رفتن به مطلب
رایت ساحر

اورک ها

Recommended Posts

Glorfindel Thalion

نمی دونم. اگر هم شدن. من منظورم اوروکهای سارومان بود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

کلا تا اونجا که من می دونم ، یوروک ها یه نژاد بزرگتر ، قویتر و باهوش تر از اورک ها هستند . ( ولی شک دارم که اونها رو سائورون ساخته باشه ... )

یوروک-های ها رو هم سارومان به نظر من با استفاده از قدرت مایایی اش ( و نه جادو ) ، با ترکیب کردن نژاد انسان ها و یوروک ها درست کرد .

( البته شاید بشه اورک های موردور رو هم جزو تقسیم بندی اورک ها حساب کرد ... )

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*  لرد الروند  *

دوستان محترم، یه سوالی که ذهن من رو مشغول کرده اینه که در فیلم ارباب حلقه ها زمانی که گاندالف داره به لرد الروند قضیه ی خیانت سارومان رو میگه، به این نکته اشاره می کنه که سارومان اورک ها رو با گابلین ها در آمیخته و ....!

آیا آوردن اسم گابلین ها به جای انسان ها، تغییری بود که خود پیتر جکسون انجام داد؟ یا اینکه تالکین هم به همین درآمیختن گابلین و اورک اشاره کرده؟

ویرایش شده در توسط * لرد الروند *

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Elrond

اگه کتاب هابیتو خونده باشی ، موجوداتی مانند اورک ها هستند به نام گابلین ؛ گابلین دیگه تقریبا در کار های دیگر مانند ارباب حلقه ها استفاده نشد و شاید بشه اورک ها و گابلین ها رو با هم مطابقت داد . حالا نمی دونم این اشکال از فیلمه یا دوبله .

(فکر کنم گابلین ها در فیلم و قسمت موریا هم بودند . )

ویرایش شده در توسط Elrond

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

orcها توسط ملكور به وجود اومدن. Uruk در زبان Black Speech به معناي اورك هست. اولين Urukها در سال 2475 دوران سوم ديده شدن كه به اوسگيليات حمله كردن و اونجا رو متصرف شدن. از اونجا كه بازگشت سائرون به موردور در سال 2942 بوده پس ميشه نتيجه گرفت كه سائرون در به وجود اومدن اونا نقشي نداشته و به احتمال زياد كار ويچ-كينگ بوده. Uruk-hai به معني "مردم اورك" هست و تفاوتي با يوروك نداره. گروهي از يوروكها به آيزنگارد رفتن و به خدمت سارومان در اومدن. اينكه سارومان تغييري در اونها ايجاد كرده يا نه رو نميدونيم اما به وجود آورنده اونها نبوده.

منم قبلا با توجه به فيلم فكر ميكردم كه به وسيله سارومان بوجود اومدن اما اينطور نيست.

به لورد الروند:

تا اونجايي كه من يادم مياد تالكين هيچ اشاره اي به در هم آميختن اورك و گابلين نكرده و اين توي فيلم اضافه شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
*  لرد الروند  *

اگه کتاب هابیتو خونده باشی ، موجوداتی مانند اورک ها هستند به نام گابلین ؛ گابلین دیگه تقریبا در کار های دیگر مانند ارباب حلقه ها استفاده نشد و شاید بشه اورک ها و گابلین ها رو با هم مطابقت داد . حالا نمی دونم این اشکال از فیلمه یا دوبله .

(فکر کنم گابلین ها در فیلم و قسمت موریا هم بودند . )

در دوبله که اشتباه ترجمه شده! در نسخه ی دوبله میگه ، اورک ها رو با نیروی خودش در آمیخته اما در نسخه ی اصلی میگه اورک ها رو با گابلین ها درآمیخته!

به نظر من، گابلین ها، نژادی از اورک ها هستند! فکر می کنم orc - goblin -uruk-hai - uruk از دید تالکین، موجودات هستند که از لحاظ ساختاری و شخصیتی خیلی با هم فرق ندارند. شاید تنها فرقی که بینشون هست از لحاظ فیزیکی باشه و همچنین محل سکونتشون!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Farshid2d

در کل گابلین ها با اورک ها فرق می کنند

اما ظاهرا توی ارباب حلقه ها این دو خیلی جای هم استفاده می شوند

گابلین ها تقریبا هم قد هابیت ها یا در بعضی افسانه ها حتی کوچک تر هم هستند و قدرت ابتکارشون از قدرت جنگاوریشون زیادتر اما اورک ها بیشر واسه جنگیدن درست شدن

البته اینو که گفتم ظاهرا در مورد سرزمین میانه صدق نمی کنه

اورک یه جورایی معادل دیو می تونه باشه یه کلمه قدیمی انگلیسی هستش اما گابلین یه کلمه عامیانه غربی هستش مثل جن خودمون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

من یک بار برای همیشه از دوستان خواهش می کنم، تمنا میکنم موجودات خیالی اروپا رو با موجودات خیالی که برای خواننده ی ایرانی آشناست برابریابی نکنین. در وحله ی اول، تعداد موجوداتی که برابر یک به یک دارن بسیار محدوده، در وحله ی دوم، اینها از پایه با هم تفاوت دارن و در وحله ی سوم، هر نویسنده ای بنا بر دنیایی که خودش می سازه ویژگی های مختلفی به موجوداتش میده. ادبیات تطبیقی، شاخه ای از ادبیات هست که گستردگی و عمق کار اون بسیاری از افراد حرفه ای رو هم به هراس میندازه!

در مورد خود گابلین های تالکین اما اکثراً، گابلین ها رو از خانواده ی ارک ها می دونن. معنی گابلین، بنا بر نظریه ای که فرهنگ آکسفورد پیشنهاد کرده به کوبولد (kobold) برمیگرده و خود کوبولد روانی بود که در معادن زندگی می کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سیه تیغ

ببخشید بنده واقا همین اول تاپیک رو خوندم فکم چسبید کف زمین :D :D :o ;) :) :)

توی خود سیلماریلیون نوشته که ملکور با شکنجه الف هایی که از حضور ارومه وحشت کرده بودن و فرار کرده بودن اورک ها رو ساخت . اونوقت جناب رایت ساحر میگن این نمیتونه درست باشه ؟

کی گفته اوروک های ها کم هوشترن ؟ اتفاقا چون اونها هم تمام ویژگی های نژاد اورک ها و هم تمام ویژگی های گابلین ها رو به علاوه خصوصیاتی جدیدتر هم دارن خیلی قویترن . شمنیزم هم به همین واسطه به اوروک های منتقل شده .

ویرایش شده در توسط Tornado

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Envinyatar

سلام ببین دوست عزیز بحث اطاعت از ارباب تا ارباب فرق داره، مثلا دزدان دریایی هاراد و ایسترلینگ ها که در راه رسیدن به بندر میناس تیریث بودن و میخواستن به ارتش ویچکینگ(در نبرد دشت پلنور) از روی ترس بود نه از وفاداری یا خواسته ی قلبی.... اگه آزاد بودن که انتخاب کنن شاید به کمک موردور نمی اومدن.... یا ارواح حلقه که ابتدا برای گرفتن قدرت از سائورون اطاعت می کردن ولی بعدا دیگه اراده ای براشون نموند که انتخاب کنن... بحث سر اراده ست... هر دو ارباب تاریکی اراده ی خادمان خودشون رو از اونها می گرفتن.... اورک ها و اوروک های هم شاید روح آزاد دارن اما روحشون نمیتونه در برابر قدرت تاریکی درونشون مقاومت کنه...........

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The Dwarf

سلام دوستان من که گیج شدم ولی سوالم اینه که ارک (orc) با یوروک (uruk) از نظر ظاهری فرق داره یا فقط دو کلمه ی جدا برای یک موجود هستند؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

سلام دوستان من که گیج شدم ولی سوالم اینه که ارک (orc) با یوروک (uruk) از نظر ظاهری فرق داره یا فقط دو کلمه ی جدا برای یک موجود هستند؟

راستش این سوال منم هست و اصلا جواب دقیقی براش ندارم.من خودم چندتا احتمال دارم:

1- یوروک نوع خاصی از اورک نیست و فقط به اورک های قدبلندتر گفته میشه(مثل پشت نقره ای که نوع خاصی از گوریل نیست ولی به گوریل های نر و بزرگ گفته میشه)

2-یوروک همون یوروک-هی باشه که توی فیلم میشه به لورتز قاتل بورومیر یا شاگرات فرمانده برج کیریت آنگول اشاره کرد.

3-یوروک فقط اسم نژاد اورک توی زبان سیاه باشه.(مثل ترول که به زبان الفی میشه توروگ ولی در هر صورت یکی هستن.)

4-یوروک نوعی از اورک باشه(مثل گابلین که نوع قدکوتاهی از اورک هستن(اابته هنوز اثبات نشده))

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
The Dwarf

راستش این سوال منم هست و اصلا جواب دقیقی براش ندارم.من خودم چندتا احتمال دارم:

1- یوروک نوع خاصی از اورک نیست و فقط به اورک های قدبلندتر گفته میشه(مثل پشت نقره ای که نوع خاصی از گوریل نیست ولی به گوریل های نر و بزرگ گفته میشه)

2-یوروک همون یوروک-هی باشه که توی فیلم میشه به لورتز قاتل بورومیر یا شاگرات فرمانده برج کیریت آنگول اشاره کرد.

3-یوروک فقط اسم نژاد اورک توی زبان سیاه باشه.(مثل ترول که به زبان الفی میشه توروگ ولی در هر صورت یکی هستن.)

4-یوروک نوعی از اورک باشه(مثل گابلین که نوع قدکوتاهی از اورک هستن(اابته هنوز اثبات نشده))

منم بیشتر با گزینه ی 1و4 موافقم یعنی به نظر من یوروک ها همون اورک ها هستند فقط قدبلند تر و هیکلی ترند ولی فکر کنم با یوروک-هی ها فرق دارند چون نژاد اونها با انسان ترکیب شده و اونها خیلی در جنگ قوی ترند وبه نور آفتاب واکنشی نشان نمیدند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
َAragorn

هممون می دونم که اورک ها به جز یوروک-هی توانایی تحمل آفتاب رو ندارن. گابلین ها هم همین جوری ان. چون ذات اون ها پلید و روشنایی رو دوست نداره ولی اگه دقت کننین متوجه می شین که اون ها از نور آتیش هیچ ترسی ندارن. این به این منظوره که اون ها به دلیل وجود اشعه های مضر خورشید نمی تونن بیرون بیان و در آتیش این اشعه ها وجود نداره؟ و یوروک-هی چرا به این اشعه ها حساسیت نداره؟( یعنی عضوی توی بدن داره که باعث دفع این اشعه ها میشه؟)ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

تفاوت نور آتش و نور خورشید یک کمی(خیلی) بیانش سخته و الان بهتره که منتظر جواب دوستان بامعلومات اینجا باشی.ولی من هم یه جوابی دارم.

به نظرم ماهیت آتش خیلی ضعیف تره از نور خورشیده. به طور مثال میشه مستقیم به آتش نگاه کرد ولی نمیشه مستقیم به خورشید نگاه کرد. یکی دیگه از دلایلش می تونه این باشه که نور خورشید نور آخرین میوه ی یکی از دو درخت والینور به اسم لائورلینه( اگه اشتباه نکنم) که باعث میشه تا حدی برای خادمان مورگوت آزاردهنده باشه. در ضمن نورش اونقدر قوی بود که فقط یک مایا به اسم آریین حاضر شد که میوه ی این درختو حمل کنه.

در مورد خصوصیات یوروک هی: چون حاصل ترکیب انسان و اورک بودند خصوصیات هر دو نژاد رو داشتند و چون انسان ها می تونستند نور خورشید رو تحمل کنند پس اون ها هم می تونستند.

ویرایش شده در توسط baradil soldier of dale

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
َAragorn

در مورد خصوصیات یوروک هی: چون حاصل ترکیب انسان و اورک بودند خصوصیات هر دو نژاد رو داشتند و چون انسان ها می تونستند نور خورشید رو تحمل کنند پس اون ها هم می تونستند.

یعنی کدوم انسان حاضر شده با اورک ها تولید مثل کنه؟ :ymapplause:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

مطمئنا کسی حاضر نشده ولی فرض کن یه دون لندی بی خبر رو آوردن توی ایزنگارد و به زور مجبور به این کار کردنش.

راستی اینم یادت باشه که این امکان هست که یوروک هی مخلوط اورک ها با گابلین-مرد ها باشند.یعنی دو بار اورک ها اصلاح نژاد شده باشن.(ولی اثبات نشده این حرف)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

انسان با اورک تولید مثل کنه؟! :ymapplause:

منظور دوستمون این نبود. اورک های یوروک-هی اورک هایی هستن که سارومان فقط اونا رو ساخت و فرایندش هم ترکیب نژاد اورک و انسان بود. یعنی بر اثر جادو چندتا انسان و اورک رو با هم مخلوط کرد، مثل شیرموز! :دی

البته دوتا نظریه دیگه هم درمورد یوروک-هی وجود داره:

1- انسان ها (به جای الف ها) بر اثر شکنجه تبدیل به اورک بشن.

2- همون چیزی که خودت گفتی، یعنی انسان های مونث با اورک های نر ازدواج و تولیدمثل کنن.

پ.ن: من الان پست بارادیل رو دیدم. ببخشید که جواب تو جواب شد :دی

ویرایش شده در توسط گندالف سپید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

خواهش می کنم.جواب تو جواب چیه؟ :ymapplause: تازه جوابت کامل تر از جواب منه. حق با گندالفه شکنجه هم امکان داره ولی فک نکنم سارومان مایا بتونه مثل ملکور والا با شکنجه این کارو کنه(شایدم بشه چون الان یادم اومد سائورون اولوگ-هی رو ساخت)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hamid stormcrow

اوروک های ها رو سارومان درست نکرد اون ها اولین بار در سال 2475 دوران سوم در سپاه سائورون ظاهر شدند و ایتلین رو اشغال کردند و به اوسگیلیات حمله کردند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
baradil soldier of dale

حرف جناب حمید درسته در این زمینه و این نظریه که یوروک ها توسط سائورون درست شدن و نه سارومان خیلی مطرحه. ولی من به نظرم نوعی که سارومان درست کرد ممکنه یه تراز از یوروک های(یوروک+نشانه جمع ها+ نقش نمای اضافه) سائورون متفاوت باشه. چون من هیبچ جا ندیدم که صراحتا اشاره شده باشه اورکی از ارتش سائورون بتونه نور خورشید رو تحمل کنه در ضمن من از دیالوگ هایی که در کتاب دو برج پیش اومد تا حدی متوجه شدم که اورک هایی که نور خورشید رو تحمل می کنند برای همه عجیب و تازه بود حتی برای آراگورن.(مثلا دیالوگی که گملینگ به تئودن در مورد ارتش سارومان میگه یا دیالوگ چوب ریش و...)

پی نوشت:من کلا به 4 احتمالی که ممکنه برای یوروک وجود داشته باشه در بالای همین صفحه اشاره کردم.اونجا حرفم رو کامل تر زدم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

حق با حمیده. مهدی هم اینجا به توضیحش پرداخته...

هممون می دونم که اورک ها به جز یوروک-هی توانایی تحمل آفتاب رو ندارن. گابلین ها هم همین جوری ان. چون ذات اون ها پلید و روشنایی رو دوست نداره ولی اگه دقت کننین متوجه می شین که اون ها از نور آتیش هیچ ترسی ندارن. این به این منظوره که اون ها به دلیل وجود اشعه های مضر خورشید نمی تونن بیرون بیان و در آتیش این اشعه ها وجود نداره؟ و یوروک-هی چرا به این اشعه ها حساسیت نداره؟( یعنی عضوی توی بدن داره که باعث دفع این اشعه ها میشه؟)ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

به احتمال زیاد اثر شکوفه لائوره لینه. که توسط آری ین پرستاری میشد و در آسمان با نام آنار یا خورشید قرار گرفت. در سیلماریلیون اومده که اولین بار که آنار پهنه آسمان رو درنوردید ملکور از این تدبیر جدید والار خشمگین شد و به ژرف جاهاش در آنگباند پناه برد. همچنین ابرهای سیاهی برای سایه انداختن بیرون فرستاد. درواقع میشه گفت چون اون نور، نور متبرک دو درخت هست، بر پلیدی اثر میگذاره...مثل سیلماریلی که دستان ملکور رو می سوزوند. اما سوال من اینه که ماه هم از شکوفه تلپریون هست، پس چرا اثر نمیگذاره؟! در جواب حدس میزنم به خاطر شدت کمتر نور اون، و نیز تاریک شدن ماه به خاطر نزدیکی فاصله اش به خورشید هست که در حدیث آفتاب و مهتاب اومده...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
َAragorn
1- انسان ها (به جای الف ها) بر اثر شکنجه تبدیل به اورک بشن.

نه. این احتمال وجود نداره. چون الف ها هم به نور خورشید بی تفاوت اند. پس اورک هایی که قبلا الف بودن باید به نور خورشید بی تفاوت میشدن.( میتونیم یه نتیجه گیری هم کنیم که ملکور علاوه بر این که الف ها رو شکنجه کرده، یه تغییراتی درشون به وجود آورده که به نور خورشید حساس بشن.)

پ.ن: مگه ملکور مرض داشته که یه قابلیت خوب رو از الف ها بگیره؟:دی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Capitan

اقا اوركهايي مثل ازاك و شاگرات كه از نژاد اوركهاي بزرگ!(اسم نژادشونو نميدونم) هستند قاعدتا بايد از يوراك ها قوي تر باشند ديگه؟

بعدشم چرا سائرون خودش يوراك ها رو نساخت؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

شاگرات و گورباگ هر دو نزادشون یوروک-هی بود

و خب ملکور والا خودش از ساختن چیزی عاجز بود، و فقط قادر به تقلید مسخره و تغییر شکل بود

کلا نژاد مایار که سائورون هم جزویشون هست، توانایی ساخت چیزی رو ندارن...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...