رفتن به مطلب
مَنوه سلیمو

نگهبانی در آب

Recommended Posts

مَنوه سلیمو

در FOTR وقتی که گروه از دروازه موریا رد میشن موجودی یا شایدموجوداتی به فرودو حمله میکنه که خیلی مشکوک میزنه ! چیز زیادی هم راجع بهش از تالکین نقل نشده حتی وقتی فرودو از گندالف می پرسه که اون چیز چی بود یا چند تا بودند، گندالف فقط میگه نمیدونم (یاران حلقه ،سفری در تاریکی) چیزی میدونید بگید ممنون میشم!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

اين سوال منم هست. ديگر اين که هم در اونجا هم چند صفحه قبل که اورک ها حمله می کنن در هر دو مورد فرودو هدف قرار می گيره! که برای گندولف خاکستری جای تعجب داره.

این که اورک ها دنبال فرودو باشن خیلی عجیب نبیت ولی اون موجود آبزی!

اين می تونه يه نشونه از نفوذ سائرون روی اين موجود باشه. در هر حال منم اطلاعات می خوام.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

درسته تالکین هیچ جایی به درستی اشاره نکرده که این موجود که دارای چندین دست است از چه گونه ای ... ولی من فکر می کنم که از او هم مانند بسیاری از موجودات پلید و ومجهول دنیا از زیر آب های کوهستان مه آلود آمده باشد...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار

سلام به همه در مورد نگهبانی دریاچه یا بطور دقیق تر نگهبانی در آب چیز زیادی نیست ، اغلب حدس و گمانه های پراکنده . در مورد شکل ظاهری اون گفته شده که موجودی با بازوهای شاخک گونه بلند و انگشتانی چنگک مانند در انتهای بازوها برنگ سبز کمرنگ و درخشان . در مورد سرمنشا و نوعش هیچ چیز کاملا معلوم نیست حدس هایی که زده میشه اینه که ممکنه از هیولاهای باستانی ملکور باشه که از چنگ ارومه فرار کرده باشه و در طی سالها جون سالم بدر برده باشه ،یا اینکه ممکنه مایا فاسدی باشه که در این هیبت زشت و وحشتناک در نقاط تاریک دنیا زندگی می کرده و تحت امر هیچ کس نبوده . گفته شده که از آبهای عمیق زیر کوهای مه آلود به دریاچه دروازه غربی موریا آمده ولی مدت زیادی ساکن اونجا نبوده ، چون وقتی که آراگورن در عبورش از موریا از دروازه غربی گذشته با این موجود برخورد نکرده و اصلا در اون زمان دریاچه ای در جلوی دروازه غربی نبوده ، پس سکنی کردن اون در این نقطه حتما بعد از عبور آراگورن از موریا بوده.

دیوید دی نویسنده کانادایی در کتابی در مورد موجودات دنیای تالکین(A Tolkien Bestiary) که در اون نژادها و موجودات و گیاهان دنیای تالکین رو برسی و تشریخ می کنه(چاپ شده در سال 1979) ، نگهابان دریاچه رو نوعی کراکن( Kraken) دسته بندی می کنه. کراکن در افسانه های شمالی و مخصوصا اسکاندیناوی ، هیولایی دریایی و بزرگ با بازوها و شاخک های بلند و قدرتمنده(چیزی شبیه هشت پایی غول آسا) که به کشتی ها حمله می کرد و اونها رو از بین می برد ، اما خود دیوید دی در کتابش تصریح می کنه که کراکن داستان تالکین با کراکن افسانه های شمالی متفاوته .

اما در مورد اینکه چرا از میان گروه اولین کسی که هدف حمله اون قرار گرفت فرودو بوده به این دلیله که فرودو حامل حلقه بوده و نگهبان وجود قدرت خبیث حلقه رو احساس می کرده و اصولا حلقه یگانه برای تمام موجودات پلید کشش بسیار و فراوانی داشته.

موفق باشید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

ممنون السار جان...خیلی جالب بود...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مَنوه سلیمو

خیلی عالی بود .....ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

ممنون از اين دريای اطلاعات. اله ساره ديگه!

خب من يه جمع بندی و نتيجه گيری شخصی بکنم.

شاید همه وجود های ناپاک به سمت حلقه کشش داشته باشن ولی این که بتونن وجود حلقه رو به این خوبی تشخیص بدن فکر نمی کنم راحت ممکن باشه. اگه این جوری بود سواران تاریکی خیلی راحت هابیت هارو می گرفتن یا وقتی هابیت ها بارها در نزدیکی اورک ها مخفی شدن باید راحت گیر می افتادن. یا درکل مسیر مثه آهن ربا همه موجودات پلید رو دنبال خودشون می کشیدن.

اين موجود حالا کارکن يا هر اسم ديگری موجود هوشمنديه با قدرت های جادويی فراوان که می تونه قدر حلقه رو تشخيص بده. کاری که سواران سياه به اين راحتی نتونستن انجام بدن. پس می تونه يه مايا باشه و از اونجا که اون درياچه قبلاْ اوجا نبوده و دليليم نداشته که به وجود بياد ميشه تصور کرد که يه مايای فاسد از حلقه و ماجرای سفر خبر داشته و اونجا کمين کرده.

ولی چيزی که هست که اينه که در چند صفحه قبل اورک ها هم رفتار مشابهی داشتن و تالکين روی هر دوی اين ها و حتی ارتباطشون تاکيد هم کرده.

خب سائرون می دونسته حلقه داره به سمت موردور برده ميشه (برای اين حتی جاسوس هم نمی خواد چون تنها جاييه که ميشه نابودش کرد.) و راهای رفتن به شرق هم که معلومه همه راه ها هم به شکلی بسته شدن. يه سری اورک و گرگ (اونم نه گرگ های عادی که دنبال شکار باشن، این گفته گندلفه) هم که جد دنبال اينا ميگردن به خصوص فرودو. چرا بايد راه موريا رو باز گذاشته باشن؟! خب راه موريا هم به اين شکل محافظت می شده. پس می رسيم به اين که اين موجود دست پرورده ملکور و سارئون باشه و دقيقاْ در کمين حلقه.

در هر حال برای من سخته که قبول کنم که اين درياچه با جاش اتفاقی اومده باشه اونجا.

من الآن بيرونم و کتاب دم دستم نيست. ممکنه توی نقل قولا يه اشکالاتی باشه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ulmo

ولي من با نظر السار موافقم و بخاطر احساس قدرت خبيث حلقه بوده كه آن موجود(كاركن)به فرودو حمله كرد ادرضمن كجا گفته كه سائوون خبر داشته حلقه به سوي موردور برده مي شود تا آنجاكه من از كتاب يادم هست گاندالف مي گه (كه اين كمترين احتمالي كه سا ئورن ميده و بيشتر اين احتمال را ميدهد كه از حلقه برا ي جنگ با او استفاده كنند).كه اگه اينچنين نبود فكر نمي كنم كه فرودو و سام حتي پايشان به موردور برسد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لگولاس

سائرون بعد از این که مری و پیپین توسط یوروک های ها دزدیده می شوند و و در حال عبور از دشته ای روهان بودند توسط گریشناخ ( یا هر اورک دیگه ای ) از موضوع با خبر میشه و همون طور هم که میتراندیر گفت سائرون فکر می کرد که آنها می خواهند برای جنگ حلقه را به میناس تریت ببرند...حالا این که این موجود چی بوده به طور قطع معلوم نیست...ولی هر کدوم از احتمالاتی که دوستان عزیز اشاره کردند , محتمله...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

اله سار عزیز ضمن تشکر از پست جالبت باید بگم که اسم اون موجود رو البته فارسیش رو اشتباه نوشتید: کراکن، نه کارکن.

در ادبیات فولکلور دریانوردان نروژی، یک هیولای دریاییست که گاهی به کشتیها حمله کرده و از ملوانهای آنها تغذیه میکند.

کراکن به قدری قدرتمند بود که میتوانست بزرگترین کشتیها را در کام خود بکشد و هنگام فرو رفتنش در آب میتوانست کشتیها را در گرداب حاصل از پایین رفتنش غرق کند. کراکن نیمی هشت پا و نیمی خرچنگ بود.

هر چند که گاهی آنرا گونه ای عظیم از سرپایان 10 بازویی تصور میکرده اند. کراکن اولین بار توسط پونتوپیدان Pontoppidan در کتاب تاریخ نروژ در سال 1752 توصیف شده است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
اله سار

ممنون از تذکر.اشتباه تایپی بود ، تصحیح کردم . موفق باشی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر

در هر حال برای رسيدن به مناس تريث هم می بايست به شرق می رفتن.تا اينجای مسير حدث زدنش برای سائرون مشکل نبوده.

ديگر اين که منم با نظر اله سار موافقم ولی فکر می کنم اون موجود هر چی بوده هميجوری الکی يه درياچه اونجا درست نشده و يه همچين موجودی هم نرفته توش اونم جد زمانی که فرودو و دوستان می خوان از اونجا رد بشن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
حمیدرضا

واقعا جالب بود اگه رشته ی تالکین شناسی تو ایران تاسیس بشه شما ها حتما مدیر گروه می شید !!!!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

آیا به نظرت اونو سائورون گذاشته ؟؟؟

نه اون اون قدر قدرتمند نبود که بتونه موجودی به اون قدرت به وجود بیاره . حتی شلوب هم مال اون نبود ( البته بماند که بهش می گفت گربه ی من :دی ) یا بالروگ به نظظرت از سائورون دستور میگیره ؟؟؟

نه اون از موجودات باستانی ملکور بود زمانی که گوتموگ( بالروگه رو میگم ) سرفرمانده ی آنگباند بود مقام سائورون ازش پایین تر بود

اما در مورد کشش حلقه :

بله نزگول ها اونو با قدرت احساس می کردن

مثلا وقتی Witch-King داشت از میناس مورگول در میومد لحظه ای ایستاد و شک کرد. حلقه بود که داشت فراخوان می داد به همین علت هم نگران شد و دستور داد که ...

ولی چون فرمان سائورون خیلی خیلی مهم بود مجبور شد بره به جنگ و اونجا رو خودش نگرده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

اما در مورد کشش حلقه :

بله نزگول ها اونو با قدرت احساس می کردن

مثلا وقتی Witch-King داشت از میناس مورگول در میومد لحظه ای ایستاد و شک کرد. حلقه بود که داشت فراخوان می داد به همین علت هم نگران شد و دستور داد که ...

ولی چون فرمان سائورون خیلی خیلی مهم بود مجبور شد بره به جنگ و اونجا رو خودش نگرده

این چه حرفیه که میزنی؟ چه دستوری بالاتر از بدست آوردن حلقه است؟ اگه حلقه رو میگرفت که دیگه نیازی به اون لشکر کشی بزرگ نبود خود سائرون پا میشد میومد وسط میدون و همه چی تموم میشد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الوه

توی کتاب نوشته شده بود اونو حس کرد اما دستوری از بالا داشت که باید به اون می رسید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

شاید هم به خاطر این بود که ویچ کینگ چشمای قوی داشت و یه چیزایی دید شاید حلقه رو هم حس نکرده باشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
توی کتاب نوشته شده بود اونو حس کرد اما دستوری از بالا داشت که باید به اون می رسید

جدا! یادم نمیاد باید یه بار دیگه بخونم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ulmo

والا من يادم مياد كه تو كتاب گفته بود حس كرد كه چند جاسوس وارد موردور دارند ميشند ولي اينكه حلقه را حس كرد نگفته بود چون به نظر من اگه حلقه حس كرده خودش براي گرفتن اون ميرفت و حتي نياز به جنگ نبود در ضمن يادتان باشه دليل اقدام سريع سائورن براي جنگ اين بود كه پس از اين آراگورن خودش از طريق پلانتير به سائورن نشان داد اون فكر كرد حلقه در ميناس تريت هستش...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن
والا من يادم مياد كه تو كتاب گفته بود حس كرد كه چند جاسوس وارد موردور دارند ميشند ولي اينكه حلقه را حس كرد نگفته بود چون به نظر من اگه حلقه حس كرده خودش براي گرفتن اون ميرفت و حتي نياز به جنگ نبود در ضمن يادتان باشه دليل اقدام سريع سائورن براي جنگ اين بود كه پس از اين آراگورن خودش از طريق پلانتير به سائورن نشان داد اون فكر كرد حلقه در ميناس تريت هستش...

نه غلطه.

چون وقتی آراگورن به پلانتیر نگاه کرد ، جنگ میناس تموم شده بود :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
نه غلطه.

چون وقتی آراگورن به پلانتیر نگاه کرد ، جنگ میناس تموم شده بود :D

نه تو کتاب که قبلشه و حرف میتراندیر کاملا درسته، تو فیلم رو یادم نمیاد باید برم ببینم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

غیر ممکنه ، در اون صورت آراگورن باید به جای مری با گاندلف میرفته میناس تریت ، تا قبل شروع جنگ بتونه به پلان تیر نگاه کنه!!

در صورتی که آراگون رفت با مرده ها بره سراق دزد دریایی ها :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi
غیر ممکنه ، در اون صورت آراگورن باید به جای مری با گاندلف میرفته میناس تریت ، تا قبل شروع جنگ بتونه به پلان تیر نگاه کنه!!

در صورتی که آراگون رفت با مرده ها بره سراق دزد دریایی ها :D

آراگورن تو میناس تریت به پلانتیر نگاه نکرده بود بلکه قبلش اینکارو کرد. فیلم رو کاری نداشته باش.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
فنگورن

پس در اون صورت سائرون مشگل داشته ، وگرنه برای بدست آوردن حلقه میفرستاد دنبال آراگورن نه این که با 45000 نفر اورک بره میناس رو فتح کنه ، با وجود این که میدونسته حلقه پیش آراگونه ، نه تو میناس. :D :D :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

آرون خان!!!!

چرا بايد ميفرستاد دنبال اله سار؟آراگورن بهش تبارشو نشون داد،و حلقه باراهيرو و اين چه ربطي به حلقه يگانه داره؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...