رفتن به مطلب
Imrahil Prince of Dol Amroth

سوالات جاها و مکان ها و اطلس سرزمین میانه

Recommended Posts

توی نقشه ای که من از همین سایت گرفتم(http://www.arda.ir/archive/?cat=16)

به جز اومبار در جنوب که توسط نومه نوری های پلید اداره میشه یه سری کشورهای شرقی تر از موردور و رون هم که حتی صفتFree kingdom برا بعضیاشون به کار رفته وجود داره،مثل:ja,chhepegnibو...

این پادشاهی مال کیان؟

چه اقوامی توشون زندگی میکنن؟

یه چیز جالب اینه که اسامی تو اون منطقه شبیه به اسامی شرق دور هم هست!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

اون مال یه رول پلیینگه و فقط اومبارش درسته. در مورد سرزمین های جنوبی تر فقط اسامی Black land و Hither lands اومده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

سلام دوستان آردا!

به شرق موردور مي نگرم ! چه مردماني در وراي اين مرز ها مي زيند؟در اطراف دريا چه ي رون! و شمال شرق آرد ليتوي؟و نواحي شرقي خاند؟ وfar Harad؟ آيا ارابه سواراني كه به گوندور حمله مي كردند از رون بودند؟آيا روني ها و هارادريم ها ي جنوب موردور از يك تيره ي آدميان بوده اند؟ وسوال اصلي اين كه در شرق سرزمين تاريك موردور سرزمين ها تاريك اند؟ چرا تالكين از شرق حرفي نمي زند؟! ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

آناتار عزیز توصیه میکنم پست من راجع به جادوگران آبی رو بخونی که یکی از چیزاییه که تالکین راجع به شرق گفته. تو همینجا بود پیدا کنی میابی یا میتونی تو وبلاگم بخونیش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

تالکین نومه نوری ها را اعظم انسان ها میدونه آیا این فقط به علت اینه که اونا در جنگ های با مورگوت همراه با الف ها جنگیده اند یا چیزی مثل ذات اونا هم در میونه؟دئر ضمن یه سوال دیگه،الروس برادر الروند چه جوری پادشاه نومه نور شد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

در پایان دوران اول، آن دسته از انسانها که زودتر از سایرین از کوهستانهای آبی گذشته و وارد بلریاند شده بودند و با الدار بر علیه مورگوت پیمان اتحاد بسته بودند، مورد لطف والار قرار گرفتند و علاوه بر طول عمری که در ابتدا بیش از سه برابر طول عمر انسانهای کهتر بود، جزیره ای به نام النا در سرحد غربی سرزمینهای فناپذیران ایجاد کرده و آن را که دور از بلایا و مصائب سرزمین میانه بود به آنها که اداین نامیده میشدند بخشیدند. این انسانها به النا کوچیده و در آنجا تمدن بزرگ نومه نور را که تقریبا در تمام طول دوران دوم پابرجا بود بنا نهادند.

اما در مورد الروس. ایمراهیل عزیز، حتما میدونی که نیم الف یعنی چی؟ الروند و الروس، پسران ارندیل دریانورد و الوینگ بودند (الوینگ دختر دیور و نیملوت بود که دیور پسر برن ، پسر باراهیر از خاندان بئور،و لوتین دختر شاه تینگول شنل خاکستری از دوریات است. ارندیل هم پسر تور، پسر هور، از خاندان هادور، و ایدریل کلبریندال، دختر تورگان پادشاه شهر پنهان گوندولین) به این ترتیب این دو برادر نیم الف بودند. در پایان دوران اول، به آنها این اختیار داده شد که بین الف بودن و انسان بودن یکی رو انتخاب کنند. میدونی که الروند الف بودن رو انتخاب کرد و در سرزمین میانه موند و از اربابان حکمت شد. اما الروس، انتخاب کرد که همراه اداین به النا بره. در النا پس از پایه گذاری نومه نور، الروس به عنوان نخستین پادشاه نومه نور، با نام تار-مینیاتور تاجگذاری کرد.

اگر باز هم مشکلی هست بگو.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

ببخشید، شاید من سوالم رو بد مطرح کردم،اما منظورم این بود که چه جوری برای پادشاهی اداین یکی از بین خود اداین اانتخاب نشد والروس که انسان بودن رو انتخاب کرده بود شاه شد.در مورد اون یکی سوال ،یعنی برتری ذاتی نبود؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

از شرق گفتيد اما شمال و ناحيه اي كه نام فورودويت دارد هيچ جا چيزي نديدم.آيا آنجا مردمي زندگي مي كنند يا هيچ جا اشاره اي به آن نشده؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون
ببخشید، شاید من سوالم رو بد مطرح کردم،اما منظورم این بود که چه جوری برای پادشاهی اداین یکی از بین خود اداین اانتخاب نشد والروس که انسان بودن رو انتخاب کرده بود شاه شد.در مورد اون یکی سوال ،یعنی برتری ذاتی نبود؟

هالباراد عزیز بیا جواب ایمراهیل رو بده کجایی پس تو؟!

از شرق گفتيد اما شمال و ناحيه اي كه نام فورودويت دارد هيچ جا چيزي نديدم.آيا آنجا مردمي زندگي مي كنند يا هيچ جا اشاره اي به آن نشده؟

بله زندگی می کنند اما بسیار کم به دلیل سردسیر بودن آن نواحی. میتونم بگردم ببینم دقیقا اوضاع چطوره اما افراد مهمی نیستن اکثرا به سارون و ارباب نزگول خدمت می کردند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

آمدم بانو آرون. به خاطر علاقه به سایت آردا ( نمیگم دلایل دیگه ای نداشت) مسافرتم رو از دو هفته به یک هفته کاهش دادم و برگشتم. اما جواب ایمراهیل:

همونطور که از نسب الروس قابل درکه الروس یه جورایی وارث رهبری خاندان هادور (سومین خاندان اداین بود). از میان سه خاندان، خاندان بئور کاملا منقرض شده بود (باراهیر و همراهانش کشته شده بودند و برن آخرین بازمانده شون بود). خاندان هالث هم خودشون رو زیاد آفتابی نمیکردن بدین ترتیب قسمت اعظم کوچندگان به النا مردمان خاندان هادور بودند. ضمنا الروس از خاندان بئور هم که در نظر بگیری میشه حسابش کرد و از بزرگانشون هم بوده. به این تفاسیر به نظر من کاملا مقبوله که الروس به عنوان اولین پادشاه نومه نور انتخاب بشه.

در مورد اون چیزی که راجع به برتری ذاتی گفتی بیشتر توضیح بده شاید تونستم جوابت رو بدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
برگوند

گولوم عزیز تو همين سايت خوندم كه تالکین آخرای زندگیش با تغیر نام دادن جادوگران آبی میخواست داستانی برای شرق رون به وجود بیاره

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

درسته.منم به يادم اومد الان كه گفتيد.خوب بانو آرون بزرگوار,تاكين محبوب ما آخرين دست نوشته هاش چي بود و داستان تا كجا رسيده بود؟ببخشيد اگه جاش نيست

گلوم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار
گولوم عزیز تو همين سايت خوندم كه تالکین آخرای زندگیش با تغیر نام دادن جادوگران آبی میخواست داستانی برای شرق رون به وجود بیاره

سلام دوست عزيز!

به نظر من اين درست نيست و من تا به حال به چنين مطلبي برخورد نكرده ام كه اينرو تاييد كنه !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
گولوم

تو وبلاگ بانو آرون نوشته.يه تحقيق مفصل از جادوگرهاي آبي توشه.هركي نخونده حتما يه سر بهش بزنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

درسته ... تالکین خیلی کارا های دیگه هم می خواسته بکنه ... که عجل بهش مهلت نداد و تمامیه طرفداران خودش را از این نعمات بی بهره کرد ... ولیس پسرش خیلی زحمت کشید و دست نوشته هاش را جمع کرد و Unfinished Tales و History of Middle Earth را چاپ کرد ... ولی بازم مسائلی دیگری هم بوده که در این کتاب ها نیامده و فقط در ذهن تالکین بوده ...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
دلف

فقط فكر كنيد اگر تالكين 30 سال ديگه هم وقت داشت چي مي شد؟ من مي دونم چي مي شد! اون موقع هم يك سري دست نوشته پيدا مي شد و مادوباره مي گفتيم حيف شد ناتمام موند! اين جور آدما پايان ندارند و هر چي هم كه وقت داشته باشند به بهترين نحو استفاده مي كنند و در آخر يك عالم كار نصفه باقي مي گذارند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

بالاخره اطلسی که سفارش داده بودم رسید و بعد یه نیگاه با یه مشت سوال اومدم.

اکایا (بحر محیط) دقیقا چی هست؟

دریای محصور در خشکی هلکار کجا غیبش زده؟

سرزمین تاریک (جنوبی) تو اون جا چه خبره؟

این پایین خلیج بزرگ که کوه های خاکستری هست، کسی هم زندگی میکنه؟

چرا تو نقشه صفحه 4 دور هیلدورین خط چین زده؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه
بالاخره اطلسی که سفارش داده بودم رسید و بعد یه نیگاه با یه مشت سوال اومدم.

اکایا (بحر محیط) دقیقا چی هست؟

دریای محصور در خشکی هلکار کجا غیبش زده؟

سرزمین تاریک (جنوبی) تو اون جا چه خبره؟

این پایین خلیج بزرگ که کوه های خاکستری هست، کسی هم زندگی میکنه؟

چرا تو نقشه صفحه 4 دور هیلدورین خط چین زده؟

الان با جناب Google Bot داشتیم صفحه رو دیدن میکردیم اما نمیدونم چرا ایشون جوب ندادن :ymsmug:)

اکایا رو جیزی مثل یک اتمسفر تصور کن (اتمسفر نیستا :پی) که دور دنیا رو گرفته، یکجور لایه دورش هست

بعد از اون پوچی هست

دریای هلکار جایی غیبش نزده، بعد از جنگ خشم که مورگوت برافتاد، آسیب هایی که وارد شد، باعث زیر آب رفتن کلیه ی اون قسمت ها شد

سرزمین جنوبی هم اونجایی هست که جنوبی ها ازش اومدن فکر کنم :پی

به نظرم آخرش زیر آب رفت (کتابو خیلی وقته نخوندم، به این حرفم اعتماد نکن :دی)

اون خط چین برای مشخص کردن مکانش هست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

جنگ خشم مگه تو بلریاند نبود؟

شما نقشه صفحه 4 و 38 رو مقایسه بکنید. جایی که باید دریا هلکار باشه سرزمین رون هست و بقیه رودخونه ها دارن تو دریا رون میریزن. چی شد خشک شد؟

حالا من این دو تارو مقایسه میکنم می بینم کوه های آهن خیلی قسمت هاش نیست. در حالی که نبرد خشم تو بلریاند بود.

سرزمین جنوبی هم اونجایی هست که جنوبی ها ازش اومدن فکر کنم :پی

به نظرم آخرش زیر آب رفت

نه هیچ تغییری نکرده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

اگه فرض بگیریم نظریه تکنوتیکی وگنر تو جهان آردا هم مصداق داره ، این قضیه حل میشه ، قسمت هایی که با نام lands و hildorien رو میتونیم یک تکه از پوسته در نظر بگیریم که به سمت شمال غربی پیشروی کردند و نتیجه اون کوچک شدن دریای هلکار شده ، یه دریاچه که الان اسمش یادم نست هم در شمال موردور قرار داشت ، میتونیم این فرض رو در نظر بگیریم که اون هم جزی از بقایای دریای هلکار هستش ( چیزی شبیه به دریاچه آرال و دریاچه مازندران که زمانی جز دریای بزرگتری بودند ) .

فرض بالا میتونه نحوه شکل گیری ارتفاعات جنوبی موردور رو توجیه کنه ، به این شکل که نیروی وارده توسط صفحه هیلدورین چین خورگی هایی رو در محل تقابل صفحه ها به وجود آورده .

نبرد خشم درسته در بلریاند اتفاق افتاد اما تاثیراتش میتونسته جهان شمول باشه ، وقتی قدرت تخریبش چنان مهیب بوده که سرزمینی به پهناوری بلریاند رو به زیر آب برده ، مسلما میتونسته نیروی لازم برای تعغیرات سریع رو فراهم کنه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

آردا اول مسطح بود و بعد از سقوط نومه نور کروی شد. زمانی که مسطح بود یک دریای بسیار بزرگ دور تا دور خشکی ها رو گرفته بود. توی سیلماریلیون اشاره میشه که خونه نیه نا در غربی ترین قسمت والینور قرار داشت و پنجره اش رو به دریای محیط باز میشد. اگه به اون نقشه اول دفت کنی میبینی که والینور رو در منتهی الیه غرب کشیده و دیگه دریا رو نکشیده. اون دریا خیلی بزرگه.

دریاچه رون و دریاچه نورنن در موردور باز مانده هلکار هستن. بر اثر جنگ خشم و کروی شدن آردا، بسیاری از زمینها و دریاها تغییر شکل دادن.

سرزمین تاریک جاییه که اونگولیانت توش زندگی میکرد و احتمالا غیر از نوادگان اون کسی اونجا نیست. تاریکیش هم به خاطر تارهاییه که اونا تنیدن که هیچ نوری بهش نفوذ نمیکنه. در واقع اونا تشنه نور هستن و تا آخرین قطره(ذره، شعاع!)اش رو خوردن! فکر نکنم کسی جرئت کرده باشه و اونجا رفته باشه.

سرزمین جنوبی بعد از تغییرات فراوان در زمان جنگ خشم و سقوط نومه نور به هاراد تبدیل شده. اینکه کسی توی دوران اول اونجا بوده رو نمیدونم.

توی نقشه صفحه 4 مکان تقریبی هیلدورین نمایش داده شده. انسانها از زادگاهشون چیز زیادی نمیگفتن و چون عمرشون کوتاه بود همون اطلاعات اندک هم از بین رفت و مکان زندگی و وقایع اولیه زندگی نسل اول انسانها در هاله ای از ابهام باقی موند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

در زمان حاضر خیلی سخته جهان رو مسطح تصور کرد! :-o

پس با علم به این که در دوران اول جهان مسطح بوده ، فرض حاکم بودن نظریه تکتونیکی ( در پست قبلی املا این کلمه رو اشتباه وارد کردم :ymsmug: ) در دنیای آردا رد میشه ؟

اما باز شواهدی وجود داره که زمین آردا با وجود مسطح بودن ، ساخت و پیکره ای مانند جهان ما داره! مثل حرکت جزیره frry در طول دریا و یا آتشفشانی بودن قله های تانگوردیم و فوران آتش در زمان نبرد شعله ناگهانی که میتونه دلیلی بر وجود ماگما یا به عبارتی مواد مذاب در لایه های زیرین زمین در اون دوران باشه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Mo.Mirnoruzy

اگه قرار باشه که ماگمایی وجود داشته باشه اون وقت باید یه منبع گرمایی هم وجود می داشت. در زمین خودمون منبع گرما واکنش های هسته ای هستند. بنابراین زیر آردا باید واکنش هسته ای باشه. بنابراین ما اتم داریم و پروتون و نوترون و الکترونو .... اوپس از بحث خیلی دور شدم. بیایم برگردیم به منبع گرما. نمی تونه خوشید بوده باشه؟ چون از زیر زمین می گذشته دیگه. صبر کن.اندازه خورشید ما چه قدره؟ توان گرماییش چقده؟ انرژیش رو از کجا میاره؟ نه بازم دارم از بحث دور میشم.

برگردیم سر قضیه تکتونیک صفحه ای. این یعنی سطح زمین از چند صفحه مجزا تشکیل شده اند. خب چرا؟

جزیره Frry کودومه؟ همونی که باهاش الفا رو ترنسپورت میکردن؟ اونو که اولمو و بروبچه ها بردن رو ربطی به تکتونیک صفحه ای نداره. چون اگه اینو یه صفحه بگیرین اون وقت باید با صفحه های دیگه تصافی داشته باشه که این نمیتونه بدون زلزله ای آتش فشانی چیزی باشه.

ویرایش شده در توسط Mo.Mirnoruzy

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

نه دیگه انقدر فنی :-o

گفتم از اونجایی که تو اطلس مشخص شده تالکین به ساخت ناهمواری ها توجه کرده حتما به نحوه شکل گیری شون هم دقت کرده ، گرمای زمین نیازمند واکنش های هسته ایی هستش چون میلیارد ها سال از عمرش میگذره و گرمایی که از زمان تولدش به همراه داشته نمیتونسته این مدت طولانی باقی بمونه ، اما فکر نمیکنم دنیای آردا تا دوران سوم از هزاره ها فراتر رفته باشه ، پس نیازی نیست به دنبال عامل هسته ای براش بگردیم :ymsmug:

در هر صورت نمیتونیم گرمای زیر صفحه ای آردا رو نادیده بگیریم چون همونطور که گفتم آتشفشان های موجود در داستان این مهم رو غیر قابل انکار میکنند .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

تالکین زبان شناس بوده نه زمین شناس! :ymsmug: بهتره از بحث منحرف نشیم.

بحث حرکت صفحه ها نمیتونه درست باشه چون همونجوری که خودت اشاره کردی عمر آردا از چند هزار سال بیشتر نیست اما صفحه های کره زمین توی چندین میلیارد سال جابجا شدن. صفحه ها توی طول دوران ثابت بودن و فقط در زمان کوتاه بین دو دوران دچار تغییر زیاد شدن که نشون میده یه نیروی خیلی قوی در اون مدت زمان کوتاه باعث تغییر شده نه یک نیروی ضعیف و مداوم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...