رفتن به مطلب

نظر شما در مورد سیلماریلیون؟  

89 رای

1. 1. نظر شما در مورد سیلماریلیون؟

• سیل الهام بوده
      38
    • فقط ساخته و پرداخته ی ذهن تالکین بوده
      40
    • از آثار نویسنده های دیگه درست شده
      3
    • نظری ندارم
      8

Recommended Posts

مایدروس

خب لازم هست که یه پاسخ سریعی بدم.

دوست گرامی اولا تمام نثر سیلماریلیون ملهم از انجیله ، یعنی سبک نگارش، اما والاکوئنتا بی شک تقلید ماهرانه ای از سفر پیدایشه. هرچند به نوعی تلخیصش ه. در محتوا البته . :)

و فکر کنم طبیعی هم باشه. تالکین یک کاتولیک به شدت مومنه و بنابراین از نثر کتابی که باهاش بزرگ شده تقلید میکنه.

نکته دیگه اینه. دوستانی که به تکثر وجود در داستان های تالکین ایراد وارد میکنند، حضرات گرام، اصولا دین مسیحیت با گرایش های معتزلی و عقلانی تعارض داره. شاید فیلسوفانی مثل آکویناس و بعدها فیلسوفان نئوتوماسی مثل کاپلستون، ظهور پیدا کرده باشن اما عموما در توجیه متن کتاب مقدس با فلسفه عقلانی، گرفتار بن بست میشن چون حل این مسئله مستلزم بسیاری معارف کلامیه که کلام مسیحیت با اتکای بر متن کتاب مقدس و برخی باورهای ارائه شده در اون، ابتره. پس از یه نویسنده کاتولیک معتقد توقع نداشته باشید خدایی بهتر از خدای بازنده در کشتی با یعقوب به تصویر بکشه(البته ارو در سنجه انصاف، حقا خیلی بهتره!).

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
anarion_d

درود

از اون روزی که این مطلب رو نوشتم و شروعش کردم 5 سال میگذره، نظر شخصیم هنوز همون اولیه ولی برداشت های بقیه برام جالب و اثر گذار بوده و بعضیشون حتی سبک نگارش خودم رو هم عوض کرده! انقد تاثیر گذار ینی! :دی

اما ی نکته واسم بسیار جالبتر شده که هرچی بیشتر تالکین و آثارش رو بررسی کردم فهمیدم برخلاف برداشت اولیه از متن کتابهای تالکین که اکثرا میگن تالکین منشا شر رو در انسان نمیبینه و اون رو از یک منبع خارجی میدونه برعکس بر اساس حقیقت اون منشا شر رو از وجود انسان و اِلف و فقط جلوه گاه اون رو ملکور و اعمالش میدونه، اما اثبات این قضیه بسیار بعیده

مثلا بازم این قضیه با از بین رفتنه سائرون بی جواب میمونه، پس شاید هدف نویسنده فقط ایجاد سوال بوده، چون اگه الهامی در کار بود باید تکلیف این قضیه واضح روشن میشد که از نظر تالکین آیا واقع شرارت ریشه درونی توو مخلوقات داره یا نه؟

این قضیه با خوندن فرزندان هورین پیچیده تر میشه چون مشخص نیس این سرنوشت فقط محض نفرین مورگوث هست یا سرنوشت مقدر شده بخاطر اشتیاهات هورین و خانواده شه.

خلاصه اینکه از اونجایی که این تاریخ تشکیل شده توسط تالکین از نظرم دقیقا مشخص نکرده شرارت با از بین رفتن منشا بیرونی و دشمن ظاهری آیا از بین میره یا نه، به نظرم نمیتونه منبع مشخص و دقیقی از الهام داشته باشه و اینکه آیا این یک نقص داستان ماست یا برعکس هدف این ایجاد سوال بوده، نظر شما چیه دوستان؟

راستی گمشدن لابه لای ورق های تاریخ خیلی با حاله :)

آناریون دونه داین

آناریا، دومین روز از فصل هریوه در تقویم ایملادریس 22-11-2014

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
undomiel

راستش احساس می کنم الهام بوده آخه جوری درباره خلقت آردا صحبت کرده که انگار خودش آن را خلق کرده و قوانین موجود در اون باعث دست پاگیری داستان نشده مخصوصا جورب از اشتیاق به ماجراجویی حرف زده که انگار یک عمر جهانگردی کرده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ایوانا

به نظرم سیلماریون از تخیلات استاد تالکین سرچشمه گرفته چون من نتونستم باهیچ واقعه ی تاریخی یا ماقبل تاریخی مقایسه اش کنم اما درمورد ارباب حلقه هاو هابیت کاملا مطمئنم الهام بوده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ادموند پونسی

به نظرم سیلماریون از تخیلات استاد تالکین سرچشمه گرفته چون من نتونستم باهیچ واقعه ی تاریخی یا ماقبل تاریخی مقایسه اش کنم اما درمورد ارباب حلقه هاو هابیت کاملا مطمئنم الهام بوده

خب من باب قضایای تاریخی، مخالفم کاملا. بعضی از جنگ های که توصیف کرده کاملا الگوبرداری شده از برخی جنگ های خودمون. حتی یه جا خونده بودم که تاکتیک یکی از جنگ های الف ها کاملا شباهت داشته با جنگ یکی دیگه خب کلا یادم نیس :D

تخیل چطور به وجود می آد کسی اینو می تونه بگه؟ همون استارت کوچیکی که می خوره، همون شعر برن و لوتینی که سروده شد، همون جمله ی مشهور "در سوراخی در زیر زمین، هابیتی زندگی می کرد"... اینا اسمشون الهامه، کاری نیست که بی الهام شروع شه. درسته، سیل، تخیله، اما مثل همه ی داستان ها با یه الهام شروع شده

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melian
در در 11/13/2009 at 11:40 AM، anarion_d گفته است :

تا حالا کسی قبل از تالکین گفته بوده که سر منشا افرینش موسیقی بوده ؟

شاید ی روز تالکین به این فکر کرده که رابطه ی انسان با موسیقی چیه؟ و بعد از ساعت ها یا روز ها تفکر , قلیانِ درونیش باعث میشه تا خداوند پاسخ این معما رو بهش الهام کنه.خداوند به اون این مساله رو الهام میکنه و همونطور که قبلا گفتم "شاید خود تالکین هم تا مدتی نمیدونسته که بهش الهام میشده" و اون هم با استفاده از نبوغش ی داستان خارق العاده پدید میاره

این فکریه که انسان متفکر[/u] رو به تفکر وامیداره!!!

این طور نیست؟

بله بوده. در یک کتاب علمی خوندم که گروهی از اقوام بدوی معتقد بودن جهان با آواز خواندن پدید می آید...

به نظر من برای خلق هر چیز بزرگی نیازمند دانش هستیم. و خب به روند نگارش هر داستان بزرگ و ارزشمندی که نگاه کنیم نویسنده از فرهنگ و تاریخ اطلاغات فراوانی داشته.

به نظر من سرمنشا ارباب حلقه ها اطلاعات فراوان استاد تالکین و توانایی بی نظیرشون در ارتباط دادن اینها به هم و دیدن ایده های بکر در پس چیزهاییه که ما به سادگی از کنارش رد می شیم. و خب به نظر من دیدن چیزی که باعث میشه ما ملهم از اون بشیم و دست به کار بزرگی بزنیم در واقع مثل کبریتیه که آتیش رو شعله ور می کنه...به نظر من استاد تالکین با دیدن مثلا کلمه ی هابیت، تونسته به اون ارتباطات بین اطلاعاتش شکل بده و چنین چیزی رو خلق کنه.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...