رفتن به مطلب

Recommended Posts

آشیل

آیا اورک ها و گابلین ها در ارباب حلقه ها یکی هستند؟

در کتاب هابیت ما هیچ اورکی نداریم و فقط گابلین موجود شروره ولی در سه گانه چند جا اورک همون گابلین خونده شده وقتی که اشاره به جنگ پنج لشکر میشه و یا وقتی که آراگورن و گیملی و لگولاس در جلد دوم به اورک های سارومان میرسن دقیقا تو در متن راوی بهشون گابلین گفته شده ولی وقتی که آراگورن بهشون اشاره میکنه میگه اورک ها

و تا جایی که من میدونم اورک و گابلین یک موجود نیستند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بورومیر

خیلی وقت پیدات نیست آشیل جان به من یه سری بزن. منم با نظرت موافقم آشیل ارکها و گابلینها یکی نیستن و این سؤال هم واسه من ایجاد شده بود.من تو قسمت موجودات فانتزی با عنوان ارکها همین سؤالو کردم ولی کسی جوابمو نداد.امیدوارم کسی پیدا بشه جواب سوال ما رو بده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

توی دائره المعارف آردا این بحث رو در باره گابلین ها و اورک ها انجام داده. تا جایی که یادم میاد اورکها و گابلینها یکی نیستن ولی گابلینها یه نژآد از اورکها هستند که از اورکهای دیگه کوچکتر و ضعیفتر هستند. بهتره خودتون هم یه سری بهش بزنید. اگر هم آدرسش رو نمیدونید توی صفحه ای که آدرسش رو مینویسم لینک دائره المعارف آردا هست: http://www.glyphweb.com

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرون

من سر نزده بودم اینجا اما آشیل بهم گفته بود همچین تاپیکی هست :) بعد هم من دیروز به اله سار گفتم خودش بیاد جواب بده و همتون اینو بدونید :D:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
arvoon

یه مساله دیگه هم اینجا مطرح میشه. بعضی از این اورک ها مثل اورک ها سارومان یااورک ها که بیلیو و دورف هارو در هابیت اسیر می کنند حرف می زنند ولی بعضی از اونا مثلاورک های موریا یا اونایی که بورومیر رو میکشند حرف نمیزنند. آیا اونهایی که حرف نمیزنند واقعا تواناییشو ندارن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

این که نشد دلیل برای حرف نزدن. ببینم وقتی توی یه فیلم یه نفر داره تو خیابون میره و حرف نمیزنه یعنی اینکه لاله؟ خب وقتی نقشی توی داستان نداره برای چی باید حرف بزنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
kamyar

من فکر میکنم که اورکها نسل کامل شده گابلینها هستند. لطفا اگر کسی جواب دقیقی برای این سوال پیدا کرد یه کمکی بکنه.

ویرایش شد (ناظر)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Lord Melkor

ارک های misty mountains که کوچک تر هستن بهشون میگن goblin

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
پرنسس ایووین

راستی دوستای خوب یه سوال

اورک ها چه طور تونسته بودن وارد موریا بشن؟

دورف ها هم که جنگجوهای خوبی بودن.چطور شکست خوره بودن؟

اون اورک ها اهل کجان؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار
راستی دوستای خوب یه سوال

اورک ها چه طور تونسته بودن وارد موریا بشن؟

دورف ها هم که جنگجوهای خوبی بودن.چطور شکست خوره بودن؟

اون اورک ها اهل کجان؟

دوست عزیز در این مورد در ضمائم جلد 3 ، بازگشت پادشاه ،کاملا توضیح داده شده.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
پرنسس ایووین

اله سار عزیز.

متاسفانه کتاب را تا به حال به دست نیاورده ام که بخوانم.

لطفا طریقه خرید اینترنتی دوره سه جلدی لئتر وسیلماریلیون رو در صورت اطلاع به من نشون بدید.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

در هابیت از شمشیری صحبت می شه به نام اورک ریست که باهاش کلی گابلین گشتن پس واژه اورک از قدیم مصرف داشته.

توی همون هابیت گولوم می گه که یه بچه گابلین رو خورده و همون موقع هم حلقه رو گم کرده. این رو داشته باشین.

دیگه این که گابلین ها بدون این که از اربابی داشته باشن(سارومان و سائرون) داشتن واسه خودشون زندگی می کردن. مثه موجودات عادی فقط پلید بودن مثه گرگ ها و تولید مثل می کردن و حتما مذکر و مونث داشتن (لطفاً نخندین اگه در این مورد که چه جوری بوده ماجرای این مذکر و مونث بودن اطلاعات دارین بگین منم بدونم.) بچه هم داشتن که گلوم هم یکیشون رو خورده.

من تصورم اینه که گابلین موجودی بوده مثه آدم ها، الف ها و یا دورف ها که فقط بد شکل بوده و پلید. ولی بعد ها اورک که شکل پیشرفته ترش بوده از روی اون ساخته شده.

ولی این که چی شده در کتاب بعدی اورک جا نشین گابلین شده فکر می کنم واسه این باشه که همیشه صحبت از اورک هایی است که تحت فرمان کسی هستن و ساخته شدن و منشاء طبیعی ندارن. البته بحث اورجینال کردن شخصیت های کتاب هم که اله سار گفت منطقیه.

راستش من اومدم به این تاپیک که ببینم واقعاً گابلین ها تولید مثل می کردن؟ و مذکر و مونث داشتن و یه گابلین بانو چه شکلی بوده(حتماً خیلی زشت).

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
پرنسس ایووین

اورک های کوه نشین که کوچکتر از سایر اورک ها هستند گابلین نامیده می شوند.

بیشتر در معادن و نزدیک قلمرو دورف ها یافت میشن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

دو تا سوال : یک، اورک ها هم زن و مرد داشتن؟ یه بار دیگه هم اینو چند تا پست بالاتر پرسیدم.

و دومی. ظاهراً ماهیت گابلین ها در وارکرفت به کلی متفاوته. اون جا موجودات باهوش و صنعت گری هستن. در مورد کسی اطلاعاتی نداره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
دو تا سوال : یک، اورک ها هم زن و مرد داشتن؟ یه بار دیگه هم اینو چند تا پست بالاتر پرسیدم.

و دومی. ظاهراً ماهیت گابلین ها در وارکرفت به کلی متفاوته. اون جا موجودات باهوش و صنعت گری هستن. در مورد کسی اطلاعاتی نداره؟

مالبت عزيز با سلام

قربان از نظر من در مجموعه لوتر هم اورك ها موجودات باهوش و صنعتگري (به نوبه خودشان) هستند چرا كه به هر حال وسايل جنگي را مي ساختند.

حالا نمي دانم اين از صنعتگري خودشان است يا از تزوير سارون

با تشكر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

دوستان عزیز با سلام

دوستان عزیز در مطالب قبلی تفاوت های میان گابلین و اورک ها را گفتند و یک سوال دارم

در فیلم اول در ورود به موریا لگولاس الف با دیذن اجساد روی زمین گفت Goblins و بعد در هنگامی که در اتاق اسناد بودند از کلمه Orcs استفاده کرد.

آیا موریا توسط هر دو نژاد تصرف شده بود ؟؟

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

نه دیگه هالدیر جان. عزیز دلم یه نگاهی اجمالی به پستهای قبلی این تالار بنداز، قانع میشی. یه جورایی اورک و گابلین توی آردا یک موجود هستند که گاهی به این نام و گاهی به نام دیگه ازشون نام برده میشه. گرفتی؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tingol

بچه ها خوب میدونید تو بازی هایی مثه آبلیوین موریوود و اسکایریم که بازی های بسیار مشهوری بودن ارک ها خوب و گابلین ها بد بودند... چرا ارک ها همیشه باید بد باشن؟

ولی من تو داستانام اینا رو فرق دادم :دی

به نظر من گابلین ها نوعی ارکن اما خودشون نیستن

ویرایش شده در توسط Tingol

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...

در کتاب هابیت، تالکین واژه گابلین رو به جای واژه اورک به کار می‌گیره. اما در کتاب ارباب حلقه‌ها تالکین کلمه "اورک" را به طور مکرر استفاده می‌کنه، هر چند اشارات متعددی به گابلین‌ها می‌شه.

"گابلین" یه واژه انگلیسیه در حالیکه کلمه "اورک" یک واژه انگلیسی کهنه، زبانی تالکین از آن برای ارائه زبان روهیریک استفاده کرد. با این وجود، این دو کلمه هیچ تفاوتی با هم ندارن و این دو نام در زبان‌های متفاوت دارای رابطه یکسانی مثل واژه dog در انگلیسی و hund در زبان آلمانی داره که هر دو به معنی سگ هستن.

در نسخه‌های ابتدایی هابیت و پیش نویس‌های اولیه ارباب حلقه‌ها، در سرتاسر داستان واژه "گابلین" برای اورک‌های معمولی و واژه "هاب‌گابلین" برای اورک‌های بزرگتر و شرورتر استفاده می‌شده. زمانیکه واژه اورک به عنوان جایگزین گابلین توسط تالکین ابداع شد، کلمه "اوروک-های" نیز جایگزین واژه هاب‌گابلین شد.

ویرایش شده در توسط the LORD of the RINGS...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سیه تیغ

من نميدونم بعضي دوستان كه مطالعات ادبيات گمانه زن دارن چطور نتونستن جواب درستي به سوال جناب آشيل بدن؟

در حال حاضر به دليل ضيغ وقت و اينكه با گوشي وارد شدم، سند و مدرك نميارم ، و خلاصه توضيح ميدم:

گابلين ها در اصل با اورك ها تفاوتي اساسي دارن . و اون هم اينه كه اوركها از لحاظ بدني قوي تر از گابلين ها بودن . گابلين ها در افسانه هاي نورس ، نوع بد و خوب داشتن ، و حتي گفته شده در امر تربيت فرزندان به والدين كمك ميكردن. اما اوركها از بدو پيدايش پليد شمرده شدن.

در داستان هاي تالكين گابلين ها موجوداتي خلاق بودن و بيشتر به اختراع ماشين آلات جنگي و يا دستگاه هاي شكنجه ميپرداختن . در سيلماريليون از اونها با نام ياوران گرگ ياد شده( ن.ك نيرنايت آرنويدياد) . متحدان اصلي گابلين ها ، وارگ ها و ترول هاي غارنشين هستن . گابلين ها اغلب با دوارف هاي فاسد روابط خوبي دارند و مانند دوارف ها در كار نقب زني ماهرند. مسكن آنها اغلب در كوه هاي گونداباد بوده است. اغلب از آنها به عنوان كارگر و مخترع بهره برده ميشود. اغلب گابلين ها تحت يك حكومت سازماندهي شده و منظم زندگي ميكنند.

اوركها ، بيشتر به درنده خويي و ميل به كشتار معروفند. خلاقيت و هوش چندان بالايي ندارند و بيشتر براي جنگيدن مناسبند. نسبت به گابلين ها درشت اندام تر و جسورتر اند، و اغلب اختلافات قبيله اي دارند و بر سر هر موضوع كوچكي با هم ميجنگند.

خب ، سوالي هست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

دوست عزیزم، فکر نمی کنم عزیزانی که اینجا هستن از تفاوت ریشه و خاستگاه ارک و گابلین بی اطلاع باشن. این دو در اصل از دو ریشه ی کاملاً متفاوت افسانه ای میان و در این مورد هیچ تردیدی نیست.

این که فرمودین گابلین ها انواع خوب هم داشتن من شخصاً فقط رد کمرنگی از این ادعا در افسانه های آلمانی دیدم که البته ناقض صد در صد حرف شما نیست ولی مسأله ی اصلی اینه که ما در چهارچوب داستان تالکین صحبت میکنیم و ریشه های اصلی تر یک موجود یا باور همیشه مفید و مربوط نیستن. مثلاً داستان ائارندیل رو در نظر بگیرین. اصل این داستان در مورد یک فرشته به همین اسم هست. ولی تالکین میاد و با توجه به اهداف خودش یک داستان دیگه میسازه که تنها شباهت های اسمی به ریشه ی اصلی اش داره. یا داستان شکل گیری ستاره ی سحرگاهی رو نگاه کنین. در افسانه ی اصلی چی داریم؟ این که تور (thor) انگشت یخ زده ی یکی رو به آسمون پرت میکنه و اون میشه ستاره. مشخصه که تالکین این روایت رو دوست نداشت. پس افسانه ی سیلماریلی رو ساخت که همراه با کشتی ائارندیل بود.

این همه نوشتم تا بگم گرچه دیدگاه اصلی شما در مورد تفاوت گابلین و ارک صحیح هست متأسفانه در دنیای افسانه ای تالکین چندان کمک حال نیست. ما میدونیم ارک ها شکل تحریف شده ی الف ها بودن ولی در مورد گابلین ها منشأ دقیقی ذکر نشده و نظر به این که حتی یک بار هم لفظ گابلین در سیلماریلیون نیومده این ایده شکل گرفته که منشأ این دو موجود در افسانه ی تالکین یکی هست.

این که به صرف استفاده ی گابلین ها از گرگ ها -بنا بر چیزی که در هابیت آمده- اصطلاح صفحه ی 317 رو معادل گابلین بگیریم به نظر من پایه ی محکمی نداره. حداقل احتیاج به چند مورد روشن کننده ی دیگه هست تا اطمینان حاصل کنیم :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
MORGOMIR

دوستان كسي هست كه بتونه توضيح كاملي در مورد اورك ها و اينكه اصلا كلا از كجا اومدن

يا منظور از اينكه از طريق شكنجه ي الف ها به وجود اومدن و چه جور شكنجه اي

و آيا ارك هاي ملكور با ديگر ارك ها چه فرقي دارند؟؟؟؟

ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
the LORD of the RINGS...
ارسال شده در (ویرایش شده)

برای اولین بار اورک ها رو ملکور در روزگار پیشین بار آورد.اما در اصل در مورد مبدا خلقت اورک ها هنوز یه علامت سوالی وجود داره.به گفته تالکین اهریمن قادر به خلقت نیست.و در آثار تالکین به هیچ اورک ماده ای اشاره نشده و همینطور در فیلمها.و در نژادی که همه اونها نر باشند تولید مثلی هم نخواهد بود.در سیل تالکین گفته اورک های آنگباند الف هایی بودند که بواسطه شکنجه و قطع اعضا تغییر شکل دادند.در تاریخ سرزمین میانه شواهدی هست که رهبران اورک نظیر بولدوگ در اصل مایار بودند که تنزل یافته و به شکل اورک در اومدند.اما موجوداتی به نام اوروک-های بودند که در اواخر دوران سوم بوجود اومدند.

ویرایش شده در توسط the LORD of the RINGS...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
LObeLia
ارسال شده در (ویرایش شده)

ملکور در صدد فرمانروایی بر کل سرزمین میانه بوده. و خب این هدف نیروهایی هم می طلبه. نیروهایی که باید از جنس خلق و خوی فرمانرواشون باشن. از اونجایی که جز ارو کسی قادر به آفریدن چیزهای تازه نیست ملکور هم بر این شد که از طریق آفریده های ارو , واسه خودش موجوداتی رو درست کنه که توی این هدف کمکش کنن. و خب قطعا از دست پلیدی ,چیزی جز پلیدی بیرون نمیاد.

در سیل اومده که با بیداری کوئندی , ملکور نخستین کسی بود که ازین قضیه آگاه شد.و شبح ها و اهریمن هاش رو فرستاد تا همیشه به صورت مخفیانه مراقب اونها باشن. چون اونها زیبایی بسیاری داشتند. و ملکور میخواست اونها رو در جهت اهداف شوم خودش بکار بگیره.اورومه عاشق کوئندی شد.(به تعبیر خود سیلماریلیون) . اما قبل از اینکه به سراغ اونها بره, الفهای کوئندی گروه گروه گاهی سرگردون میشدن و راه خونه رو گم میگردن. ولی بقیه کوئندی متوجه میشدن که بعدا هیچ اثری از اونها پیدا نمیشه. و همه کوئندی ازین موضوع ترسیده بودند. وقتی اورومه اومد ملکور با دورغ هایی الف ها رو فریب میداد تا جذب اورومه نشن.یه عده دروغ ها باور نکردن و به طرف اورومه رفتن. اما اون گروهی که گرفتار نیرنگ ملکور شدند, توی اوتومنو اسیر و زندانی شدند و ملکور اونها رو شکنجه داد.و مطیع خودش کرد.گفته شده که بشیوه ی سایر فرزندان ایلوواتار زاد و ولد میکردن. و هم چنین میگن که اورک ها در دل خودشون از ملکور متنفر بودن. اما مجبور به اطاعت از اون.

ویرایش شده در توسط shirin

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...