رفتن به مطلب
Eomer Horse Lord of Rohan

رولینگ-تالکین؛ تقلید یا ....؟

Recommended Posts

لوتین تینوویل

سلام من همه ی نظر ها رو خوندم به نظرم خیلی جانبدارانه نظردادید. یه کم فکر کنید می بینید که تالکین هم از موجودات خیالی که پایه و اساسش رو خودش نساخته کمک گرفته و این شاهکار رو ارایه داد.... پس به تالکین هم باید گفت مقلد ... موجودات این دو تا دنیا از ادبیات غرب گرفته شدن و هردم تغییر پیدا کردن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ارش

این نویسندگیه دیگه این نویسنده می آد مطلب اون یکی رو می نویسه این یکی هم مال اون یکی

مثلا دورف ها رو اولین بار که تالکین خلق نکرده نوینده ای شاید گم نام

یا مثلا توجه کردید که کتاب قصه های سرزمین اشباح نوشته ی دارن شان چقدر به کتاب دراکولا نوشته ی برام استوکر شباهت دارد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

خوب در مورد كتاب هاي سرزمين اشباح و lordloss از دارن شان و كتاب ها ي ديگه ي اون با آرش موافقم!

ولي در مورد رولينگ!

تقليد در نويسندگي رولينگ در سبك و سياق نويسندگي او نيست بلكه در موجودات داستان هاي اون است ! اين تقليد نه تنها بد نيست, به نظر من عالي !

مگر ميشه كسي بياد داستان فانتزي و آميخته با جادو بنويسه بعد از موجودات جادويي كه همه مي شناسن حرفي نزنه!؟؟

حالا اسمش ميزاريد تقليد!؟ اگر من به شخصه ا بخواهم يك كتاب فانتزي بنويسم به جاي پري از برگ چغندر و هويج استفاده نمي كنم! من داستان را با پري ادامه مي دهم!!!!!!! بگذاريد بگن كه از فلاني يا يكي ديگر تقليد شده!

اگر اين ها تقليد است پس اگر هرچيزي ببينيم و خوشمون بياد و مانند اون چيز عمل كنيم ,پس ما هم تقليد كاريم!

تمام نويسندگان در آثار خودشون تقليد مي كنند!!! اين غير ممكن است كه شما كتابي بخونيد و در سبك شما تاثير نگذارد!!!

سبك رولينگ با تالكين كاملا متفاوته ! و هر دوي اون ها تفاوت دارند!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ef@Robber

دروف ها در فرهنگ اسکاندیناویایی هست و در مورد جی کی رولینگ باید گفت که اصلا لم ارباب حلفه ها و هری پاتر متفاوت است و نباید مقایسه کرد در حالی که خیلی از منتقدان این کار را انجام داده اند !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Eomer Horse Lord of Rohan

خوشحالم که بعد از این همه مدت که برگشتم این مطلب همچنان ادامه داره.خواهشمندم که بعضی از دوستان هی نگن این تاپیک رو حذف کنید اگه دوست ندارن نظر بدن خوب نظر ندن.:cool:

یه موضوعی یادتونه در یاران حلقه گندالف در کجا سقوط کرد ودر چه موقعیت حساسی اونها رو تنها گذاشت ولی بعد فرودو دوباره عزمشو جزم کرد.....

در کتاب 6 هری پاتر هم دامبلدور در موقعی که بیشتر از همه بهش نیاز بود از بالای برج سقوط کرد....سقوط کرد....وتازه بنا به یکسری دلایل منطقی و به قول انگلیسی ها Read Between the lines که خود آرون هم در آورده دامبلدور زندس..وتازه بعد از همه اینها هریم عزمش رو جزم کرد و گفت من این کار رو ادامه میدم.:wink:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ef@Robber

سلام آراتورن نومه نور ! کجا بودی ؟

خیلی از داستانها هستند که در دقیقه ی 90 فرد کمک کننده قهرمان داستان را تنها می گذارد به طور مثال در یرزمین اشباح هم کرپسلی در دقیقه ی 90 کشته شد !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
durin

یکی از عیوب هری پاتر حماسی نبودن آن است.

با خواندن ارباب حلقه ها انسان جز تخیل به ارزش های انسانی هم توجه میکند.

ولی هری پاتر یک فانتزی قرن بیست ویکمی وتا حدی خشک وبی روح است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آناتار

durin عزيز با شما موافقم ولي حداقل كتاب شاهزاده ي دورگه از نظر خيلي از منتقدان داراي ملاك ها و معيار هاي حماسي است!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لوتین تینوویل

ولی به نظر من فرودو اون گم گشتگی هری رو نداشته آراتورن

و نمی شه بهش گفت خشک خیلی جای بحث داره ولی تنها ایرادی که نمی شه بهش وارد کرد خشک بودنشه

راستی شاید ترجمه ی ویدا اسلامیه رو خونده باشی چون خیلی خشک ترجمه کرده هری پاتر رو

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
آرداویراف

استفاده از شخصیتهایی که در فلکور یک جامعه وجود داره توسط یک نویسنده را نباید با استفاده از کارکتری که یک نویسنده خلق میکنه اشتباه گرفت .

خلق یک کارکتر یعنی هویتی که وجود نداشته ولی شخصیتهای افسانه ای و فولکریک اختصاص به یک نفر ندارد واین شامل تالکین و رولینگ و دارن شان و داستاهی وارکرافت و ... میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
پرنسس ایووین

از نظر من رولینگ زیاد هم به یه شیاد شباهت نداره .

چه عیبی داره که تا حدی از آثار پروفسور تالکین استفاده کنه.

خود تالکین هم اغلب موجودات در داستانهایش از جمله دورف والف واورک وگابلین را از افسانه های فولکلور اقوام ژرمنی اروپا گرفته ولی بعدش با استفاده از ذهن وتفکر فوق العاده خلاق ومبتکرش آنها را وارد افسانه هایی دلنشین و عالی کرده است.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مالبت پیر
از نظر من رولینگ زیاد هم به یه شیاد شباهت نداره .

چه عیبی داره که تا حدی از آثار پروفسور تالکین استفاده کنه.

خود تالکین هم اغلب موجودات در داستانهایش از جمله دورف والف واورک وگابلین را از افسانه های فولکلور اقوام ژرمنی اروپا گرفته ولی بعدش با استفاده از ذهن وتفکر فوق العاده خلاق ومبتکرش آنها را وارد افسانه هایی دلنشین و عالی کرده است.

کاملاً موافقم. نمودنم چرا یه عده قبول می کنن که تالکین از داستان های قدیمی الهام بگیره ولی به جز اون هرکی این کارو بکنه از تالکین تقلید کرده! این اصلاً برام قابل درک نیست.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سارون کبیر

آیا نزگولها از جایی الهام گرفته شده بودند ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
لوتین تینوویل

من نمی دونم چرا انقدر نسبت به رولینگ حساسیت دارین

نزگول رو تالکین ساخته

می خوام اینو بهم بگین پری ها رو رولینگ اون جوری که خودش خواست درست نکرد؟ مگه نه این که پری یه موجود زیبارو و نیک هست توی دنیای فانتزی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Halbarad

نزگول یک واژه در زبان سیاه موردوره. نزگ Nazg به معنی حلقه و اول Ul به معنی شبح Wraith.

توی DVD شماره یک ضمیمه های نسخه SEE توضیح جالبی راجع به انتخاب کلمه Wraith داده شده. مثل هم خانوادگی و هم ریشگیش با کلماتی مثل Wrath به معنی خشم و ...

در کل Wraith به موجودی گفته میشه که با شکل و نه با ماده تشکیل دهنده خودش توصیف میشه. اشباح حلقه از مخلوقاتی در دنیای تالکین هستند که از نظر فلسفی بسیار مهم و پیچیده هستند. تالکین به این اعتقاد داره که بدی و شر وجود خارجی نداره و از عدم خوبی و هستی ناشی میشه. همونطور که میبینید وجود اشباح در دنیای تالکین کاملا وابسته به حلقه یگانه است. نمیدونم بگم تالکین یه زبان شناس بوده، نویسنده بوده یا فیلسوف؟؟؟ واقعا عجیب و تحسین برانگیزه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
سارون کبیر

با تشکر از جناب هالباراد به خاطر توضیحات کاملشون ...

بله من هم میدونم که نزگول ها رو خود تالکین ساخته ...

ولی دیوانه ساز یا دمنتور های رولینگ از کجا اومدند ؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
بئورن

باید قبول کرد که رولینگ هم یک نویسنده ی هنرمند است که این همه آدم کتاباشو می خونن . نمی شه گفت اون از تالکین تقلید کرده چون افکار یه نویسنده رو کتابایی که می خونه می سازه و فقط رولینگ از تالکین الهام گرفته مانند سی. اس .لوویس وجهانی را پایه ریزی کرده که کامله با تالکین فرق می کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
aratorn

حالا اینها به کنار جریان این نوسنده ی ایرانی که میگه هری پاتر از من تقلید کرده چیه؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
من میگم این تاپیک رو نبندید...چون هنوز جای بحث داره...

ولی واضحه رولینگ در داستاناش برای شخصیتی مثل دامبلدور از جادوگرانی مثل سارومان و گاندولف ارباب حلقه ها تقلید کرده..

با سلام

دوستان اين درست نيست كه بگوييم فلاني اينو از فلاني دزديده

آيا ميتوان گفت تالگين افسانه هاي چيني را غارت كرده است؟؟(نماد چين اژدها است)آيا تالكين خودش اژدها را اختراع كرده؟؟؟

الف ها در داستان هاي ديگر هم بوده اند و هم به اسم الف ----آيا تالكين موجودات ابدي را خلق كرده و يا ايده از جاي ديگري است؟(افسانه هاي ملل ديگر)

آيا تالكين از شاهنامه فردوسي برداشت غير مجاز كرده ادبي كرده است؟

آيا شخصيت گاندالف را از روي زال پدر رستم كپي كرده است؟

هرگز نگوييم رولينگ از تالكين چيزي را كپي كرده همان طور كه 100 % هومر و فردوسي هم آن مطالب را با توجه به گفته ها و نوشته هاي ديگران نگاشته اند.

نويسندگي نوعي علم است هر كسي از بعد مي آيد كار قبلي ها را با مقداري تغيير به نام خود ثبت مي كند(ما اديسون را به اسم مخترع لامپ و برق ميشناسيم در صورتي كه هم لامپ و هم برق از 35 سال قبل از تولد اديسون وجود داشته ولي او آنرا كامل كرده است.)

در هر نظري بهتر است پا را از جاده انصاف بيرون نگذاريم.

با تشكر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

درسته... درسته که نمیشه گفت هر کسی چون عناصر خاص اساطیری رو استفاده کرده بنابر این دزده! اما تشخیص این موضوع به این سادگی ها هم نیست.(اصلا راستش را بخواهید اصلا قابل تشخیص نیست!) فکر میکنم کسی جز خود رولینگ نداند که آیا این نوشتار او دزدی است یا نه.

یک دلیلش هم اینست که انسانها برای ابراز احساسات خود در قالب اسطوره و موجود، روشهای یکسانی رو استفاده میکنند . با این حال این از ارزش کار رولینگ کم نمیکند. میدانید چرا؟ هر کسی که در کارش موفق است شایان تقدیر است ...!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien
درسته... درسته که نمیشه گفت هر کسی چون عناصر خاص اساطیری رو استفاده کرده بنابر این دزده! اما تشخیص این موضوع به این سادگی ها هم نیست.(اصلا راستش را بخواهید اصلا قابل تشخیص نیست!) فکر میکنم کسی جز خود رولینگ نداند که آیا این نوشتار او دزدی است یا نه.

یک دلیلش هم اینست که انسانها برای ابراز احساسات خود در قالب اسطوره و موجود، روشهای یکسانی رو استفاده میکنند . با این حال این از ارزش کار رولینگ کم نمیکند. میدانید چرا؟ هر کسی که در کارش موفق است شایان تقدیر است ...!

با سلام خدمت همگي

من با ققنوس آبي كاملا موافقم.

امپراتور تاريكي خدايي از اون حرفت حسابي بهم بر خورد-خدايي حقشه يه معذرت خواهي رسمي بعد از تاپيك من بزني...بهم PM هم بدي مورد نداره-....

نبايد فقط به اين دليل كه از هري پاتر خوشمان نمي آيد(مثل لگولاس عزيز) بهش انگ چرت و پرت بودن و مزخرف بودن يا دزديه محتوا بودن بزيم.(لگولاس خدايي نظر شما رو در مورد چرت بودن هري پاتر خيلي ها ندارن----اگر نميداني بهت بگم كه هري پاتر دومين كتاب پرفروش بعد از انجيل در تاريخ است---اين يعني اينكه خيلي ها نظر به چرتي اون ندارند).

با تشكر از همگي

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

راستش رو بخواهید، من با این که برای جاهل به نظر نرسیدن تمام کتابهای هری پاتر را خوانده ام، و اصلا از نوشتار رولینگ و دنیای او خوشم نمی آید،( چون همه چیز کمرنگ است) با این حال فکر میکنم هستند کسانی که از این دنیا و این نگارش خوششان بیاید. اگر دشت من باشد که میخواهم سر به تن رولینگ نباشد . حالا میخواهد کتابش پر فروش باشد یا نه! اما مهم اینست که عده ای را سیر میکند. چه با تقلید، چه با دزدی ، با حتی با درستکاری و خلاقیت.

بگذارید هر کس کار خودش را بکند. چه اهمیتی دارد که او درد است یا نه؟ این جمله کمی تئوریک است ولی کاملا درست: تاریخ و زمان بهترین راههای شناخت حقیقتند.

یا به قول خودمان:اون دزدی کرده؟ خب اگه میتونی تو بکن!

این مبحث هم دیگر حرفی برای گفتن ندارد .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
amir18

شاید اینجا جاش نباشه من این رو بگم ولی میگم

رولینگ یه شیاده

من چند روز پیش تو سایت ایرانی هریپاتر خوندم که رولینگ داستاناشو از یه پسر خرمشهری دزدیده و از روی اون کتاب رو نوشته حتی اون پسره اخر کتاب جدید رولینگ رو هم حدس زده

و گفته که اگه اخر هریپاتر این نبود من رو دستگیر کنید

ولی کی حرف این بنده خدا رو در خارج از کشور قبول میکنه؟؟؟؟

این خبر هم در خبر گزاری فارس چاپ شد

خوب حالا نظر شما دوستان در مورد رولینگ چیه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ققنوس آبی

رولینگ یه شیاده

من چند روز پیش تو سایت ایرانی هریپاتر خوندم که رولینگ داستاناشو از یه پسر خرمشهری دزدیده و از روی اون کتاب رو نوشته حتی اون پسره اخر کتاب جدید رولینگ رو هم حدس زده

این دیگه از اون حرفها بود امیر جان! آخه رولینگ روحش هم به ایران نیومده... چه برسه به اینکه بخوان داستان ایرانی بدزده!

اگر هم هم برای تایید حرفت، ار خبر گزاری فارس صحبت میکنی، بدان خبر گزاری های ایرانی همانی هستند که کشتگان بم را روزی 40000 و فردایش 20000 نفر اعلام کردند!(چقدر جالب! بیست هزار نفر زنده شدند!)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Haldir of Lorien

رولینگ یه شیاده

با سلام

خوب اینجا یه مسئله است و اون اینکه در تشخیص شیاد راه به خطا رفته ای امیر جان

رولینگ شیاد نیست بلکه اون پسر(اگه وجود خارجی داشته باشه) و اون سایت ایرانی شیادن.

اگه تو ایران قوانین بین المللی بود رولینگ اون سایتو به خاک سیاه می نشوند.

با تشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...