رفتن به مطلب

Recommended Posts

Melkor Morgoth

گفته بودم که اگر داستان را مورد نظر خودم قرار دهم

سوال های زیادی در ذهن من پیدا میشه...

یکی از این سوال ها پیشرفت هست..

ما همه و همه میدونیم که الف ها و انسان ها و دورف ها...

همه هوشمند بودند...و از عقل بسیار باهوشی برخوردار بودند..

آردا هم زمین غنی از تمام مواد معدنی و ... هست...

چه چیزی باعث شد که چند هزار سال از تاریخ آردا گذشته..

ولی علمی پیشرفت نکرد...و همان شمشیر و سپر همیشگی

صلاح آنها بود؟

بله دورف ها ضره های قویی ساختند..

الف ها شمشیر های خوبی ساختند.

انسان ها کاخ ها و شهر های خوبی ساختند.

ولی هیچی از آن ماهیت اولی تکن نخورد.

مثلا اگر الف ها واقعا باهوش بودند چرا پی به معادن و منابع نبردن؟

و گوگرد و باروت را به کار نگرفتند؟

در کل بعد از گذشت چند هزار سال.

همون شکل ابتدایی خودشونو حفظ کردند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Ugluk

ببين ملكور جان،بهتره دنياي تالكين رو كه آغاز روزگاران رو شرح ميده با زمان فعلي خودمون مقايسه نكنيم.الان عصر اطلاعات و ارتباطات هست...عصري كه اونقدر ابزارها پيشرفته هستن كه راه رو واسه ساختن چيزاي جديد هموار مي كنن.

اصلا چرا بريم تو دنياي تالكين؟!تو دنياي خودمون هم همين بوده...فكر مي كني انسان اوليه (منظورم انسان از نسل آدم ابو البشر هست)(اينجوري گفتم چون انسان هاي اوليه از نظر علمي عقل درست حسابي نداشتن) پس از گذشت چند هزار سال چقدر توي ساخت سلاح يا استفاده از ابزار هاي پيشرفته نظير باروت موفق بود؟هيچي!البته من تاريخ اونا رو درست حسابي نمي دونم ولي ميشه تصور كرد كه سرعت پيشرفت تكنولوژي تو اون زمان خيلي خيلي كمتر از الان بوده...

الف ها و انسان ها و دورف ها هرچقدر هم كه هوشمند باشن باز هم محدوديت هايي داشتن...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

منظورم این است که در طی چند هزار چندی..

هیچ تکامل علمی نشده..

منظورم این نیست که فقط چرا تفنگ و یا مبایل ندارن..

همه چیز در آردا جادویست..

جادو و علم الف که بیکار ننشستن...

چرا تکامل پیدا نکرده؟

اگر کرده کجا؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
torambar

تو داستان را با واقعیت اشتباه گرفتی تالکین می خواسته دنیایی خلق کنه که مثل گذشته باشه به دور از هیاهوی امروزی و آرامشی رو داشته باشه که امروزه ماشین ها اونو از بین بردند

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
elros

چرا وقتی قاره آمریکا کشف شد پیشرفت سرخ پوستان نسبت به اروپا هیچ بود؟

چرا وقتی استرالیا کشف شد بومی هاش مثل انسان های اولیه بودن؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

man fonte farsi felan nadaram.ba puzesh besyar.hatman ta farda shab 2rost mikonam in post ro

melkor morgoth aziz:pishraft ro chi miduni?sakhte silmaril pishraft nabude?sakhte halghe pishraft nist?baroot ham ke tavasote saruman be kar gerefte shode.nemidunam in che iradie?alvae bar hameye ina tolkin dastani sakhte ke jay jayesh por az hesse nostalgia mibashaD.hame ja gofte shode ke aslan elme bashar va elf(va albate ghodrateshn) dar morure zaman tahlil raft.

be nazaret chiziz mese silmarill ha ba chizi dar 2nyaye Mruz ghabele moghayese hast?haminjast ke bayad fargh gozasht beyne fantasy va main stream

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

پیشرفت رو در تفاوت لباس پوشیدن..

و صلاح جنگی

این که یه عمری در جنگ دشمن بودن..

هیچ کشف جدیدی نشده..

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

شمشیرهایی که توی گاندولین میساختن خیلی بهتر از قبل بود زره هاشون زنگ نمیزد.

توی موسیقی پیشرفت کردن.

کلبریمبور دانش ساخت حلقه ها رو بدست آورد و دروازه موریا رو ساخت و خیلی چیزای دیگه.

اینا همش پیشرفته

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

بسیار خوب..

ممنونم...

به پاسخم رسیدم.

ولی یه چیز دیگه:

عکسی رو که در امضاء خودم گذاشتم میبینی؟

همون عکس ملکور.

ایشون چرا شمشیر رو برعکس گرفته؟

شمشیر زدن بلد نیست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
ت.ت

سوال اولت ملکور جان مدتی ذهن من رو هم مشغول کرده بود ... اتفاقن نکته ی جالبیه و قابل بحثه ... حتی اگر یکم بیشتر دقت کنی میبینی که در دنیای تالکین علاوه بر رکود زمانی با پسرفت هم مواجهیم ... چه برسه به پیشرفت! ...

ینی دوران نخست به مراتب پیشرفته تر از دوران سوم و وقوع جنگ حلقه هستش ... مثلن از معماری برج ها و شهر ها همیشه در دوران سوم صحبت می کردند و به اون روزگار غبطه می خوردند ...

والا منم زیاد جواب قانع کننده ای برای سوال تو ندارم ... ولی شاید تالکین با این حرکت میخواسته تحولات و پیشرفت هایی که الان بشر به داشتنشون افتخار می کنه رو به سخره بگیره ... {شاید... }

در مورد سوال دومتم ... عزیز اون شمشیر نیست دست ملکور! اون پتک معروف ملکور " گروند" هستش ... این چون داشته سریع حرکت میداده خوب تو عکس نیوفتاده شما فکر کردی شمشیر بر عکسه :دیی!!

ارادتمند...

ت.ت

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

همونطور که تورین تورامبار گفت اون پتک نه شمشیر. این تصویر جنگ ملکور با فیلنگولفینه که با پتکش فینگولفینو له میکنه. :D

حتی اگر یکم بیشتر دقت کنی میبینی که در دنیای تالکین علاوه بر رکود زمانی با پسرفت هم مواجهیم ... چه برسه به پیشرفت! ...

ینی دوران نخست به مراتب پیشرفته تر از دوران سوم و وقوع جنگ حلقه هستش ... مثلن از معماری برج ها و شهر ها همیشه در دوران سوم صحبت می کردند و به اون روزگار غبطه می خوردند ...

این پسرفت در مورد الفها منطقیه. اینکه کسی نتونست مثل فئانور سیلماریل بسازه دلیلش اینه که فئانور استاد بزرگی داشت(آئوله) که نسلهای بعدی نداشتن. کلبریمبور هم حلقه ها رو ساخت و به کمک استادی ضعیفتر(سائرون) تونست اونا رو به کمال برسونه. الفها در آمان در اوج بودن چون پیش والار بودن و علم و معرفت رو از اونا تا حد کمال یاد گرفتن اما وقتی از اونجا رفتن به دلیل اینکه از والار دور شدن نتونستن کاای بزرگتری انجام بدن.

اما در مورد انسانها واقعا پیشرفت وجود داره وقتی اونا به بلریاند وارد شدن هیچ چیزی بلد نبودن کوچ نشین بودن و شهرسازی نمیدونستن اما بعدها خیلی چیزا از الفها یاد گرفتن و تونستن برجهای بزرگ و شهرهای تسخیر ناپذیر بسازن.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

خوب...دوست عزیز..

اگه میگی پتکه...

ببخشید..

یکمی شبیه کاردک نیست؟

یا چوب گلف؟

خیلی پهنه آخه..

به آواتار من نگاه کن!

اونجا شمشیره.

اینجا یه چیز دیگه.

نمیدونستم سر پتکش انقدر کوچولو هست.

اینه اینه:

T

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

اين تصوير خيلي منطبق با نوشته ها نيست و مقياس توش رعايت نشده.فين گولفين با اسبش به زور قدش اندازه مچ پاي ملكور بودهو البته براي اينكه تصوير بهتري از پتك داشته باشي،توي ارباب حلقه ها اون د‍ژكوبي كهدر نبرد پله نور براي فتح دروازه ميناس تريت استفاده ميشه،اسمش گروند هست و نمادي از پتك ملكور بوده كه به اورك هاشجاعت ميداد!حالا فهميدي خود پتك چي بود؟ :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

آهان فهمیدم.

ولی یه چیز بزرگتر از قدشو برداشته...

نه؟

یهو دیدی پتکش ملکور رو اینور اونور میکوبید.

کسی چه میدونه؟

تازه اگر پتکم باشه اصلا شیوه ی زدن رو درست نکشیدن.

با اون سرعتی که اون داره پتکشو میچرخونه.

نمیتونه جلوشو بگیره . به سر خودش برخورد میکنه.

و به لیست عکس های وحشت ناک میره.

آخه سرشو جلو خم کرده.

پتکشو عقب.

و داره دورانی میچرخونه.

و باعث از دست رفتن خودش میشه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

در هر صورت که دلاوری فین گولفین توش موج میزنه.این فین گولفین واقعا دوست داشتنی ترین شخصیت سیلماریلیونه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

این فینگولفین همیشه اینجوریه؟

بره با هم قد خودش شمشیر بازی کنه دیگه!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

فکر کنم تو این تصویر واضح تر باشه

TN-Morgoth_and_the_High_King_of_Noldor.jpg

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

این که همون آفریقایست!!

ملکور آفریقایی

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

خوب قیافه اصلیش همینه برای همینم توی عکسی که تو امضاته نقاب گذاشته رو صورتش تا قیافه اش معلوم نشه :D

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Melkor Morgoth

جوونم...

ارو عجب زیبا آفریدش!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

این قیافه توسط خود ملکور انتخاب شده. والاها زمانی که روی سرزمین میانه اومدن هر کدوم ظاهری برای خودشون انتخاب کردن که دیده بشن

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan

با سلام ودرود فراوان !

واقعا که تاپیک های خیلی جالبی در این آردا وجود داشت که الان به دست فراموشی سپرده شده !!!

و اما من ارباب نارنیا آن ها را دوباره حیا خواهم کرد و دوباره آن ها را فراخواهم خواند !!

جناب ملکور سوال جالبی رو پرسیده !!

و دوستان به نظر من در جواب یه ذره کوتاهی کردند !! :دی

در این زمان کنونی این سوال فکر من رو مشغول کرده که چرا اردا پیشرفت نکرده !!

البته در این رابطه تاپیک های مختلفی وجود داشت !

اما سوال کلی : به نظرتون چرا سرزمین میانه در طی سه دوران پیشرفتی نکرده ؟؟

اگه این جوری باشه فکر کنم در روز واپسین تورین تورامبار با همون سپر و شمشیر می ره به جنگ ملکور مورگوث !! :دی

و اما مهدی نوشته :

شمشیرهایی که توی گاندولین میساختن خیلی بهتر از قبل بود زره هاشون زنگ نمیزد.

توی موسیقی پیشرفت کردن.

کلبریمبور دانش ساخت حلقه ها رو بدست آورد و دروازه موریا رو ساخت و خیلی چیزای دیگه.

اینا همش پیشرفته

به نظرم یه ذره غیر معموله تو سه دوره فقط یه سری اهنگ درست کنی و سه چهار تا حلقه و دو تا سه تا دروازه ؟؟؟

پ.ن :

در حالت کلی اگه توجه کرده باشید تو بیشتر داستان های فانتزی زمان خیلی کند حرکت می کنه !!

تو نارنیا از زمانی که چهار خواهر رو برادر برای بار دوم به نارنیا می رن یه بازه ی زمانی چندین ساله می گذره اما نارنیا هنوز یه شکل داره !!

تو هری پاتر با پیشرفت تکنولوژی باز کار های قدیمی می بینیم و ...

جالب تر اینه که سرزمین نقش خوب ها زیاد پیشرفت نمی کنه و به قولی همون بافت قدیمی رو داره اما شهر نقش بد ها یه پیشرفت قابل توجهی داره !!

فعلا همین !

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تضاد

دانش بنده اون قدر نیست که بتونم قاطعانه در مورد سرزمین میانه حکم بدم ولی در ادامه ی حرف اصلان، باید یادآوری کنم که در بیشتر داستان های فانتزی، ما با نوعی حس نوستالژی روبرو هستیم (توجه دوستان رو جلب می کنم به این نکته که اصل این واژه به معنای دلتنگی برای خانه هستش نه لزوماً گذشته) و این مسأله ممکنه یکی از ریشه های حالتی باشه که اصلان تحت عنوان کند بودن زمان بهش اشاره کرد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
تور

دنياي تالكين با دنياي ما فرق هاي اساسي داره. يكيش همينه.

به نظر من دليل عدم پيشرفت در آردا يكيش اينه كه از وضعيتشون راضي هستند

يكي ديگش شايد اين باشه كه دنيا كاملا مسخر ما انسان هاست اما در آردا در سه دوران اول اين گونه نبود

منظورم اينه كه والار آردا را با تمام متعلقاتش در آغاز دوران چهارم در اختيار انسان گذاشتند و الف ها نيز مهاجرت كردند

و تازه ميشه آغاز تمدن انسان

اگر تالكين زنده ميماند شايد روش كار ميكرد

شايد يك دليل ديگش هم برگرده به سبك حماسي كتاب و سير داستاني...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
3DMahdi

تالکین در زمان انقلاب صنعتی انگلستان زندگی میکرد. زمانی که جنگلها از بین میرفتن تا جاشون رو به کارخانه ها بدن. تالکین از این وضعیت خوشش نمیاد و توی کتابش هم اثری از زندگی صنعتی دیده نمیشه.

در واقع تالکین این نوع پیشرفت رو دوست نداشته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...