفیم نشد برام،ارتباط تمدن های امریکای مرکزی و اهرام مصر با آثار تالکینه.

3-بقیه اش رو چیزی نگم بهتره.فقط عاجزانه تقاضا دارم سطح اطلاعات خودتون رو در علم جغرافیا اندکی از سطح کتاب های درسیتون بالاتر ببرید تا هر کشور محصور به کوهستان و دارای آتش فشان و بیابان رو الزاما ایران ندونین!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...