رفتن به مطلب
آناتار

چه اتفاقي براي انسان ها بعد از مرگ در دنياي تالكين پيش می آید ؟

Recommended Posts

تور

دوستان بنظر من بهتره در باره چیزی که در داستان بهش اشاره نشده قضاوت نکنیم! تالکین به عمد از این که نظر خود انسان ها و واکنششون در مقابل مرگ چگونه است چیزی نگفته. چون واکنش ها متفاوته شما به انسان های جامعه فعلی نگاه کنید! هر کدوم اعتقاد خاصی و نگاهی مشخص (و بعضا نامشخص) به مرگ دارن اصلا چیز یکتا و مشترکی نیست. بنابراین تالکین اعتقاد خود انسان ها به مرگ رو در کتابش مستقیم نمیاره و بنظرم داره به ما میفهمونه که اعتقادات به مرگ برای هر کسی منحصر به فرده.

بنابراین من نمیتونم در باره این که آیا انسان ها خودشون مرگ رو هبه میدونستن یا نه یا این که والار در این رابطه چیزی به انسان ها گفتن یا نه صحبت کنم. حتی اگر هم گفته بودند، به چیزی که هیچ کس جز ایلوواتار ازش خبری نداره آیا ایمان می آوردند و ازش استقبال می کردند؟! معلوم نیست...

اما دیدگاه الف ها و یا والار نسبت به این قضیه به وضوح اومده. والار اون رو هبه و عدم وابستگی به دنیا میدونند. برای الف ها، مرگِ انسان ها و رخت بر بستنشون از این دنیا رشک برانگیزه! چون الف ها تا پایان دنیا در آن هستند و امکان رها شدن از اون رو ندارند مگر جنگ جسمشون رو نابود کنه یا غم و اندوه قلبشون رو بفرسایه. از هر دو دیدگاه مشخصه که مرگ یک هدیه و یک امتیاز برای انسان هاست. چیزی است که ارو در وجودشون و در سرنوشتشون قرار داده. بصورت غیر مستقیم اما میتونید واکنش های متفاوت رو نسبت به مرگ ببینید. اون هایی که ازش گریزانند و اون هایی که بهش لبخند میزنند...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

کلا چند دید مختلف نسبت به مرگ وجود داره:

1) کسانی مرگ رو حق میدونن و اون رو مرحله ای از زندگی و کمال میدونن و بیشتر برای این دسته از انسان ها مرگ یک سفره

2)کسانی مرگ رو حق میدونن و میدونن چه چیزی در انتظارشونه ولی چون به فرموده معصوم یاد مرگ دلها رو خوار میکنه ممکنه از رویارویی با این حقیقت مرگ بیمناک باشند

3) کسانی که مرگ رو نیستی و نابودی میدونن

در مورد گروه اول شاید بخاطر فطرت بیدارشون حتی نیازی به گفتن هم نباشه ولی برای دو گروه بعدی فرق میکنه (من خودم جز گروه دوم هستم )

بله یکی از چیزهایی که داستان های تالکین بر اون پافشاری شده هبه بودن مرگه

مثلا برای کسی که طرفدار دیدگاه اوله سخن تالکین خیلی روشنه حتی برای گروه دوم هم

ولی مثل تاپیک بسیار هوشمندانه ای که در اون خودمون رو به جای اشخاص منفی تالکین میزاشتیم این بار هم خودمون رو به جای دسته سوم بزاریم و آیا ببینیم اینقدر با روشنی در مورد هبه مرگ اطلاع داده شده که از ناآگاهی و عقیده اشتباه در بیاییم( بحث لجاجت و .... جداست ) و همچنین این بحث به معنای برداشتن تکلیف یا بار گناه از روی گروه سوم نیست

اینکه بدون اینکه احساسی ( مقصود قاصدین گفتار ارو ست) صحبت کنیم ، بگیم ما به ازای مرگ انسان ها نسبت جاودانگی الف ها چیه؟

دسته اول که این رو هبه و هدیه ایوواتار و یک هدیه میدونن که به الف ها داده نشده

بحث بر سر مورد گروه سومه که شفاف بهشون بگیم آیا وقتی میمیری دقیقا چه در انتظارته و چه چیزی پیش میاد و آیا جاودانگی در انتظارته یا خاکستر و پودر شدن؟

وگرنه بر سر قسمت سوم فرمایش شما بحثی نیست و بصراحت در سیلماریلیون اومده

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

والار به صراحت از نتیجه مرگ برای آدمها سخن گفتن! پس اینکه بگیم آدمها اطلاعی نداشتن حرف درستی نیسن!

می گویید شما را به سبب شورش آدمیان کیفر داده اندشورشی که در آن سهمتان اندک بود و از این روست که می می رید. اما مرگ از همان نخست نیز کیفر شما نبود. بدین سان شما می گریزید و جهان را ترک می کنید و در امید یا نومیدی بندی آن نیستید پس کدام یک از ما باید به دیگری رشک بورزد؟
سیلماریلیون چاپ دوم صفحه 437

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

اینطوری که حمید خان سند آوردن که والـار درمورد مرگ انسان ها سخن گفتند، خب ما میگیم که انسانها حرف والـار رو جدی نگرفتند و کم اهمیت پنداشتند. این شاید دلیلش این بوده که والـار زیاد با انسانها مرتبط نبودند و بهتر بگم انس و الفتی بین والـار و ادمیان نبود که به همین راحتی پذیرفته بشن توسط انسانها. یه جور احساس بیگانگی توی دل انسان ها از والـار بوده. و حرفای یه غریبه سخت توی دل آدم اثر میذاره.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Vána

لوبلیا اگر اینجوری حساب کنیم پس اصلا سخنی اثر نمیکنه مگه الفها ووالار از اول باهم دوست بودند ؟ خب والار یه سری کارها برای سرزمین مانه کردن که هم پیامدش به الفها رسید هم آدمیان و بقیه موجودات حالا اگر بیاییم بگیم چون با هم بیگانه بودند سخن درشون اثر نمیکرد مشکل از ادمیان مشه نه والار چون والار مسئولیت خودشونو انجام دادن و انتخاب با انسانهاس بپذیرن یا نه ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

خب خداروشکر که حداقل باعث یه کار خیر شدیم <_<

این ترجمه میتونه برای دو بحث اخیر خیلی موثر باشه

حقیقت حرفای زیادی برای گفتن هست ولی فعلا تا ارائه ترجمه دست نگه میدارم!(اسمایل دست بنده خدارو در پوست گردو گذاشتن!:دی)

ویرایش شده در توسط R-FAARAZON

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

:دی

فکر کنم سه سالی باشه که من قول تاپیکی در این رابطه رو میدم! :دی

خود مطلب حدود 20 صفحه است و بعدش هم مقادیری توضیحات و تفسیر داره. سعی میکنم خود مطلب رو فعلا ترجمه کنم. متاسفانه فرصت آزاد کمی دارم و مطلب هم آخراش خیلی فلسفی و مفهومی میشه. خودم باید چند بار بخونم تا بتونم درست ترجمه کنم! <_<

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

ان شالله که کار پیش میره.حداقل اینه که یکی از نومه نوری ها ( امین ) به راه راست هدایت میشه

من زندگی دستمو بسته وگرنه کمک میکردم این بحث هایی که چند وقت اخیر شد رو واقعا از اون اندک ساعت خوابم زدم!:دی

ولی اگه اون مطلب بیاد راه اندازی دوباره بحث با من و ت.ت! <_<

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

اتفاقا آندرت یه تیکه میندازه که چرا والار برای آموزش ما نیومدن و ما رو همینطور رها کردن. فینرود هم چندتا دلیل میاره که الان نمیگم! :دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
R-FAARAZON

پس ان شالله مطلب رو کامل کنید

ولی به همه بدید منم میخونم شاید یه مطلبی ضد الف و ضد والار توش پیداش کردم (پرچم ضد الفی که بالا بود پرچم ضد والار بالا!:دی)

اونوقت بحث خوبی میتونه شکل بگیره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia

لوبلیا اگر اینجوری حساب کنیم پس اصلا سخنی اثر نمیکنه مگه الفها ووالار از اول باهم دوست بودند ؟ خب والار یه سری کارها برای سرزمین مانه کردن که هم پیامدش به الفها رسید هم آدمیان و بقیه موجودات حالا اگر بیاییم بگیم چون با هم بیگانه بودند سخن درشون اثر نمیکرد مشکل از ادمیان مشه نه والار چون والار مسئولیت خودشونو انجام دادن و انتخاب با انسانهاس بپذیرن یا نه ؟

بله که الف ها و والـار با هم دوست بودند. الف ها در محضر والـار و مایار بودن که کلی هنر و کارای فنی یاد گرفتند. شکوه و زیبایی و عظمتشون رو به چشم دیدن و باهاشون زندگی میکردن اصلـا.

درسته که فئانور بد قلقی کرد اما حتا اونم واقف بود به بزرگی والـار.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به لگ
در در ۱۳۹۳/۱/۱۹ at 10:52 PM، 3DMahdi گفته است :

:دی

فکر کنم سه سالی باشه که من قول تاپیکی در این رابطه رو میدم! :دی

خود مطلب حدود 20 صفحه است و بعدش هم مقادیری توضیحات و تفسیر داره. سعی میکنم خود مطلب رو فعلا ترجمه کنم. متاسفانه فرصت آزاد کمی دارم و مطلب هم آخراش خیلی فلسفی و مفهومی میشه. خودم باید چند بار بخونم تا بتونم درست ترجمه کنم! <_<

امیدوارم تو ای دو سال امادش کرده باشین اگه امادش کردید خبر بدین ما بیایم بخونیم :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
در 13 ساعت قبل، Alirezak2020 گفته است :

امیدوارم تو ای دو سال امادش کرده باشین اگه امادش کردید خبر بدین ما بیایم بخونیم :D

همون سال ترجمه کردم.

تاپیک بحث توی فروم:

لینک مطلب در سایت:

https://arda.ir/the-debate-of-finrod-and-andreth/

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...