رفتن به مطلب

Recommended Posts

الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت دوستان عزیز ,من این مبحث رو حتی پیش از اینکه به عضویت سایت دربیام دیده بودم اما با دقت نخونده بودمش واقعا این دوست خوب ما نجات خیلی از مباحث مختلف دینی رو با مقیاس های نادرست سنجش می کنه من هم به نوبه خودم میخواستم نظرم رو در این باره بیان کنم .واقعا از عنوان این تاپیک وموضوعی که بهش پرداخت شده تعجب کردم.من توی یکی از پست های جدیدم در بخش موجودات فانتزی به این دوست عزیز توصیه هایی رو کردم که نمی دونم خونده یا نه.اینی که میگین بزرگترین اشتباه تالکین خلق خدا برای دنیای خودشه از ریشه غلطه(استغفر الاه).قضیه اصلا این جوری نیست به عنوان یه برادر بزرگتر به دوست خوبمون نجات توصیه می کنم که زود درباره هرچیزی قضاوت نکنه.با توجه به بحث هایی که شده فکر می کنم نجات اصلا سیلماریلیون رو نخونده تا یک تحقیق جامع در مورد عقایدش انجام بده.در خط اول اینور لینداله ابتدای سیل چی نوشته؟ (در اغاز ارو بود ان یگانه که در اردا به ایلوواتار می گویند)این یعنی چی یگانه ما به چیزی می گیم که ارزش بسیار بالایی داشته باشه. یگانه رو در هنگام اوردن نام خدا به عنوان صفت مطلق برای توصیف خدا می ارند.یعنی شکل کامل ومفهوم وظرف وجودی این صفت تنها برای خدا می تونه مثال باشه.اما ایرادی نداره که ما این صفت رو به چیز های دیگر نسبت بدهیم مثلا می گوییم ابن سینا از پزشکان یگانه وممتاز تمدن اسلامی بود .خوب معنی این حرف این نیست که ما برای خدا شریک انتخاب کردیم یعنی هرکسی این قیاس رو انجام بده واقعا خیلی حرف بچه گانه وبا عرض پوزش از دوستان احمقانه اییه.ارویکی از نام های بیشمار خداوند در ذهن تالکینه به عبارت بعدی توجه کنید که میگه در اردا او را ایلوواتار می نامند این عبارت دقیقا این معنی را میرساند واین حرف را می گوید که تالکین همون خدای خودمون رو داره میگه .پس می بینیم در اردا اورا ایلوواتار می نامند از نام های دیگرش ارو ,الله ,یهوه, اهرا مزدا و....پس تالکین خدایی رو خلق نکرده ایشون همون داستان خلقت جهان وافرینش انسان رو داره برامون تعریف می کنه در واقع حکایت جهان اردا حکایتی تمثیلی از جهان خودمونه تالکین داستان دنیای خودمون رو داره با تمام اوج وفرودش تعریف می کنه .در واقع تاریخ اردا یک نوع تاریخ موازی با تاریخ این جهان در یک دنیای تمثیلی هست .نمی دونم چه قدر با فلسفه اشنایی داری اما در عقاید افلاطون چیزی که ما در این دنیا به چشم می بینیم حالت مثالی وتجردیش قبل از پیدایش اون وجود داشته.حکایت تاریخی تالکین از دنیای اردا حکایتی باز تابیده شده از حقایق وواقعیات این جهان خودمونه یعنی موازی با اون ترسیم شده .پس نتیجه می گیریم تالکین نه خدایی خلق کرده ونه گناهی رو مرتکب شده ایشون حکایت همیین تاریخ دنیای خودمون رو بیان کرده.با تشکر الندیل پادشاه انسان ها.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

من کل تاپیک رو نخوندم ولی از جریانش با خبر شدم .

حالا به فرضم بگیریم که خدایی خلق کرده باشه .ایرادی داره ؟اون یه جهان برای خودش درست کردم و خدایی نامی براش قرار داد .و اتفاقاتی توش قرار داد .و این فقط یه داستانه .لطفا همه چیز رو از دید مذهبی و دینی نبینید .شما با این حرفت منو یاد یه کسی انداختی که همه چیز و به هم مرتبط میکرد .نه آقا اینطور هم نیست .خیلی از کسایه دیگه ای هم هستن که همچین داستان هایی نوشتن .و از نظر من هیچ ایرادی نداره چون فقط داستانه و قرار هم نیست شریکی برای خدا (استغفر اله) درست کنه که مردم رو به پرستشش بیارن .بس کنید این حرفارو لطفا .

نظر شما هم داره میشه مثل این منتقد فیلم ارباب حلقه ها که همه چیز رو چسبوند به صهیونیسم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG
من کل تاپیک رو نخوندم ولی از جریانش با خبر شدم .

حالا به فرضم بگیریم که خدایی خلق کرده باشه .ایرادی داره ؟اون یه جهان برای خودش درست کردم و خدایی نامی براش قرار داد .و اتفاقاتی توش قرار داد .و این فقط یه داستانه .لطفا همه چیز رو از دید مذهبی و دینی نبینید .شما با این حرفت منو یاد یه کسی انداختی که همه چیز و به هم مرتبط میکرد .نه آقا اینطور هم نیست .خیلی از کسایه دیگه ای هم هستن که همچین داستان هایی نوشتن .و از نظر من هیچ ایرادی نداره چون فقط داستانه و قرار هم نیست شریکی برای خدا (استغفر اله) درست کنه که مردم رو به پرستشش بیارن .بس کنید این حرفارو لطفا .

نظر شما هم داره میشه مثل این منتقد فیلم ارباب حلقه ها که همه چیز رو چسبوند به صهیونیسم .

سلام لطفا در هر كجاي حرفم اشكالي وجود داشت بگين تا بدونم.من ديگه نميخوام در اين مورد بحث كنم.اما پاسخي براي شما ميدم.

شما بفرماييد دين و مذهبتون چيست.تا بهتر باهم بحث كنيم."انشاء الله باز براي خودنمايي و به اشتباهات گذشته آلوده نشم" نميگم آنچه ميدانم صحيح است و در انديشه ي من در اين مورد هيچ اشتباهي وجود ندارد.

تالكين يك فرد كاتوليك در اعتقاد كاتوليكي خودش داستاني سروده..ما مسلمان هستيم پس ما هم در اعتقاد اسلامي خودمان ببينيم..آيا داستاني سروده شود كه براي الله، خداي آسمانها و زمين، در داستاني ساخته و پرداخته ي ذهن كه باطل است شريك قائل شود؟ اين افسانه نيست؟ البته به طوري داستاني ساخته ميشود كه جذب آن ميشود و شايد به طوري به آن بينديشد كه بخواهد در آنجا باشد و زندگي كند..اگر اين داستان است و اگر باطل است پس چطور وقت و عمري بابت چيزي باطل كه غير ممكن است اتفاق بيوفتد قرار داده ميشود...

ممنون شما اگر در نوشتهام اشتباهاتي ديديد..بگيد تا بدونم ممنون

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

اگر بحث تموم شده که هیچی ولی دیدم الندیل نظر داده گفتم شاید بازم فعال باشه .

شما بفرماييد دين و مذهبتون چيست.تا بهتر باهم بحث كنيم.

شما به مذهب من چی کار دارید .

اگر اين داستان است و اگر باطل است پس چطور وقت و عمري بابت چيزي باطل كه غير ممكن است اتفاق بيوفتد قرار داده ميشود...

یه کم رو حرفت بیشتر فکر کن .چه ربطی داره .خیلی چیزها الان همین طوره که مردمی هستن که بهش خیلی علاقه دارن و وقت سر اون صرف میکنن و اینکه چرا، به خود طرف مربوطه .

مشکل ما اینه که میخوایم همه چی رو به هم بچسبونیم .تو پست قبلی هم گفتم .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG
اگر بحث تموم شده که هیچی ولی دیدم الندیل نظر داده گفتم شاید بازم فعال باشه .

شما به مذهب من چی کار دارید .

یه کم رو حرفت بیشتر فکر کن .چه ربطی داره .خیلی چیزها الان همین طوره که مردمی هستن که بهش خیلی علاقه دارن و وقت سر اون صرف میکنن و اینکه چرا، به خود طرف مربوطه .

مشکل ما اینه که میخوایم همه چی رو به هم بچسبونیم .تو پست قبلی هم گفتم .

سلام..من براي اين مذهبتون را پرسيدم كه اگر بخواهم قسمتي از حرفم را از كتابي يا از طريق مطلبي ثابت كنم كه بتونم از كتابي يا از حرفي دليل بياورم كه نسبتا قابل قبولتر باشد..

دوستم من شايد بعضي پست هايي بزنم كه مثلا بگم، فلان حرفم را نبايد ميزدم...شايد اگر امكان ويرايش پس از روزها يا امكان حذف پس از روز ها وجود داشت نيازي به اين پست ها نبود...اما خوب گويا اين ويرايش و اين حذف باعث ميشه پست ها در انجمن بي معني يا به هم ريخته ديده بشه..

من هم به اين داستان علاقه داشتم و به سبب دلايلي كه به ذهنم آمد تركش كردم..

من چي را به چي چسبوندم؟

مگه تو ننوشتي كه:

چون فقط داستانه و قرار هم نیست شریکی برای خدا (استغفر اله) درست کنه که مردم رو به پرستشش بیارن .بس کنید این حرفارو لطفا .

خوب وقتي فقط داستانه...و قرار نيست به حقيقت بياد..و فقط افسانه است...

من واقعاً دارم ميپرسم پس چرا انقدر اهميت پيدا كرده...

اگر به سبب ادبياتش است؛ در اين صورت من اگر بخوام پاسخي بدم اطمينان ندارم آيا واقعا به درستي نظر دادم يا نه.

پس

از اين جمله ناراحت نشي اما

من هم نميخوام بحث كنم...چون ميترسم باز اشتباهي را در نوشتن و در نظر دادن مرتكب بشم

انشاء الله كه اشتباهات گذشته را مرتكب نميشم.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الندیل پادشاه انسان ها

با سلام خدمت دوست عزیزمون نجات ,ببین دوست خوب تالکین کجا برای خدا شریک قائل شده؟ شما بدون اینکه متن سیلماریلیون رو بخونید صرفا بر اساس شنیده ها ودیده هایتان در سایت های مختلف درباره تالکین قضاوت می کنید .اگر روزی سیل رو خوندید متوجه میشید که هیچکس به جز ایلوواتار یگانه توانایی خلق سرسوزنی رو نداره .وقتی ما میگیم مانوه شاه وفرمانروای اردا ایا این به معنی اینه که با خدا در قادر مطلق بودن شریکه ؟نه اقا اگه کمی اطلاعات دینیتون زیاد باشه میدونین که جبرئیل فرشته وحی هست این دیگه دلیل نمیشه ما بگیم چرا خدا خودش پیام ها رو ابلاغ نمی کنه یا بگیم که خدا خدا بخشی از قدرتش رو با جبرئیل شریک شده .اصلا میدونید مشکل کجاست شما به مسائل دینی خیلی سطحی می نگرید ومثل ادمای افراطی نظر میدید در واقع شما پوسته ظاهری دین رو ملاک قرار میدید و به عمق مسائل دینی توجه نمی کنید. در احادیث مختلف ما میبینیم که چهار فرشته بزرگ مقرب درگاه الهی هستند بزرگترینشون میکائیل هست در واقع او مقام فرمانروایی بر سایر فرشتگان را دارد وبه همین دلیل دقیقا تالکین مانوه رو تمثیلی از میکائیل در داستانش قرار داده .عزرائیل فرشته مرگه خوب این دلیل نمیشه ما بگیم خدا قسمتی از تواناییش رو با اون تقسیم کرده اصلا این حرف خنده داری که بگیم چرا خدا خودش قبض روح نمیکنه و یه فرشته مسئول این کار می کنه. در مورد قسمت دوم فرمایشاتون باید بگم که اصلا داستان یعنی چی وبه خاطر چی وجود داره .اصلا داستان های پیامبران که در قران اومده برای چیه برای اینه که ما باید حتما در دنیای اونها زندگی کنیم ولی میبینیم نمیشه پس این داستان ها باطله ؟خودت میبینه که این نتیجه گیری درست نیست خدا برای چی این داستانها رو اورده برای اینکه از زندگی پیشینیان عبرت بگیریم وبا نحوه زندگی اونها اشنا بشیم وبتونیم توی دنیا واخرت با سرافرازی و در اوج انسانیت زندگی کنیم.حالا این از کتاب دینی خودمون در مورد رمان های دیگر که یا زاییده تخیل نویسنده هست ویا پروراندن یک موضوع واتفاق واقعی هست .مثلا رمان بینوایان ویکتور هوگو درسته که تخیلیه ولی هوگو با استفاده از واقعیات تاریخی اون رو نوشته حالا ما بیام بگیم برای چی این داستان رو بخونیم ما که نمی تونیم به اون دنیا راه پیدا کنیم پس کار باطل وبیهوده ای کردیم؟اصلا این طور نیست شما وما با خوندن این داستان کلی درس زندگی می گیریم وکلی با جامعه اطرافمون اشنا میشیم شاید یکی از بزرگترین درس های این رمان داشتن اراده قوی در برابر حوادث روزگار وتقدیره.خوب در مورد کتاب های تالکین هم من اشاره کردم ولی شما نگرفتین چی گفتم .منظور من اینه که تالکین در کتاب سیلماریلیون یک نوع جهان بینی دگر گونه ای رو به وجود میاره .در واقع تالکین در این کتاب جهان بینی خودش رو از جهان واقعی اونطور که باید میبود(جهان ایده ال) در دنیایی تمثیلی که ساخته ذهن تالکین هست ولی این دنیای ذهنی خودش بازتابی ازدنیای واقعی خودمونه.در واقع این دنیای ذهنی دنیای ایده ال پالایش شده ای از دنیای واقعی خودمونه . خوب تالکین این دنیا رو در ذهن خودش بابازتاب دنیای واقعی خلق کرده شمای مخاطب هم باید در ذهن خودتون این دنیا رو بیافرینید تا بتونید نتیجه بگیرید .میگید چرا باید کتاب ارباب حلقه ها ویا سایر کتاب های تالکین رو بخونیم اونا که واقعیت ندارند وما نمی تونیم در اون دنیا باشیم پس کار بیهوده ای کردیم که خوندیم ؟نه این طور نیست اگر بااین دیدگاه افراطی نگاه کنیم پس باید بگیم خوندن داستان ها ی قران کار بیهوده اییه (استغفر الاه).در مورد ارباب حلقه ها تالکین با خلق این تریلوژی عظیم دنیایی رو ترسیم کرد تا ما با شخصیت های اون اشنا بشیم داستانش رو بخونیم وبه نتیجه سرنوشت هر یک از اونها برسیم .تالکین در این رمان بزرگترین درسی رو که برای ما میده اینه که حتی در اخرین لحظات ,در اوج ناامیدی وقرار گرفتن در سراشیبی سقوط باز هم امیدمون رو از دست ندیم وبه اینده امیدوار باشیم زیرا که تقدیر می تواند خیلی از چیزها رو عوض کنه در ابتدای رمان ما شرایط رو جوری میبینیم که اصلا امیدی به پیروزی در برابر قدرت تاریکی وجود نداره اما سرانجام تقدیر کار خودش رو میکنه وقدرت به وسیله کوچکترین وکم اهمیت ترین مردمان سقوط میکنه.امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشید.با تشکر الندیل پادشاه انسان ها.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

الندییییییییییییییییییل ترکوندی .فکر کنم رکورد پست بود :D

بیخیال بهتره بحث نکنیم چون اینجور بحث ها باید رو در رو بحث بشه .چون نظر ها زیاده .تازه اینطوری هم معتقدم که بازم هیچ کس به نتیجه ای نمیرسه .چون هر کس نظر خودشو داره .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
NGNG

سلام

من نميدونم دقيقا چي بايد بگم...كه بعدا ابراز پشيماني نكنم...اما ميخوام اين بحث به گونه ي درست به پايان برسد انشاء الله خدا مارا ببخشد و گناهي هم نكنم...و گناهان گذشته را نيز تكرار نكنم..

من نگرانم پاسخي بدم كه بعداً پشيمان بشم.

...من نگران تاثير بد هستم...كه انشاء الله دامنگيرمان نشود..

اگر حرفي را زدم كه اشتباه بود...و نسبت بدي بود...كه روا نبود..واقعا عذر ميخوام...

و اما در اين آدرس:

http://www.porsojoo.com/

ميتوني بري و سوال ديني كه داري از منوي

ارسال پرسش

بپرسي و به تو ايميل كنند...

خدا حافظ

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
pirooz

اینجا جاییه که هر چیزی رو نمیشه گفت وگرنه خداوکیلی دلیل دارم که هر چی سایتو و ... رو زیر سوال ببرم .

بازم میگم اینجا بحث به جایی نمیرسه .

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Gladriel

به نظر من خیلی بی معنی و پوچه که از این دید به مسئله نگاه کرد! اینکه استاد برای دنیای خیالیش یه خدا آفریده نشانگر عظمت و ژرفای تفکر ایشونه

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Eomer

سلام

دوستان بحثتون داره بد پیش میره ..هرکی نظر خودشو میگه نباید عصبانی شد..

من با حرف دوستان موافقم و البته تا حدی هم با دوست عزیزمون نجات...

هرچیزی که ما رو از یاد خدا غافل کنه گناه داره و شاید این دوستمون هم همین فکر رو میکنه..ولی یه جور دیگه هم میشه دید..کتاب های تالکین شما رو به یه دنیای دیگه میبره حالا شما یک دنیای واقعی دارید ویک دنیای رویایی تو هر دو تاشم میشه به خدا رسید..اگه لفراط نشه..که تو دنیای واقعی هم مگه جز اینه...

در ضمن این که چه کسی چی بوده مشکل نداره..علم از هر کسی میشه قبول کرد..میشه بگید چون (مثلا) ادیسون کافر بوده اقا من قید برقو زدم..!

داستان های تالکین همه از جوانمردی..تلاش برای ازادی و...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

آقا این بحث یه سالی بود که متروک شده بود.تو رو همون خدا،راه نندازیدش دوباره :ymapplause:

نجات به شدت بحث رو بد جلو میبرد و ما ناچار به موضع گیری در قبالش شدیم

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
در ضمن این که چه کسی چی بوده مشکل نداره..علم از هر کسی میشه قبول کرد..میشه بگید چون (مثلا) ادیسون کافر بوده اقا من قید برقو زدم..!

داستان های تالکین همه از جوانمردی..تلاش برای ازادی و...

دوست عزيز اگه مي شه بگيد اديسون چرا كافر بود.

به قول Tulkas بيايد از مسئله بگزيد ولي اين رو بگم اون هايي كه با اين اثر و همه اثر هاي فانتزي مخالفت دارن يه دليل داره و اون هم از روي نگاه كردن به فيلم اون اثر مثلا حالا بحث رو نمي خوام داغ تر كنم ولي بايد بگم مثلا تو فيلم ارباب حلقه ها ما به شدت فلسفه غرب گرايي و افكار فرا ما سون ها رو مي تونيم ببينيم در صورتي كه اين در كتاب ذكر نشده

pirooze جون دليلات رو نگه دار تو يه پست برام بفرست خوشحال مي شم از روي پست دادن با هم جدل كنيم :ymapplause:

البته يه سايت هست كه فكر كنم خود Tulkas مي دونه كدوم سايت رو مي گم هر كي خواست پست بده ادرس رو براش ارسال كنم

Eomer جون در رابطه ا كافر بودن اديسون اگه بخوايم از اين قسمت به ما جرا نگاه كنيم مي بينيم كه نيوتن-داوينچي-موتسارتو چند تا دانشمند ديگه ما*** بودن و در ضمن انيشتين هم يهودي بود اين ربطه ي به دينشون نداره بلكه ما بايد به عقايدشون دقت كنيم

حرفام زياد شد الان Tulkas پست مي ده مي گه ....... biggrin.png

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

ببینید این بحث فرا***ری به علت اینکه مطلب واقعی در موردش کمه،خیلی لذت بخشه که در موردش حرف زد ولی خداییش جاش اینجا نیست.من خودم از بحث در مورد ما*** ها لذت میبرم اما نه در این سایت ( و نه کلا در هر سایتی با دومین دات آی آر biggrin.png )

همچنان تقاضا میکنم از این بحث بگدرید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Aslan
نه کلا در هر سایتی با دومین دات آی آر )

همچنان تقاضا میکنم از این بحث بگدرید

من كاملا حرف هاي Tulkas رو تصديق مي كنم و به هش حق مي دم باشه ديگه كاربرا قول مي دن از اين جلف بازي ها اين جا در نيارن L-)

راستي منظورت از اين قسمت چي بود؟ :ymapplause:

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Tulkas Astaldo

در سایت هایی که دامین ایرانی دارن(.ir) نمیشه از این حرفا زد

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

تالکین نباید در داستان خودش شخصیتی به اسم ارو یا ایلوواتار میزاشت..و یا حد اقل نباید خدا معرفیش میکرد..

حالا با اون مغزش...چطور میتونه فلسفه ی خدا رو طراحی و در داستان خودش بزاره؟

این یه اشتباه معنوی بزرکه که ما شخصی رو به اسم آیلوواتار در داستان میزاریم..

و بعد به اون لقب خدا میدیم..

و بعد با اسمش بازی میکنیم...

براش داستان میسازیم.

براش توهین و جوک میسازیم..

شما برین یه نگاهی به تاریخچه ی آردا بندازین..:

میبینین که در اونجا نوشته

ارو یگانه!!!

یگانه تنها لقبیه که ما به خدای خدمون میدیم..

حالا اون لقب رو به یک شخصیت تخیلی بدیم؟

این میشه شریک قرار دادن..برای خدا..

ما ارو رو خدای ائا و آردا میدانیم..

و این عمل باعث میشه ... گناه بزرگی مرتکب بشیم..

نظر شما چیه؟

تالكين تنها يه اشتباه در تمام آثارش داره و اون اينه كه يه خدای يگانه برای داستاناش ساخته. ای كاش زنده بود و اين اشتباه بزرگو تصحيح می‌كرد...

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

دوست عزیز .تالکین خدا رحمتش کنه تو کتابش خدای یگانه داره .بعضی ها میگن تو ارباب حلقه خدا نیست و هزار تا داستان دروغین برا خودشون میسازن. وای به حال روزی که تو داستانهایش خدایی نمی گذاشت. :)

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

دوست عزیز .تالکین خدا رحمتش کنه تو کتابش خدای یگانه داره .بعضی ها میگن تو ارباب حلقه خدا نیست و هزار تا داستان دروغین برا خودشون میسازن. وای به حال روزی که تو داستانهایش خدایی نمی گذاشت. :)

من نمی‌گم كه چرا داستانای تالكين خدا داره؛ می‌گم چرا يه خدا واسه داستاناش ساخته. شما بد متوجّه شدين.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
الدا

.

من نمی‌گم كه چرا داستانای تالكين خدا داره؛ می‌گم چرا يه خدا واسه داستاناش ساخته. شما بد متوجّه شدين.

نکته ی اصلی هم درست همین جاست جناب گندالف، چون تالکین اصلا خدایی نساخته که بشه اونو با الله قیاس کرد و همچنین تنها چیزی که تالکین اونو با تخیلاتش دست کاری نکرده مسئله ی ارو(خدا) و سرنوشت پس از مرگ انسان هاست که این خودش به تنهایی پاسخ راسخی برای همه ی منتقد هاست.

بنده معتقدم که منظور تالکین از ارو یا ایلواتار همون خداست که اونم همه پیروان دین الهی، چه مسلمان، چه مسیحی و.... میدونن و اعتقاد دارن که خدا یکتاست و نظیری براش نیست.

این بحث ها خیلی بی محتوا و پیش پا افتادند و به درد کسایی میخورن که آثار و کتاب های تالکین رو به دقت مطالعه نکردن و فقط از روی گمانه زنی و برخی فیلم های هالیوودی که بعضا برا منظوری خاص تولید میشن نظر میدن و ما قبلا زیاد شاهد این قبیل افراد و حرفاشون از شبکه های تلوزیونی ایران بودیم؛ شخصیت هایی که حتی یک بار هم به خودشون زحمت باز کردن لای کتاب رو هم نمیدن.

در کل، نمیشه با استناد به یک فیلم هالیوودی و چند حرف نامربوط و بی پایه و اساس یک شاهکار ادبی و همچنین یک استاد فرهیخته رو زیر سوال برد

لطفا دیگه این بحث رو کش ندین.

ویرایش شده در توسط الدا

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

خوب مشكل همين جاست، ديگه! تالكين اومده به جای اين كه كه خدای حقيقی خودمونو خدای داستانش بدونه، خدايی ديگه به نام ارو ساخته كه زمين تا آسمون با الله فرق می‌كنه و آفرينشی ديگه برای جهان قرار داده. در داستان تالكين، ارو كالبدی انسانی داره، جهان توسّط موسيقی آينور آفريده شده (و اونم به دست آينور؛ يعنی ارو نقش زيادی در آفرينش نداره)، ملكور جای شيطان نقش بازی می‌كنه و به هم ريختن موسيقی آينور، همون سجده‌نكردنش در برابر آدمه. تالكين می‌تونست به جای اين كه اين طور چيزا رو كه دخالت در كار خدايه، در داستانش بياره، كاری به اين كارا نداشته باشه. وجود نژادهايی مثل الف و دورف هم زير سؤال بردن خداست كه انگار داريم به خدا می‌گيم چرا چنين نژادهايی رو نيافريدی؟‌

ویرایش شده در توسط گندالف سپید

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

داداش تو از کجا می دونی خدا چنین موجوداتی نیافریده.چندتا مثال برات بیارم از منابع قوی اسلامی که به جز جن و انس و فرشته موجودات دیگری هم هست.

بعدش تالکین نگفته که ارو ظاهر انسانی داره. فکر کنم این رو از اون متن برداشت کردی که میگه ایلوواتار بر تختش تکیه ضد و سرودی خواند . نمیدونم دفعه اول ابر اومد و بعد نمی دونم چی شد و از این حرفها.

خوب مگه ما نمی گیم. وسع کرسی السموات و الارض

خوب اینجا هم که خدا کرسی داره.

بعدشم در جای دیگری از قران هم گفته که هر قسمت طبیعت نگهبانی از فرشتگان داره.البته آیه ش رو بلد نیستم.

تازه میگن میکائیل رئیس کل طبیعت هست.

به نظر من ارو از خیلی لحاظ ها به خداوند یکتا شبیه هست. مثلا یکی این که تا نیاز نیست کاری به کار مخلوقات نداره. مثلا جریان نومه نور ، یا مورگوث

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

به نظر من ارو از خیلی لحاظ ها به خداوند یکتا شبیه هست.

همين كه خدای يكتا نيست، بده!

امّا آره، دارم يه جورايی قانع می‌شم. می‌تونيم مشكل بالايی رو هم كه گفتم، اين‌جوری حل كنيم كه تالكين چنين چيزايی رو تو داستاناش آورده كه به ما بگه قدر خدای خودمونو بدونيم! نه؟!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
Glorfindel Thalion

من فکر می کنم شما آینور رو شریک های ارو می دونید؟درسته.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان

نه؛ شما گفتين ارو خيلی شبيه الله يا خدای حقيقی خودمونه و منم گفتم كه اين كه خودش نيست، بده. البته آينور هم يه جورايی شریک ارو هستن!

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

• جدید...