رفتن به مطلب

Recommended Posts

peter-jackson
ارسال شده در (ویرایش شده)

سلام دوستان !

توی نامه های تالکین خوندم که او طی نامه نگاری هایی که با یک روزنامه نگار ومنتقد آمریکایی داشته دخالت آموزه های دینی و مسیحی ویا تاثیر اونها رو بر داستان ارباب حلقه ها رو رد کرده. ولی سوالی که هست اینه که این خیلی بعید به نظر می رسه چیزهایی مثل چشم تنها و نبردنهایی و نابودی قدرت شر و اتحاد همگان وجود گالومی که خود را تباه ناپاکی کرده کاملا به داستان جلوه الهی میده . به نظرم این مسال در ناخودآگاه تالکین تاثیر گذاشته و به داستان سراییش وارد شده . نظر شما چیه ؟ خوشحال میشم بشنوم

ویرایش شده در توسط الوه
انتقال پست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
peter-jackson

البته که معتقد بود تالکین یک مسیحی معتقد بوده و جالبه بدونین که در مناظره های پی در پی با دوستش سی اس لوییس که ابتدا یک یب خدا بوده اون رو خداپرست و بعد مسیحی کرد این موضوع در آثارش هم واضحه

به نظرم فقط وقتی میشه برچسب نژادپرستس زد که تالکین شباهتی بین شخصیت ها و یا نژادهای کم ارزش داستانش با نژادهای واقعی دنیای ما قایل شده باشه و الا در تمام داستانها ما بد و متوسط خوب و بهترین داریم نمیشه که به همه ی عناصر ارزشی یکسانی داد !! میشه ؟!؟!؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Nienor Niniel

سلام دوستان !

توی نامه های تالکین خوندم که او طی نامه نگاری هایی که با یک روزنامه نگار ومنتقد آمریکایی داشته دخالت آموزه های دینی و مسیحی ویا تاثیر اونها رو بر داستان ارباب حلقه ها رو رد کرده. ولی سوالی که هست اینه که این خیلی بعید به نظر می رسه چیزهایی مثل چشم تنها و نبردنهایی و نابودی قدرت شر و اتحاد همگان وجود گالومی که خود را تباه ناپاکی کرده کاملا به داستان جلوه الهی میده . به نظرم این مسال در ناخودآگاه تالکین تاثیر گذاشته و به داستان سراییش وارد شده . نظر شما چیه ؟ خوشحال میشم بشنوم

درسته خب.خیلی چیزا رو ضمیر ناخود آگاه ما تاثیر میذارن بدون اینکه بفهمیم.شایدم استاد منظورش این بوده که ارتباط مستقیمی نبوده.البته اگه بخوایم بهم ربطشون بدیم

البته مثال هایی که زدین چیزیه که تو خیلی از داستان ها هست.همیشه یک خیری هست که به شر پیروز بشه.و مسلما تنها هم این کارو نمیکنه(یک نفر تنها) اتحادی هم ممکنه به وجود بیاد.منظورم اینه که بهتره دلایل بیشتر یا جزئی تر باشن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لرد ساورون

سلام بچه هایه سوالی دارم که نتونستم جوابشاپیداکنم .آیازبان های ساخته شده توسط تالکین کامل وقابل کاربردهستن یاایشون چندجمله ازخودشون بیان کردن وگفتن مثلامعنیش میشه فلان چیز؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD.H

سلام بچه هایه سوالی دارم که نتونستم جوابشاپیداکنم .آیازبان های ساخته شده توسط تالکین کامل وقابل کاربردهستن یاایشون چندجمله ازخودشون بیان کردن وگفتن مثلامعنیش میشه فلان چیز؟

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به

https://arda.ir/forum...p?showtopic=550

https://arda.ir/forum...p?showtopic=964

https://arda.ir/forum...?showtopic=1572

https://arda.ir/forum...p?showtopic=911

https://arda.ir/forum/index.php?showtopic=582

ویرایش شده در توسط LORD.H

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لرد ساورون

ممنون ازاینکه سریع جواب دادی.تااونجایی که فهمیدم وهمونطورکه حدس میزدم زبان های ساخت تالکین کامل نیستن وچندین کلمه وجمله راشامل میشن ونمیتوان بااین زبان هامکالمه کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LORD.H

ممنون ازاینکه سریع جواب دادی.تااونجایی که فهمیدم وهمونطورکه حدس میزدم زبان های ساخت تالکین کامل نیستن وچندین کلمه وجمله راشامل میشن ونمیتوان بااین زبان هامکالمه کرد.

ولی تا حدی با زبان الفی میشه این کارو کرد (باز به همون تاپیک آموزش زبان الفی رجوع کنید)

ویرایش شده در توسط LORD.H

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Anna

یه سوال دارم:

اگه الف ها فرزندان ارشد و انسان ها فرزندان کوچکتر ایلوواتار هستند و دورف ها فرزند خواندش. هابیت ها چه نسبت فرزندیی دارن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاهزاده آرون

یه سوال دارم:

اگه الف ها فرزندان ارشد و انسان ها فرزندان کوچکتر ایلوواتار هستند و دورف ها فرزند خواندش. هابیت ها چه نسبت فرزندیی دارن؟

هابیت ها در واقع شاخه ای از انسان ها هستند بنابراین اون ها هم فرزندان ایلوتار محسوب میشن، میتونید تگ زیر رو ببینید:

ویرایش شده در توسط شاهزاده آرون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

به نظر شما آقای تالکین نژاد پرست نبود؟ چرا توی دنیای اون این همه تبعیض بین نژادهای مختلف وجود داشت، مثلا الف ها جاودانه بودند و اگه اتفاقی کشته میشدند سرنوشت مشخصی داشتند و به تالارهای ماندوس میرفتند و ار این جنبه دلهره ای نداشتند، زیباتر و ماهر تر از انسان ها یودند و.......... در حالی که انسانهای بیچاره که آن ها هم فرزندان ایلوتار بودند زشتروضعیف تر از الف ها بودند و عمر کوتاهی داشتند و سرنوشت پس از مرگشان هم اصلا معلوم نبود و حتی اکثر والار ها هم از آن خبر نداشتند ، در بین افراد خود یک نژاد هم اگه کسی کار مهمی میکرد حتما اصل و نصب دار بود، مثلا بیلبو بگینز از هابیت ها کلی در مورد نژادش و این که اصیل بود و غیره گفته شده، به نظر شما این تبعیض نژادی به خاطر اون نبود که آقای تالکین توی آفریقای جنوبی در اوج نژاد پرستی و آپارتاید بزرگ شده بود و این اندیشه در او ریشه دوانده بود که برخص از برخی دیگر برترند؟ مثلا سفید ها از سیاهان؟

شما چرا فکر می کنید جاودانه بودن الف ها یک برتری محسوب میشه در برابر فانی بودن انسان ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خیلی وقته کتاب ها رو نخوندم.ولی خود تالکین هم میگه که به انسان ها هدیه مرگ ارزانی شده.توجه کنید هدیه مرگ .اگه چیز بدی بود هدیه نمیداد.با مرگ روح انسان ها تولدی دوباره پیدا میکنه.اما شما اینو در نظر داشته باش که چه قدر سخت ویکنواخت میشه وقتی جاودانه باشی.

××× یاد یکی از دیالوگ های براد پیت در فیلم تروی افتادم که برای معشوقه اش بیرزیس میگه که الهه ها وخدایان به فانی بودن ما(انسان ها) رشک می برند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
شاهزاده آرون

شما چرا فکر می کنید جاودانه بودن الف ها یک برتری محسوب میشه در برابر فانی بودن انسان ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟

شما خودتون میدونید که من با نظر زاپا ذر مورد نژاد پرستی مخالفم و جوابیه ای هم بهش دادم، اما در مورد این قضیه هدیه نمیتونم با شما موافق باشم، مگه هدیه زورکی هم میشه! این که مرگ هدیه ارو به انسان هاست چیزیه که از الف ها نقل شده و هیج جا نیومده که خود انسان ها این رو مثل یه هدیه برا خودشون بدونن، در واقع از جایی که تاریخ آردانقل شده همواره انسان ها به عمر طولانی تر الف ها حسرت میخوردند، و به دنبال عمر طولانی تری بودند و انسان های که با ملکور جنگیدند و لقب اداین یافتند هم یکی از پاداش هاشون این بود که عمری به نسبت طولانی تر به دست آوردند، اگه مرگ هدیه بود پس چرا تاخیر در مرگ هم هدیه محسوب میشه؟ به نظر شما این تناقض محسوب نمیشه؟

از این گذشته هدیه وقتی هدیست که طرف توی قبول کردن یا رد کردنش آزاد باشه، این میشه زور ، در مباحثه فینرود و آندرت در مورد مرگ هم میشه به وضوح عمق نگرانی و ناراحتی انسان ها از مرگ رو دید و این که اون ها تصور میکردند که ابتدا جاودانه بودند و توسط سیاهی بزرگی این نعمت از آن ها گرفته شده است و نظریه ای دیگه ای غیر از نظریه الف ها داشتند، من به شخصه با وجود این که خودم الفم اینجا در مورد انسان ها بهشون حق میدم که در مورد خودشون طور دیگه ای فکر کنن و نظر انسان ها را در مورد انسان ها بیشتر قبول دارم.

البته همه این ها که گفتم به این معنی نیست که فکر میکنم تالکین نژادپرست بوده بلکه منظورم اینه که معلومه که در دنیای تالکین هم مثل دنیای خودمون نژادهای مختلف با هم تفاوت داشتند و جاودانه بودن در واقع یه مزیت برای الفها بود.

ویرایش شده در توسط شاهزاده آرون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
زاپا

چند وقت پیش من یه مطلبی در مورد نژاد پرستی در آردا نوشته بودم . از همه دوستانی که با حوصله به من پاسخ دادند تشکر میکنم و همین جا اعلام میکنم که این شبهه برای من برطرف شد و من قانع شدم. ( خوب سایت برا همین برطرف شدن سوال هاس دیگه)مخصوصا با توجه به پست های دوستان زیر :

از آنا: ایلوواتار موهبت اختیار و به انسان ها داده تا زندگی شون و خودشون بسازن فراتر از آهنگ آینور... در صورتی که بقیه سرنوشتی مشخص در آهنگ آینور داشتن. اگه انسان ها میدونستن آخرش قراره چه اتفاقی براشون بیافته دیگه اختیار معنی نداشت. با این حال سرنوشت اصلی الف ها هم بعد از پایان جهان مشخص میشه...

از شاهزاده آرون : این که یه نژاد قویتر باشه به خودی خود دلیل اون نیست که بگیم طرف نژادپرست بوده، در دنیای خودمون هم نژادهای مختلف با همدیگه تفاوت های زیادی دارن و حتی تحقیقات علمی زیادی انجام شده که مثلا فلان نژاد باهوش ترن و یا قدبلندترن و عمر طولانی تری میکنند. چیزی که میتوان به عنوان نژادپرستی در نظر گرفت این است که یک سری از نژاد ها از حقوق اجتماعی و نه طبیعی بیشتری برخوردار باشند. این که الف ها فانی نیستند جز طبیعت آنهاست و شاید بعضی از آن ها خودشان هم این را دوست نداشته باشند. اما در دنیای تالکین تفاوتی بین حقوق اجتماعی نژادهای مختلف نمیبینیم و همون طور که دوستان اشاره کردند هابیت ها نقش اساسی و شاید اساسی ترین نقش را در سرنگونی شائورون داشتند.

از لرد لاس : -انسان ها به هیچ وجه بیچاره نبودند...در دوره هایی حتی از الدار هم برجسته تر هستن(دوره اوج نومه نور) و در نهایت هم وارثان نهایی سرزمین میانه می شن...در حالی که الدار باید "فراموش کنند و فراموش بشند"

از مهدی : زندگی الفها مثل یک حبس ابد میمونه. اونها تا ابد مجبورن در آردا بمونن و هیچ جای دیگه نمیتونن برن. اما انسانها میتونن برن به جای دیگه که فقط خودشون اونجا میتونن برن و دو دنیا رو تجربه میکنن و چه بسا این دنیای دوم خیلی خیلی بهتر از آردایی باشه که الف ها محکومن تا ابد توش بمونن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
king.nezgul

چرا هوآن تونست سایرون شکست بده مگه مایارها قدرتمند تر از گرگنماها نیستن؟

(این موضوع ارزش سایرونو خیلی پایین میاره)

;)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
M.A.R

سلام به همه دوستان

در سیلماریلیون اومده که اورک ها الف های اسیر شده به دست مورگوت اند که در گذر سالیان به پلیدی گراییدن و در جایی دیگه اومده مورگوت خودش اونها رو آفریده ولی کارش تنها در حد تقلید کودکانه ای از ایواتار بوده و در ارباب حلقه ها گندالف میگه اورک ها تخم گذاری میکنند. اما اینکه حقیقت چیه تا حالا به نتیجه خاصی نرسیدم. لطفا اگه کسی میدونه به ما هم خبر بده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
lord of the moon

;)

کاملاً موافقم ول خب تالکین شاید به این امر اشاره داشته که گاهی بعضی چیزها مثل وفاداری هوان قدرتش به سائرون هم میرسه

در هر صورت تالکین چاره ای جز شکست سائرون نداشت . کتابش ارباب حلقه هاست نه نغمه ی یخ و اتش که مردم هی توش بمیرند!

سلام به همه دوستان

در سیلماریلیون اومده که اورک ها الف های اسیر شده به دست مورگوت اند که در گذر سالیان به پلیدی گراییدن و در جایی دیگه اومده مورگوت خودش اونها رو آفریده ولی کارش تنها در حد تقلید کودکانه ای از ایواتار بوده و در ارباب حلقه ها گندالف میگه اورک ها تخم گذاری میکنند. اما اینکه حقیقت چیه تا حالا به نتیجه خاصی نرسیدم. لطفا اگه کسی میدونه به ما هم خبر بده.

خب قدرت خلق فقط مال ایلوواتاره و هیچ مخلوقی قدرت اونو نداره

درست مثل انسان ها که از آهن آدم آهنی درست کردند و یک خلقت مصنوعی به وجود آوردند ملکور هم از الف ها ارک درست کرد

خب حالا که اون ها تبدیل به یک موجود دیگه شدند باید نحوه ی جدیدی در زاد و ولد داشته باشند و اون تخم گذاریه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

;)

يه موضوع هم هست اينه كه والار و مايار، وقتى كالبدى به خودشون ميگيرن، قدرت هاشون كم ميشه كه در مورد سائرون هم اين صدق ميكنه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرمانروای انگمار

ببخشید میخواستم بدونم دقیقا چطوری اردا درست شد ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Einar Dunadan

ببخشید میخواستم بدونم دقیقا چطوری اردا درست شد ؟

درود

بهترین پاسخ رو کتاب سیلماریلیون فصل1(آینولینداله) میتونه بهتون بده ;)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فرمانروای انگمار

یعنی با اواز اردا رو درست کردن ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

یعنی با اواز اردا رو درست کردن ؟

سلام به شما. بله همونطور که دوست عزیزمون کینگ جیمز اشاره کردن، خلقت آردا به وسیله ی آهنگی بود که آینور (والار) در برابر تخت ایلوواتار به ترنم آوردن و تجلی مادی اون آهنگ، دنیایی شد که در دنیای تالکین به آردا معروفه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Peredhil

هارادريم که با ارباب تاریکی متحد شده بودن، از این همه ارک چرا نمیترسیدن؟ چه وعده هایی بهشون داده شده بود؟ کیا بهشون وعده دادن؟ از چه راهی سائرون باهاشون ارتباط برقرار میکرد؟

ویرایش شده در توسط Peredhil

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله ماکیل

هارادريم که با ارباب تاریکی متحد شده بودن، از این همه ارک چرا نمیترسیدن؟ چه وعده هایی بهشون داده شده بود؟ کیا بهشون وعده دادن؟ از چه راهی سائرون باهاشون ارتباط برقرار میکرد؟

اینکه نمیترسیدن، دلیل بر این نمیشه که ازشون خوششون هم میومد. از نظر اونها اورک ها به عنوان متحدانی بودن منافعشون (که همانا سقوط پادشاهی گوندور و انسان های غرب هست) اونا رو به هم پیوند میداد. وگرنه گمون نکنم علاقه و پیوندی جز این بینشون بوده باشه. با این اوصاف، هارادریم ها نه دلیلی برای ترس از اورک ها داشتن، و نه انگیزه ای برای دوستی با اورک ها!!! :دی

هیچوقت به صراحت از وعده هایی که از طرف سائورون به هارادریم ها داده شده بود صحبتی نشده. ولی میشه حدس زد که وعده های سائورون، نباید آنچنان تفاوتی با وعده هایی داشته باشه که مورگوت به خاندان اولدور ملعون داده بود؛ یا وعده ی حکومت بر منطقه ای بوده و یا چیزی شبیه به این. ولی همونطور که بالا گفتم، بزرگترین وعده برای هارادریم، میتونست همون سقوط و نابودی پادشاهی گوندور باشه که دشمن دیرینه ی هارادریم به حساب میومدن. حالا تو این راستا اگه وعده ای هم به هارادریم داده میشد که چه بهتر. هارادریم ها علیرغم اینکه ریشه و نبارشون به انسان های شرقی میرسید که در دوران اول به بلریاند نیومدن، ولی تو دوران سوم در جنوب سرزمین میانه، قدرت غیرقابل انکاری به شمار میومدن. به همین دلیل بود که سائورون نمیتونست در جنگ حلقه از قدرت اونها چشم پوشی کنه.

اما اینکه سائورون چطور باهاشون ارتباط برقرار میکرد، لزوما احتیاج به پروسه ی خیلی پیچیده و محیرالعقولی نداشته. بالاخره سائورون پیک ها و قاصدانی داشته که اتفاقا بعضیاشون خیلی هم معروف بودن، مثل دهان سائورون. کافی بود مقاصد سائورون از طریق این پیک ها و خادمان به متحدانش ابلاغ بشه. همین. ;)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع از هم اکنون بسته می گردد.

• جدید...